تزریق بوتاکس؛ هزینه، عوارض و اثرات

botax

بوتاکس که همان سم بوتالینیوم است یک روش درمانی تزریقی غیرتهاجمی است که برای جوانسازی صورت به کار برده می‌شود. امروزه اولین روش درمانی زیبایی مورد استفاده برای رفع خطوط داینامیک (خطوطی که با حرکت همراه هستند) تزریق بوتاکس است که با شل کردن عضلات لایه زیرین که باعث ایجاد چین و چروک و خطوط روی پوست می‌شوند کار می‌کند. یکی از فرایندهایی که غالباً برای درمان چین و چروک‌های صورت انجام می‌شود، تزریق سم بوتالینیوم است. نتایج حاصل از جوانسازی با بوتاکس به خصوص در قسمت یک‌سوم بالایی صورت قابل پیش‌بینی است و اثر معکوس کنندگی دارد و در نهایت باعث رضایت بالای بیمار می‌شود.

اگر شما از وجود خطوط و چین و چروک‌های روی صورت خود ناخشنود هستید و تمایل دارید که آن‌ها را رفع کرده تا ظاهری جوان‌تر پیدا کنید، تزریق بوتاکس می‌تواند راه‌حل مناسبی برای شما باشد. قبل از انجام تزریق بوتاکس، متخصص کلینیک تخصصی پوست و موی رازی، مشاوره مفصلی با شما خواهند داشت تا انتظارات شما را مشخص کرده و پس از معاینه نواحی مورد نظر، اقدامات درمانی را فراهم نمایند. تزریق بوتاکس یک روش ساده، سریع و غیرتهاجمی است که نیازی به بستری شدن ندارد و دوران نقاهت و بهبودی آن کوتاه است. در این روش چین و چروک‌های پوست به طور موقتی غیرفعال می‌شوند. در خصوص مطرح کردن سؤالات خود برای تزریق بوتاکس و دریافت مشاوره یا رزرو نوبت با شماره‌های 02188334029 - 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

بوتاکس چیست؟


botax5

بوتاکس یا سم بوتالینیوم با سه هدف اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، کنترل اسپاسم های عضلانی، کاهش تعریق مفرط زیر بغل و افزایش زیبایی. بوتاکس زیبایی در عضلات تزریق می‌شود و ارسال پالس‌های عصبی را به بافت‌ها مسدود می‌کند. فعالیت عضلات که باعث ایجاد خط اخم می‌شوند کاهش یافته و هموارتر به نظر می‌رسند. با عدم انقباض عضلات زیرین، چین و چروک در پوست ایجاد نمی‌شود. باید به این نکته توجه داشت که بوتاکس برای چین و چروک‌هایی که به دلیل انقباضات عضلانی ایجاد شده‌اند مؤثر است و بر چین و چروک‌های ناشی از افتادگی پوست، کاهش حجم پوست یا چین و چروک‌های ناشی از افزایش سن تأثیری ندارد.

انجام تزریق بوتاکس برای چه کسانی مناسب است؟


کاربرد بوتاکس زیبایی برای افرادی که به دنبال کاهش خطوط و چین و چروک‌های صورت خود هستند مناسب است. اگر شما به بیماری‌هایی مبتلا هستید که اعصاب یا ماهیچه‌های شما را تحت تأثیر قرار داده است و یا به بوتاکس آلرژی دارید یا دچار عفونت‌های پوستی هستید و همچنین در صورتی که باردار هستید یا به نوزادتان شیر می‌دهید نباید تزریق بوتاکس را انجام دهید.

نواحی که با تزریق بوتاکس درمان می‌شوند


botax6

تزریق بوتاکس می‌تواند در رفع چین و چروک‌های اطراف چشم، خطوط پیشانی و خط اخم، خطوط افقی پیشانی و چین و چروک‌های اطراف بینی، خطوط زیر چشم، چین و چروک‌های دور لب مؤثر واقع شود. بوتاکس برای برطرف کردن مشکلات ذکر شده با رفع چین و چروک‌های ریز و کاهش توانایی انقباضی عضلات کار می‌کند. بوتاکس همچنین می‌تواند برای اصلاح سوراخ‌های بینی، خطوط لب، خط فک، فرورفتگی چانه،  لیفت ابرو و همچنین درمان عدم تقارن ابرو به کار برده شود. این روش درمانی همچنین برای درمان تعریق مفرط زیر بغل با انسداد مسیر مواد شیمیایی فعال‌کننده غدد تعریق عمل می‌کند. تزریق بوتاکس همچنین برای درمان عدم تقارن در صورت، اصلاح لبخند لثه‌ای، زاویه‌دار کردن صورت، غبغب نیز مؤثر بوده و تزریق بوتاکس برای میگرن اثر معجزه‌آسا و بسیار خوبی دارد. در افرادی که چین و چروک‌های عمیق پوستی دارند، اثرات بوتاکس می‌تواند خطوط اخم را کاهش داده یا انقباضات را فعال کرده ولی نمی‌تواند چین و چروک‌های عمیق را به طور کامل برطرف سازد.

نحوه انجام فرایند تزریق بوتاکس


بیمار روی تخت معاینه قرار داده می‌شود و نواحی مورد تزریق به وسیله پاک‌کننده‌های غیرالکلی مانند بتادین تمیز می‌شود. سپس پزشک از بیحس کننده‌های موضعی در محل تحت درمان استفاده می‌کند، بعد از آن با کمک یک سوزن کوچک و سرنگ یکبار مصرف مقدار کمی از سم بوتالینیوم را در ناحیه تحت درمان تزریق می‌کند. الگوی عمومی تزریق بوتاکس پیشانی شامل 4 تا 5 ناحیه در اطراف پیشانی و 2 یا 3 ناحیه در اطراف چشم می‌شود. تزریق بوتاکس پیشانی با رفع خطوط افقی پیشانی موجب ناپدید شدن روند پیری خواهد شد. می‌توان در نواحی دیگر هم تزریق را انجام داد که به نوع چین و چروک‌ها و میزان مطلوبیت نتایج مورد انتظار بیمار بستگی دارد. در صورت خونریزی در محل تزریق می‌توان با فشردن محل تزریق از آن جلوگیری کرد.

پس از انجام تزریق بوتاکس

botax7

تزریق حدود 10 دقیقه طول می‌کشد و پس از آن نیاز به بستری شدن نیست. پس از اتمام فرایند تزریق، بیمار به صورت تخت یا نیمه نشسته به مدت 2 تا 5 دقیقه روی تخت معاینه استراحت می‌کند تا از مساعد بودن حال او اطمینان حاصل شود و بعد از آن بیمار باید به مدت 2 تا 4 ساعت از دراز کشیدن اجتناب کند. بوتاکس 2 تا 4 روز زمان نیاز دارد تا به انتهای عصبی که انقباض عضلات را تحریک می‌کند برسد. نتایج حاصل از تزریق بوتاکس پس از 10 تا 14 روز به طور کامل قابل مشاهده است؛ بنابراین پس از دو مرتبه تزریق حداکثر نتایج حاصل می‌شود.

بهبودی

botax8

معمولاً شما نتایج مطلوب را پس از چند روز مشاهده خواهید کرد. بیمار نباید محل درمان شده را ماساژ داده یا آن را گرم کنید و همچنین بیمار باید پس از اتمام فرایند و در همان روز درمان از فعالیت‌هایی که باعث گرگرفتگی می‌شود مانند تمرینات ورزشی سنگین و استفاده از لوله‌های گرم اجتناب کند.

نتایج حاصل از تزریق بوتاکس چه مدت ماندگاری دارند؟


نتایج حاصل از تقبل قیمت تزریق بوتاکس بین 4 تا 6 ماه باقی می‌مانند. از آنجا که ماهیچه به تدریج به حالت اولیه خود بازمی‌گردد، خطوط و چین و چروک‌های پوستی هم دوباره ظاهر شده و باید مجدداً تحت درمان قرار گیرند. به دلیل این که عضلات به حالت جدید ایجاد شده عادت کرده‌اند، خطوط و چین و چروک‌ها کمتر از قبل ظاهر می‌شوند. عوامل متعددی در کوتاه یا بلند شدن زمان باقی ماندن نتایج تأثیر می‌گذارند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

  • سن شما: نتایج حاصل از تزریق بوتاکس در افراد مسن‌تر که حجم عضلانی کمتری دارند کمتر از جوانانی که ماهیچه‌های صورت آن‌ها سفت است باقی می‌ماند.
  • ساختار صورت و بیان احساسات
  • استعمال دخانیات
  • رژیم غذایی
  • مراقبت خوب و مناسب از پوست، به کار بردن روش‌هایی مانند میکرودرم ابریژن
  • مدت زمان قرار گرفتن در معرض خورشید و میزان آسیب‌دیدگی پوست به این دلیل
  • انجام مکرر تزریق بوتاکس که در افراد متفاوت است. برخی از افراد با تزریق مجدد بوتاکس به نتایج درازمدت‌تری دست خواهند یافت در حالی که برخی دیگر از افراد نسبت به دارو مقاومت پیدا کرده و باید درمان را تجدید کنند.

توصیه می‌شود در یک محل در مدتی کمتر از 3 ماه، چند بار تزریق انجام نشود.

عوارض جانبی


از آنجا که این دارو در محل درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیشتر عوارض جانبی آن در نزدیکی محلی که تزریق انجام شده است رخ می‌دهد. قرمزی،دوبینی، کبودی و درد در محل تزریق برخی از عوارض بوتاکس دور چشم و دیگر نواحی صورت است. سرگیجه، اختلالات جزئی در بلع، عفونت‌های تنفسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا، درد، حالت تهوع، سر درد و ضعف عضلانی زمانی که از این دارو برای شل کردن عضلات استفاده می‌شود ممکن است اتفاق بیفتند. مهمترین عارضه بوتاکس نیز ایجاد آلرژی است که بیشتر در بوتاکس‌های چینی و غیراستاندارد دیده می‌شود (اما در صورتی که از بوتاکس خوب و استاندارد استفاده شود، میزان این عوارض به طور قابل توجهی پایین می آید). از علائم  حساسیت به بوتاکس می‌توان به تورم‌ محل تزریـق وعوارض ناشـی از تکنیک تزریق اشاره کرد، که ممکن است هفـته‌ها باقی بماند. برخی بیماران پس از تزریق نوعی از سم بوتولینوم (بوتاکس، دیسپورت، زئومین و …) متوجه می‌شوند که دم ابروهایشان بیش از حد بالا رفته است و به اصطلاح ابروی شیطونی پیدا کرده‌اند. ابرو شیطونی باعث می‌شود که چهره همواره عصبانی به نظر برسد. گاهی چروک‌های غیرعادی دیگری نیز بالای کنار ابرو دیده می‌شود که تضاد ناخوشایندی با ناحیه صاف شده پس از تزریق دارد و حالتی غیرطبیعی را ایجاد می‌کند. این عارضه نتیجه تزریق غیریکنواخت بوتاکس بین دو ابرو یا سهل‌انگاری در درمان مناسب کنار ابرو است. خوشبختانه علت ابرو شیطونی را می‌توان با تزریق مقدار بسیار کمی بوتاکس در عضله‌ی بالا برنده ابرو اصلاح کرد.

هزینه


هزینه تزریق بوتاکس به محل جغرافیایی، تبحر جراح، تعداد نواحی تحت درمان قرار گرفته، میزان بوتاکس مصرفی و ناحیه تحت درمان بستگی دارد. قبل از شروع هر گونه درمان، صحبت با پزشک در مورد هزینه بوتاکس صورت مهم است.