انواع دستگاه لیزر موهای زائد: دایود، الکساندرایت، روبی و …

آیا شما هم با موهای زائد درگیر هستید؟ و هزینه و زمان زیادی برای تراشیدن, وکس کردن و کندن آنها صرف می‌کنید. خیلی از مردم الان به لیزر موهای زائد رو آورده‌اند چون این روش راه حلی موثر مقرون به صرفه و دائمی برای از بین بردن موهای زائد است.اگر چه لیزر موهای زائد بسیار رواج پیدا کرده است اما تکنیک‌های متفاوتی برای انجام آن وجود دارد. مثل دیود الکساندریت لیزر (ruby)(yag)و(nd) سایر دستگاههای لیزر به عنوان یک روش دائمی بین مردم محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. لیزر برای هر قسمت از بدن مثل پاها زیر بغل یا بیکینی موثر عمل می‌کند.

در این مقاله ما انواع دستگاهای حرفه‌ای لیزر را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم تا شما بتوانید آن دستگاهی که نیازهای مورد نظر شما را برآورده می‌کند را انتخاب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی انواع دستگاه لیزر موهای زائد، نوع مناسب دستگاه برای پوست تیره و روشن و یا برای رزرو نوبت در کلینیک  پوست و مو رازی با شماره تلفن های ۰۲۱۴۵۳۷۹ تماس حاصل فرمایید.

۵ روش درمانی موهای زائد با لیزر و چگونگی کارکرد آنها 


در حال حاضر، جلسات لیزر حذف موهای زائد به صورت مکرر انجام می‌شوند، زیرا این روش به مدت طولانی‌تری موهای زائد را از بین می‌برد. با پیشرفت تکنولوژی دستگاه‌های لیزر، هزینه‌های این روش برای خانواده‌های متوسط مناسب‌تر شده و روش‌های مختلفی نیز برای آنها پیشنهاد می‌شود.

نوع درمان لیزری که انتخاب می‌شود، بستگی به شرایط فرد دارد. اکثراً رنگ پوست و نوع موی فرد در نظر گرفته می‌شود، که این دو عامل از مهم‌ترین شرایطی هستند که باید مورد بررسی قرار گیرند تا لیزر بیشترین تأثیر را بر روی فرد داشته باشد.

سطح مهارت اپراتور لیزر حذف موهای زائد بسیار اهمیت دارد. افراد با تجربه‌تر، بهتر می‌توانند به فرد بگویند که چند جلسه لیزر نیاز دارد و چه میزان دردی انتظار دارد و همچنین مدت زمان هر جلسه چقدر است.

در ادامه، مختلف روش‌های حذف موهای زائد با استفاده از لیزر و نحوه عملکرد آنها توضیح داده شده است.

نوع 1#: لیزر موهای زائد الکساندریت

لیزر موهای زائد الکساندریت

لیزر الکساندریت، یکی از محبوب‌ترین روش‌های حذف موهای زائد است. این روش برای افراد با پوست روشن مناسب است و به دلیل طول موج کوتاه‌تر، به پوست آسیب کمتری وارد می‌کند. این لیزر به دلیل طول موج کوتاه‌تر، به طور کمتری به عمق پوست نفوذ می‌کند، اما بسیار کارآمد است.

استفاده از لیزر الکساندریت برای حذف موهای زائد، نیاز به تعداد جلسات بیشتری نسبت به دیگر روش‌ها دارد، اما نتایج آن دائمی‌تر هستند. هرچند که هیچ روشی نتیجه دائمی را تضمین نمی‌کند، اما با استفاده از لیزر الکساندریت، نتایج دوام بیشتری نسبت به روش‌هایی مانند واکس زدن، تراشیدن و بند انداختن حاصل می‌شود.

به طور کلی، لیزر الکساندریت یکی از بهترین روش‌های حذف موهای زائد است، اما انتخاب روش مناسب برای حذف موهای زائد، باید با توجه به نوع پوست و نیاز فرد انجام شود.

 نوع 2#: لیزر موهای زائد با دیود

لیزر موهای زائد با دیوداین لیزرها معمولا با لیزر الکساندریت مقایسه می‌شوند. لیزر دیود طول موج بلندتری دارد و عمیق‌تر وارد لایه‌های پوست می‌شود. این نوع لیزر بسیار موثر عمل می‌کند و برای موهای ضخیمتر و پوستهای تیره‌تر کارایی بیشتری دارد. این روش حذف موهای زائد تقریبا همه کاره است و به دلیل اینکه تکنولوژی آن پیشرفت کرده است روش نسبتا بدون دردی است.

نسبت به دیگر روشهای درمانی حذف موهای زائد این روش به مدت زمان کمتری نیاز دارد. البته مدت درمان با توجه به شرایط و مشکلات هر فرد متفاوت است.

نوع 3#: از بین بردن موهای زائد با لیزر ruby

ruby از بین بردن موهای زائد با لیزر

لیزر روبی یکی از اولین دستگاه‌های لیزری است که برای حذف موهای زائد طراحی شده است. اما به دلیل سرعت کمتر آن نسبت به دستگاه‌های لیزر دیگر، در حال حاضر در حال منسوخ شدن است. این دستگاه برای پوست‌های تیره و موه‌های ضخیم کارایی ندارد، اما برای پوست‌های روشن و موه‌های نازک عملکرد خوبی دارد. یکی از نکات جالب در مورد این لیزر این است که تحقیقات کافی در مورد تاثیرات و عوارض آن انجام شده است.

بعد از انجام درمان با لیزر روبی، ممکن است عوارضی همراه باشد. با این حال، این عوارض دائمی و جدی نیستند. استفاده از کمپرس آب سرد و مرطوب کردن محل مورد نظر، درد را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود این عوارض سریعتر برطرف شوند.

عوارض جانبی لیزر موهای زائد

عوارض جانبی لیزر موهای زائد شامل ورم، دردی شبیه آفتاب سوختگی و قرمزی در محل درمان می‌شود. با این حال، همه‌ی افراد این عوارض را تجربه نمی‌کنند و برخی از افراد نسبت به لیزرهای مختلف واکنش‌های مختلفی نشان می‌دهند. با توجه به اینکه پوستهای تیره‌تر راحتتر نور بیشتری را جذب می‌کنند، افراد با پوست تیره‌تر بیشتر مستعد سوختگی پس از لیزر هستند. با این حال، استفاده از لیزر مناسب می‌تواند این عوارض را کاهش دهد.

 نوع ۴# : LPNd   و Nd : YAG (H3)

لیزر LPNd و Nd YAGاین لیزر برای کارهای سنگین‌تر استفاده می‌شود. برای افرادی که پوست تیره‌تر و موی ضخیم‌تری دارند این بهترین انتخاب است. در حقیقیت برای افرادی که پوست روشن‌تر و موی نازکتری دارند خیلی تاثیری ندارد و این افراد می‌توانند از درمانهای دیگر لیزر استفاده کنند. در بین همه لیزرها این لیزر طول موج بلندتری دارد و به همین دلیل ناراحتی پس از لیزر کمی بیشتر است.

در انواع مختلف لیزرها در مورد احتمال دائمی بودن آن صحبت می‌کنند. به همین دلیل چون این لیزر بالاترین طول موج را دارد به عمیقترین لایه پوست نفوذ میکند و احتمال بیشتری دارد که این لیزر به ریشه مو نفوذ کند و بعد چند جلسه ریشه آن را بسوزاند.

  نوع ۵#: نور پالس شدید IPL

IPL لیزر نور پالس شدیداگر چه این لیزر به عنوان لیزر موهای زائد طبقه بندی شده است اما نور است و همانطور که از اسمش پیداست نور پالس شدید است که مانند دیگر درمانهای لیزربه فولیکل مو آسیب می‌زند. برای هر فرد خاص قابل تنظیم است طول موج و سطح قدرت آن با توجه به نیاز هر فرد رنگ پوست و ضخامت مو قابل تغییر است.

درمان در طی چند جلسه انجام می‌شود. برای هر فرد تعداد جلسات متفاوت است این به رنگ پوست و ضخامت موهای شما بستگی دارد.با توجه به لیزری که انتخاب می‌کنید ممکن است تعداد جلسات کمتر یا بیشتری نیاز داشته باشید اگر هنوز موها در بعضی نواحی دوباره برمی‌گردند بدون توجه به نوع لیزر انتخابی شما به جلسات بیشتری نیاز دارید.

لیزر موهای زائد چگونه کار می‌کند؟


لیزر-موهای-زائد-چگونه-کار-می‌کندمو از فولیکول و شافت تشکیل شده است فولیکول دقیقا زیر پوست قرار دارد اما شافت بیرون از پوست قرار دارد در کلینیک‌های لیزر پزشکان با نور لیزر مخصوص فولیکول مو را هدف قرار می‌دهند وقتی لیزر از شافت به سمت فولیکول حرکت می‌کند تبدیل به گرما می‌شود که باعث آسیب رساندن به فولیکول مو می‌شود و از بازگشت مجدد آن جلوگیری می‌کند.

متخصصین لیزر و یا پوست و مو برای از بین بردن موهای زائد در نواحی زیر لیزر را پیشنهاد می‌کنند:

  • بازوها
  • کمر
  • خط بیکینی
  • سینه
  • پاها
  • زیر بغل
  • صورت

چند جلسه لیزر نیاز است؟


به دلیل اینکه مو به صورت چرخه وار رشد می‌کند لیزر موهای زائد یک گزینه درمانی نیست که با یکبار انجام دادن به نتیجه برسد و حداقل   ۵جلسه درمانی نیاز است تا به نتایج دلخواه دست پیدا کنیم.

قبل از جلسه حذف موهای زائد چه کارهایی باید انجام بدهیم؟


پزشک از بیمار می‌خواهد که حمام کند و با پوست تمیز بدون عطر کرم روغن و لوسیون برای درمان بیاید. ما پیشنهاد می‌کنیم که ۲۴ ساعت قبل از جلسه لیزر محل مورد نظر را بتراشند. از کندن موها وکس کردن و مواد شیمیایی مانند واجبی مابین جلسات لیزر استفاده نکنید. تا دو هفته قبل از جلسه لیزر در معرض نور خورشید قرار نگیرید و پوست خودتان را برنزه نکنید. تا سه روز قبل از جلسه لیزر از اسیدها رتینول بنزوییل پروکساید و همه محصولاتی که حساسیت به نور ایجاد می‌کنند اجتناب کنید.

پس از جلسه لیزر چکار کنیم؟


طبیعی است که بعد از جلسه لیزر قرمزی و ورم در ناحیه درمان مشاهده کنیم تا چند روز ممکن است ادامه داشته باشد. پیشنهاد می‌شود از آلوئه ورا و کرم هیدروکورتیزون برای تسکین هر گونه ناراحتی استفاده کنید. در طی چند هفته آینده ممکن است به تدریج ریزش مو مشاهده کنید این کاملا طبیعی است.تا 24 ساعت بعد از جلسه لیزر از سونا وان آب گرم خودداری کنید و روزانه از ضدآفتاب با SPF 30 استفاده کنید.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی