تزریق بوتاکس پیشانی: رفع خطوط افقی و عمودی ناشی از نور خورشید

 

آیا همین الان اولین چین و چروک پیشانی خود را کشف کرده‌اید یا مجبورید هر روز صبح که در مقابل آینه قرار می‌گیرید، آنها را ببینید؟ چین و چروک پیشانی بخشی اجتناب ناپذیر از زندگی هستند. هرچند، متأسفانه تعداد کمی از انسان‌ها هستند که می‌دانند چرا این چین و چروک‌ها را دارند و چه کاری می‌توانند انجام دهند تا از شر آنها خلاص شوند. هنگامی که به دنبال یک روش درمان کامل برای خلاص شدن از چین و چروک‌های ناخوشایند پیشانی خود هستید، انجام تحقیقات کم می‌تواند تفاوت زیادی برایتان داشته باشد. تمام اشکال تزریق بوتاکس برای چین و چروک پیشانی برای افراد 65 ساله و جوانتر طراحی شده‌اند. از آن گذشته، داروها  ممکن است در افراد مسن تر به اندازه‌ای که برای افراد جوانتر مؤثر هستند، اثربخش نباشند. بوتاکس برای استفاده درازمدت بی‌خطر است و شما می‌توانید بدون اینکه پوستتان بدتر از آنچه که قبل از بوتاکس بود، دیده شود استفاده از آن را متوقف نمایید.

نشان داده شده است که بوتاکس برای هر دو نوع استفاده‌ی کوتاه مدت و طولانی مدت، ایمن و بدون خطر است. داده‌های موجود در مورد درمان چین و چروک پیشانی با بوتاکس فقط به 15 سال پیش برمی‌گردد. با این حال، بوتاکس برای چین و چروک از دوز بسیار کمتری نسبت به میزان دوز دریافتی بیماران در بیماری‌های دیگر، مانند اسپاستیسیتی عضلانی استفاده می‌کند. نگرانی‌های مهم ایمنی در افرادی که دوزهای بالاتری از بوتاکس را برای مشکلات دیگر خود دریافت کرده‌اند، شناسایی نشده است.

متخصصین ما در کلینیک تخصصی رازی با سالها تجربه و تخصص در زمینه پوست و زیبایی آماده ارائه خدمات به شما می باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت مشاوره با شماره های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

شایع ترین انواع چین و چروک پیشانی


دو موضوع رایج وجود دارد که بر پیشانی تأثیر می‌گذارند و هر دو نشانه‌هایی کلیدی از پیری هستند. این دو مفهوم، خطوط پیشانی و خطوط اخم هستند.

خطوط پیشانی

این خطوط، چروک‌های افقی و عمیقی هستند که معمولاً به صورت خطوطی در پیشانی گسترش می‌یابند و زمانی که ابروها را بالا می‌برید، بیشتر می‌شوند. خطوط پیشانی معمولاً به عنوان چروک‌های فعالی شروع می‌شوند که فقط هنگام بالا بردن ابروهایتان (معمولاً در افراد جوانتر) دیده می‌شوند اما با گذشت زمان به چین و چروک‌های عمیق‌تری تبدیل می‌شوند که بر عضلات پایینی  پیشانی تأثیر می‌گذارند و بدون ایجاد هیچگونه حالت خاص در چهره، آشکار می‌شوند. هنگامی که این چین و چروک‌ها به وجود می‌آیند، جراح زیبایی یک برنامه درمان منحصر به فرد را طراحی می‌کند که به طور خاص برای شما طراحی شده است. این طرح معمولاً شامل درمان‌های دوره‌ای بوتوکس، لیزرها و پرکننده‌ها می‌شود تا خطوط پیشانی شما را از بین ببرند.

خط گلابلا

خط گابلا که تحت عنوان خط اخم یا “11” نیز شناخته می‌شود، دو خط عمودی است که بین ابروها، درست بالای پل بینی قرار دارد. همانطور که از نام مستعار آن نیز معلوم است، خط گابلا اغلب زمانی که در حال اخم هستید، قابل مشاهده می‌باشد. مانند خطوط  پیشانی، هر چه خط اخم واضح‌تر و عمیق‌تر باشد، درمان جامع‌تری ممکن است لازم باشد.

چین و چروک‌های پیشانی چرا و چگونه به وجود می‌آیند؟


پیری صورت اغلب در یک سوم بالایی صورت، اطراف چشم و در پیشانی قابل توجه است، و چین و چروک‌های پیشانی (یا خطوط پیشانی) یکی از نشانه‌های برجسته پیری هستند. چهار عامل عمده وجود دارد که در ایجاد چین و چروک پیشانی سهیم است.

  • پیری: تعجب آور نیست که شایع ترین علت چین و چروک پیشانی، پیری است. اثرات طبیعی گرانش همراه با از دست دادن کلاژن باعث می‌شود که پوست در پیشانی با گذشت زمان، کشش طبیعی خود را از دست بدهد. زمانی که این اتفاق می‌افتد، پوست و بافت‌های زیر آن دچار خمیدگی می‌شوند و در نتیجه‌ی آن چین و چروک‌های نامطلوب اتفاق می‌افتند.
  • نور خورشید اشعه ماوراء بنفش: آسیب خورشید به پوست بسته به عوامل متعدد مانند سطح تماس، نوع پوست و سن متفاوت است. تأثیرات پرتوهای مضر UVخواه از گذراندن وقت در تخت‌های برنزه و خواه قرار گرفتن بیش از حد در معرض خورشید حاصل شده باشند، تجمعی هستند و باعث تغییرات در پوست شما می‌شوند، که از آن جمله می‌توان به پیری زودرس، تغییر رنگ، و چین و چروک اشاره نمود.
  • عوامل ژنتیکی: یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ژن‌های طرف مادری به احتمال زیاد بر نوع پیر شدن پوست شما تأثیر می‌گذارد. اگر چه ژنتیک عامل تعیین کننده اصلی نیست، اما شرط خوبی است که اگر مادر شما علائم پیری زودرس را دارد، شما نیز خواهید داشت.
  • شیوه زندگی: رژیم غذایی نامناسب، قرار گرفتن زیاد در معرض آفتاب و مصرف بیش از حد الکل، همه به طور منفی بر روی ظاهر پوست شما تأثیر می‌گذارند، اما مخرب ترین انتخاب در شیوه زندگی، استعمال سیگار است. این به این دلیل است که نیکوتین موجود در سیگار موجب می‌شود رگ‌های خونی در لایه‌های بیرونی پوست شما باریک شوند و این باعث می‌شود خون کمتری در پوست شما جریان یابد. جریان خون کمتر به معنی اکسیژن و مواد مغذی(مانند ویتامین A ) کمتر است و این به ناچار منجر به رشد سریع‌تر چین و چروک می‌شود.

چگونه از شر چین و چروک پیشانی خلاص شویم؟


امروزه دو روش اصلی برای پیشگیری از پیری پیشانی وجود دارد. جراحی و روش غیرتهاجمی. قبل از به وجود آمدن روش‌های غیرتهاجمی، جراحی تنها گزینه موجود بود. با این حال، این روش‌های جراحی بسیار تهاجمی، پرهزینه بودند، و اغلب باعث زخم‌های نامطلوب ناشی از برش‌های ایجاد شده در خط پیشانی و سر و صورت فرد در طی عمل می‌شدند. در طول سال‌ها، پیشرفت‌هایی در درمان‌های غیرتهاجمی، تقریباً نیاز به روش‌های جراحی را از بین برده و باعث شده است که چین و چروک‌های  پیشانی به شیوه‌ای نه تنها ایمن، بلکه بسیار کارآمدتر از بین بروند.

بوتاکس چیست و نحوه عملکرد آن چگونه است؟


تزریق بوتاکس لینک به تزریق بوتاکس  از سم بوتولینوم استفاده می‌کند تا فعالیت عضلانی را به طور موقت فلج کند. این سم توسط یک نوع باکتری تولید می‌شود که باعث بوجود آمدن نوعی مسمومیت غذایی می‌گردد. تزریق بوتاکس برای کاهش چین و چروک صورت محبوبیت دارد. تزریق‌ها برای درمان سایر بیماری‌ها، مانند اسپاسم تکراری گردن، تعرق مفرط، مثانه بیش فعال و تنبلی چشم، نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. تزریق همچنین می‌تواند در جلوگیری از میگرن‌های مزمن در برخی افراد کمک کند. تزریق سم بوتولینیوم برخی از سیگنال‌های شیمیایی را در اعصاب مسدود می‌کند، این سیگنال‌ها بیشتر سیگنال‌هایی هستند که موجب انقباض عضلات می‌شوند. این کار به طور موقت، باعث شل شدن عضلات صورت که در زیر پوست قرار دارند و موجب چروک شدن پیشانی می‌شوند، از جمله خطوط عمیق پیشانی می‌گردد. مطالعات نشان می‌دهند افرادی که بوتاکس برای آن بیشتر مفید است، افراد 65 ساله و جوانتر از آن هستند.

آیا بوتاکس دیسپورت برای چین و چروک پیشانی مناسب است؟

برای چین و چروک‌های فعال و یا چروک‌هایی که به علت حرکت مستقیم عضلانی ایجاد شده‌اند مانند زمانی که شما ابروها را در هم کشیده یا بالا می‌برید، بهترین گزینه‌ها معمولاً تزریق بوتاکس و یا دیسپورت هستند. این به این دلیل است که این تزریق‌ها با شل کردن عضلات صورت و جلوگیری از چروک‌های پیشانی هنگام انجام حرکات عضلانی مخصوص پیشانی، کار می‌کنند. در بسیاری از موارد، دیسپورت به دلیل اینکه توانایی آن در پخش شدن، بیشتر از بوتاکس است و به همین دلیل برای خلاص شدن از شر چین و چروک‌های پیشانی در تعداد تزریق‌های کمتر مناسب است، تزریق پیشنهادی خواهد بود. هر دوی این محصولات انواع سم بوتولینوم A، یک مسدودکننده عصبی-عضلانی، هستند که مستقیماً به عضلات زیرین صورت تزریق می‌شوند و از آزاد سازی استیل کولین و انقباض عضلات جلوگیری می‌کنند. این منجربه صاف شدن پوست صورت و کاهش خطوط پیشانی و خطوط اخم می‌شود. با این حال، با گذشت زمان، چروک‌های فعال عمیق‌تر می‌شوند و اثر طولانی‌تری خواهند داشت. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، این چروک حتی زمانی که شما حرکت‌های خاصی در چهره ایجاد نمی‌کنید، مشاهده می‌شوند. اگر شما هم این مشکل را دارید، پرکننده‌ها ی(فیلرهای) پوستی می‌توانند بهترین گزینه برای شما باشند.

تزریق بوتاکس برای خطوط پیشانی چگونه انجام می‌شود؟


در تزریق بوتاکس، پزشک از یک سوزن نازک برای تزریق مقدار کمی از سم بوتولینوم به پوست استفاده می‌کند. تعداد تزریقاتی که نیاز دارید، بسته به عوامل مختلفی از جمله اندازه ناحیه تحت درمان متفاوت است. تزریق سم بوتولینوم معمولاً چند روز پس از درمان شروع به عمل می‌کند. این اثر ممکن است تا سه ماه یا بیشتر طول بکشد. برای حفظ مزایای بوتاکس، باید تزریق‌های تکمیلی را به طور منظم انجام دهید. برای اطمینان از ایمنی خود، باید بوتاکس را تحت مراقبت متخصصین باتجربه مراكز درمانی، مانند جراح دارای گواهی هیأت تخصصی انجام دهید که شخصاً شما را مورد بررسی قرار داده است. این متخصصین دارای بیشترین تخصص برای به حداقل رساندن عوارض و درمان این عوارض (در صورت بروز) هستند. اگر به درستی انجام نشود، بوتاکس می‌تواند خطرناک باشد. اگر چه غیرمعمول است، اما تزریق بوتاکس می‌تواند عوارض جانبی از جمله درد، تورم یا کبودی در محل تزریق، سردرد، علائم آنفولانزا، و خشکی چشم و یا آبریزش شدید چشم ایجاد کند.

افراد بالای 65 سال نمی‌توانند یا نباید از بوتاکس استفاده کنند. اما، تشخیص این نکته نیز بسیار مهم است که در این سن، نتایج به اندازه تزریق بوتاکس در افراد جوانتر، مؤثر و مفید نخواهد بود. برای اینکه افراد سالخورده به نتایجی مشابه با افراد جوانتر دست بیابند، بوتاکس باید همراه با پرکننده‌های صورت مورد استفاده قرار گیرد که برای باز شدن چین و چروک‌ها، زیر پوست تزریق می‌شود.

سوالات خود را اینجا بپرسید.

روش‌های دیگر برای از بین بردن چین و چروک پیشانی


برای مواقعی که تزریق بوتاکس کافی نیست، محصولاتی نظیر رستیلن و ژوویدرم توسعه داده شده‌اند تا از لحاظ جسمی چروک‌های عمیقی را پر کنند که تزریقهای بوتاکس و دیسپورت برای برطرف نمودن آنها طراحی نشده‌اند. هدف این درمان‌ها مخصوصاً  برطرف نمودن کاهش حجم در پوست است که طی یک دوره زمانی طولانی ایجاد و موجب چین و چروک‌های بسیار عمیق‌تری شده‌اند که در هنگام ایجاد حرکت‌های مختلف در صورت یا حتی بدون انجام حرکت خاصی در صورت قابل مشاهده هستند. پرکننده‌های (فیلرهای) پوستی لینک به تزریق ژل و فیلر نیز برای کمک و دستیابی به یک ظاهر شاداب و باطراوت، معمولاً با بوتاکس و لیزر تکمیل می‌شوند. یک مزیت برای پرکننده‌های پوستی این است که نه تنها علائم پیری را تغییر می‌دهند، بلکه این کار را تقریباً بلافاصله انجام می‌دهند. شما می‌توانید به معنای واقعی کلمه، مطب دکتر را با ظاهری به مراتب جوانتر از زمانی که وارد آن شدید، ترک کنید!

برای کمک به صاف و سفت باقی ماندن پوست پیشانی، لایه برداری لیزری معمولاً با یک روش تزریقی تکمیل می‌شود. لیزرها برای غیرقابل دید حفظ کردن و تضمین غیرقابل رؤیت بودن چروک‌های نزدیک به سطح پوست پس از بوتاکس یا درمانی مرتبط با آن، به خوبی عمل می‌کنند. اما توجه به این نکته نیز بسیار مهم است که در حالی که لیزرها در درمان چین و چروک‌های فعال ناشی از حالت‌های چهره بسیار مؤثر هستند، در مورد چین و چروک‌های عمیق پیشانی، اثربخشی کمتری دارند. این به این دلیل است که صافی اضافه شده به پوست ناشی از لایه برداری لیزری، عضلات پایینی پیشانی را مانند بوتاکس و پرکننده‌های پوستی هدف قرار نمی‌دهند. به همین دلیل همیشه مهم است که قبل از تصمیم گیری درباره روش‌های درمانی که فکر می‌کنید ممکن است برایتان مناسب باشد، اطمینان حاصل کنید که نگرانی‌هایتان را با جراح زیبایی خود در میان گذاشته اید.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی