تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن: تفاوت مزایا، مراحل و مراقبت ها

 

جهت کاهش وزن و رفع چربی اضافی در بدن روش‌های مختلفی وجود دارد و انتخاب روش مناسب برای بسیاری از افراد دشوار می‌باشد. معمولاً افرادی که دارای اضافه‌وزن هستند از رژیم غذایی مطابق با وضعیت بدنی، جنسیت و سن خود استفاده می‌کنند. در صورتی که رژیم غذایی همراه با ورزش تأثیری در وزن بدن نداشته باشند، افراد از جراحی زیبایی استفاده می‌کنند. جهت خارج کردن چربی از روش‌های مختلف لیپوساکشن استفاده می‌شود. در میان این روش‌ها، لیپوماتیک که با نام لیپوساکشن اینفراسونیک نیز شناخته می‌شود دارای مزایای بسیاری نسبت به روش‌های دیگر می‌باشد.

تفاوت بین لیپوماتیک و لیپوساکشن


تفاوت بین لیپوماتیک و لیپوساکشن-compressed

لیپوساکشن روشی است که جهت خارج کردن بافت چربی تجمع یافته در بخش‌های خاصی از بدن استفاده می‌شود. لیپوماتیک یکی از ابزار مورد استفاده جهت انجام لیپوساکشن است. در صورتی که لیپوساکشن بوسیله لیپوماتیک  (که یک ابزار ارتعاشی است) انجام شود، دوره بهبودی کوتاه‌تر از روش‌های دیگر می‌باشد. همچنین بوسیله لیپوساکشن می‌توان چربی قسمت‌های بیشتری از بدن را از طریق لیپوماتیک خارج کرد.

لیپوماتیک 


لیپوماتیک-compressed

لیپوماتیک جهت بهبود ظاهری بخش‌های خاصی از بدن بوسیله خارج کردن ذخایر چربی اضافی یا انتقال این چربی‌ها به قسمت دیگری از بدن استفاده می‌شود. لیپوماتیک معمولاً با لیپوساکشن اشتباه گرفته می‌شود؛ در حالی که از لحاظ روش مورد استفاده جهت زاویه‌دار کردن بدن با لیپوساکشن متفاوت می‌باشد. لیپوماتیک به عنوان روشی جهت کاهش وزن و بهبود ظاهر بدن بیشتر توسط زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لیپوماتیک یکی از محبوب‌ترین روش‌های جراحی زیبایی محسوب می‌شود. در این روش امواج انرژی تولید شده توسط هوای فشرده وارد لوله کانولا شده و فقط سلول‌های چربی را خارج می‌کند. به کمک این روش چربی در زمان کوتاه و به راحتی از طریق لوله خارج می‌شود.

مزایای لیپوماتیک 

 • استفاده از سیستم ایمنی فعال ( در صورت تماس با بافت غیر چربی، دستگاه متوقف می‌شود)

 • کم شدن میزان آسیب‌دیدگی (کاهش قابل توجه کبودی و ورم)

 • بهبود وضعیت پوست (انقباض و کشیدگی مناسب پوست)

 • جراح کمتر دچار خستگی شده و در نتیجه جراحی با دقت  بیشتری انجام می‌شود.

 • کوتاه بودن زمان جراحی

 • ایجاد درد کمتر

 • کوتاه بودن دوره بهبود

لیپوماتیک در افرادی که دارای پوست انعطاف‌پذیر هستند تأثیر بیشتری دارد. معمولاً افراد جوانی که پوست تیره‌تری دارند و سیگار نمی‌کشند و پوستشان دچار آفتاب‌سوختگی نباشد دارای پوست انعطاف‌پذیری هستند. کاندیدای مناسب برای انجام لیپوماتیک کسانی هستند که به وزن ایده‌آل خود نزدیک هستند و دارای شاخص توده بدنی کمتر از 30 باشند. افرادی که در اثر سالخوردگی یا حاملگی دارای عضلات ضعیف یا افتادگی پوست هستند کاندیدای مناسبی برای انجام لیپوماتیک نیستند.

موارد استفاده دستگاه لیپوماتیک 

دستگاه لیپوماتیک توسط ارتعاش و امواج صوتی اینفراسونیک جهت تجزیه چربی  به کار برده می‌شود و در جراحی لیپوساکشن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که این دستگاه حرارتی تولید نمی‌کند، آسیب‌دیدگی بافت ناشی از این دستگاه در مقایسه با دستگاه‌های دیگر کمتر می‌باشد. در نتیجه با استفاده از این دستگاه در اثر ارتعاش و امواج صوتی اینفراسونیک، بهبود پوست در بلندمدت بهتر انجام می‌شود.

به کمک دستگاه لیپوماتیک، کبودی کمتری ایجاد شده و دوره بهبودی کوتاه‌تر می‌باشد.

لیپوساکشن چیست؟ 


لیپوساکشن چیست-compressed

در جراحی لیپوساکشن، چربی از بخش‌های خاصی از بدن مانند ران‌ها، شکم، بازوها، باسن یا گردن خارج می‌شود. همچنین از این روش برای زاویه‌دار کردن بخش‌های ذکر شده استفاده می‌شود. لیپوساکشن با نام‌های دیگری مانند بادی کانتورینگ و لیپوپلاستی نیز شناخته می‌شود.

کاندیدای مناسب برای جراحی لیپوساکشن چه کسانی هستند؟ 

افرادی که به میزان 30 درصد به وزن ایده‌آل خود نزدیک هستند ولی چربی موضعی نامتناسب در بدنشان به کمک رژیم غذایی و ورزش کاهش پیدا نکرده است کاندیدای مناسبی برای استفاده از لیپوساکشن هستند. در واقع افرادی که به طور طبیعی دارای اضافه‌وزن هستند کاندیدای مناسبی برای استفاده از این روش نیستند.

جهت انجام لیپوساکشن، بایستی از مصرف سیگار خودداری شود و متقاضی باید از لحاظ سلامتی در وضعیت مناسبی باشد. همچنین افرادی که از این روش درمانی استفاده می‌کنند بایستی انتظارات واقع‌بینانه در ارتباط با لیپوساکشن داشته باشند.

پوست افراد متقاضی لیپوساکشن بایستی از انعطاف‌پذیر مناسبی برخوردار باشد. چنانچه پوست افراد در اثر کاهش وزن زیاد دچار افتادگی باشد، امکان دارد لیپوساکشن باعث تشدید وضعیت پوست شود.

نحوه انجام لیپوساکشن 

در روز انجام جراحی لیپوساکشن، یک نفر همراه بایستی متقاضی را به کلینیک مورد نظر برساند.

پیش از انجام لیپوساکشن، جراح از بدن متقاضی چندین عکس می‌گیرد. همچنین قسمت‌های مورد نظر بدن جهت لیپوساکشن در حالت ایستاده علامت‌گذاری می‌شوند.

 • پیش از لیپوساکشن، متقاضی برای انجام جراحی آماده می‌شود. کارکنان کلینیک اقدامات لازم جهت کنترل سطح مایعات بدن در حین جراحی را انجام می‌دهند. همچنین به کمک دستگاه‌های مخصوص بر مواردی مانند فشار خون، ضربان قلب و میزان اکسیژن خون متقاضی در طول جراحی نظارت می‌شود.
 • بسته به نوع روش مورد استفاده، از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. اگر نیاز باشد که متقاضی در حین جراحی به طور کامل بیهوش باشد، بایستی از بیهوشی عمومی استفاده شود. در برخی از مواقع، جراحی با استفاده از بیهوشی داخل وریدی و بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. انتخاب نوع بیهوشی توسط جراح صورت می‌گیرد.
 • جراحی برش‌های بسیار کوچکی در ناحیه مورد نظر ایجاد می‌کند. این برش‌ها در امتداد چین‌های بدن ایجاد می‌شوند تا پس از جراحی، برش‌ها در چین‌های بدن پنهان شوند. اگر ناحیه تحت درمان بزرگ باشد، معمولاً چندین برش در ناحیه مورد نظر ایجاد می‌شود.
 • چربی در ناحیه مورد نظر جهت تخلیه آماده‌سازی می‌شود. جراح در این مرحله با استفاده از روش مناسب چربی را جهت تخلیه در مرحله بعد آماده می‌کند.
 • در این مرحله چربی از ناحیه مورد نظر خارج می‌شود. معمولاً چربی با استفاده از لوله‌های کوچکی به نام کانولا ، خارج می‌شود. این لوله‌ها وارد برش‌ها شده و به سمت عقب و جلو حرکت داده می‌شوند. این حرکت به شل شدن و تخلیه چربی کمک می‌کند. چربی از طریق لوله تخلیه شده و وارد یک مخزن می‌شود.
 • برش‌ها با استفاده از نخ جراحی، بخیه می‌شوند. در برخی از مواقع پس از جراحی؛ لوله‌های کوچکی جهت تخلیه مایعات اضافی در برش‌ها قرار می‌گیرند.

بسته به مقدار چربی مورد نظر، امکان دارد جراحی چندین ساعت طول بکشد. در صورتی که برای جراحی از بیهوشی عمومی استفاده شده باشد، فرد پس از جراحی در اتاق ریکاوری (واحد مراقبت پس از بیهوشی) به هوش می‌آید. جهت ارزیابی وضعیت بهبودی، معمولاً متقاضی بایستی به مدت چند ساعت در کلینیک بماند.

چنانچه جراحی در بیمارستان انجام می‌شود، متقاضی بایستی یک شب در بیمارستان بماند تا پزشک مواردی مانند شوک یا کم آبی بدن در اثر از دست دادن مایعات را ارزیابی کند و از وضعیت سلامتی بیمار اطمینان حاصل کند.

روش‌های درمانی مرتبط با لیپوساکشن 

بیشتر زنان جهت بهبود ظاهر بدن خود، از لیپوساکشن استفاده می‌کنند. به همین علت امکان دارد از این روش همراه با لیفت سینه یا جراحی افزایش حجم سینه استفاده شود.

معمولاً جهت رفع افتادگی پوست و بهبود ظاهری بدن از لیفت یا جراحی زیبایی شکم استفاده می‌شود. امکان دارد برخی دیگر از افراد از جراحی برای کوچک کردن سینه استفاده کنند.

لیپوساکشن در چه مواردی قابل استفاده نیست؟ 

لیپوساکشن جهت خارج کردن مقادیر بسیار زیاد چربی که در طول سال‌های گذشته ذخیره شده‌اند مناسب نیست. مقدار چربی که توسط لیپوساکشن خارج می‌شود از 1 تا 10 پوند می‌باشد.

اگرچه مقادیر زیاد چربی توسط این روش قابل خارج کردن می‌باشد، ولی امکان دارد خطرات زیادی به همراه داشته باشد. ممکن است رفع مقادیر بیش از حد چربی باعث به هم خوردن شکل و زاویه قسمت‌های مختلف بدن بشود. همچنین امکان دارد در پوست چین و چروک ایجاد شود. لیپوساکشن برای بهبود ظاهری سلولیت نیز استفاده نمی‌شود.

پس از لیپوساکشن، نتایج تا زمان رفع التهاب قابل مشاهده نیستند. ممکن است رفع التهاب تا چند ماه طول بکشد ولی در بیشتر مواقع التهاب پس از چهار هفته کاهش پیدا می‌کند.

افرادی که از روش لیپوساکشن استفاده می‌کنند، بایستی جهت ماندگاری نتیجه درمان، از ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب استفاده کنند.

مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک و لیپوساکشن چه تفاوتی دارند؟


 چربی در بدن زنان بیشتر در قسمت‌های داخل و پشت بازوها، شکم، ران و مچ پا ذخیره می‌شود. در بدن مردان چربی بیشتر در محدوده شکم، سینه و کمر تجمع پیدا می‌کند. خارج کردن چربی اضافه توسط لیپوساکشن و با استفاده از روش لیپوماتیک هم در مردان و هم در زنان بسیار ساده می‌باشد. لیپوماتیک محبوب‌ترین روش خارج کردن چربی است که در مدت زمان کوتاهی باعث بهبود ظاهر بدن می‌شود. به علاوه متقاضی چند ساعت پس از جراحی می‌تواند به منزل بازگردد. بسته به وضعیت جسمانی فرد، توصیه می‌شود که پیش از بازگشت به محل کار به مدت یک هفته در منزل استراحت شود. در صورتی که لیپوساکشن برای چند قسمت از بدن استفاده شود، متقاضی طبق توصیه پزشک بیشتر از یک هفته استراحت می‌کند. 2 روز پس از جراحی فرد می‌تواند استحمام کند. جهت اطمینان از بهبود ظاهری بدن پس از لیپوساکشن بایستی به مدت 4 هفته از گن استفاده شود. پس از لیپوساکشن و توسط روش لیپوماتیک، در مقایسه با روش‌های دیگر کبودی و ورم کمتری ایجاد می‌شوند. کبودی و ورم پس از چند روز رفع خواهند شد.

تفاوت هزینه لیپوماتیک و لیپوساکشن چقدر است؟ 


هزینه درمان بر اساس تعداد قسمت‌هایی که تحت جراحی قرار می‌گیرند تعیین می‌شود. همچنین امکان دارد هزینه درمان بسته به وزن و شرایط جسمانی متقاضی متفاوت باشد.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی