تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن: تفاوت مزایا، مراحل و مراقبت ها

 

جهت کاهش وزن و رفع چربی اضافی در بدن روش‌های مختلفی وجود دارد و انتخاب روش مناسب برای بسیاری از افراد دشوار می‌باشد. معمولاً افرادی که دارای اضافه‌وزن هستند از رژیم غذایی مطابق با وضعیت بدنی، جنسیت و سن خود استفاده می‌کنند. در صورتی که رژیم غذایی همراه با ورزش تأثیری در وزن بدن نداشته باشند، افراد از جراحی زیبایی استفاده می‌کنند. جهت خارج کردن چربی از روش‌های مختلف لیپوساکشن استفاده می‌شود. در میان این روش‌ها، لیپوماتیک که با نام لیپوساکشن اینفراسونیک نیز شناخته می‌شود دارای مزایای بسیاری نسبت به روش‌های دیگر می‌باشد.

تفاوت بین لیپوماتیک و لیپوساکشن


تفاوت بین لیپوماتیک و لیپوساکشن-compressed

لیپوساکشن روشی است که جهت خارج کردن بافت چربی تجمع یافته در بخش‌های خاصی از بدن استفاده می‌شود. لیپوماتیک یکی از ابزار مورد استفاده جهت انجام لیپوساکشن است. در صورتی که لیپوساکشن بوسیله لیپوماتیک  (که یک ابزار ارتعاشی است) انجام شود، دوره بهبودی کوتاه‌تر از روش‌های دیگر می‌باشد. همچنین بوسیله لیپوساکشن می‌توان چربی قسمت‌های بیشتری از بدن را از طریق لیپوماتیک خارج کرد.

لیپوماتیک 


لیپوماتیک-compressed

لیپوماتیک یک روش جراحی زیبایی است که برای بهبود ظاهر بخش‌های خاصی از بدن با خارج کردن چربی اضافی یا انتقال آن به قسمت دیگری از بدن استفاده می‌شود. اغلب این روش با لیپوساکشن اشتباه گرفته می‌شود، اما در واقع این دو روش با توجه به روش مورد استفاده برای زاویه‌دار کردن بدن، متفاوت هستند. لیپوماتیک بیشتر توسط زنان به عنوان یک روش کاهش وزن و بهبود ظاهر بدن استفاده می‌شود.

لیپوماتیک یکی از محبوب‌ترین روش‌های جراحی زیبایی است. در این روش، امواج انرژی تولید شده توسط هوای فشرده وارد لوله کانولا می‌شوند و فقط سلول‌های چربی را خارج می‌کنند. با استفاده از این روش، چربی به راحتی و در زمان کوتاهی از طریق لوله خارج می‌شود.

مزایای لیپوماتیک 

 • استفاده از سیستم ایمنی فعال ( در صورت تماس با بافت غیر چربی، دستگاه متوقف می‌شود)

 • کم شدن میزان آسیب‌دیدگی (کاهش قابل توجه کبودی و ورم)

 • بهبود وضعیت پوست (انقباض و کشیدگی مناسب پوست)

 • جراح کمتر دچار خستگی شده و در نتیجه جراحی با دقت  بیشتری انجام می‌شود.

 • کوتاه بودن زمان جراحی

 • ایجاد درد کمتر

 • کوتاه بودن دوره بهبود

لیپوماتیک در افرادی که دارای پوست انعطاف‌پذیر هستند تأثیر بیشتری دارد. معمولاً افراد جوانی که پوست تیره‌تری دارند و سیگار نمی‌کشند و پوستشان دچار آفتاب‌سوختگی نباشد دارای پوست انعطاف‌پذیری هستند. کاندیدای مناسب برای انجام لیپوماتیک کسانی هستند که به وزن ایده‌آل خود نزدیک هستند و دارای شاخص توده بدنی کمتر از 30 باشند. افرادی که در اثر سالخوردگی یا حاملگی دارای عضلات ضعیف یا افتادگی پوست هستند کاندیدای مناسبی برای انجام لیپوماتیک نیستند.

موارد استفاده دستگاه لیپوماتیک 

دستگاه لیپوماتیک توسط ارتعاش و امواج صوتی اینفراسونیک جهت تجزیه چربی  به کار برده می‌شود و در جراحی لیپوساکشن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که این دستگاه حرارتی تولید نمی‌کند، آسیب‌دیدگی بافت ناشی از این دستگاه در مقایسه با دستگاه‌های دیگر کمتر می‌باشد. در نتیجه با استفاده از این دستگاه در اثر ارتعاش و امواج صوتی اینفراسونیک، بهبود پوست در بلندمدت بهتر انجام می‌شود.

به کمک دستگاه لیپوماتیک، کبودی کمتری ایجاد شده و دوره بهبودی کوتاه‌تر می‌باشد.

لیپوساکشن چیست؟ 


لیپوساکشن چیست-compressed

در جراحی لیپوساکشن، چربی از بخش‌های خاصی از بدن مانند ران‌ها، شکم، بازوها، باسن یا گردن خارج می‌شود. همچنین از این روش برای زاویه‌دار کردن بخش‌های ذکر شده استفاده می‌شود. لیپوساکشن با نام‌های دیگری مانند بادی کانتورینگ و لیپوپلاستی نیز شناخته می‌شود.

کاندیدای مناسب برای جراحی لیپوساکشن چه کسانی هستند؟ 

افرادی که به وزن ایده‌آل خود نزدیک هستند اما با وجود این وضعیت، چربی‌های موضعی نامتناسبی در بدنشان وجود دارد، ممکن است برای انجام لیپوساکشن مناسب باشند. اما افرادی که به طور طبیعی دارای اضافه وزن هستند، معمولاً مناسب برای این روش محسوب نمی‌شوند.

برای انجام لیپوساکشن، افراد باید از مصرف سیگار خودداری کنند و وضعیت سلامتی مناسبی داشته باشند. همچنین، آن‌ها باید انتظارات واقع‌بینانه‌ای از نتایج این روش درمانی داشته باشند.

پوست افراد متقاضی لیپوساکشن باید انعطاف‌پذیری مناسبی داشته باشد. اگر پوست افراد به دلیل کاهش وزن زیاد دچار افتادگی شده باشد، احتمالاً لیپوساکشن ممکن است وضعیت پوست را تشدید کند.

نحوه انجام لیپوساکشن 

در روز انجام جراحی لیپوساکشن، یک نفر همراه بایستی متقاضی را به کلینیک مورد نظر برساند.

پیش از انجام لیپوساکشن، جراح از بدن متقاضی چندین عکس می‌گیرد. همچنین قسمت‌های مورد نظر بدن جهت لیپوساکشن در حالت ایستاده علامت‌گذاری می‌شوند.

 • پیش از لیپوساکشن، متقاضی برای انجام جراحی آماده می‌شود. کارکنان کلینیک اقدامات لازم جهت کنترل سطح مایعات بدن در حین جراحی را انجام می‌دهند. همچنین به کمک دستگاه‌های مخصوص بر مواردی مانند فشار خون، ضربان قلب و میزان اکسیژن خون متقاضی در طول جراحی نظارت می‌شود.
 • بسته به نوع روش مورد استفاده، از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. اگر نیاز باشد که متقاضی در حین جراحی به طور کامل بیهوش باشد، بایستی از بیهوشی عمومی استفاده شود. در برخی از مواقع، جراحی با استفاده از بیهوشی داخل وریدی و بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. انتخاب نوع بیهوشی توسط جراح صورت می‌گیرد.
 • جراحی برش‌های بسیار کوچکی در ناحیه مورد نظر ایجاد می‌کند. این برش‌ها در امتداد چین‌های بدن ایجاد می‌شوند تا پس از جراحی، برش‌ها در چین‌های بدن پنهان شوند. اگر ناحیه تحت درمان بزرگ باشد، معمولاً چندین برش در ناحیه مورد نظر ایجاد می‌شود.
 • چربی در ناحیه مورد نظر جهت تخلیه آماده‌سازی می‌شود. جراح در این مرحله با استفاده از روش مناسب چربی را جهت تخلیه در مرحله بعد آماده می‌کند.
 • در این مرحله چربی از ناحیه مورد نظر خارج می‌شود. معمولاً چربی با استفاده از لوله‌های کوچکی به نام کانولا ، خارج می‌شود. این لوله‌ها وارد برش‌ها شده و به سمت عقب و جلو حرکت داده می‌شوند. این حرکت به شل شدن و تخلیه چربی کمک می‌کند. چربی از طریق لوله تخلیه شده و وارد یک مخزن می‌شود.
 • برش‌ها با استفاده از نخ جراحی، بخیه می‌شوند. در برخی از مواقع پس از جراحی؛ لوله‌های کوچکی جهت تخلیه مایعات اضافی در برش‌ها قرار می‌گیرند.

بسته به مقدار چربی مورد نظر، امکان دارد جراحی چندین ساعت طول بکشد. در صورتی که برای جراحی از بیهوشی عمومی استفاده شده باشد، فرد پس از جراحی در اتاق ریکاوری (واحد مراقبت پس از بیهوشی) به هوش می‌آید. جهت ارزیابی وضعیت بهبودی، معمولاً متقاضی بایستی به مدت چند ساعت در کلینیک بماند.

چنانچه جراحی در بیمارستان انجام می‌شود، متقاضی بایستی یک شب در بیمارستان بماند تا پزشک مواردی مانند شوک یا کم آبی بدن در اثر از دست دادن مایعات را ارزیابی کند و از وضعیت سلامتی بیمار اطمینان حاصل کند.

روش‌های درمانی مرتبط با لیپوساکشن 

بیشتر زنان جهت بهبود ظاهر بدن خود، از لیپوساکشن استفاده می‌کنند. به همین علت امکان دارد از این روش همراه با لیفت سینه یا جراحی افزایش حجم سینه استفاده شود.

معمولاً جهت رفع افتادگی پوست و بهبود ظاهری بدن از لیفت یا جراحی زیبایی شکم استفاده می‌شود. امکان دارد برخی دیگر از افراد از جراحی برای کوچک کردن سینه استفاده کنند.

لیپوساکشن در چه مواردی قابل استفاده نیست؟ 

استفاده از لیپوساکشن برای خارج کردن مقادیر بسیار زیادی از چربی که در طول سال‌های گذشته در بدن ذخیره شده است، بهترین راهکار نیست. این روش می‌تواند مقادیر چربی بین 1 تا 10 پوند را از بدن خارج کند، اما ممکن است با خطرات زیادی همراه باشد. خارج کردن مقادیر بیش از حد چربی می‌تواند باعث به هم خوردن شکل و زوایای مختلف بدن شود و در پوست چین و چروک ایجاد کند. همچنین، لیپوساکشن برای بهبود ظاهر سلولیت نیز مناسب نیست.

نتایج لیپوساکشن تا زمان رفع التهاب قابل مشاهده نیستند. رفع التهاب ممکن است تا چند ماه زمان ببرد، اما در بیشتر موارد، التهاب پس از چهار تا هفت هفته کاهش می‌یابد.

افرادی که از روش لیپوساکشن استفاده می‌کنند، باید برای حفظ نتایج درمان، به ورزش منظم و رژیم غذایی مناسب توجه کنند.

مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک و لیپوساکشن چه تفاوتی دارند؟


تجمع چربی در بدن زنان بیشتر در قسمت‌های داخل و پشت بازوها، شکم، ران و مچ پا اتفاق می‌افتد، در حالی که در بدن مردان، چربی بیشتر در منطقه شکم، سینه و کمر تجمع می‌یابد. لیپوساکشن و لیپوماتیک به راحتی می‌توانند چربی اضافی را از بدن زنان و مردان خارج کنند. لیپوماتیک به عنوان یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای این منظور شناخته می‌شود و می‌تواند در مدت زمان کوتاه بهبود ظاهر بدن را بهبود بخشد. بعد از جراحی، فرد می‌تواند در عرض چند ساعت به خانه بازگردد. با این حال، بسته به وضعیت فیزیکی فرد، توصیه می‌شود که پیش از بازگشت به محل کار، حداقل یک هفته استراحت کند. اگر لیپوساکشن برای چندین قسمت از بدن انجام شود، پزشک ممکن است توصیه کند که فرد بیشتر از یک هفته استراحت کند. دو روز پس از جراحی، فرد می‌تواند استحمام کند و برای بهبود ظاهری بدن پس از لیپوساکشن، تا مدت چهار هفته از لباس فشاری استفاده شود. لیپوماتیک، در مقایسه با روش‌های دیگر، کمترین میزان کبودی و ورم را ایجاد می‌کند و این عوارض پس از چند روز تا حد زیادی کاهش می‌یابند.

تفاوت هزینه لیپوماتیک و لیپوساکشن چقدر است؟ 


هزینه درمان بر اساس تعداد قسمت‌هایی که تحت جراحی قرار می‌گیرند تعیین می‌شود. همچنین امکان دارد هزینه درمان بسته به وزن و شرایط جسمانی متقاضی متفاوت باشد.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی