جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی): از بین بردن چربی شکم و پهلو

جراحی آبدومینوپلاستی یا عمل جراحی شکم، یکی از روش‌های زیبایی است که به منظور از بین بردن چربی‌های ناخواسته و پوست شل و اضافی در ناحیه شکم انجام می‌شود. این تغییرات معمولا به دلیل بارداری، تغییرات سنی و تغییرات وزنی رخ می‌دهند و حتی با تلاش فرد برای کاهش وزن، این چربی‌ها ممکن است باقی بمانند. در اکثر موارد، جراحی آبدومینوپلاستی به بازگرداندن شکل و حالت اولیه شکم کمک می‌کند و باعث می‌شود شکل شکم سفت‌تر و صاف‌تری به خود بگیرد. این جراحی معمولا به همراه لیپوساکشن انجام می‌شود و شکل کلی ناحیه شکم، کمر، پهلو و باسن را تغییر می‌دهد.

مدت زمان انجام این جراحی ممکن است حدود ۲ تا ۵ ساعت طول بکشد و عواملی مانند سن، وضعیت سلامتی کلی بدن و وزن فرد می‌تواند بر تاثیرات پس از عمل جراحی آبدومینوپلاستی تاثیرگذار باشد. بهبودی پس از این جراحی معمولا حدود ۶ هفته طول می‌کشد و در این مدت، بیمار باید از بلند کردن اشیاء سنگین، فعالیت‌های شدید و کارهای سنگین خودداری کند.

به چه کسانی جراحی آبدومینوپلاستی پیشنهاد می‌شود؟


جراحی آبدومینوپلاستی داشتن یک بدن لاغر و پوست صاف و یکدست اینقدر برای افراد با ارزش است که موجب شده جراحی آبدومینوپلاستی بین مردم بسیار رواج پیدا کند و نتایجی خیره کننده داشته باشد که با حداقل جراحی به دست می‌آید . این نتایج کلاً زندگی افراد را از این رو به آن رو کرده است. با این حال هر کسی می‌تواند از جنبه‌های زیبایی‌شناختی این جراحی مثل شکم سفت‌تر و بدن لاغر‌تر بهره ببرد اما اکثر نتایج خیره کننده در شرایطی به دست می‌آید که بیمار پوست بسیار شل‚ شکم برآمده و بافت چربی زیادی دارد.

جراحی آبدومینوپلاستی برای تمام افراد کارایی دارد اما بهترین افراد برای جراحی کسانی هستند که:

 • پوست شکم آنها اضافه یا شل و افتاده است این مورد ناشی از تاثیرات منفی کاهش وزن یا بچه دار شدن است که پس از آن شکم بسیار کش آمده و برگرداندن شکم به حالت اول با روش‌های دیگر سخت و شاید غیرممکن به نظر می‌آید.
 • شکم برآمده در برخی موارد این حالت ارثی است و در قسمت شکم فرد بافت چربی و پوست اضافه وجود دارد چربی بدن این افراد در اطراف شکم ذخیره می‌شود از بین بردن این چربی‌ها صرفا با ورزش کردن بسیار دشوار و یا حتی غیر ممکن است.
 • ماهیچه‌های ضعیف شکم تحت تاثیر بچه دار شدن منجر به ضعیف شدن شکم و جدا شدن دیواره ماهیچه‌های شکمی فرد می‌شود در طی بارداری دیواره ماهیچه‌ شکم افراد به طور غیرقابل پیش‌بینی تاب خورده و جدا می‌شود و از آنجا که این ماهیچه‌ها برای حرکت و حمایت از بدن ضروری هستند بعد از به دنیا آمدن بچه بهبود پیدا می‎کنند.اما در بعضی موارد این اتفاق نمی‌افتد و در چنین مواقعی جراحی ترمیمی به شما کمک می‌کند تا به حالت اول برگردد.
 • علائم کشیدگی پوست  این یکی از عوارض رشد سریع و افزایش وزن به دلیل بارداری است اگر چه این مورد نه خطری برای سلامتی فرد و نه نیاز به جراحی دارد اما با این همه شدت عوارض متفاوت است و ممکن است این خطوط بسیار زشت به نظر برسند و احساس ناراحتی در فرد ایجاد کند و او بخواهد که آنها را از بین ببرد با توجه به اینکه در چه جاهایی این عوارض ایجاد شده‌اند می‌توان جراحی آبدومینوپلاستی را انجام داد و به همین جهت افراد به خاطر داشتن پوستی سفت‌تر و صاف‌تر ممکن است حاضر شوند که جراحی را انجام دهند.

 در مشاوره ابتدایی که با جراح خود دارید شما از مزایا‚ معایب و مشکلات احتمالی عمل جراحی شکم مطلع خواهید شد پزشک از شما سوال می‌کند که آیا در آینده قصد بارداری یا کاهش وزن دارید و این جراحی تا زمانی که شما قصد بارداری و کاهش وزن دارید به تعویق خواهد افتاد. این جراحی باید به عنوان آخرین تغییرات روی بدن شما باشد. از آنجا که هر فرد با دیگری متفاوت است نتایج هم از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود به منظور اینکه دقیقاً به آنچه می‌خواهید دست پیدا کنید شما باید یک جلسه مشاوره با کارشناسان ما داشته باشید.

زیرمجموعه‌های آبدومینوپلاستی


زیرمجموعه‌های آبدومینوپلاستیآبدومینوپلاستی سه زیر مجموعه دارد از جمله:

آبدومینوپلاستی کامل

 آبدومینوپلاستی کامل ساختار ماهیچه‌ها را سفت میکند و پوست اضافی را از بالا و پایین شکم را برمیدارد یک بریدگی در وسط یا پایین شکم زیر ناف ایجاد می‌کند و پوست را تا قسمت قفسه سینه پس می‌زند.

بریدگی کوچک دیگری در اطراف ناف می‌دهد تا از بقیه پوست جدا شود و آن را به سمت پایین می‌کشد و سفت میکند چربی‌ها را درمی‌آورند پوست اضافی را دور میریزند و قسمت بالایی را با قسمت پایین به یکدیگر بخیه می‌زنند.

مینی آبدومینوپلاستی

 پوست اضافی را از زیر ناف در می‌آورد و یک بریدگی هلال مانند درست بالای خط رویش موی شرمگاهی ایجاد میکند. معمولا ناف بدون تغییر باقی می‌ماند و ماهیچه‌ها در قسمت زیر شکم سفت میشوند.

سفت کردن ماهیچه‌های شکمی با آندوسکوپی

گاهی اوقات، افراد دارای دیواره ماهیچه‌ای کیسه‌مانندی هستند که به علت وراثت یا از دست دادن توده ماهیچه ایجاد شده است. این موضوع ممکن است باعث ایجاد پوست اضافی و شل در این نواحی شود. در این حالت، عمل جراحی تهاجمی ممکن است به عنوان راه‌حل حداقلی برای تقویت ساختار ماهیچه‌ها مورد استفاده قرار گیرد. در این روش، یک برش کوچک در قسمت ناف و بالای خط رویش موی ناحیه شرمگاهی انجام می‌شود و یک آندوسکوپ کوچک در آن قسمت قرار می‌گیرد، به‌طوری‌که جراح می‌تواند ماهیچه‌ها را از طریق مانیتور ببیند و آنها را با بخیه سفت کند.

چگونه باید برای جراحی آبدومینوپلاستی آماده شد؟


برای آماده‌شدن برای جراحی آبدومینوپلاستی، ممکن است قبل از عمل جراحی از شما بخواهند که سیگار کشیدن را برای ۲ تا ۴ هفته قطع کنید، زیرا نیکوتین می‌تواند فرآیند بهبودی را به تعویق بیندازد و ترک سیگار باعث می‌شود که جریان خون بهبود یابد. همچنین، قبل از جراحی باید آزمایش خون دهید و مصرف برخی داروها مانند آسپرین و داروهای ضد التهاب را متوقف کنید. همچنین، باید از مصرف داروها به صورت تفریحی خودداری کرده و همه داروهایی که مصرف می‌کنید را به جراح خود اطلاع دهید، زیرا باید همه چیز برای جراحی بهینه شود. پس از جراحی، نباید رانندگی کنید و باید از کمک دیگران برای رفت و آمد خود استفاده کنید.

بهبودی پس از جراحی آبدومینوپلاستی


بهبودی پس از جراحی آبدومینوپلاستی

بعد از جراحی، بیمار عموماً یک شب در بیمارستان می‌ماند، اما در برخی موارد ممکن است بر اساس شرایط خاص، پزشک ممکن است شما را به مدت دو شب در بیمارستان نگه دارد. قبل از ترخیص از بیمارستان، دستورالعمل‌های خاصی برای مراقبت از شکم، مصرف داروها، و زمانی که باید با جراح خود تماس بگیرید، به شما داده می‌شود. همچنین، شما باید پانسمان خود را تا دو هفته پس از جراحی تمیز و خشک نگه دارید. همچنین باید تا ۶ هفته بعد از جراحی از ورزش و بلند کردن اشیاء سنگین خودداری کنید. بعد از یک هفته، ممکن است بتوانید رانندگی کنید و پس از دو هفته، با توجه به شرایط شغلی خود، ممکن است به کار خود بازگردید.

همچنین، بیمار باید تا یک ماه یا حتی ۶ هفته یک لباس محکم و سفت بپوشد تا به حداکثر جمع شدن و سفت شدن پوست خود کمک کند و پوست صاف‌تری داشته باشد.

 نتایج آبدومینوپلاستی


 نتیجه نهایی جراحی شکم ممکن است تا چندین ماه طول بکشد معمولاً تا یک سال یا بیشتر ادامه دارد چون روند ترمیم زخم و بهبود ورم آن ناحیه زمان‌بر است. جراحی شکم متناسب با نوع بدن و وزن شما انجام می‌شود در نهایت شما شکمی سفت‌تر و صاف‌تر خواهید داشت.

 نتایج به طرز قابل توجهی برای هر فرد متفاوت است این بسیار مهم است که شما بدانید ویژگی‌های آناتومی بدن در نتیجه‌ای که شما به دست خواهید آورد بسیار تعیین کننده است نگاه کردن به عکس‌ها در طی جلسه مشاوره با پزشک فقط برای توضیح نتیجه‌ای است که شما خواهید گرفت و همینطور آگاهی پزشک از نوع نتیجه و انتظاری که شما دوست دارید ببینید است اما نتایج از هر فرد به فرد دیگر بسیار متفاوت است

 میزان امنیت و ریسک جراحی آبدومینوپلاستی


تصمیم برای جراحی پلاستیک خیلی شخصی است و شما فقط زمانی می‌توانید تصمیم بگیرید که این جراحی هدف‌های شما را برآورده کند و اگر ریسک یا مشکلات احتمالی داشته باشد برای شما قابل قبول باشد کادر درمان از شما می‌خواهد که فرم رضایت نامه را امضا کنید تا مطمئن شود که از تمام مراحل این جراحی مثل مشکلات احتمالی ریسک و مزایای آن آگاه هستید ریسک‌های احتمالی جراحی آبدومینوپلاستی عبارتند از :

 • خطرات بیهوشی
 • خونریزی (احتمال نیاز به انتقال خون)
 • عفونت
 • سروما (جمع شدن مایعی که ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد) و ورم طولانی مدت
 • نکروز (از دست دادن پوست)
 • بی‌حسی و دیگر تغییرات یا حساسیت (ممکن است دائمی باشد)
 • بهبودی ضعیف زخم
 • جای زخم بد
 • شل شدن مجدد پوست
 • عدم تقارن
 • درد دائمی
 • نتایج نامطلوب از لحاظ زیبایی شناختی
 • احتمال نیاز به جراحی مجدد
 • عوارض dvt مشکلات قلبی ریوی

 این خطرات و دیگر مشکلات قبل از جراحی آبدومینوپلاستی برای بیمار طبق رضایت نامه توضیح داده خواهد شد.

هزینه‌های جراحی آبدومینوپلاستی


میانگین هزینه جراحی شکم به خدمات و تسهیلاتی بستگی دارد که شما دریافت می‌کنید مثلاً به تعداد شب‌هایی که در بیمارستان می‌مانید و یا حتی اینکه نیاز به لیپوساکشن دارید یا نه مربوط می‌شود.

هزینه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • هزینه بیهوشی
 • هزینه خدمات و تسهیلات بیمارستان
 • دستمزد جراح
 • هزینه‌های پانسمان

 هزینه‌های اضافه معمولاً به آزمایشات قبل از جراحی داروها لباسهای مخصوص سفت کننده شکم و جراحی مجدد مربوط می‌شود این موارد در جلسه مشاوره برای شما توضیح داده خواهد شد.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی