جراحی زیبایی شکم (ابدومینوپلاستی): از بین بردن چربی شکم و پهلو

آبدومینو پلاستی (لینک به جراحی زیبایی شکم آبدومینوپلاستی) یا عمل جراحی شکم یکی از عمل‌های زیبایی است که چربی‌های ناخواسته و پوست شل و اضافه را از قسمت شکم برمی‌دارد و اگر نیاز باشد ماهیچه‌های شکم را سفت می‌کند.

معمولا این تغییرات در قسمت میانی بدن به علت بارداری سن و تغییر وزن رخ می‌دهد و در بعضی موارد حتی با اینکه فرد سخت تلاش می‌کند تا وزن خود را کاهش دهد باز این چربی‌ها باقی می‌مانند و در اکثر موارد جراحی آبدومینوپلاستی کمک می‌کند تا شکل و حالت شکم دوباره به حالت اول برگردد و شکل سفت‌تر و صاف‌تری به خود بگیرد. این جراحی معمولا با لیپوساکشن با هم ترکیب می‌شوند و شکل کلی شکم کمر پهلو و باسن را تغییر می‌دهد.

ممکن است این جراحی ۲ تا  ساعت طول بکشد. مهم‌ترین عواملی که بر روی بهبودی پس از این جراحی تاثیرگذار هستند شامل سن‚ سلامت کلی بدن‚ وزن افراد می‌شود.

در اکثر موارد بهبودی ۶ هفته طول می‌کشد و در طی این ۶ هفته بیمار باید از بلند کردن اشیا سنگین فعالیت‌های شدید و کار سخت خودداری کند.

به چه کسانی جراحی آبدومینوپلاستی پیشنهاد می‌شود؟


جراحی آبدومینوپلاستی داشتن یک بدن لاغر و پوست صاف و یکدست اینقدر برای افراد با ارزش است که موجب شده جراحی آبدومینوپلاستی بین مردم بسیار رواج پیدا کند و نتایجی خیره کننده داشته باشد که با حداقل جراحی به دست می‌آید . این نتایج کلاً زندگی افراد را از این رو به آن رو کرده است. با این حال هر کسی می‌تواند از جنبه‌های زیبایی‌شناختی این جراحی مثل شکم سفت‌تر و بدن لاغر‌تر بهره ببرد اما اکثر نتایج خیره کننده در شرایطی به دست می‌آید که بیمار پوست بسیار شل‚ شکم برآمده و بافت چربی زیادی دارد.

جراحی آبدومینوپلاستی برای تمام افراد کارایی دارد اما بهترین افراد برای جراحی کسانی هستند که:

 • پوست شکم آنها اضافه یا شل و افتاده است این مورد ناشی از تاثیرات منفی کاهش وزن یا بچه دار شدن است که پس از آن شکم بسیار کش آمده و برگرداندن شکم به حالت اول با روش‌های دیگر سخت و شاید غیرممکن به نظر می‌آید.
 • شکم برآمده در برخی موارد این حالت ارثی است و در قسمت شکم فرد بافت چربی و پوست اضافه وجود دارد چربی بدن این افراد در اطراف شکم ذخیره می‌شود از بین بردن این چربی‌ها صرفا با ورزش کردن بسیار دشوار و یا حتی غیر ممکن است.
 • ماهیچه‌های ضعیف شکم تحت تاثیر بچه دار شدن منجر به ضعیف شدن شکم و جدا شدن دیواره ماهیچه‌های شکمی فرد می‌شود در طی بارداری دیواره ماهیچه‌ شکم افراد به طور غیرقابل پیش‌بینی تاب خورده و جدا می‌شود و از آنجا که این ماهیچه‌ها برای حرکت و حمایت از بدن ضروری هستند بعد از به دنیا آمدن بچه بهبود پیدا می‎کنند.اما در بعضی موارد این اتفاق نمی‌افتد و در چنین مواقعی جراحی ترمیمی به شما کمک می‌کند تا به حالت اول برگردد.
 • علائم کشیدگی پوست  این یکی از عوارض رشد سریع و افزایش وزن به دلیل بارداری است اگر چه این مورد نه خطری برای سلامتی فرد و نه نیاز به جراحی دارد اما با این همه شدت عوارض متفاوت است و ممکن است این خطوط بسیار زشت به نظر برسند و احساس ناراحتی در فرد ایجاد کند و او بخواهد که آنها را از بین ببرد با توجه به اینکه در چه جاهایی این عوارض ایجاد شده‌اند می‌توان جراحی آبدومینوپلاستی را انجام داد و به همین جهت افراد به خاطر داشتن پوستی سفت‌تر و صاف‌تر ممکن است حاضر شوند که جراحی را انجام دهند.

 در مشاوره ابتدایی که با جراح خود دارید شما از مزایا‚ معایب و مشکلات احتمالی عمل جراحی شکم مطلع خواهید شد پزشک از شما سوال می‌کند که آیا در آینده قصد بارداری یا کاهش وزن دارید و این جراحی تا زمانی که شما قصد بارداری و کاهش وزن دارید به تعویق خواهد افتاد. این جراحی باید به عنوان آخرین تغییرات روی بدن شما باشد. از آنجا که هر فرد با دیگری متفاوت است نتایج هم از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود به منظور اینکه دقیقاً به آنچه می‌خواهید دست پیدا کنید شما باید یک جلسه مشاوره با کارشناسان ما داشته باشید.

زیرمجموعه‌های آبدومینوپلاستی


زیرمجموعه‌های آبدومینوپلاستیآبدومینوپلاستی سه زیر مجموعه دارد از جمله:

آبدومینوپلاستی کامل

 آبدومینوپلاستی کامل ساختار ماهیچه‌ها را سفت میکند و پوست اضافی را از بالا و پایین شکم را برمیدارد یک بریدگی در وسط یا پایین شکم زیر ناف ایجاد می‌کند و پوست را تا قسمت قفسه سینه پس می‌زند.

بریدگی کوچک دیگری در اطراف ناف می‌دهد تا از بقیه پوست جدا شود و آن را به سمت پایین می‌کشد و سفت میکند چربی‌ها را درمی‌آورند پوست اضافی را دور میریزند و قسمت بالایی را با قسمت پایین به یکدیگر بخیه می‌زنند.

مینی آبدومینوپلاستی

 پوست اضافی را از زیر ناف در می‌آورد و یک بریدگی هلال مانند درست بالای خط رویش موی شرمگاهی ایجاد میکند. معمولا ناف بدون تغییر باقی می‌ماند و ماهیچه‌ها در قسمت زیر شکم سفت میشوند.

سفت کردن ماهیچه‌های شکمی با آندوسکوپی

گاهی اوقات مردم دیواره ماهیچه‌ای کیسه مانندی دارند که به علت وراثت یا از دست دادن توده ماهیچه ایجاد شده است و پوست اضافی و شل در این نواحی وجود دارد در این موارد حداقل عمل جراحی تهاجمی استفاده می‌شود تا ساختار ماهیچه سفت شود. برش کوچکی در قسمت ناف و بالای خط رویش موی ناحیه شرمگاهی انجام می‌شود و یک آندوسکوپ کوچک در آن قسمت قرار میگیرد جراح می‌تواند ماهیچه‌ها را از طریق مانیتور ببیند و آنها را با بخیه سفت کند.

چگونه باید برای جراحی آبدومینوپلاستی آماده شد؟


ممکن است قبل از جراحی از شما بخواهند سیگار کشیدن را برای ۲ تا ۴ هفته قطع کنید چون نیکوتین فرآیند بهبودی را به تعویق می‌اندازد و ترک کردن سیگار باعث می‌شود که تا جای ممکن جریان خون بهبود پیدا کند همچنین شما باید قبل از عمل جراحی آزمایش خون بدهید باید مصرف برخی داروها را مثل آسپرین داروهای ضد التهاب را کنار بگذارید از خوردن دارو به صورت تفریحی خودداری کنید و هر دارویی که مصرف می‌کنید را به جراح خود اطلاع دهید چون باید همه چیز برای جراحی تنظیم شود باید بدانید پس از این جراحی خودتان نمی‌توانید رانندگی کنید پس حتما برای رفت و آمد خود از کسی کمک بگیرید.

بهبودی پس از جراحی آبدومینوپلاستی


بهبودی پس از جراحی آبدومینوپلاستیپس از جراحی معمولاً بیمار یک شب در بیمارستان می‌ماند اما بعضی اوقات بر اساس شرایط متفاوتی که موقع مشاوره با پزشک در مورد آن صحبت کرده‌‌اید ممکن است شما دو شب در بیمارستان باشید قبل از خروج از بیمارستان دستورالعمل‌های خاصی بر اساس چگونگی مراقبت از شکم داروهایی که باید مصرف کنید و اینکه چه موقع با جراح خود صحبت کنید به شما داده می‌شود و شما باید پانسمان خود را تا دو هفته پس از جراحی تمیز و خشک نگه دارید تا ۶ هفته بعد از جراحی هم از ورزش کردن و بلند کردن اشیای سنگین خودداری کنید پس از یک هفته قادر هستید رانندگی کنید و پس از دو هفته با توجه به شرایط محیط کاری خود می‌توانید به کار خود بازگردید.

بیمار باید تا یک ماه یا حتی ۶ هفته یک لباس محکم و سفت بپوشد تا به حداکثر جمع شدن و سفت شدن پوست خود دست پیدا کند و پوست صاف‌تری داشته باشد.

 نتایج آبدومینوپلاستی


 نتیجه نهایی جراحی شکم ممکن است تا چندین ماه طول بکشد معمولاً تا یک سال یا بیشتر ادامه دارد چون روند ترمیم زخم و بهبود ورم آن ناحیه زمان‌بر است. جراحی شکم متناسب با نوع بدن و وزن شما انجام می‌شود در نهایت شما شکمی سفت‌تر و صاف‌تر خواهید داشت.

 نتایج به طرز قابل توجهی برای هر فرد متفاوت است این بسیار مهم است که شما بدانید ویژگی‌های آناتومی بدن در نتیجه‌ای که شما به دست خواهید آورد بسیار تعیین کننده است نگاه کردن به عکس‌ها در طی جلسه مشاوره با پزشک فقط برای توضیح نتیجه‌ای است که شما خواهید گرفت و همینطور آگاهی پزشک از نوع نتیجه و انتظاری که شما دوست دارید ببینید است اما نتایج از هر فرد به فرد دیگر بسیار متفاوت است

 میزان امنیت و ریسک جراحی آبدومینوپلاستی


تصمیم برای جراحی پلاستیک خیلی شخصی است و شما فقط زمانی می‌توانید تصمیم بگیرید که این جراحی هدف‌های شما را برآورده کند و اگر ریسک یا مشکلات احتمالی داشته باشد برای شما قابل قبول باشد کادر درمان از شما می‌خواهد که فرم رضایت نامه را امضا کنید تا مطمئن شود که از تمام مراحل این جراحی مثل مشکلات احتمالی ریسک و مزایای آن آگاه هستید ریسک‌های احتمالی جراحی آبدومینوپلاستی عبارتند از :

 • خطرات بیهوشی
 • خونریزی (احتمال نیاز به انتقال خون)
 • عفونت
 • سروما (جمع شدن مایعی که ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد) و ورم طولانی مدت
 • نکروز (از دست دادن پوست)
 • بی‌حسی و دیگر تغییرات یا حساسیت (ممکن است دائمی باشد)
 • بهبودی ضعیف زخم
 • جای زخم بد
 • شل شدن مجدد پوست
 • عدم تقارن
 • درد دائمی
 • نتایج نامطلوب از لحاظ زیبایی شناختی
 • احتمال نیاز به جراحی مجدد
 • عوارض dvt مشکلات قلبی ریوی

 این خطرات و دیگر مشکلات قبل از جراحی آبدومینوپلاستی برای بیمار طبق رضایت نامه توضیح داده خواهد شد.

هزینه‌های جراحی آبدومینوپلاستی


میانگین هزینه جراحی شکم به خدمات و تسهیلاتی بستگی دارد که شما دریافت می‌کنید مثلاً به تعداد شب‌هایی که در بیمارستان می‌مانید و یا حتی اینکه نیاز به لیپوساکشن دارید یا نه مربوط می‌شود.

هزینه‌ها شامل موارد زیر هستند:

 • هزینه بیهوشی
 • هزینه خدمات و تسهیلات بیمارستان
 • دستمزد جراح
 • هزینه‌های پانسمان

 هزینه‌های اضافه معمولاً به آزمایشات قبل از جراحی داروها لباسهای مخصوص سفت کننده شکم و جراحی مجدد مربوط می‌شود این موارد در جلسه مشاوره برای شما توضیح داده خواهد شد.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی