جراحی لیفت بازو (براکیوپلاستی): فرم دهی و رفع چربی و پوست اضافه

جراحی-لیفت-بازو-براکیوپلاستی-فرم-دهی-و-رفع-چربی-و-پوست-اضافه

کاهش وزن یک تجربه با ارزش است که به میزان زیادی عزت نفس فرد را افزایش می‌دهد. بسیاری از بیماران پس از کاهش وزن دچار افتادگی پوست می‌شوند که نتایج کاهش وزن آنها را کم جلوه می‌دهد. افزایش سن و عوامل ژنتیکی باعث افتادگی شدید پوست می‌شوند. بیمارانی که پوست اضافی در زیر بازوها دارند می‌توانند عمل لیفت بازو یا براکیوپلاستی را انجام دهند تا ظاهر بازوی آنها بهبود یابد. این یک عمل جراحی زیبایی است که در آن ظاهر قسمت پایین بازو بهتر می‌شود. در هنگام انجام عمل لیفت بازو، پوست و چربی اضافی از زیر بازو (بین زیر بغل و آرنج) برداشته می‌شود. سپس پوست روی بافت ترمیم شده کشیده می‌شود تا ظاهر بازو بهبود یابد.

براکیوپلاستی یک عمل اصلاح کانتور بدن است که برای برداشتن پوست شل شده و چربی اضافی انجام شده و پس از آن بافت‌های باقیمانده کشیده و سفت می‌شوند. اگر شما از ظاهر بازوهای خود راضی نیستید، عمل جراحی لیفت بازو یک روش خوب برای کمک به افزایش اعتماد به نفس است. بیمارانی که تمایل به انجام این عمل جراحی دارند باید به پیروی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن برای حفظ وزن خود متعهد باشند. ممکن است شما عمل لیفت بازو را در کنار بازوی خود که پوست آن شل شده است نیز انجام دهید. با انجام عمل جراحی لیفت بازو، تصور ذهنی شما از بدنتان بهتر خواهد شد.

متخصصین کلینیک زیبایی رازی با کادری مجرب و متخصص آماده ارائه خدمات زیبایی و لیفت به شما عزیزان می‌باشند. لطفاً جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره‌های 02188334029 و 02188333259  تماس حاصل فرمایید.

چرا عضلات بازو شل می‌شوند؟


 

چرا-عضلات-بازو-شل-می_شوند

با افزایش سن، پوست روی بازو تغییر کرده، دچار افتادگی شده و شل می‌شود. کاهش چشمگیر وزن نیز می‌تواند باعث افتادگی پوست زیر بازو شود. در حالی که با ورزش کردن می‌توان عضلات بازو را تقویت کرده و به آنها حجم داد اما نمی‌توان پوستی که خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است را اصلاح نمود. لیفت بازو را نمی‌توان برای همه افراد انجام داد. پزشک در مورد انجام عمل لیفت بازو در موارد زیر به شما هشدار خواهد داد:

 • در صوتی که به بیماری‌هایی که در فرایند بهبودی خلل ایجاد می‌کنند مبتلا باشید مانند دیابت یا روماتیسم مفصلی
 • سیگار بکشید
 • مهم‌ترین علت شل شدن عضلات زیر بازو، انباشتگی چربی ناشی از افزایش وزن، عوامل ژنتیکی و بدشانسی است. برخی افراد هر رژیم غذایی که داشته باشند و هر مقدار هم که ورزش کنند باز هم در زیر بازوهای آنها چربی انباشته می‌شود. این افراد باید تحت عمل لیپوساکشن قرار بگیرند.
 • دومین دلیل شل شدن عضلات زیر بازو، پوست اضافی است. این عارضه بیشتر در بین افرادی که اضافه وزن داشته و یکباره وزن خود را کاهش داده‌اند دیده می‌شود. زمانی که وزن بارداری برداشته می‌شود یا زمانی که رژیم غذایی و رزش کردن باعث کاهش وزن می‌شود، سلول‌های چربی جمع می‌شوند اما غالباً پوست جمع نمی‌شود. در نتیجه، بسیاری از افراد دچار افتادگی پوست در زیر بازوهای خود می‌شوند.
 • سومین دلیل، ترکیب چربی اضافی و پوست اضافی است. با افزایش سن، بدن شروع به انباشت چربی در زیر بازوها می‌کند. این حالت با شل شدگی تدریجی پوست زیر بازو تشدید می‌شود. در نتیجه پوستی که شدیداً شل شده است پس از لیفت واقعاً سن شما را نمایان می‌کند.

برای ترمیم شل شدگی پوست بازو به کمک عمل جراحی چه کاری می‌توان انجام داد؟


 

برای-ترمیم-شل-شدگی-پوست-بازو-به-کمک-عمل-جراحی-چه-کاری-می_توان-انجام-؟داد

عمل لیفت بازو به شرایط هر فرد و قسمتی از بدن او که مشکل دارد بستگی دارد. اگر مشکل اولیه وجود چربی اضافی باشد، پزشکان انجام عمل لیپوساکشن را به تنهایی برای ترمیم شل شدن عضلات بازو پیشنهاد می‌کنند. زیبایی این عمل جراحی در این است که شکاف‌ها بسیار کوچک هستند (کوچک‌تر از مداد پاک‌کن) و نتایج آن نیز چشمگیر خواهد بود. برای بیمارانی که در زیر بازوی خود پوست اضافی دارند، پزشک می‌تواند پوست را با کمک عمل براکیوپلاستی یا لیفت بازو سفت کند. سه نوع عمل جراحی وجود دارد که در مورد آنها با شما در مطب صحبت خواهیم کرد.

انواع روش‌های لیفت بازو عبارتند از:

 • لیفت بازو با برش حداقلی: اولین گزینه عمل براکیوپلاستی، بازو با برش حداقلی است که با ایجاد یک شکاف بسیار کوچک در چین و چروک‌های زیر بغل انجام می‌شود.
 • مینی تی لیفت: روش دوم؛ مینی تی لیفت است که به قسمت‌هایی از زیر بغل که مو دارد محدود می‌شود.
 • براکیوپلاستی طولی: سومین نوع لیفت بازو، براکیوپلاستی طولی است. در این نوع لیفت یک شکاف در طول پشت بازو ایجاد می‌شود. از آنجا که شکاف ایجاد شده در این نوع عمل لیفت بازو بلندتر از شکافی است که در دو عمل قبلی ایجاد می‌شدند می‌تواند تغییرات بسیار چشمگیری در شکل بازو ایجاد کند.

 نحوه آماده‌سازی


در وهله اول، شما با جراح پلاستیک در مورد عمل جراحی لیفت بازو صحبت می‌کنید. در اولین جلسه حضوری، احتمالاً مسائل زیر مطرح می‌شود:

 • سوابق پزشکی شما مورد بررسی قرار می‌گیرد. برای پاسخ دادن به سؤالاتی در مورد بیماری‌های جاری و گذشته خود آمادگی داشته باشید. در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید یا اخیراً مصرف کرده‌اید مانند داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک و مکمل‌های گیاهی و عمل‌های جراحی که تا کنون انجام داده‌اید صحبت خواهد شد.
 • معاینه بالینی انجام می‌شود. برای تعیین روش‌های درمانی، پزشک زیر بازوی شما را معاینه می‌کند. پزشک همچنین از بازو برای پرونده پزشکی شما عکس خواهد گرفت.
 • در مورد انتظارات شما تبادل نظر خواهد شد. توضیح دهید که چرا می‌خواهید عمل لیفت بازو را انجام دهید و فکر می‌کنید که پس از انجام عمل، ظاهر شما باید چگونه به نظر برسد. باید به دقت به مزایا و معایب انجام این عمل مانند اسکارها توجه کنید.

 قبل از لیفت بازو


ممکن است از شما خواسته شود که اقدامات زیر را انجام دهید:

 • ترک سیگار: سیگار کشیدن و استعمال دخانیات باعث کاهش جریان خون در پوست می‌شود و می‌تواند سرعت فرایند بهبودی را کاهش دهد. در صورتی که شما سیگار می‌کشید، پزشک ممکن است از شما بخواهد که قبل از انجم عمل جراحی و در طول دوران بهبودی از سیگار کشیدن اجتناب کنید.
 • از مصرف برخی داروها خودداری کنید: ممکن است از شما خواسته شود که از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهابی و مکمل‌های گیاهی که باعث افزایش خونریزی می‌شوند خودداری کنید.
 • پس از عمل یک همراه داشته باشید. باید برای رانندگی پس از انجام عمل جراحی و مراجعت شما به خانه یک نفر را همراه داشته باشید که تا زمان بهبودی نیز نزد شما بماند.

 چه انتظاری باید داشت


لیفت بازو ممکن است به صورت سرپایی انجام شود و یا ممکن است برای انجام آن نیاز به بستری شدن در بیمارستان باشد. گاهی اوقات این عمل تحت تأثیر داروهای آرام‌بخش یا بیهوشی موضعی انجام می‌شود که در آن بخشی از بدن بیحس می‌شود. در مواردی دیگر نیز ممکن است عمل تحت بیهوشی عمومی که در آن بیمار به طور کامل بیهوش می‌شود انجام شود.

نحوه انجام عمل جراحی


جراح پلاستیک یک شکاف در زیر بازوی شما ایجاد می‌کند. طول و الگوی شکاف به مقدار پوستی که باید برداشته شود بستگی دارد. پس از ایجاد شکاف، جراح پلاستیک بافت‌های زیرین را سفت کرده و آنها را بخیه می‌کند. وی ممکن است از روش‌های مکش برای برداشتن چربی (لیپوساکشن) نیز استفاده کند. سپس پوست شما روی کانتور جدید کشیده شده و پوست اضافی برداشته می‌شود. برای بستن شکاف از بخیه و چسب‌های جراحی استفاده می‌شود. این فرایند معمولاً ظرف مدت یک ساعت و نیم تا دو ساعت انجام می‌شود.

 پس از انجام عمل جراحی


 

پس-از-انجام-عمل-جراحی

پس از انجام لیفت بازو، شکاف‌های عمل پانسمان می‌شوند. باندهای الاستیکی شل دور بازوهای شما پیچیده می‌شود تا تورم را کاهش دهد. لوله‌های کوچکی در بازوی شما قرار داده می‌شود تا خون و مایعات اضافی از طریق آنها تخلیه شوند. ممکن است یک یا دو روز پس از انجام عمل جراحی شما دوباره جراح را ببینید. وی پانسمان‌ها و لوله‌های تخلیه را برمی‌دارد. احتمالاً از شما خواسته می‌شود تا به مدت یک هفته پس از انجام عمل جراحی از پوشش‌های فشرده‌ساز یا باند استفاده کنید.

در چند روز اول پس از انجام عمل جراحی شما باید:

 • از بلند کردن اجسام تا بالای سطح شانه‌های خود خودداری کنید
 • از انجام فعالیت‌های سنگین با دست که باعث کشیده شدن زخم‌ها می‌شوند تا حدود 6 هفته پس از انجام عمل جراحی اجتناب کنید.
 • برای جلوگیری از درد و عفونت از داروهای مسکن و آنتی بیوتیک استفاده کنید.

در مورد زمان برداشتن بخیه‌ها با جراح صحبت کنید. برخی بخیه‌ها جذبی هستند و برخی دیگر باید پس از انجام عمل جراحی توسط پزشک در مطب کشیده شوند. شما می‌توانید به تمرینات سبک هوازی خود بلافاصله پس از این که کمی احساس بهبودی کردید ادامه دهید. به هر حال، باید ورزش‌ها و فعالیت‌های دیگر خود که ممکن است باعث کشیده شدن زخم شما شوند را محدود کنید. معمولاً حدود 6 هفته پس از انجام عمل جراحی می‌توانید به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهید اما در مورد برخی ملاحظات حتماً با جراح خود مشورت کنید. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که تا مدت 6 ماه پس از انجام عمل و تا زمان محو شدن رنگ صورتی از روی پوست روی زخم خود کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا از تغییر رنگ‌های تیره روی پوست جلوگیری شود. حتماً دستورات پزشک را به دقت اجرا کنید. پس از انجام عمل لیفت بازو، در موارد زیر باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید:

 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان نامنظم قلب
 • قرمزی پوست و تب

نتایج


نتایج-min

پس از رفع شل شدگی پوست، لیفت بازو باعث می‌شد که بازوی شما پرتر و حجیم‌تر به نظر برسد. نتایج حاصل از انجام عمل براکیوپلاستی معمولاً به مدت طولانی باقی بمانند. به یاد داشته باشید که پوست شما با افزایش سن به طور طبیعی دچار افتادگی می‌شود و ناحیه تحت عمل قرار گرفته نیز از این قاعده مستثنا نیست. حفظ وزن سالم می‌تواند به شما در حفظ نتایج حاصله کمک کند.

خطرات احتمالی براکیوپلاستی


 

خطرات-احتمالی-براکیوپلاستی-min

برخی خطرات احتمالی ناشی از انجام عمل لیفت بازو عبارتند از:

 • باقیماندن اسکار: اسکارهای شکاف پس از انجام عمل لیفت بازو دائمی هستند اما معمولاً در قسمت‌هایی ایجاد می‌شوند که به راحتی نمی‌توان آنها را دید. به ندرت، شکاف ممکن است باعث ایجاد اسکارهای برجسته و قرمز شوند. برای بهبود ظاهر اسکارها ممکن است از تزریق کورتیکواستروئید یا روش‌های درمانی دیگر استفاده شود.
 • عدم تقارن در شکل بازو: این مشکل ممکن است در اثر تغییراتی که در طول دوران بهبودی ایجاد می‌شوند اتفاق بیفتد. همچنین این احتمال وجود دارد که پس از جراحی، تقارن قبل از عمل به طور کامل حاصل نشود.
 • تغییر در حس پوستی: در هنگام انجام عمل لیفت بازو، جابجایی بافت‌های بازو ممکن است بر عصب‌های حسی سطحی تأثیر داشته باشد. ممکن است شما به طور موقتی دچار بیحسی شود که تا دو سال نیز احتمال دارد که ادامه پیدا کند.
 • مشکل با بخیه‌ها: بخیه‌های استفاده شده برای حفظ شکل جدید بازو ممکن است باعث تغییر در سطح پوست شده و برداشته شوند. این مشکل می‌تواند باعث التهاب پوست شود. در نتیجه ممکن است شما نیاز به انجام عمل جراحی دیگری پیدا کنید.

مانند هر عمل جراحی سنگین دیگری، لیفت بازو نیز ممکن است با خونریزی، عفونت و حساسیت نسبت به بیهوشی همراه باشد.

 سؤالات رایج


سؤالات-رایج-min

پزشک ما در کاهش درد ناشی از عمل لیفت بازو تبحر دارد. بیماران ممکن است پس از انجام عمل جراحی در همان روز ترخیص شوند و پس از 5 روز نیز بتوانند به محل کار خود بازگردند. معمولاً تمرینات هوازی را می‌توان 3 هفته پس از انجام عمل ادامه داد و تمرینات با وزنه و یوگا را نیز می‌توان 6 هفته پس از انجام عمل جراحی شرع کرد.

بله، همه عمل‌های کانتورینگ بدن باعث باقیماندن اسکار می‌شوند. بسیاری از پزشکان و بیماران بر این عقیده‌اند که این موضوع بدترین عیب این عمل‌های جراحی است.

در یک عمل جراحی لیفت بازوی استاندارد، اسکارهای یک خط صاف هستند که از زیر بغل تا آرنج ادامه می‌یابند. این اسکارها در قسمت درونی بازو ایجاد می‌شوند. به هر حال، در صورت پوشیدن تی‌شرت‌های آستین کوتاه این اسکارها دیده می‌شوند. در عمل لیفت بازو با حداقل اسکار، این اسکار یک خط منحنی است که در زیر بغل مخفی شده و به راحتی دیده نمی‌شود.

اسکار اولیه پس از حدود 2 هفته بهبود می‌یابد. پس از آن، جراح با شما برای مدیریت اسکارها کار می‌کند که شامل ماساژ و درمان‌های موضعی برای کاهش ظاهر آنها می‌شود.

نکته پس از عمل جراحی کاهش وزن این است که باید قبل از انجام عمل براکیوپلاستی، وزن تثبیت شده باشد. پزشک معمولاً توصیه می‌کند که 3 تا 6 ماه قبل از عمل، وزن تغییر نکرده باشد. علت این است که آنها باید مطمئن شوند که مواد غذایی و خونرسانی برای بهبود لیفت بازو کافی باشد. زمانی که شما به پزشک مراجعه می‌کنید، وی از شما آزمایش خون می‌گیرد تا وضعیت خونرسانی شما را بررسی کرده و مطمئن شود که شما برای انجام عمل جراحی به اندازه کافی سالم هستید.

هزینه انجام عمل جراحی لیفت بازو متغیر بوده و محل، دستمزد جراحی، دستمزد بیهوشی و هزینه‌های اتاق عمل بستگی دارد.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی