سوالات رایج بوتاکس: همه چیز درباره قبل و بعد تزریق بوتاکس

 

عضلات صورت برای ایجاد حالات مختلف مانند لبخند و اخم به طور مداوم زیر پوست منقبض می‌شوند. به مرور زمان این انقباض باعث ایجاد خطوط دور چشم، دهان و بینی می‌شود. تزریق بوتاکس باعث رفع این خطوط می‌شود.

نحوه عملکرد بوتاکس 


بوتاکس جهت رفع چین و چروک‌های ملایم و یا شدید و کاهش خطوط اخم بین ابروها در عضلات صورت تزریق می‌شود. فعالیت عضله‌ها در صورت باعث ایجاد چین و چروک بین ابروها می‌شود.  بوتاکس از ارسال سیگنال‌های عصبی به عضلات جلوگیری می‌کند. در نتیجه فعالیت عضله‌ها کاهش پیدا می‌کند.

نتایج حاصل از تزریق بوتاکس چه زمانی قابل مشاهده است؟


در طول چند روز پس از تزریق امکان دارد کاهش در خطوط بین ابروها مشاهده شود. روند کاهش چین و چروک‌ها تا 30 روز  ادامه پیدا کند و امکان دارد نتیجه حاصل از تزریق بوتاکس بیش از 4 ماه ماندگار باشد.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟ 


معمولاً درد ناشی از تزریق بوتاکس خفیف می‌باشد. پیش از تزریق پزشک ناحیه مورد نظر را با استفاده از کرم بی‌حسی یا پک سرد، بی‌حس می‌کند. کل روند تزریق حدود 10 دقیقه طول می‌کشد. بیشتر متقاضیان پس از تزریق بدون نیاز به استراحت به فعالیت‌های روزانه ادامه می‌دهند.

عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس شامل درد، عفونت، التهاب، ورم، قرمزی و یا خونریزی و کبودی می‌باشند.

آیا بوتاکس برای رفع هر گونه چین و چروک مناسب است؟ 


آیا بوتاکس برای رفع هر گونه چین و چروک مناسب است؟

خیر. چین و چروک‌هایی که به کمک بوتاکس قابل رفع هستند شامل موارد زیر می‌باشند :

نمونه‌های فوق تنها مواردی هستند که طبق تأییدیه سازمان غذا و دارو (FDA) بوسیله بوتاکس قابل رفع هستند.

محدودیت‌های استفاده از بوتاکس 


چین و چروک ایجاد شده ناشی از آفتاب‌سوختگی، مصرف سیگار، کاهش خاصیت انعطاف‌پذیری پوست و جاذبه بوسیله بوتاکس قابل رفع نیستند. برای کاهش این نوع چین و چروک‌ها از تزریق ژل استفاده می‌شود. ژل با پر کردن فرورفتگی‌ها و خطوط صورت باعث جوان‌سازی و بهبود ظاهری صورت می‌شود و تأثیر آن نیز بیش از دو سال ماندگار است.

چه زمانی باید از بوتاکس استفاده شود؟ 


برخی از افراد در ارتباط با سن خود برای تزریق بوتاکس تردید دارند. در واقع سن خاصی برای این روش درمانی وجود ندارد. پیش از آغاز درمان متقاضیان بایستی در جلسه مشاوره در ارتباط با سن خود با پزشک مورد نظر مشورت کنند. بسیاری از افراد پس از بیست سالگی یعنی زمانی که برای اولین بار متوجه وجود چین و چروک در صورت خود می‌شوند از بوتاکس استفاده می‌کنند. همچنین ممکن است این افراد از بوتاکس به عنوان راهی برای پیشگیری از ایجاد چین و چروک استفاده کنند.

تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟ 


تزریق بوتاکس در حدود 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد. در صورت وجود چین و چروک‌های عمیق به تزریق میزان بیشتری از بوتاکس نیاز است. در این حالت امکان دارد زمان تزریق بوتاکس بیش از  30 دقیقه نیز طول بکشد.

روش‌های جلوگیری از ایجاد کبودی 


ایجاد شدن کبودی و ورم پس از تزریق بوتاکس طبیعی است و بخشی عادی از روند بهبود محسوب می‌شود. جهت رفع ورم می‌توانید از روغن آرنیکا یا یخ در محل مورد نظر استفاده کنید. از مصرف داروهای مُسکن مانند آسپیرین و ایبوپروفن خودداری کنید. این داروها باعث رقیق شدن خون می‌شوند و در نتیجه ممکن است باعث تشدید کبودی شوند. به این منظور می‌توانید از پاراستامول استفاده کنید.

بهبودی پس از تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟ 


بهبودی پس از تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟

بهبودی پس از تزریق بوتاکس به زمان بسیار کمی نیاز دارد و متقاضی می‌تواند پس از تزریق فعالیت‌های روزانه خود را ادامه دهد. ایجاد شدن مقداری کبودی، ورم یا قرمزی تا چند روز پس از تزریق بوتاکس طبیعی است و امکان دارد بیش از 2 هفته نیز ادامه پیدا کند. در صورتی که تمایل دارید در مراسم ویژه‌ای شرکت کنید، طبق توصیه پزشک بایستی حداقل 4 هفته جهت بهبود کامل منتظر بمانید. تزریق می‌تواند باعث ایجاد ورم شدید بشود. در این حالت بهبود کبودی به 6 هفته زمان نیاز دارد. در این زمان نتایج تزریق بوتاکس به طور کامل قابل مشاهده هستند. بهتر است در هفته اول پس از تزریق بوتاکس از ورزش کردن خودداری کنید.

نتیجه حاصل از تزریق بوتاکس چقدر ماندگار است؟


ماندگاری درمان بسته به عواملی مانند کیفیت محصول مورد استفاده، ناحیه تحت درمان و میزان سوخت و ساز بدن متقاضی از فردی تا فرد دیگر متفاوت است.  معمولاً نتیجه تزریق بوتاکس بیش از 4 ماه دوام دارد. حفظ تناسب اندام همزمان با تزریق بوتاکس اهمیت زیادی دارد چرا که اضافه شدن وزن بر ظاهر فرد تأثیر منفی می‌گذارد.

اقداماتی که پیش از تزریق بوتاکس بایستی انجام شوند 


امکان دارد پزشک به متقاضی توصیه کند که 2 هفته پیش از تزریق بوتاکس از مصرف آسپرین یا هر گونه داروی ضد التهاب خودداری کند. هدف از رعایت اقدامات احتیاطی پیش از آغاز درمان، پیشگیری و کاهش احتمال ایجاد کبودی ناشی از تزریق بوتاکس می‌باشد.

آیا تنها زنان از بوتاکس استفاده می‌کنند؟


خیر.  هم مردان و هم زنان می‌توانند از بوتاکس استفاده کنند. بسیاری از مردان از تزریق بوتاکس جهت از بین بردن چین و چروک‌های صورت خود استفاده می‌کنند. بوتاکس همچنین برای کنترل تعریق بیش از حد (هایپرهیدروز) در مردان و زنان استفاده می‌شود.

تزریق بوتاکس برای چه کسانی مناسب نیست؟ 


در صورت وجود موارد زیر شخص نباید از بوتاکس استفاده کند :

 • بیماری‌هایی که بر عضلات و اعصاب اثر می‌گذارند مانند اسکـلروز جانـبی آمیوتروفیـک (ALS یا بیماری لوگهریگ)، میاستنی گراویس یا سندرم لامبرت – ایتون.
 • وجود آلرژی به هر گونه محصولات حاوی بوتولینوم توکسین
 • سابقه ایجاد شدن عوارض جانبی ناشی از مصرف محصولات حاوی بوتولینوم توکسین
 • مشکلات تنفسی مانند آسم یا آمفیزم
 • دشواری در بلع غذا
 • مشکلات مرتبط با خونریزی
 • برنامه‌ریزی جهت انجام جراحی
 • انجام جراحی بر روی صورت
 • ضعف عضلات پیشانی، مانند دشواری در بالا بردن ابروها
 • افتادگی پلک
 • هر گونه تغییر در ظاهر چهره
 • حاملگی. محققین در ارتباط با تأثیر بوتاکس بر جنین همچنان در حال تحقیق و بررسی هستند.
 • شیردهی. بی‌خطر بودن بوتاکس در دوران شیردهی هنوز اثبات نشده و در دست تحقیق و بررسی می‌باشد.

آیا پس از تزریق بوتاکس انجام حرکات طبیعی صورت امکان‌پذیر است؟ 


بله. شما می‌توانید پس از تزریق بوتاکس تمامی حرکات طبیعی صورت را انجام دهید.  بوتاکس تنها بر عضلاتی که تزریق در آن‌ها صورت گرفته است اثر می‌گذارد. عضلات مورد نظر در اثر تزریق بوتاکس فلج می‌شوند ولی بوتاکس بر عضلات دیگر تأثیر ندارد. تنها در صورت تزریق نادرست امکان دارد که بوتاکس بر عضلاتی که تزریق در آن صورت نگرفته است نیز اثر بگذارد.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر می‌باشد؟


هزینه تزریق بوتاکس به عوامل مختلفی از جمله اعتبار و مهارت پزشک و همچنین موقعیت جغرافیایی کلینیک بستگی دارد.

چه کسانی می‌توانند از تزریق بوتاکس استفاده کنند؟ 


تقریباً همه افراد می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند. البته زنانی که حامله هستند یا در دوره شیردهی قرار دارند بایستی از استفاده از بوتاکس خودداری کنند. همچنین در صورت ابتلا به اختلالات عصبی یا عضلانی و یا برخی از انواع آلرژی، پیش از تزریق بوتاکس بایستی با پزشک مشورت شود.

 

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی