سوالات رایج بوتاکس: همه چیز درباره قبل و بعد تزریق بوتاکس

 

عضلات صورت برای ایجاد حالات مختلف مانند لبخند و اخم به طور مداوم زیر پوست منقبض می‌شوند. به مرور زمان این انقباض باعث ایجاد خطوط دور چشم، دهان و بینی می‌شود. تزریق بوتاکس باعث رفع این خطوط می‌شود.

نحوه عملکرد بوتاکس 


تزریق بوتاکس به‌منظور کاهش چین و چروک‌های صورت و همچنین کاهش خطوط اخم بین ابروها انجام می‌شود. این ماده با جلوگیری از ارسال سیگنال‌های عصبی به عضلات، باعث کاهش فعالیت آنها و در نتیجه کاهش چین و چروک‌ها می‌شود.

نتایج حاصل از تزریق بوتاکس چه زمانی قابل مشاهده است؟


نتایج تزریق بوتاکس معمولاً در چند روز اول قابل مشاهده است و پس از آن ممکن است روند کاهش چین و چروک‌ها تا 30 روز ادامه یابد. معمولاً نتایج تزریق بوتاکس تا 4 ماه ماندگار می‌باشد.

در مورد درد ناشی از تزریق بوتاکس، باید گفت که عموماً درد خفیفی احساس می‌شود و پزشک معمولاً ناحیه مورد نظر را قبل از تزریق بی‌حس می‌کند. روند تزریق نیز حدود 10 دقیقه زمان می‌برد و بعد از آن بیشتر افراد بدون نیاز به استراحت، به فعالیت‌های روزانه خود ادامه می‌دهند.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟ 


باید به عوارض جانبی نیز توجه کرد. عوارضی مانند درد، عفونت، التهاب، ورم، قرمزی، خونریزی و کبودی ممکن است پس از تزریق بوتاکس رخ دهد. بنابراین قبل از تصمیم‌گیری برای تزریق بوتاکس، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

آیا بوتاکس برای رفع هر گونه چین و چروک مناسب است؟ 


آیا بوتاکس برای رفع هر گونه چین و چروک مناسب است؟

خیر. چین و چروک‌هایی که به کمک بوتاکس قابل رفع هستند شامل موارد زیر می‌باشند :

نمونه‌های فوق تنها مواردی هستند که طبق تأییدیه سازمان غذا و دارو (FDA) بوسیله بوتاکس قابل رفع هستند.

محدودیت‌های استفاده از بوتاکس 


چین و چروک ایجاد شده ناشی از آفتاب‌سوختگی، مصرف سیگار، کاهش خاصیت انعطاف‌پذیری پوست و جاذبه بوسیله بوتاکس قابل رفع نیستند. برای کاهش این نوع چین و چروک‌ها از تزریق ژل استفاده می‌شود. ژل با پر کردن فرورفتگی‌ها و خطوط صورت باعث جوان‌سازی و بهبود ظاهری صورت می‌شود و تأثیر آن نیز بیش از دو سال ماندگار است.

چه زمانی باید از بوتاکس استفاده شود؟ 


برخی از افراد در ارتباط با سن خود برای تزریق بوتاکس تردید دارند. در واقع سن خاصی برای این روش درمانی وجود ندارد. پیش از آغاز درمان متقاضیان بایستی در جلسه مشاوره در ارتباط با سن خود با پزشک مورد نظر مشورت کنند. بسیاری از افراد پس از بیست سالگی یعنی زمانی که برای اولین بار متوجه وجود چین و چروک در صورت خود می‌شوند از بوتاکس استفاده می‌کنند. همچنین ممکن است این افراد از بوتاکس به عنوان راهی برای پیشگیری از ایجاد چین و چروک استفاده کنند.

تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟ 


تزریق بوتاکس در حدود 10 تا 15 دقیقه طول می‌کشد. در صورت وجود چین و چروک‌های عمیق به تزریق میزان بیشتری از بوتاکس نیاز است. در این حالت امکان دارد زمان تزریق بوتاکس بیش از  30 دقیقه نیز طول بکشد.

روش‌های جلوگیری از ایجاد کبودی 


ایجاد شدن کبودی و ورم پس از تزریق بوتاکس طبیعی است و بخشی عادی از روند بهبود محسوب می‌شود. جهت رفع ورم می‌توانید از روغن آرنیکا یا یخ در محل مورد نظر استفاده کنید. از مصرف داروهای مُسکن مانند آسپیرین و ایبوپروفن خودداری کنید. این داروها باعث رقیق شدن خون می‌شوند و در نتیجه ممکن است باعث تشدید کبودی شوند. به این منظور می‌توانید از پاراستامول استفاده کنید.

بهبودی پس از تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟ 


بهبودی پس از تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟

استفاده از بوتاکس برای بهبود ظاهر چهره و کاهش چین و چروک‌های پوستی به‌خصوص در ناحیه‌هایی مانند پیشانی و چشمان، امری متداول در جراحی زیبایی است. با این حال، برخی نکات و مواردی وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند.

بعد از تزریق بوتاکس، بهبودی نسبتاً سریع و کم‌زمانی نیاز دارد و فرد می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را به‌صورت معمولی ادامه دهد. ممکن است در ایام اولیه پس از تزریق، مقداری کبودی، ورم یا قرمزی مشاهده شود که تا چند روز پس از تزریق طبیعی است و ممکن است بیش از 2 هفته نیز ادامه داشته باشد. در صورتی که نیاز به حضور در مراسم ویژه‌ای دارید، توصیه می‌شود حداقل 4 هفته برای بهبود کامل منتظر بمانید. همچنین، تزریق ممکن است باعث ایجاد ورم شدید شود که نیاز به حدود 6 هفته برای بهبود کامل دارد. در این مدت، نتایج تزریق بوتاکس به‌طور کامل قابل مشاهده هستند. همچنین، در هفته اول پس از تزریق، بهتر است از ورزش‌های سنگین خودداری کنید.

نتیجه حاصل از تزریق بوتاکس چقدر ماندگار است؟


درباره ماندگاری نتایج، باید گفت که این موضوع به عواملی مانند کیفیت محصول مورد استفاده، ناحیه تحت درمان و میزان سوخت و ساز بدن متقاضی بستگی دارد. معمولاً نتایج تزریق بوتاکس بیش از 4 ماه دوام دارد. همچنین، حفظ تناسب اندام همزمان با تزریق بوتاکس اهمیت زیادی دارد زیرا اضافه وزن می‌تواند بر ظاهر فرد تأثیر منفی بگذارد.

با این حال، قبل از تصمیم‌گیری برای تزریق بوتاکس، بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

اقداماتی که پیش از تزریق بوتاکس بایستی انجام شوند 


امکان دارد پزشک به متقاضی توصیه کند که 2 هفته پیش از تزریق بوتاکس از مصرف آسپرین یا هر گونه داروی ضد التهاب خودداری کند. هدف از رعایت اقدامات احتیاطی پیش از آغاز درمان، پیشگیری و کاهش احتمال ایجاد کبودی ناشی از تزریق بوتاکس می‌باشد.

آیا تنها زنان از بوتاکس استفاده می‌کنند؟


خیر.  هم مردان و هم زنان می‌توانند از بوتاکس استفاده کنند. بسیاری از مردان از تزریق بوتاکس جهت از بین بردن چین و چروک‌های صورت خود استفاده می‌کنند. بوتاکس همچنین برای کنترل تعریق بیش از حد (هایپرهیدروز) در مردان و زنان استفاده می‌شود.

تزریق بوتاکس برای چه کسانی مناسب نیست؟ 


استفاده از بوتاکس در موارد زیر توصیه نمی‌شود:

1. وجود بیماری‌هایی که بر عضلات و اعصاب اثر می‌گذارند مانند اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS یا بیماری لوگهریگ)، میاستنی گراویس یا سندرم لامبرت – ایتون.

2. داشتن آلرژی به هر گونه محصولات حاوی بوتولینوم توکسین.

3. سابقه ایجاد شدن عوارض جانبی ناشی از مصرف محصولات حاوی بوتولینوم توکسین.

4. مشکلات تنفسی مانند آسم یا آمفیزم.

5. دشواری در بلع غذا.

6. مشکلات مرتبط با خونریزی.

7. برنامه‌ریزی جهت انجام جراحی.

8. انجام جراحی بر روی صورت.

9. ضعف عضلات پیشانی، مانند دشواری در بالا بردن ابروها.

10. افتادگی پلک.

11. هر گونه تغییر در ظاهر چهره.

12. حاملگی. تأثیر بوتاکس بر جنین همچنان در حال تحقیق و بررسی است.

13. شیردهی. بی‌خطر بودن بوتاکس در دوران شیردهی هنوز اثبات نشده و در حال تحقیق و بررسی می‌باشد.

آیا پس از تزریق بوتاکس انجام حرکات طبیعی صورت امکان‌پذیر است؟ 


بله. شما می‌توانید پس از تزریق بوتاکس تمامی حرکات طبیعی صورت را انجام دهید.  بوتاکس تنها بر عضلاتی که تزریق در آن‌ها صورت گرفته است اثر می‌گذارد. عضلات مورد نظر در اثر تزریق بوتاکس فلج می‌شوند ولی بوتاکس بر عضلات دیگر تأثیر ندارد. تنها در صورت تزریق نادرست امکان دارد که بوتاکس بر عضلاتی که تزریق در آن صورت نگرفته است نیز اثر بگذارد.

هزینه تزریق بوتاکس چقدر می‌باشد؟


هزینه تزریق بوتاکس به عوامل مختلفی از جمله اعتبار و مهارت پزشک و همچنین موقعیت جغرافیایی کلینیک بستگی دارد.

چه کسانی می‌توانند از تزریق بوتاکس استفاده کنند؟ 


تقریباً همه افراد می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند. البته زنانی که حامله هستند یا در دوره شیردهی قرار دارند بایستی از استفاده از بوتاکس خودداری کنند. همچنین در صورت ابتلا به اختلالات عصبی یا عضلانی و یا برخی از انواع آلرژی، پیش از تزریق بوتاکس بایستی با پزشک مشورت شود.

 

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی