سوالات متداول لیزر موهای زائد: تعداد جلسات لازم، هزینه و مراقبت ها

 

لیزر موهای زائد یک روش پزشکی است که از آن برای از بین بردن موهای ناخواسته از لیزر که یک پرتوی نور پالسی شدید نور است، استفاده می‌کند. رنگدانه موجود در فولیکول‌ها نور را جذب می‌کند و موها را از بین می‌برد. اگرچه لیزر موهای زائد باعث کاهش موهای زائد می‌شود ، اما از بین بردن دائمی موها را تضمین نمی‌کند.

لیزر موهای زائد برای همه نوع پوستی بی‌خطر است. فناوری تأیید شده لیزر توسط FDA به گونه‌ای طراحی شده است که با خیال راحت از طریق پوست نفوذ کند و فقط ملانین را در فولیکول‌های مو هدف قرار دهد بدون اینکه به بافت‌های پوست اطراف کوچک‌ترین آسیبی برساند.

سوالات رایج لیزر موهای زائد


آیا کاندیدای لیزر موهای زائد هستم؟ 

 جواب این سوال برای اکثر افراد مثبت است! پزشکان هم آقایان و هم خانم‌ها با هر نوع پوست را معالجه می‌کنند. لیزرها به رنگدانه موجود در مو جذب می‌شوند. این بدان معنی است که اگر موهای سفید، بلوند یا نازک پرزی  دارید، درمان بی‌اثر خواهد بود. بهترین نتیجه را افرادی که دارای موهای تیره و پوست روشن هستند مشاهده می‌کنند. با این حال، این فناوری پیشرفته برای ارائه درمان‌های بی‌خطر و موثر برای انواع پوست طراحی شده است و این امکان را فراهم می‌کند که یک روش درمانی مناسب برای رسیدن به بهترین نتیجه را داشته باشید. توصیه می‌شود در مورد انتظارات درمان و هرگونه تناقض احتمالی در روش‌های لیزر موهای زائد بحث کنید.

چگونه باید برای لیزر موهای زائد آماده شوم؟ 

بعد از تصمیم گیری برای شروع درمان لیزر موهای زائد، باید حداقل شش هفته قبل از جلسه اول خود از کندن، اپیلاسیون و استفاده از موچین، نخ یا کرم‌های موبر خودداری کنید. زیرا ریشه موها هنگام کندن، اپیلاسیون یا استفاده از موچین موقتاً برداشته می‌شوند و این ممکن است باعث ناکارآمدی درمان با لیزر شود. هدف درمان لیزر موهای زائد، ریشه موهاست و هرگونه اقدامی که قبل از شروع درمان انجام شود، می‌تواند باعث ناکارآمدی درمان شود. بنابراین، بهتر است منطقه موردنظر برای درمان را شیو کنید.

همچنین، باید تقریباً یک ماه قبل از هر درمان لیزری، از قرار گرفتن در معرض آفتاب، سولاریوم و استفاده از کرم‌های برنزه خودداری کنید و در طول دوره درمان و حداقل شش هفته پس از آن از این موارد خودداری کنید. استفاده از کرم ضد آفتاب نیز بسیار مهم است زیرا ممکن است ناحیه تحت درمان بدون محافظت در معرض آفتاب قرار گرفته و باعث هایپرپیگمنتیشن (ایجاد لکه‌های پوستی) شود.

چند جلسه درمان لازم است؟ هر جلسه چقدر طول می‌کشد؟ 

به طور معمول، برای رسیدن به نتیجه مطلوب و حذف موهای زائد به مدت طولانی‌تر، انجام چندین جلسه درمانی موردنیاز است. بیشتر بیماران بعد از حدود سه تا شش جلسه ریزش موی نیمه دائمی دارند. برای رسیدن به نتایج بهینه، شش تا نه جلسه با فواصل تقریبی شش تا هشت هفته بین جلسات توصیه می‌شود.

هر پالس لیزر کسری از ثانیه طول می‌کشد و می‌تواند روی موهای زیادی به طور همزمان تاثیر بگذارد. لیزر در یک چهارم ثانیه می‌تواند یک ناحیه از پوست با اندازه متوسط را درمان کند. مناطق کوچک مانند بالای لب در کمتر از یک دقیقه قابل درمان هستند و مناطق بزرگی مانند کمر یا پاها تا یک ساعت طول می‌کشد.

آیا لیزر موهای زائد دردناک است؟

آیا لیزر موهای زائد دردناک است؟-min

بیشتر لیزرهای رفع مو مجهز به دستگاه خنک کننده هستند که به کاهش ناراحتی در حین درمان کمک می‌کند و همچنین لایه رویی پوست را از گرما محافظت می‌کند. با این حال، میزان ناراحتی بستگی به منطقه تحت درمان، بافت مو و نوع پوست دارد. پوست‌های تیره نسبت به لیزر حساس‌تر هستند زیرا رنگدانه بیشتری دارند. علاوه بر این، بیمارانی که دارای موهای تیره و ضخیمی هستند سطح ناراحتی بالاتری را تجربه می‌کنند. بعد از هر جلسه درمانی، موها نازک‌تر می‌شوند و هر درد یا ناراحتی باید در نهایت فروکش کند.

بعد از درمان چه انتظاری باید داشته باشم؟

بعد از انجام درمان لیزر ممکن است با ناراحتی‌هایی مانند قرمزی و تورم روبرو شوید. با این حال، می‌توان با استفاده از مرطوب کننده یا یخ در ناحیه درمان شده، درد را کاهش داد. موهای درمان شده با لیزر تقریباً در طول دو یا سه هفته (گاهی اوقات زودتر) به صورت لکه سیاه ظاهر می‌شوند یا بیرون می‌آیند و ممکن است قبل از ریزش تیره و ضخیم‌تر به نظر برسند.

عوارض جانبی ممکن:

پس از درمان، ممکن است قرمزی و تورم ظاهر شوند. توصیه می‌شود به مدت دو تا سه روز از شنا، ورزش و فعالیت شدید خودداری کنید. همچنین، از مالش دادن، خاراندن و کندن منطقه تحت درمان خودداری کنید. در صورت حساسیت یا علائم عفونت، مانند چرک یا حساسیت به لمس، یا در صورت داشتن تب، باید سریعاً با متخصص مراجعه کنید. همچنین، از خراشیدن یا ساییدن مناطق درمان شده خودداری کنید، زیرا این کار ممکن است باعث پوسته‌پوسته شدن یا ضخیم شدن پوست و ایجاد زخم روی پوست‌های حساس شود. در نهایت، از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید تا از تولید رنگدانه در آن جلوگیری شود و از محصولات ضد آفتاب با حداقل SPF30 استفاده کنید.

آیا دوره نقاهت بعد از درمان با لیزر طولانی است؟

لیزر موهای زائد بسیار سریع انجام می‌شود. از یک اندازه پیشرو در صنعت استفاده می‌کند تا نواحی بزرگی مانند کمر یا پاها را در حداقل 4 دقیقه درمان کند. بسته به اینکه می‌خواهید چه قسمت‌هایی از بدنتان تحت درمان با لیزر قرار بگیرد، یک جلسه برای لیزر تمام بدن تا 30 دقیقه طول می‌کشد. این روش نیازی به استراحت ندارد، بنابراین می‌توانید بلافاصله در زمان استراحت برای ناهار وارد مطب شوید و سریعاً به سر کار یا فعالیت‌های دیگر خود برگردید.

کدام نواحی بدن را می‌توان با لیزر درمان کرد؟ 

کدام نواحی بدن را می_توان با لیزر درمان کرد؟

لیزر موهای زائد می‌تواند تمام قسمت‌های بدن اعم از بزرگ و کوچک را درمان کند. از سری‌های کوچک و بزرگ قابل تعویض برای درمان موثر و دقیق در هر دو ناحیه کوچک مانند بالای لب و قسمت‌های بزرگی مانند پاها یا کمر استفاده می‌کنند.

چه زمانی نتیجه درمان قابل مشاهده است ؟ 

نتایج متفاوت است اما اکثر مشتری‌ها تقریباً بلافاصله کاهش موقت در رشد مو را مشاهده می‌کنند. قبل از جلسه بعدی، یک چرخه جدید رشد مو فعال می‌شود و رشد مو دوباره مشاهده می‌شود. بعد از جلسه سوم، بیشتر مراجعان از کاهش چشمگیر رشد کلی مو خبر می‌دهند.

آیا هنوز هم باید اصلاح کنم؟ 

بیشتر مراجعین گزارش می‌دهند که دیگر مجبور نیستند بعد از اتمام درمان با لیزر، موهای زائد خود را اصلاح کنند و یا اینکه فقط قبل از هر جلسه یک بار اصلاح می‌کنند.

به چند جلسه درمان نیاز دارم؟ 

موها در بخش‌های مختلف بدن با سرعت‌های متفاوتی رشد می‌کنند. به همین دلیل، برای درمان موهای صورت، توصیه می‌شود که جلسات درمانی حداقل هر 6 هفته یکبار تنظیم شوند، در حالی که درمان مناطقی مانند بیکینی، زیر بغل و ساق پا کمی آهسته‌تر پیش می‌رود و هر 9 تا 12 هفته باید تحت درمان قرار گیرند. برای به دست آوردن نتیجه بهتر، بسیار مهم است که برای درمان موهای زائد خود طبق برنامه پیش بروید. اگر بین جلسات فاصله زیادی بیفتد، چرخه رشد ممکن است از دست رفته و نتیجه نهایی به خطر بیفتد.

آیا نتایج درمان موهای زائد با لیزر دائمی است؟

نتایج درمان موهای زائد با لیزر دائمی است و پس از 5-7 جلسه برای اکثر مراجعین نتایج بسیار خوبی را در محدوده بهبودی 80-90٪ مشاهده می‌کنند و در صورت لزوم به درمان ادامه می‌دهند. در مورد سایر مناطق، درمان پس از اتمام دوره، با 90-95٪ کاهش مو به صورت دائمی انجام می‌شود. با این حال، برای خانم‌هایی که مشکلات هورمونی دارند، نتایج ممکن است کمی متفاوت باشد.

هزینه لیزر موهای زائد چقدر است؟

هزینه لیزر موهای زائد بسته به اندازه منطقه مورد نظر متفاوت است و پزشکان هزینه‌های مربوط به هر جلسه را بر اساس اندازه منطقه تعیین می‌کنند. برای اطلاعات دقیق‌تر، بهتر است صفحه قیمت‌گذاری پزشک خود را مشاهده کنید. همچنین، بسته‌های درمانی برای بیمارانی که مایل به استفاده از آن هستند و تخفیف‌های فصلی و تبلیغاتی نیز در دسترس هستند که می‌توان از آن‌ها برای کاهش هزینه‌ها استفاده کرد.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی