علت فرورفتگی و گودی زیر چشم ژنتیک، افزایش سن و سبک زندگی

یشتر افراد با نگاه کردن در آینه متوجه گودی و کبودی زیر چشم خود می‌شوند.دلایل زیادی می‌تواند باعث ایجاد گودی زیر چشم شود از جمله ژنتیک و سبک‌های زندگی متفاوت خیلی موثر هستند که با توجه به پیشرفت علم می توان با شناخت دلایل آن و تغییر سبک زندگی از آن‌ها پیشگیری نمود. دلایلی از قبیل خواب نامنظم و کمبود ویتامین و کم آبی بدن و دلایل دیگر .با توجه به  پیشرفت علم تا حد قابل توجه‌ای می توان آن را درمان و بهبود داد و از پیشرفت آن جلوگیری نمود.

علت فرورفتگی زیر چشم


اکثر موارد فرورفتگی زیر چشم با کیفیت تغذیه فرد و میزان سلامت زندگی او در ارتباط بوده است. زمانی که این موارد اصلاح شوند، فرو رفتگی زیر چشم، بدون نیاز به درمان های بعدی، از بین می رود. این بدین معنی است که برای جلوگیوی از فرورفتگی مجدد زیر چشم، می توان از وقوع علت ها جلوگیری یا آنها را در زمان مناسب درمان کرد. در زیر چند مثال از مسائل تاثیر سلامتی و سبک زندگی بر پوست زیر چشم ها آورده شده است:

کم آبی(دهیدراتاسیون

شایع ترین علت فرورفتگی زیر چشم ها کم آبی یا دهیدراتاسیون است؛‌ که به معنی نداشتن آب کافی در بدن می باشد. مصرف زیاد قهوه، نوشابه و نوشیدنی ها بسته بندی شده، می تواند اثرات دیورتیکی داشته باشد؛ مثل افزایش تولید ادراد که ممکن است منجر به دهیدراتاسیون شود.

کمبود ویتامین

کمبود ویتامینC، ویتامینK و آهن می تواند باعث شود تا زیر چشم ها فرو رفته شوند. ویتامین C به جذب آهن کمک می کند و کبودی را کاهش می دهد؛ در حالی که ویتامین K وظیفه تشکیل لخته در خون را بر عهده دارد. کمبود یکی از این دو ویتامین می تواند منجر به کبود شدگی آسان، پوست ناسالم و فرورفتگی زیر چشم شود.

مشکلات خواب

مشکلات خواب

کمبود خواب می تواند باعث فرورفتگی زیر چشم شود. داشتن یک الگوی خواب مناسب ممکن است به درمان این وضعیت کمک کند. خواب ناکافی یا با کیفیت پایین، می تواند باعث فرورفتگی و تغییر رنگ پوست درست در زیر چشم ها شود. خواب با کیفیت خوب نیازمند موارد زیر است:

 • بیشتر اوقات روی تخت خواب بخوابد.
 • خواب رفتن بیشتر از ۳۰ دقیقه طول نکشد.
 • بیشتر از یکبار در هر شب از خواب بیدار نشود
 • هنگام شب بیش از ۲۰ دقیقه بیدار نشود.

پیری

کلاژن فراوان ترین پروتئین بدن انسان است و به پوست قدرت و انعطاف می دهد. هنگامی که بدن پیر می شود، تمایل به از دست دادن کلاژن دارد. اولین جایی که کاهش کلاژن بیشتر از همه قابل توجه است، زیر پوست چشم هاست. کاهش کلاژنو سبب می شود که چشم ها به داخل کاسه چشم بروند؛ که خود باعث فرورفتگی زیر چشم ها می شود.

وزن

اکثر افراد می خواهند که اول از همه در صورتشان وزن کم کنند. گاهی اوقات این کاهش وزن آنقدر قابل ملاحظه است که باعث می شود عروق خونی زیر چشم، برجسته شوند و پوست شفاف گردد که باعث ایجاد ظاهر فرورفته در چشم ها می شود.

همچنین کاهش وزن چشم گیر موجب کمبود مواد مغذی می شود که می تواند منجر به فرو رفتگی زیر چشم ها شود.

ژنتیک

ممکن است فرورفتگی زیر چشم ها به علت ژنتیک یا DNA فرد ایجاد شود. یک مثال از تاثیر DNA این است که موقعیت چشم ها در کاسه چشم به شدت به ژنتیک وابسته است.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن

 

سیگار کشیدن باعث می شود تا کلاژن و خاصیت کشسانی پوست از بین برود. این از بین رفتن می تواند موجب افتادگی پوست صورت شود و باعث شود تا چشم ها فرورفته شوند.

حساسیت

حساسیت های می توانند باعث شوند تا چشم ها فرورفته شوند و زیر آن ها دایره هایی سیاه رنگ ایجاد شود. این اثرات می توانند به التهاب در عروق خونی ریز زیر چشم یا مسدود شدن راه بینی نسبت داده شوند که می تواند مرتبط با آلرژی باشند.

التهاب سینوس

سینونس های ملتهب یکی دیگر از مقصران فرو رفتگی زیر چشم ها هستند. احتقان بینی و فشار علامت هایی از عفونت سینوس هستند و باید به پزشک اطلاع داده شوند.

ضربه

هر آسیبی به صورت یا استخوان های اطراف چشم می تواند باعث شود تا چشم ها فرو رفته شوند. اکثر شکستگی های چشم تا یک هفته یا یک ماه خوب می شوند. گرچه بسیاری از شکستگی ها، ترکیدن کاسه چشم هستند که در آن ها لبه استخوانی چشم دست نخورده باقی می ماند، اما کف نازک کاسه چشم پاره می شود یا ترک می خورد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر فرورفتگی چشم شروع به بدتر شدن کند، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

علائم اضافی که حاکی از مشکلات دیگر هستند، شامل موارد زیر می باشند:

 •  احتقان راه های بینی
 • خارش، خشکی یا قرمزی چشم
 • بی حالی که تداوم دارد
 • کاهش وزن بیش از حد یا غیرمعمولی یا مشکلات اشتها
 • تعوع یا مشکلات گوارشی
 • سردرد

بر اساس معاینه فیزیکی یا علائم، پزشک ممکن است برای تعیین علت فرورفتگی چشم، تست های بعدی را درخواست کند.

اکثر اوقات، فرورفتگی زیر چشم ها مربوط به بیماری های تهدید کننده حیات نیست. اگر با پیری یا ژنتیک در ارتباط باشند، معمولا باعث ایجاد مشکلات دیگری نمی شوند.

درمان پزشکی


راه های درمان عبارتند از:

 • فرورفتگی زیر چشم ناشی از عللی مانند حساسیت ها و مشکلات سینوسی، می تواند با دارو درمان شوند. این درمان ها شامل آنتی بیوتیک ها برای عفونت سینوس و آنتی هیستامین های برای قطره های چشمی برای حساسیت، می باشند.
 • فیلرهای پوستی شامل تزریق هیالورونیک اسید به بافت حساس، درست زیر چشم ها، می شوند.
 • جراحی بهترین راه برای درمان شکستگی چشم، بازگرداندن حالت طبیعی چشم و در صورت آسیب، تعادل حجم کاسه چشم آسیب دیده است.

دورنمای کسی که فرورفتگی زیر چشم دارد چیست؟


برای اکثر افراد، فرورفتگی زیر چشم، بخشی عادی از فرآیند پیر شدن است؛ بنابراین تنها نگرانی موجود، مربوط به جنبه های ظاهری و اعتماد به نفس فرد است. خوشبختانه راه ها درمانی زیادی در بازار موجود هستند؛ مثل مرطوب کننده ها و عمل های غیرتهاجمی مثل فیلرهای پوستی برای کوچک کردن ظاهر فرورفته چشم ها. اگر برای فرورفتگی زیر چشم ها نگرانید یا علائم دیگری همراه با آن دارید، به یک پزشک مراجعه کنید.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی