عمل لیفت ابرو و پیشانی: تکنیک‌های جراحی زیبایی بالا کشیدن ابرو

عمل لیفت ابرو و پیشانی

داشتن پیشانی صاف و بدون چین و چروک معادل جوانی و سرزندگی است. متاسفانه در بسیاری افراد پیشانی اولین بخش صورت است که نشانه‌های پیری را نشان می‌دهد. خطوط اخم و شیارهای عمیق در قسمت پیشانی ممکن است در اوایل سی‌سالگی شروع به ظاهر شدن کنند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید، جاذبه زمین و استرس می‌تواند منجر به از دست رفتن کشسانی پوست و چین افتادن آن شود. چین و چروک در پیشانی افراد به علت فعالیت بیش از حد عضلات صورت، اثر تجمعی سال‌ها اخم و جمع کردن صورت نیز ایجاد می‌شود که نتیجه آن ایجاد ظاهری خسته است با خواب و استراحت بهبود پیدا نمی‌کند.

در لیفت ابرو که به عنوان لیفت پیشانی نیز شناخته می‌شود یک سوم فوقانی چهره با تغییر موقعیت عضله زمینه‌ای و از بین بردن بافت اضافی کشیده می‌شود. انجام این کار منجر به بالا کشیده شدن ابروها و صاف و هموار شدن پوست می‌شود. تمایل به انجام عمل لیفت ابرو در بین مردم در حال افزایش است. برخی ترجیح می‌دهند برای حصول نتیجه بهتر عمل لیفت ابرو را به همراه بلفاروبلاستی انجام دهند.

متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی با استفاده از سال‌ها دانش و تجربه آماده ارائه خدمات به شما می‌باشند. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

مزایای لیفت ابرو


مزایای لیفت ابرو

استفاده از بوتاکس و ژل‌ها، راه حلی موثر برای درمان چین و چروک پیشانی قبل از عمیق شدن و گسترش آنها در پوست است. با این حال، اگر پیش از استفاده از این روش‌ها، چروک‌های پیشانی زیاد شده باشد یا پوست شل شده باشد، اثربخشی آنها کاهش می‌یابد. در اینجا، لیفت ابرو به عنوان یک روش غیرتهاجمی پوستی، که به ویژه در موارد افتادگی و شلی پوست پیشانی مؤثر است، معرفی می‌شود. عمل لیفت ابرو روشی است که ارزش امتحان کردن دارد و مزایای زیادی از جمله موارد زیر را شامل می‌شود:

 • ابروها را بالاتر می‌برد و فردی جوان‌تر، هشیارتر و شادتر به نظر می‌رسد.
 • با تغییر موقعیت پوست بالای ابرو، پوست کشیده می‌شود.
 • افتادگی پلک رفع می‌شود.
 • چین بین ابروها از بین می‌رود.
 • پوست پیشانی جمع شده و خط اخم و چروک‌های عمیق حذف می‌شوند.
 • انقباض عضلات پیشانی را کاهش می‌دهد.
 • نتیجه حاصل شده پس از یک مرتبه درمان تا 10 سال یا بیشتر دوام دارد.

بنابراین، لیفت ابرو یک راه حل مناسب برای درمان چین و چروک پیشانی است، به خصوص در مواردی که بوتاکس و ژل‌ها نتوانند به طور کامل این مشکلات را حل کنند.

آیا شما برای لیفت ابرو کاندید مناسبی هستید؟


کاندیدای مناسب برای لیفت ابرو

بیشتر افراد عمل لیفت ابرو را در اواخر سی سالگی تا  اوایل شصت سالگی انجام می‌دهند اگرچه در مواردی که وجود چربی یا پوست اضافی در امتداد خط‌الراس ابرو ارثی باشد ممکن است افراد در سنین پایین‌تری نیز زیر بار این عمل زیبایی بروند. افرادی که واجد شرایط زیر باشند می‌توانند عمل لیفت ابرو انجام دهند:

 • پوست بالای پلک‌های فوقانی حالت افتاده داشته باشد
 • در عرض پیشانی خطوط افقی عمیق ایجاد شده باشد
 • بین ابروها خطوط اخم عمودی ایجاد شده باشد
 • فرد همیشه عصبی، خسته یا مضطرب به نظر می‌رسد.
 • به خاطر افتادگی پوست، ابروها صاف یا افقی به نظر می‌رسند.
 • لبه بیرونی ابرو حالت افتاده دارد که نتیجه آن حالت غمگین صورت است.
 • فرد از لحاط سلامت روانی و فیزیکی در وضعیت خوبی قرار دارد.
 • فرد سیگار نمی‌کشد.
 • فرد انتظارات واقع‌گرایانه و درک درستی از این عمل زیبایی دارد.

شما همچنین می‌توانید این آزمایش ساده را برای مشخص کردن اینکه آیا لیفت ابرو برای شما مناسب است یا خیر انجام دهید. جلوی آینه بایستید و به آرامی پوست ابروی خود را بالا بکشید تا به موقعیت دلخواهتان برسد. اگر پوست زیادی در بالای پلک قرار بگیرد، عمل لیفت ابرو ممکن است برای فرد مناسب باشد.

سوالات خود را از دکتر بپرسید

آماده شدن برای عمل


تکنیک‌های لیفت ابرو

قبل از انجام لیفت ابرو، جراح ممکن است از فرد برای انجام چند تست پزشکی درخواست کند. این تست‌ها به منظور بررسی آمادگی بیمار برای جراحی، بررسی بیماری‌های زمینه‌ای و امکان تداخل آنها در روند جراحی انجام می‌شوند. همچنین فرد باید مصرف داروهای خاصی مانند آسپرین یا مکمل‌های گیاهی که خاصیت ضدانعقادی دارند را متوقف کند. اگر سیگاری هستید، توصیه می‌شود که حداقل چهار هفته قبل از عمل از کشیدن سیگار اجتناب کنید.

بسته به نوع ماده بیهوشی مورد استفاده، ممکن است از فرد خواسته شود که از شب قبل از عمل چیزی نخورد. همچنین به فرد گفته می‌شود روز عمل لباس‌های راحت بپوشد و هیچگونه زیورآلاتی همراه خود نداشته باشد. بیمار باید روز عمل تمیز بوده و از هیچگونه مواد آرایشی، لوسیون، خوشبوکننده و کرم استفاده نکند. همچنین لاک ناخن نداشته باشید زیرا ممکن است با خوانش پالس‌اکسیمتر تداخل داشته باشد. پالس‌اکسیمتر دستگاهی است که میزان اشباع اکسیژن را در طی عمل اندازه‌گیری می‌کند. در نهایت، مطمئن شوید که فردی از دوستان یا اعضای خانواده شما را پس از عمل با اتومبیل به خانه برگرداند.

تکنیک‌های لیفت ابرو


چهار تکنیک اصلی وجود دارد که در عمل لیفت ابرو مورد استفاده قرار می‌گیرد: لیفت ابرو به کمک اندوسکوپی، برش گیجگاهی یا محدود لیفت ابرو ، لیفت ابرو با روش تاجی یا کرونال و لیفت ابروی تریکوفیتیک. این جراح پلاستیک است که با توجه به آناتومی صورت و سطحی که باید تصحیح شود تصمیم می‌گیرد که از کدام تکنیک استفاده کند.

لیفت ابرو با اندوسکوپی برای بسیاری از جراحان پلاستیک تکنیک انتخابی برای لیفت ابرو است. این روش نسبت به سایر روش‌ها کم‌تهاجمی‌تر است اما میزان موفقیت آن مانند سایر روش‌هاست و دوره ریکاوری آن نیز در مقایسه با روش‌های دیگر کوتاه‌تر است. در طول لیفت ابرو با استفاده از اندوسکوپی جراح برش‌های بسیار کوچکی با طولی معادل تقریبا سه‌چهارم اینچ پشت رستنگاه مو ایجاد می‌کند. این برش‌ها به راحتی بوسیله مو پوشانده می‌شوند.

 • با کمک یک دوربین کوچک و ابزارهای جراحی ظریف موقعیت عضلات تغییر داده می‌شوند و بافت صورت کشیده می‌شود.
 • سپس پوست تغییر موقعیت داده شده در وضعیت جدید تثبیت می‌شود.
 • چربی و پوست اضافی برداشته می‌شود.
 • برش‌ها با کمک‌ بخیه‌های قابل جذب، چسب، گیره یا نوار جراحی بسته می‌شوند.

اگرچه لیفت ابرو با اندوسکوپ عوارض جانبی کمتری دارد ولی بدون عوارض هم نیست: برای مثال، خارش پوست سر و بیحسی در محل برش. به علاوه، لنگرهایی که پوست بالا رفته پیشانی را در محل خود نگه می‌دارند می‌توانند چندین سال دوام بیاورند اما فرآیند پیری می‌تواند آنها را تحت تاثیر قرار داده و به مرور باعث افتادگی شود.

برش‌ها در برش گیجگاهی یا محدود لیفت ابرو نسبت به لیفت ابرو با استفاده از اندوسکوپی بلندتر هستند.

 • برش‌های یک اینچی که بالای هر گیجگاه در پشت خط رویش مو ایجاد می‌شوند.
 • جراح از طریق این برش‌ها به ابرو دسترسی پیدا می‌کند و بافت اطراف ناحیه بیرونی ابرو را کشیده و تغییر موقعیت می‌دهد.
 • جراحی پلک یا بلفاروبلاستی به صورت رایج همراه با لیفت تمپورال ابرو انجام می‌شود و برش‌های ایجاد شده در لیفت پلک فوقانی می‌توانند برای صاف کردن خطوط بین ابروها نیز مورد استفاده قرار گیرند.
 • برش‌ها بخیه زده می‌شوند.

لیفت ابرو با برش گیجگاهی یک روش سریع و موثر برای بیمارانی است که تمایل دارند پوست کناره‌های چشم را بکشند یا ظاهری جوان‌تر داشته باشند. اگرچه ممکن است با استفاده از این روش خطوط عمیق اخم یا پوست افتاده بالای ابرو بهبود پیدا نکند. اگر پوست خیلی کشیده شود ممکن است یک ظاهر غیرطبیعی برای فرد ایجاد شود.

لیفت ابروی کرونال یا تاجی در میان سه تکنیک از همه قدیمی‌تر است. اگرچه امروزه استفاده از آن به اندازه گذشته رایج نیست اما هنوز هم برخی جراحان به دلیل ظرفیت بالای آن برای درمان همه پیشانی از آن استفاده می‌کنند.

 • یک برش بلند از یک گوش تا گوش دیگر در پشت خط رویش مو ایجاد می‌شود. این برش این امکان را برای جراح فراهم می‌کند تا به همه قسمت‌های ابرو و پیشانی دسترسی پیدا کند.
 • جراح پوست را بالا برده و موقعیت عضلات پوست و ابرو را تغییر می‌دهد.
 • هر نوع پوست اضافی، چربی یا بافت برداشته می‌شود.
 • برش بخیه زده می‌شود.

پزشکان استفاده از روش لیفت ابروی تاجی شکل را به دلیل دوام بلندمدت آن ترجیح می‌دهند. لیفت ابروی تاجی استاندارد طلایی لیفت ابرو است چرا که بر خلاف تکنیک‌های اندوسکوپی برای بالا نگه داشتن ابروها از لنگر استفاده نمی‌کند. روش‌های تثبیت ممکن است با شکست مواجه شوند که نتیجه آن افتادگی هر دو ابرو است.

اگرچه لیفت ابروی تاجی می‌تواند عوارض و مشکلاتی نیز در پی داشته باشد. در موارد نادر بیحسی و کرختی در جایگاه برش در پوست سر، ریزش مو و دوره ریکاوری طولانی‌تر گزارش شده است. در مقایسه با سایر تکنیک‌ها در این روش احتمال ایجاد اسکار بالاتر است.

تکنیک لیفت ابرو به خصوص برای بیمارانی که پیشانی بلند و خط رویش موی بلندتر دارند مناسب است. این روش یک نسخه تغییر داده شده از لیفت ابروی تاجی است اما برش مورد استفاده در آن کوتاه‌تر است و تقریبا 4 سانتی‌متر طول دارد.

 • در تقاطع خط رویش مو و پیشانی شکافی ایجاد شده و برای اجتناب از آسیب به فولیکول‌های مو این برش به صورت یک خط صاف نیست.
 • هر نوع پوست اضافی در پیشانی برداشته می‌شود. این روش به ویژه در صاف کردن چروک‌های عمیق پوستی، لیفت ابرو و همچنین احتمالا پایین آوردن خط رویش مو مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • شکاف بخیه زده می‌شود.

لیفت ابروی تریکوفیتیک می‌تواند منجر به تغییرات حسی در پوست سر به دلیل آسیب عصبی شود. همچنین اگرچه بعید است اما ممکن است یک اسکار قابل مشاهده روی خط پیشانی/رستنگاه مو جایی که برش ایجاد شده ایجاد شود.

دوره ریکاوری لیفت پیشانی


دوره ریکاوری لیفت پیشانی

پس از اتمام عمل جراحی، پیشانی بیمار با بانداژ نرم پوشانده شده و به صورت شل برای کاهش ورم و کبودی پیشانی بسته می‌شود. در برخی موارد، ممکن است از یک مسیر تخلیه برای خروج هر نوع خون یا مایع اضافی استفاده شود که معمولاً پس از یک یا دو روز برداشته می‌شود. بانداژ و بخیه‌ها در جلسات بعدی به تدریج برداشته می‌شوند. برای بیشتر بیماران، بانداژ تا سه روز پس از عمل برداشته می‌شود و بخیه‌ها هفت تا ده روز پس از جراحی برداشته می‌شوند. حفظ خشکی و تمیزی بانداژ و محل برش بسیار حائز اهمیت است. پیش از بازگشت به فعالیت‌های روزمره، بیماران توصیه می‌شود از فعالیت‌های شدید اجتناب کنند. جراح نیز دستورالعمل‌های مراقبتی پس از عمل را به بیماران ارائه خواهد داد تا به تسریع در فرآیند ترمیم و ریکاوری کمک کند. علائمی که باید در طی ریکاوری انتظار داشته باشند عبارتند از:

ورم

در دوره ریکاوری فرد ورم و کبودی را تجربه خواهد کرد. برای برخی بیماران ورم و کبودی ممکن است به گونه‌ها و ناحیه چشم نیز گسترش پیدا کند. ورم با بالا نگه داشتن سر و استفاده از کمپرس سرد به حداقل می‌رسد. ورم یا کبودی باقیمانده نیز معمولا زیر آرایش مخفی می‌شود.

خارش

با ترمیم محل برش، ممکن است در محل زخم کمی احساس خارش وجود داشته باشد. سعی کنید محل را نخارانید زیرا  ممکن است منجر به وارد شدن آسیب به بافت در حال رشد شود و به این ترتیب ریکاوری دچار مشکل شده و احتمال عفونت و ایجاد اسکار افزایش می‌یابد. گاهی اوقات استفاده از کمپرس سرد در محل می‌تواند به تسکین خارش کمک ‌کند. با گذشت زمان خارش کاهش پیدا می‌کند.

کرختی و بیحسی

کرختی و بیحسی در اطراف محل برش بسیار رایج است چرا که ممکن است اعصاب در طی جراحی دچار کشیدگی شده یا صدمه ببینند. این وضعیت ممکن است چند ماه تا یک سال طول بکشد و پس از آن اعصاب به شکل طبیعی خود برمی‌گردند.

پیروی از دستورالعمل‌های جراح کلید اصلی برای یک ریکاوری موفق و کسب بهترین نتایج است. چنانچه علائم غیرمعمولی را تجربه می‌کنید یا نگران هستید با جراح یا یکی از کارکنان کلینیک تماس بگیرید.

خطرات و عوارض


اگرچه لیفت ابرو نسبت به روش‌های جراحی پلاستیک دیگر خطر کمتری دارد و ایمن‌تر است با این وجود باز هم ممکن است عوارض و مشکلاتی بروز کند. این به فرد بستگی دارد که با سبک و سنگین کردن مزایا و خطرات و عوارض احتمالی در نهایت یک تصمیم درست اتخاذ کند. اعلام سابقه پزشکی و همچنین وجود هر نوع بیماری دیگر به جراح می‌تواند بهترین راه برای حصول نتیجه دلخواه و کاهش خطرات احتمالی باشد. جراح همچنین شما را از خطرات خاص در پیش رو و چگونگی روبرو شدن با آنها آگاه می‌کند. دانستن مراقبت‌های پیش و پس از عمل برای کاهش احتمال بروز عوارض و خطرات احتمالی ضروری است.

نتایج و میزان رضایت‌مندی


ممکن است چند ماه طول بکشد تا هر نوع ورم و جای خط برش از بین برود. اگرچه پس از ترمیم فرد می‌تواند از ظاهر جدید و جوان شده خود لذت ببرد. پیشانی صاف شده و چین‌های روی آن از بین خواهد رفت. شکل جدید ابروها باعث می‌شود تا فرد جذاب‌تر و زیباتر به نظر برسد.

بیشتر بیمارانی که تحت عمل لیفت ابرو قرار گرفته‌اند از مزایای جراحی لیفت ابرو و نتایج حاصل شده پس از عمل جراحی بسیار رضایت دارند. مطالعه‌ای درباره جراحی پلاستیک نشان داد که 6/93درصد بیماران از نتیجه عمل خود رضایت داشتند. افرادی که عمل جراحی لیفت ابرو انجام داده‌اند تاکید دارند که این عمل ظاهر آنها را جوان کرده و اطرافیان از خانواده گرفته تا دوستان و آشنایان همه از ظاهر شاد، آرام و جوان آنها تعریف می‌کنند.

قیمت عمل جراحی و هزینه‌های مرتبط


قیمت عمل جراحی لیفت ابرو و هزینه‌های مرتبط

هزینه‌های بیهوشی، دارو و مشاوره‌های پیش و پس از عمل می‌تواند هزینه تمام شده جراحی را تا چند هزار دلار افزایش دهد. عوامل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است هزینه نهایی عمل لیفت ابرو را تحت تاثیر قرار دهند:

 • محل کار جراح. به طور کل جراحان در شهرهای بزرگ مخارج بالاتری دارند و بنابراین هزینه بیشتری نیز از بیمار طلب می‌کنند.
 • اعتبار و آوازه جراح. جراحی با یک سابقه درخشان و تجربیات فراوان ممکن است نسبت به سایرین هزینه بیشتری برای عمل لیفت ابرو طلب کند.
 • وسعت عمل و تکنیک مورد استفاده بر اساس خواسته و نیازهای فرد

پیش از اقدام به عمل از پزشک خود راجع به حدود قیمت تمام شده جراحی بپرسید. اگر در تامین هزینه عمل مشکل دارید این مسئله را با جراح خود یا کارکنان کلینیک در میان بگذارید. آنها شما را در جریان برنامه‌های تامین مالی احتمالی قرار خواهند داد.

سوالاتی که به صورت رایج پرسیده می‌شوند


سوالات رایج درباره لیفت ابرو

اغلب بیماران در سنین چهل یا پنجاه سالگی زمانی که ابروها حالت افتاده پیدا کرده و چین و چروک عمیق‌تر می‌شوند این عمل را انجام می‌دهند. اگرچه، افراد در اواخر بیست‌سالگی نیز ممکن است این عمل را به دلیل مسائل ژنتیکی مانند پوست سست و آویزان در بالای خط ابرو انجام دهند.

در جلسه اول مشاوره با جراح، وی فیزیولوژی و آناتومی صورت را بررسی کرده و بهترین گزینه درمانی را بر اساس یافته‌های به دست آمده به فرد توصیه می‌کند. به علاوه، خود شما نیز می‌توانید یک تست ساده انجام دهید: در جلوی آینه، به آرامی پوست بالای ابروی خود را تا مکان دلخواه خود بالا بکشید اگر پوست زیادی در بالای پلک بالایی قرار بگیرد احتمالا لیفت ابرو می‌تواند برای شما مناسب باشد. در غیر اینصورت نیاز به عمل لیفت چشم خواهید داشت.

نتیجه عمل با خوابیدن ورم ظاهر می‌شود. نتیجه کامل معمولا در عرض چند ماه قابل مشاهده است. اگرچه ممکن است 6 ماه طول بکشد تا حس کامل در جایگاه برش برگشته و  ناحیه تحت درمان به وضعیت نرمال برگردد.

جراحی می‌تواند به همراه تزریق بوتاکس برای متعادل کردن و یکی کردن ابروهای تابه‌تا یا چشم‌های غیرهمشکل مورد استفاده قرار گیرد.

در بیشتر روش‌های لیفت، خط برش زیر رستنگاه مو مخفی می‌شود. با توجه به ضخامت مو اسکارها معمولا به خوبی مخفی شده و با گذشت زمان ترمیم پیدا کرده و کمرنگ و ناپدید می‌شوند.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی