لیزر الکساندرایت برای رفع موهای زائد صورت، زیر بغل و بیکینی

 

از لیزرهای الکساندرایت Alexandrite می‌توان برای از بین بردن اختلالات رنگ‌دانه و خال‌کوبی استفاده کرد. البته، زمینه اصلی استفاده از این لیزر، از بین بردن دائمی موهای زائد است. برای دستیابی به رفع دائمی موی زائد، انرژی پرتوی لیزر با طول‌موج دقیقاً 755 نانومتر به موهایی که باید از بین بروند هدایت می‌شود. دسته‌های نور توسط رنگ‌دانه‌های رنگ در ریشه‌ی مو جذب می‌شود. انرژی زیاد منتقل‌شده، ریشه مو را از بین می‌برد و از رشد مجدد مو جلوگیری می‌کند. این درمان نه تنها بادوام و ماندگار نیست بلکه بسیار ملایم و عاری از عوارض جانبی است. برای یک درمان بدون درد، این دستگاه از یک سیستم خنک کننده جدید برخوردار است که از پوست در هنگام برداشتن مو محافظت می‌کند.

چه دلایلی باعث می‌شود شخص از یک لیزر برای رفع موی زائد استفاده کند؟ 


روش‌های لیزر برای حذف موهای زائد معمولاً به دلایل زیبایی و ظاهری انجام می‌شود. اما دلایل پزشکی نیز وجود دارد که فرد را نیازمند به این روش می‌کند. برای مثال، بعد از اصلاح و شیو کردن، اپیلاسیون یا با استفاده از دستگاه‌های اپیلاتور (موکن‌های برقی)، فولیکولیت ایجاد می‌شود. همچنین، وجود رگ‌های عنکبوتی (تلانژکتازی) روی پاها یا تحریک بعد از اپیلاسیون یا کرم‌های موبر نیز می‌تواند دلیلی برای انجام لیزر موهای زائد باشد.

دلایل دیگر شامل هیرسوتیسم (پرمویی بسیار زیاد بدن) به دلیل وراثت، نژاد یا اختلالات هورمونی، سندرم تخمدان پلی کیستیک، تومورها و یائسگی می‌باشند. در این موارد، پزشکان ممکن است تست‌های هورمونی را برای فرد تجویز کنند و بر این اساس داروهایی نیز تجویز می‌شوند.

روش‌های زیادی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد. چرا استفاده از لیزر الکساندرایت بهترین روش است؟ 


روش‌های زیادی برای رفع بلندمدت موهای زائد در بازار وجود دارد و روش IPL می‌تواند نمونه‌ای از این روش‌ها باشد. با این حال، مؤثرترین روش برای از بین بردن مو استفاده از لیزر الکساندرایت است.

لیزر الکساندرایت با الکس به خاطر داشتن چندین دهه کارآیی اثبات شده، استاندارد طلایی در این حوزه محسوب می‌شود. با استفاده از این دستگاه، فقط 6 تا 10 جلسه لیزر برای از بین بردن موهای زائد برای مدت طولانی لازم است. اما با استفاده از لیزرهای دیگر، تعداد این جلسات اغلب باید خیلی بیشتر باشد. این موضوع می‌تواند زمان و هزینه بیشتری را از شما بگیرد.

در کدام نواحی بدن می‌توان از لیزر موهای زائد استفاده کرد؟ 


با لیزر الکساندرایت، موها از هر سطح پوست دارای مویی قابل برداشتن هستند. شایع‌ترین ناحیه برای رفع دائمی موهای زائد برای خانم‌ها صورت است، اما رفع مو از هر ناحیه دیگری مانند بالای لب، چانه، گونه‌ها، زیر بغل، بازوها، ناحیه بیکینی و پاها نیز امکان‌پذیر است. شایع‌ترین ناحیه برای رفع موهای زائد در مردان شامل رفع موهای زائد روی شانه‌ها، زیر بغل، بازوها، پشت، قفسه سینه و شکم است.

آماده‌سازی 


سه تا چهار هفته قبل از لیزر، پوست دیگر نباید برنزه شود. یک ماه قبل از لیزر، باید از آفتاب گرفتن یا رفتن به سولاریوم خودداری کنید. دلیل این امر، نحوه‌ی کار لیزر الکساندرایت است، زیرا نور لیزر نمی‌تواند به پوست‌هایی که به شدت برنزه شده‌اند نفوذ کند. لیزر به جای رسیدن به فولیکول‌های موی عمیق‌تر، لایه‌های بالایی پوست را گرم می‌کند و نتیجه آن سوختگی خواهد بود.

باید حداکثر 4 هفته قبل از درمان اپیلاسیون، وکس زدن یا برداشتن موها با موچین در قسمت‌هایی از بدن که قرار است لیزر شوند متوقف شود. همچنین در این مدت باید از کرم‌های موبر نیز اجتناب کرد. درست قبل از لیزر مو، ناحیه موردنظر بدن باید تراشیده شود. اگر درمان لیزر را می‌خواهید روی صورتتان انجام دهید، باید هر گونه مواد آرایشی را از روی صورتتان پاک کنید.

روش برداشت موهای زائد با لیزر الکساندرایت 


روش برداشت موهای زائد با لیزر الکساندرایت

قبل از انجام لیزر برای حذف موهای زائد، باید یک مرور کامل پزشکی انجام شود و همچنین باید رنگ پوست و مو و ضخامت آن‌ها بررسی شود. پزشک یا اپراتور دستگاه باید انرژی و شدت فرایند خنک کننده را تنظیم کند و سپس مراحل کار را شروع کند. همیشه باید از عینک محافظ (عینک ایمنی) استفاده شود.

برای انجام لیزر دائمی برای حذف موهای زائد، بی‌حسی لازم نیست. لیزر دارای سیستم خنک کننده یکپارچه‌ای است که پوست را آرام و محافظت می‌کند. با این حال، ممکن است پوست پس از انجام لیزر کمی قرمز شود، اما این قرمزی‌ها پس از یک یا دو روز از بین می‌روند.

مدت زمان انجام جلسه لیزر، به اندازه بخشی از بدن که باید تحت درمان قرار گیرد بستگی دارد. به عنوان مثال، حذف دائمی موهای ناحیه بالای لب تنها 10 دقیقه زمان می‌برد، در حالی که برای لیزر هر دو پا به چند جلسه‌ی یک ساعته نیاز است.

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد 


مراقبت_های بعد از لیزر موهای زائد

مراقبت‌های بعد از لیزر الکساندرایت عبارت‌اند از:

• از هر گونه تحریک کننده‌ای برای پوست خود مانند هر محصول حاوی رتینول- Retin-A، بنزولیل پراکسید، اسیدهای گلیکول / سالیسیلیک یا داروهای قابض به مدت یک هفته پس از درمان با لیزر خودداری کنید.

• حداقل دو هفته بعد از درمان نهایی خود از مواد برنزه کننده‌ی خانگی استفاده نکنید.

• بلافاصله پس از لیزر موهای زائد، ممکن است قرمزی و تورم در محل درمان وجود داشته باشد که ممکن است 2-3 روز ادامه داشته باشد. منطقه تحت درمان ممکن است چند ساعت پس از درمان احساس آفتاب سوختگی کند. استفاده از یخ در چند ساعت اول پس از درمان می‌تواند باعث کاهش ناراحتی و تورم احتمالی شود. ما فقط ژل آلوئه ورا، ژل آرنیکا / کرم یا یخ را بعد از درمان توصیه می‌کنیم. افراد دارای رنگ‌دانه تیره ممکن است ناراحتی بیشتری نسبت به افراد با پوست روشن‌تر داشته باشند و ممکن است به ژل آلوئه ورا، آرنیکا یا یخ طولانی‌تر نیاز داشته باشند.

• از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید برای کاهش احتمال بروز لکه زدن و تیره شدن پوست را کاهش دهید. به مدت 1 ماه پس از درمان، از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید. در تمام طول دوره درمان از کرم‌های ضد آفتاب (SPF 30 یا بیشتر) استفاده کنید.

• از کندن مو یا خراشیدن پوست درمان شده خودداری کنید. بعد از انجام لیزر از هیچ محصول دیگری برای رفع موهای زائد و یا روش‌های مشابه (اپیلاسیون، الکترولیز یا موچین) استفاده نکنید که باعث ایجاد اختلال در فولیکول مو در ناحیه تحت درمان شود. می‌توانید ناحیه‌ی مورد نظر را شیو کنید یا از پودر یا کرم موبر استفاده کنید.

• از 5 تا 14 روز پس از لیزر موهای زائد، در هر ناحیه‌ای از بدن موهای سطحی ممکن است شروع به ریختن کنند و به نظر می‌رسد که این به خاطر رشد موهای جدید است. درصورتی‌که این رشد موی جدیدی نیست. می‌توانید موها را با شستن یا پاک کردن ناحیه با یک دستمال مرطوب یا اسفنج تمیز و پاک کنید.

• بلافاصله پس از لیزر موهای صورت می‌توانید آرایش کنید، مگر اینکه تاولی در سطح پوست وجود داشته باشد

• اگر پوست حساسی دارید، به مدت 24 ساعت از پودر به جای دئودورانت در زیر بغل استفاده کنید تا تحریکات پوستی بعد از درمان زیر بغل کاهش یابد.

جلسات بعدی و منظم لیزر موهای زائد باید ادامه داد. این توالی جلسات به دلیل چرخه رشد مو است. چرخه رشد مو به سه بخش تقسیم می‌شود: مرحله رشد، مرحله انتقال و مرحله استراحت.

برای لیزر موهای زائد، فقط موهایی که در مرحله رشد هستند تحت درمان قرار می‌گیرند که فقط در حدود 20 تا 30 درصد موها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در حالی که باقیمانده موها در همان زمان در مرحله دیگری و غیرقابل درمان هستند. بعد از گذشت حدود شش تا هشت هفته، مراحل تغییر می‌کنند و قسمت دیگری از ریشه مو برای درمان در دسترس است؛ بنابراین تا زمانی که تمام فولیکول‌های مو درمان نشوند، چندین جلسه لیزر درمانی لازم است.

لیزر برای چه کسی مناسب است و اثر آن تا چه مدت ادامه دارد؟ 


استفاده از لیزر الکساندرایت برای رفع موهای زائد، به ویژه برای افرادی که پوست روشن و موهای تیره دارند، مناسب است. این امر به دلیل این است که زیر دسته‌های نوری با طول موج خاص خود به راحتی در پوست روشن نفوذ کرده و با مقدار زیادی ملانین (رنگدانه‌های رنگی در فولیکول مو) روبرو می‌شود. در این روش، لیزر با گرم کردن سلول‌های رنگ‌دانه‌ای، قدرت خود را نشان می‌دهد که این مواد اساسی این روش را تشکیل می‌دهند. تجزیه ملانین باعث یک واکنش التهابی می‌شود که به‌نوبه خود فاگوسیت های بدن، ماکروفاژها را فعال می‌کند. آن‌ها فولیکول‌های دناتوره (تغییر ساختار داده) مو را از بین می‌برند و اساس رشد مجدد مو را از بین می‌برند.

تاثیر واکنش هر فرد به درمان با لیزر ممکن است با فرد دیگر متفاوت باشد. با این حال، موهای تیره، به‌ویژه موهای ضخیم، اصولاً برای استفاده از این لیزر بسیار مناسب هستند. در صورت داشتن این نوع موها، استفاده از لیزر الکساندرایت برای تمامی نواحی بدن، از جمله بازوها و پاها، ناحیه تناسلی، پشت و یا صورت، موثر و با نتایج قابل ملاحظه‌ای خواهد بود.

چه موقع لیزر الکساندرایت مناسب نمی‌باشد؟ 


موهای خاکستری یا خیلی روشن با لیزر قابل رفع کردن نیستند، زیرا نور لیزر الکساندریت فقط به رنگدانه های رنگ تیره واکنش نشان می‌دهد. لیزر الکساندرایت همچنین برای افرادی که پوست تیره دارند مناسب نیست. با این حال، تکنیک‌های جایگزین لیزری برای این نوع پوست در دسترس است.

 لیزر موهای زائد در افراد مبتلا به فتودرماتیت و افرادی که ایزوترتینوئین مصرف می‌کنند، منع مصرف دارد. در گذشته نیز خطری در استفاده از این روش برای افرادی که از ویتیلیگو یا پسوریازیس رنج می‌بردند وجود داشت، اما امروزه با جدیدترین نسل لیزرها که دارای مکانیزم خنک کننده اتوماتیک هستند، این افراد دیگر مشکل خاصی ندارد. بارداری و شیردهی موارد منع مصرف نسبی برای این روش می‌باشند.

نتیجه‌ی این درمان چقدر ماندگار است؟ 


از نظر دوام، مطالعات طولانی مدت، تأثیر ماندگار از بین بردن دائمی موها با لیزر آلکساندریت را نشان می‌دهند. تراکم مو بعد از اولین درمان کاهش می‌یابد. با هر درمان بیشتر، تعداد موها همچنان كاهش می‌یابد.

اینکه نتیجه نهایی مورد نظر چقدر سریع ظاهر خواهد شد، بستگی به نوع پوست و همچنین نوع و تراکم موها دارد. اگرچه به طور متوسط برای یک ناحیه بزرگی از بدن​​، شش تا هشت جلسه برای رسیدن به نتایج بهینه لازم است.

آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟ 


این روش به لطف مکانیسم خنک کننده خودکار پوست تقریباً بدون درد است. با این حال، درجه احساس درد از فردی به فرد دیگر متفاوت است و در صورت لزوم، در برخی از مناطق بسیار حساس، به عنوان مثال بیکینی، ممکن است یک کرم بی‌حسی موضعی استفاده شود.

آیا این روش بی‌خطر است؟ 


این یک روش کاملاً بی‌خطر است. لیزر پزشکی، یک نور قابل‌رؤیت است که اشعه مضری منتشر نمی‌کند و هیچ تأثیری در ساختارهای پوستی بدون ملانین مانند غدد لنفاوی و غده پستانی ندارد. همچنین لیزرهای پیشرفته‌ی کندلا- Alexandrite candela – دارای مکانیزم خنک کننده اتوماتیک هستند که حتی در انرژی‌های بسیار بالا از پوست محافظت می‌کنند.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی