لیزر تراپی مو: مزایا و مراحل درمان ریزش مو با لیزر سرد

لیزر درمانی شگفت‌انگیزترین، پیشرفته‌ترین و هیجان‌انگیزترین کشف علمی برای درمان ریزش مو و بیمارهای مرتبط با مو و پوست سر در قرن حاضر است!

مطالعات نشان می‌دهد که انرژی لیزر کم توران یا لیزر نرم توانایی‌ترمیم و احیای فولیکول‌های آسیب‌دیده مو، تحریک رشد موهای جدید، متوقف کردن ریزش مو و معکوس کردن روند بیماری‌های مرتبط با مو و پوست سر را دارد. اگر شما در درمان ریزش موی خود جدی هستید می‌توانید آن را کنترل کنید. لیزر درمانی برای ریزش مو علاوه بر این که ریزش مو را متوقف می‌کند، روند آن را نیز معکوس می‌کند.

 علت ریزش و نازک شدن مو چیست؟


علت ریزش و نازک شدن مو

 • عوامل ارثی
 • الگوی طاسی مردانه
 • رژیم غذایی
 • مصرف دارو
 • تغییرات پس از زایمان
 • تغییرات یائسگی
 • پردازش شیمیایی بیش از حد
 • استرس

 لیزر پرتوان در مقایسه با لیزر کم‌توان


لیزر پرتوان را می‌توان برای برش بافت‌ها به کار گرفت و این نوع از لیزر باعث گرم شدن بافت‌ها می‌شود ولی لیزر کم‌توان، گرم نمی‌کند و از فوتوانرژی استفاده می‌کند.

چندین سال است که کلینیک‌ها و سالن‌های پیشرو در کاشت مو در نقاط مختلف دنیا از تکنولوژی انرژی سرد برای کمک به افرادی که بیماری‌های مختلف مرتبط با مو دارند استفاده می‌کنند. لیزر کم‌توان باعث افزایش جریان خون در پوست سر و فولیکول‌های مو می‌شود. افزایش گردش جریان خون باعث تحریک رشد و حجم مو شده و در نتیجه موها سالم‌تر به نظر خواهند رسید.

 

 

 مزایای استفاده از لیزر کم‌توان برای درمان ریزش مو چیست؟


مزایای استفاده از لیزر کم‌توان برای درمان ریزش مو

لیزر کم‌توان، نور متراکم شده از طول موج قسمت سرد یا قرمز طیف نور الکترومغناطیسی است. نور طبیعی در یک رنگ دقیق متفاوت است. نور در یک خط مستقیم حرکت و تک رنگ می‌کند و نور آن بر یک قسمت مشخص متمرکز می‌شود.

 • افزایش خونرسانی به پوست سر پس از درمان حدود 54 درصد افزایش می‌یابد.
 •  پیشروی ریزش مو در 85 درصد بیماران متوقف می‌شود.
 •  رشد دوباره موها تحریک می‌شود.
 • ساقه مو ترمیم شده و در نتیجه حجم آن 25 درصد افزایش می‌یابد.
 • عمر فر مو و رنگ آن به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد.
 •  خارش پوست سر تسکین می‌یابد.
 •  زمانی که پس از عمل کاشت مو انجام شود، دوران خفتگی فولیکول‌های جدید مو کوتاه‌تر می‌شود.

 آیا لیزر درمانی برای همه افراد مفید است؟


لیزر درمانی برای مو خوب است. این کار در درجات مختلف برای هر کسی اثر کرده و باعث کاهش سرعت ریزش مو، متوقف کردن آن یا حتی معکوس کردن روند ریزش موها می‌شود و درخشندگی و خاصیت ارتجاعی مو را افزایش می‌دهد. هیچ چیزی به اندازه نازک شدن موها بر چهره شما تأثیر ندارد. لیزر هم برای مردان و هم برای زنانی که ریزش موهای آنها در مراحل ابتدایی است یا افرادی که فولیکول‌های موی کافی برای لیزر درمانی دارند به کار برده می‌شود. برای حفظ سلامت موهای سر به خصوص اگر سابقه طاسی در خانواده شما وجود داشته باشد، هر چه زودتر این کار را انجام دهید بهتر است.

معمولاً پس از 4 تا 6 ماه بهبودی چشمگیری حاصل می‌شود. به هر حال، اگر شدت ریزش موی شما شدید باشد، ممکن است نرخ ریزش مو پس از درمان کاهش می‌یابد. نتایج در هر فردی متفاوت است. بر خلاف بسیاری از روشهای درمانی، انرژی لیزر در همه قسمت‌های پوست سر شامل جلو، بالا، پشت و کناره‌های سر به کار برده می‌شود.

 لیزر چگونه کار می‌کند؟


برای ارزیابی نحوه کارکرد، شما باید در مورد اساس رشد موی جدید در سیکل طبیعی اطلاعاتی داشته باشید. ساقه هر مو معمولاً چندین سال رشد کرده و می‌ریزد اما ریشه مو باقی مانده و پس از گذشت چند هفته مو دوباره شروع به رشد کردن می‌کند. این سیکل در تمام طول عمر ادامه می‌یابد. متأسفانه، با افزایش سن، موهای کمتری در برخی افراد جایگزین موهای ریخته شده (یا نازک شده) می‌شود و در نتیجه موها نازک‌تر شده و به مرور زمان طاسی اتفاق می‌افتد. علت طاسی یا نازک شدن مو، ریزش آن نیست. اگر موهای شما دوباره رشد نکند، طاس یا نازک می‌شود. لیزر برای تقویت و بازسازی ریشه‌های مو به کار برده می‌شود. این کار باعث کند شدن روند ریزش مو شده و می‌تواند چرخه تحلیلی که قبلاً در مورد آن توضیح داده شد را معکوس کند.

زمانی که ریشه مو از بین برود، هیچ کاری برای بازیابی آن نمی‌توان انجام داد بنابراین هر چه زودتر درمان را غاز کنید به نتایج بهتری دست خواهید یافت. نوز درمانی قرمز، خونرسانی به پیاز مو و پوست سر را افزایش می‌دهد و تعداد گلبول‌های قرمز که اکسیژن و مواد غذایی لازم را به مو می‌رسانند افزایش می‌دهد. نتیجه آن یک واکنش زنجیره‌ای بازسازی‌کننده است که باقی مانده موهای زائد را از روی ساقه مو برداشته، کورتکس را متورم کرده و کوتیکولی که باعث سالمتر شدن پوست سر و مو می‌شود را می‌بندد و در نتیجه موهای شما نرم‌تر، ضخیم‌تر و درخشنده‌تر به نظر می‌رسد و بهتر می‌توان آنها را آرایش کرد.

استفاده از این روش همراه با محصولات موضعی دیگر مزایای بیشتری نیز خواهد داشت زیرا نور لیزر باعث بسته شدن کورتیکول ها می‌شود. وقتی که لیزر درمانی همراه با نرم‌کننده‌های مرغوب استفاده می‌شود، موهای آسیب‌دیده، موخوره‌ها و حتی خشکی مو بهبود می‌یابد. حتی اثرات منفی پرم های شیمیایی با لیزر درمانی معکوس می‌شود زیرا هر تار مو تغذیه شده و ترمیم می‌شود، پرم ها طبیعی‌تر به نظر رسیده و امواج و فرهای مو پردوام‌تر خواهند شد. این بدان دلیل است که لیزر علاوه بر این که باعث بهبود عملکرد حالت‌دهنده‌های مو می‌شود بلکه هر تار مو را نیز بازسازی کرده و باعث افزایش رطوبت آن شده و برای ترمیم موهای آسیب‌دیده بسیار ارزشمند است.

نور لیزر بر اساس اصول علمی فوتو بایوتراپی کار می‌کند. این فرایند زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌ها نور را جذب کرده و خودشان را ترمیم می‌کنند. نور لیزر در عمل بافت‌های پوست سر نفوذ کرده و گردش‌های جزئی جریان خون، متابولیسم سلولی و سنتز پروتئین را تحریک می‌کند. تحقیقات بالینی نشان می‌دهد که این فعالیت سلولی و زیرسلولی تجمع DHT را تجزیه کرده و به متوقف شدن ریزش مو کمک می‌کند. بسیاری از تحقیقات کلینیکی بین‌المللی بلند مدت نشان می‌دهد که تحریک بیولوژیکی پرتو سرد لیزر کم‌توان اثرات مثبت زیادی برای پوست و مو دارد. تحقیقات نشان داده است که لیزر با سه مکانیسم عمل می‌کند:

انرژی بخشی

تبدیل انرژی لیزر به انرژی سلولی. نور لیزر، انرژی موجود در سلول‌ها را افزایش می‌دهد بنابراین آنها مواد غذایی را سریع‌تر جذب کرده و مواد زائد را زودتر دفع می‌کنند. جای تعجب نیست که بسیاری از پزشکان و دانشمندان در 30 سال گذشته از لیزر کم‌توان برای تسریع روند بهبودی زخم‌ها و بازسازی بافت‌های جدید استفاده کرده‌اند.

 گردش جریان خون 

افزایش جریان خون و جریان لنفاوی از طریق گشاد شدن عروق خونی یا وازودیلاسیون انجام می‌شود. مطالعات میکروسکوپی نشان داده است که لیزر، جریان خون و اکسیژن‌رسانی به پوست سر و پیاز مو را افزایش می‌دهد. لیزر همچنین کلسیفاسیون و انسداد اطراف پیاز مو را از بین می‌برد و جایگزینی و بازسازی سلولی را افزایش می‌دهد. لیزر به افزایش حجم، درخشندگی، ساقه و ارتجاع پذیری مو کمک می‌کند بنابراین مشکلاتی نظیر خشکی یا چربی پوست سر، شوره و خارش نیز کاهش می‌یابد. در سال 1986، انجمن گروه تحقیق لیزر بین‌المللی در گزارش خود در مورد لیزر سرد بیان داشتند که: اگر ما از مقادیر طبیعی پیاز مو در هر سانتی‌متر مربع از قسمت مختلف شروع کنیم، می‌توانیم بگوییم که پیازهای مو را تقویت کرده‌ایم … رشد مو واقعاً شتاب می‌گیرد و موها سیاه‌تر از قبل می‌شوند.

ارتعاش یا ویبراسیون

سلول‌ها را با یک الگوی نوسان‌ساز هماهنگ می‌برد. بافت نرم و مایعات موجود در بدن واقعاً در حال نوسان و ارتعاش هستند. این نوسان در فرکانسی مشابه لیزر نور قرمز پرتو سرد انجام می‌شود. زمانی که این ارتعاش نامنظم می‌شود می‌توان آن را به کمک لیزر کم‌توان در مقیاس کوانتومی دوباره همگام کرد.

آیا این کار بی‌خطر است؟ 


بله! لیزر درمانی برای مو یک روش طبی غیر جراحی است. این قوی‌ترین حد لیزر درمانی و بی‌خطر است که برای اهداف زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میزان قدرت لیزر به اندازه‌ای کم است که واقعاً یک لرزش محض و بی‌ضرر بوده ولی تأثیر آن زیاد است.

 مزایای آن چیست؟


مزایای استفاده از لیزر برای درمان ریزش مو

این کار مزیت‌های متعددی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • انرژی نور را به اندازه مناسب و به طور مستقیم بدون این که ویژگی‌های آن تغییر یابد به قسمت‌های مختلف می‌تاباند.
 • خونرسانی به پوست سرا با تا 54 درصد پس از اولین درمان افزایش می‌دهد
 • ریزش شدید مو را متوقف می‌کند
 • فولیکول‌های مو را تحریک می‌کند
 • کیفیت ساقه مو را بهبود بخشیده و آن را ترمیم می‌کند
 • بیماری‌های تحریک‌کننده پوست سر را تسکین می‌دهد
 • دوان تأثیر رنگ پرم ها را با بستن کوتیکول ها بهبود می‌بخشد

 

 

 سؤالات رایج 


 آیا من می‌توانم از کاشت مو استفاده کنم؟

بله. در واقع این کار پس از انجام عمل و به منظور تسریع روند بهبودی، کاهش اسکار و اطمینان از بالاتر رفتن احتمال موفقیت برای واحدهای کاشته شده انجام می‌شود. اثبات شده است که این کار اگر قبل و بعد از کاشت مو و برای کمک به ایجاد گرافت های جدید مو و کاهش ریزش موهای کاشته شده انجام شود بسیار مفید خواهد بود. درمان باید دو هفته قبل از عمل جراحی کاشت مو متوقف شده و دوباره دو هفته پس از آن آغاز شود.

 آیا می‌توانیم از این روش همراه با روش‌های درمانی دیگر استفاده نمایم؟

بله. لیزر درمانی همراه با درمان‌های موضعی و خوراکی به دست‌یابی سریع‌تر به نتایج کمک می‌کند. اگر این کار به موقع انجام شود ممکن است به تنهایی برای درمان شما و حفظ موها کافی باشد و نیازی به انجام عمل‌های دیگر پیدا نکنید.

 چه موقع پس از درمان می‌توانم نتایج را مشاهده کنم؟

معمولاً پس از 5 تا 6 جلسه درمانی شاهد کاهش ریزش مو خواهید بود. برخی مشتریان بیان داشته‌اند که پس از 12 تا 16 جلسه درمانی، موهای آنها دوباره شروع به رشد کرده است.

لیزر درمانی برای مو برای مردان و زنانی که برنامه درمان ریزش مو دارند مانند درمان‌های موضعی و استفاده از محصولات کنترل‌کننده بسیار مؤثر واقع خواهد شد.

آخرین مقالات

Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی