لیزر تراپی مو: مزایا و مراحل درمان ریزش مو با لیزر سرد

لیزر درمانی شگفت‌انگیزترین، پیشرفته‌ترین و هیجان‌انگیزترین کشف علمی برای درمان ریزش مو و بیمارهای مرتبط با مو و پوست سر در قرن حاضر است!

مطالعات نشان می‌دهد که انرژی لیزر کم توران یا لیزر نرم توانایی‌ترمیم و احیای فولیکول‌های آسیب‌دیده مو، تحریک رشد موهای جدید، متوقف کردن ریزش مو و معکوس کردن روند بیماری‌های مرتبط با مو و پوست سر را دارد. اگر شما در درمان ریزش موی خود جدی هستید می‌توانید آن را کنترل کنید. لیزر درمانی برای ریزش مو علاوه بر این که ریزش مو را متوقف می‌کند، روند آن را نیز معکوس می‌کند.

 علت ریزش و نازک شدن مو چیست؟


علت ریزش و نازک شدن مو

 • عوامل ارثی
 • الگوی طاسی مردانه
 • رژیم غذایی
 • مصرف دارو
 • تغییرات پس از زایمان
 • تغییرات یائسگی
 • پردازش شیمیایی بیش از حد
 • استرس

 لیزر پرتوان در مقایسه با لیزر کم‌توان


لیزر پرتوان را می‌توان برای برش بافت‌ها به کار گرفت و این نوع از لیزر باعث گرم شدن بافت‌ها می‌شود ولی لیزر کم‌توان، گرم نمی‌کند و از فوتوانرژی استفاده می‌کند.

چندین سال است که کلینیک‌ها و سالن‌های پیشرو در کاشت مو در نقاط مختلف دنیا از تکنولوژی انرژی سرد برای کمک به افرادی که بیماری‌های مختلف مرتبط با مو دارند استفاده می‌کنند. لیزر کم‌توان باعث افزایش جریان خون در پوست سر و فولیکول‌های مو می‌شود. افزایش گردش جریان خون باعث تحریک رشد و حجم مو شده و در نتیجه موها سالم‌تر به نظر خواهند رسید.

 

 

 مزایای استفاده از لیزر کم‌توان برای درمان ریزش مو چیست؟


مزایای استفاده از لیزر کم‌توان برای درمان ریزش مو

لیزر کم‌توان، نور متراکم شده از طول موج قسمت سرد یا قرمز طیف نور الکترومغناطیسی است. نور طبیعی در یک رنگ دقیق متفاوت است. نور در یک خط مستقیم حرکت و تک رنگ می‌کند و نور آن بر یک قسمت مشخص متمرکز می‌شود.

 • افزایش خونرسانی به پوست سر پس از درمان حدود 54 درصد افزایش می‌یابد.
 •  پیشروی ریزش مو در 85 درصد بیماران متوقف می‌شود.
 •  رشد دوباره موها تحریک می‌شود.
 • ساقه مو ترمیم شده و در نتیجه حجم آن 25 درصد افزایش می‌یابد.
 • عمر فر مو و رنگ آن به میزان چشمگیری افزایش می‌یابد.
 •  خارش پوست سر تسکین می‌یابد.
 •  زمانی که پس از عمل کاشت مو انجام شود، دوران خفتگی فولیکول‌های جدید مو کوتاه‌تر می‌شود.

 آیا لیزر درمانی برای همه افراد مفید است؟


استفاده از لیزر برای درمان موها موثر است. این روش برای هر فرد به صورت متفاوتی عمل می‌کند و می‌تواند منجر به کاهش ریزش مو، متوقف کردن آن یا حتی بازگرداندن روند ریزش موها شود و همچنین باعث افزایش درخشندگی و ارتجاع موها می‌شود. نازک شدن موها بر چهره شما تأثیر بسیار زیادی دارد. استفاده از لیزر مناسب برای هر دو جنس و همچنین برای افرادی که در مراحل ابتدایی ریزش مو هستند یا دارای فولیکول‌های موی کافی برای درمان با لیزر هستند مناسب است. انجام این کار به منظور حفظ سلامتی موهای سر، به ویژه اگر سابقه ریزش مو در خانواده وجود داشته باشد، بسیار مفید است.

به طور معمول، بهبودی چشمگیری پس از 4 تا 6 ماه مشاهده می‌شود. با این حال، اگر شدت ریزش مو شما بسیار شدید باشد، ممکن است نرخ ریزش مو پس از درمان کاهش یابد. نتایج این روش در هر فرد ممکن است متفاوت باشد. از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد این روش، استفاده از انرژی لیزر در تمامی نقاط پوست سر از جمله جلو، بالا، پشت و کناره‌های سر است.

 لیزر چگونه کار می‌کند؟


برای ارزیابی نحوه عملکرد، اطلاعاتی در مورد چگونگی رشد موهای جدید در سیکل طبیعی لازم است. هر ساقه مو معمولاً چندین سال رشد می‌کند و سپس می‌افتد، اما ریشه مو باقی می‌ماند و پس از چند هفته دوباره شروع به رشد می‌کند. این سیکل طولانی مدت در طول عمر ادامه می‌یابد. با افزایش سن، ممکن است موهای کمتری به جای موهای ریخته شده یا نازک شده بروید و در نتیجه موها نازک‌تر و ضعیف‌تر می‌شوند. این مسئله ممکن است به دلیل ریزش مو نباشد. اگر موها دوباره رشد نکنند، ضعیف و نازک می‌شوند. لیزر برای تقویت و بازسازی ریشه‌های مو استفاده می‌شود و می‌تواند فرآیند ریزش مو را کند کند و چرخه رشد مو را معکوس کند.

هنگامی که ریشه مو از بین می‌رود، امکان بازیابی آن وجود ندارد، بنابراین بهتر است به زودی درمان را شروع کنید تا به نتایج بهتری دست یابید. درمان با لیزر قرمز، خونرسانی به پیاز مو و پوست سر را افزایش می‌دهد و تعداد گلبول‌های قرمز که اکسیژن و مواد غذایی لازم را به مو می‌رسانند افزایش می‌یابد. این منجر به یک واکنش زنجیره‌ای بازسازی می‌شود که باقی مانده موهای ضعیف را از روی ساقه مو برمی‌دارد، کورتکس را تقویت می‌کند و کوتیکولی که باعث سالمتر شدن پوست سر و مو می‌شود را تقویت می‌کند. در نتیجه، موهای شما نرم‌تر، ضخیم‌تر و درخشان‌تر به نظر می‌رسند و بهتر می‌توان آنها را آرایش کرد.

استفاده از لیزر درمانی به همراه محصولات موضعی دیگر، مزایای بیشتری نیز دارد. نور لیزر باعث بسته شدن کورتیکول ها می‌شود. با استفاده همزمان از لیزر درمانی و نرم‌کننده‌های مرغوب، موهای آسیب‌دیده، موخوره‌ها و خشکی مو بهبود می‌یابد. حتی اثرات منفی پرم‌های شیمیایی با لیزر درمانی معکوس می‌شود. هر تار مو تغذیه شده و ترمیم می‌شود، پرم‌ها طبیعی‌تر به نظر می‌رسند و امواج و فرهای مو پردوام‌تر خواهند شد. لیزر علاوه بر بهبود عملکرد حالت‌دهنده‌های مو، هر تار مو را بازسازی کرده و باعث افزایش رطوبت آن شده و برای ترمیم موهای آسیب‌دیده بسیار ارزشمند است.

نور لیزر بر اساس اصول علمی فوتوبیوتراپی کار می‌کند. سلول‌ها نور را جذب کرده و خودشان را ترمیم می‌کنند. نور لیزر در عمل بافت‌های پوست سر نفوذ کرده و گردش‌های جزئی جریان خون، متابولیسم سلولی و سنتز پروتئین را تحریک می‌کند. تحقیقات بالینی نشان می‌دهد که این فعالیت سلولی و زیرسلولی تجمع DHT را تجزیه کرده و به متوقف شدن ریزش مو کمک می‌کند. تحقیقات بین‌المللی بلندمدت نشان می‌دهد که تحریک بیولوژیکی پرتو سرد لیزر کم‌توان اثرات مثبت زیادی برای پوست و مو دارد. لیزر با سه مکانیسم عمل می‌کند:

انرژی بخشی

تبدیل انرژی لیزر به انرژی سلولی. نور لیزر، انرژی موجود در سلول‌ها را افزایش می‌دهد بنابراین آنها مواد غذایی را سریع‌تر جذب کرده و مواد زائد را زودتر دفع می‌کنند. جای تعجب نیست که بسیاری از پزشکان و دانشمندان در 30 سال گذشته از لیزر کم‌توان برای تسریع روند بهبودی زخم‌ها و بازسازی بافت‌های جدید استفاده کرده‌اند.

 گردش جریان خون 

استفاده از لیزر به منظور افزایش جریان خون و لنفاوی از طریق گشاد شدن عروق خونی یا وازودیلاسیون انجام می‌شود. تحقیقات میکروسکوپی نشان داده است که لیزر می‌تواند جریان خون و اکسیژن‌رسانی به پوست سر و پیاز مو را افزایش دهد. همچنین، این روش می‌تواند کلسیفاسیون و انسداد اطراف پیاز مو را از بین ببرد و جایگزینی و بازسازی سلولی را افزایش دهد. به کمک لیزر، حجم، درخشندگی، ساقه و ارتجاع پذیری مو نیز افزایش می‌یابد و به همین دلیل مشکلاتی نظیر خشکی یا چربی پوست سر، شوره و خارش نیز کاهش می‌یابد. در گزارش خود در سال 1986، انجمن گروه تحقیق لیزر بین‌المللی اظهار داشت که: اگر ما از مقادیر طبیعی پیاز مو در هر سانتی‌متر مربع از قسمت مختلف شروع کنیم، می‌توانیم بگوییم که پیازهای مو را تقویت کرده‌ایم. این گزارش همچنین اظهار کرد که رشد مو واقعاً شتاب می‌گیرد و موها سیاه‌تر از قبل می‌شوند.

ارتعاش یا ویبراسیون

سلول‌ها را با یک الگوی نوسان‌ساز هماهنگ می‌برد. بافت نرم و مایعات موجود در بدن واقعاً در حال نوسان و ارتعاش هستند. این نوسان در فرکانسی مشابه لیزر نور قرمز پرتو سرد انجام می‌شود. زمانی که این ارتعاش نامنظم می‌شود می‌توان آن را به کمک لیزر کم‌توان در مقیاس کوانتومی دوباره همگام کرد.

آیا این کار بی‌خطر است؟ 


بله! لیزر درمانی برای مو یک روش طبی غیر جراحی است. این قوی‌ترین حد لیزر درمانی و بی‌خطر است که برای اهداف زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

میزان قدرت لیزر به اندازه‌ای کم است که واقعاً یک لرزش محض و بی‌ضرر بوده ولی تأثیر آن زیاد است.

 مزایای آن چیست؟


مزایای استفاده از لیزر برای درمان ریزش مو

این کار مزیت‌های متعددی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

 • انرژی نور را به اندازه مناسب و به طور مستقیم بدون این که ویژگی‌های آن تغییر یابد به قسمت‌های مختلف می‌تاباند.
 • خونرسانی به پوست سرا با تا 54 درصد پس از اولین درمان افزایش می‌دهد
 • ریزش شدید مو را متوقف می‌کند
 • فولیکول‌های مو را تحریک می‌کند
 • کیفیت ساقه مو را بهبود بخشیده و آن را ترمیم می‌کند
 • بیماری‌های تحریک‌کننده پوست سر را تسکین می‌دهد
 • دوان تأثیر رنگ پرم ها را با بستن کوتیکول ها بهبود می‌بخشد

 

 

 سؤالات رایج 


 آیا من می‌توانم از کاشت مو استفاده کنم؟

بله. در واقع این کار پس از انجام عمل و به منظور تسریع روند بهبودی، کاهش اسکار و اطمینان از بالاتر رفتن احتمال موفقیت برای واحدهای کاشته شده انجام می‌شود. اثبات شده است که این کار اگر قبل و بعد از کاشت مو و برای کمک به ایجاد گرافت های جدید مو و کاهش ریزش موهای کاشته شده انجام شود بسیار مفید خواهد بود. درمان باید دو هفته قبل از عمل جراحی کاشت مو متوقف شده و دوباره دو هفته پس از آن آغاز شود.

 آیا می‌توانیم از این روش همراه با روش‌های درمانی دیگر استفاده نمایم؟

بله. لیزر درمانی همراه با درمان‌های موضعی و خوراکی به دست‌یابی سریع‌تر به نتایج کمک می‌کند. اگر این کار به موقع انجام شود ممکن است به تنهایی برای درمان شما و حفظ موها کافی باشد و نیازی به انجام عمل‌های دیگر پیدا نکنید.

 چه موقع پس از درمان می‌توانم نتایج را مشاهده کنم؟

معمولاً پس از 5 تا 6 جلسه درمانی شاهد کاهش ریزش مو خواهید بود. برخی مشتریان بیان داشته‌اند که پس از 12 تا 16 جلسه درمانی، موهای آنها دوباره شروع به رشد کرده است.

لیزر درمانی برای مو برای مردان و زنانی که برنامه درمان ریزش مو دارند مانند درمان‌های موضعی و استفاده از محصولات کنترل‌کننده بسیار مؤثر واقع خواهد شد.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی