مراقبت بعد از بلفاروپلاستی چیست ؟ ( آنچه بعد از جراحی پلک باید بدانید)

جراحی پلاستیک، از زمان ابداعش در دوران باستان تاکنون، دچار تغییرات شگرفی شده است. در طول قرن‌ها، از نوع جراحی‌ها گرفته تا تکنیک‌های مورد استفاده در آن‌ها، همگی تغییرات بسیار زیادی کرده‌اند. امروزه، برای هر قسمت از بدن یک جراحی زیبایی وجود دارد. در این بین، جراحی پلک یکی از جراحی‌های پرطرفدار بوده و نحوه مراقبت بعد از این عمل هم بسیار مهم است.

شما می‌توانید ظاهر هر قسمت از بدنتان را با نوع به خصوصی از جراحی تغییر بدهید. البته، اگر قصد انجام چنین جراحی‌هایی را دارید، داشتن اطلاعات در مورد جراحی‌های پلاستیک موجود برای هر قسمت از بدن برایتان ضروری خواهد بود. برای همین، در این مقاله در مورد بلفاروپلاستی صحبت خواهیم کرد که اکثر مردم آن را به نام جراحی پلک می‌شناسد.

مهمترین قسمت جراحی پلک نه زمان آماده شدن برای آن است و نه زمانی که تحت این عمل قرار دارید، بلکه دوره‌ای است که از بعد از جراحی شروع می‌شود. برای اینکه این دوره را بهتر سپری کنید، می‌توانید از جراحتان بخواهید تا با توجه به شرایطی که دارید برایتان یک برنامه‌ مراقبت‌های بعد از عمل آماده کند.

برای دریافت مشاوره درباره‌‌ی مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی و یا برای رزرو نوبت در کلینیک زیبایی رازی با شماره تلفن‌های ۰۲۱۴۵۳۷۹  تماس حاصل فرمایید.

جراحی پلک (بلفاروپلاستی) چیست؟


بلفاروپلاستی، که معمولاً به آن جراحی پلک گفته می‌شود، شامل یک سری اعمالی است که با استفاده از آن‌ها پوست افتاده‌ی پلک‌های بالا و پایین لیفت و سفت می‌شود.

با این جراحی می‌توان پف و افتادگی پوست اضافی (پف) پلک‌ها را اصلاح کرده و میدان دید را هم بهبود بخشید. در اینجا، توجه به اولین نشانه‌های افتادگی پوست اضافی پلک‌ها بسیار مهم است. به طور کلی، خستگی بدون توجیه چشم در دهه سی زندگی اولین نشانه این مشکل است. البته، وراثت هم یکی از دلایل مهم افتادگی پوست اضافی پلک‌ها است.

چرا به بلفاروپلاستی احتیاج دارید؟


اشخاص، به دلیل مختلفی نیازمند بلفاروپلاستی می‌شوند. یکی از شایع‌ترینِ این دلایل افتادگی پوست اضافی پلک‌ها است که باعث می‌شود نتوانید چشم‌هایتان را به طور کامل باز کنید. در این جراحی با برداشته شدن بافت اضافی از پلک‌هایتان، میدان دید شما بهبود پیدا کرده و عضلات اطراف پلک‌هایتان هم سفت می‌شوند.

همچنین با انجام بلفاروپلاستی روی پلک‌های بالا و پایین، شما جوان‌تر و سر حال‌تر به نظر خواهید رسید. موارد زیر شایع‌ترین دلایلی هستند که باعث می‌شوند اشخاص به انجام بلفاروپلاستی تمایل داشته باشند:

 • افتادگی و پف دور پلک‌ها که میدان دید را محدود می‌کند
 • پوست اضافه‌ی پلک بالا که دید را مختل می‌کند
 • افتادگی پوست اضافی پلک پایین
 • وجود کیسه‌های بزرگ زیر چشم‌ها

بلفاروپلاستی را می‌توان همراه با لیفت ابرو یا لیفت صورت هم انجام داد تا چهره شکل مناسب‌تری به خود بگیرد.

 

 

آمادگی برای جراحی پلک چگونه است؟


قبل از انجام جراحی پلک، باید از جنبه‌های مختلف برای آن آماده شوید. از آمادگی جسمانی تا حفظ پایداری روانی، مسائل زیادی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کنید.

اولین مرحله این است که باید وقت ملاقات با یک متخصص چشم و یک جراح پلاستیک را بگیرید تا بتوانید درباره شرایط خود با آن‌ها مشورت کنید. این دو فرد، موارد مهمی که در آمادگی شما برای بلفاروپلاستی نقش دارند را بررسی می‌کنند. مهمترین این موارد عبارتند از:

1. تست فیزیکی: جراح باید اطلاعات دقیقی در مورد شرایط فیزیکی بدن شما داشته باشد قبل از آمادگی برای جراحی. شما نباید هیچگونه بیماری مزمنی مانند انواع حساسیت‌ها، آب سیاه، دیابت، تیروئید و غیره داشته باشید. جراح یک سری معاینات فیزیکی انجام می‌دهد که به تعیین وضعیت جسمانی شما کمک می‌کنند.

2. معاینه بینایی: بلفاروپلاستی برای اصلاح بینایی شما انجام می‌شود، بنابراین ضروری است که قبل از جراحی بینایی‌تان چک شود. پزشک، علاوه بر بینایی، دید پیرامونی شما را هم چک می‌کند تا مشخص شود که چه نوع روشی برای جراحیتان مناسب است.

3. عکس از پلک: معمولاً، برای تعیین وضعیت قبل و بعد از عمل بلفاروپلاستی، از پلک عکس گرفته می‌شود. پزشک برای برنامه‌ریزی عمل از زوایای مختلف چند عکس از پلکتان می‌گیرد. این کار به او کمک می‌کند تا روش مناسب را برای درمانتان انتخاب کند.

بعد از جراحی پلک: نکاتی برای مراقبت‌های بعد از بلفاروپلاستی


در ادامه فهرستی از دستورالعمل‌ها و نکات کلی مربوط به مراقبت‌های بعد از عمل را مرور می‌کنیم. لطفاً آن‌ها را چند بار به دقت بخوانید چراکه قطعاً پاسخ اکثر پرسش‌های شما در همین بخش وجود دارد. به علاوه، صبح بعد از جراحیتان هم این نکات و دستورالعمل‌ها برای شما توضیح داده خواهند شد. پیروی دقیق از این دستورالعمل‌ها کمک خواهد کرد تا بهترین نتیجه را از جراحیتان بگیرید.

مراقبت‌های بعد از بلفاروپلاستیبرخی از مهمترین نکات مربوط به مراقبت‌های بعد از جراحی پلک که باید رعایت کنید عبارتند از اینکه:

داورهایتان را به موقع مصرف کنید


بعد از جراحی چند نوع دارو به شما داده می‌شود که کمک می‌کنند تا بافت جراحی شده بهبود پیدا کرده و از داخل استحکام پیدا کنند. باید این داروها را دقیقاً سر وقت مصرف کنید. برای مصرف داروهایتان یک جدول درست کنید و هر بار که دارو مصرف می‌کنید آن را تیک بزنید. همچنین، باید هرجا که می‌روید داروهایتان را هم با خودتان ببرید تا اینکه حتی مصرف یک دوز را هم جا نیندازید. انواع داروهایی که دریافت خواهید کرد عبارتند از:

 • داروهای چشم: برای تقویت عضلات چشمتان می‌بایست داروهای استروئیدی مصرف کنید؛ به علاوه، این داروها به کاهش التهاب چشم کمک می‌کنند. آنتی‌بیوتیک‌ها هم از بروز عفونت‌های بعد از جراحی جلوگیری می‌کنند.
 • داروهای ضددرد: بعد از جراحی گهگاه احساس درد خواهید کرد. در چنین مواردی، برای کنترل بهتر درد می‌بایست داروهای مسکن‌ مصرف کنید. در صورت داشتن درد، منتظر نمانید تا دردتان بدتر شود؛ با پزشکتان صحبت کنید تا در صورت نیاز برایتان دارو تجویز کند.

جلسه پیگیری بعد از جراحی پلک را فراموش نکنید


بعد از جراحی، حتی اگر احساس بهبود کردید، باید به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید. توصیه می‌شود که برای مدت حداقل یک سال، جلسات پیگیری را به صورت منظم انجام دهید. این اقدام به دلیل ضرورت معاینه پلک‌هایتان توسط پزشک است تا اطمینان حاصل شود که بافت‌های جراحی به طور طبیعی در حال رشد هستند.

این مراجعات همچنین کمک می‌کنند تا هر گونه مشکلی قبل از ایجاد مشکلات جدی‌تر شناسایی شود. پزشک به طور منظم بینایی شما را نیز ارزیابی می‌کند تا اطمینان حاصل شود که بینایی شما پس از جراحی بهتر شده است. همچنین، پزشک شما داروهایتان را به فواصل زمانی منظم تغییر می‌دهد و این امر تنها زمانی امکان پذیر است که شما به طور منظم به او مراجعه کنید. بهتر است که به دقت به تمام دستورالعمل‌هایی که پزشک در طول جلسات پیگری می‌دهد، پایبند باشید.

 

 

قطره‌های چشم و کمپرس سرد


قطره‌های چشم اصلی‌ترین ابزارهای مراقبتی در دوره بعد از بلفاروپلاستی شما هستند. باید از کمپرس‌های سرد و قطره‌های چشمی تجویز شده توسط پزشکتان استفاده کنید. عموماً، پرستار برایتان نحوه صحیح استفاده از قطره‌های چشم را توضیح می‌دهد. او بعد از جراحی، با استفاده از پدهای گاز استریل یک محلول استریل را روی پلک‌هایتان می‌مالد.

قطره‌های چشم برای بلفاروپلاستیموارد زیر، نکات مربوط به نحوه استفاده صحیح از کمپرس سرد و قطره‌های چشم بعد از جراحی پلک هستند:

 • قبل از استفاده از محلول، به مدت 20 ثانیه دست‌ها را کاملاً بشویید. حتماً از یک صابون مایع یا جامد مناسب استفاده کنید.
 • با استفاده از محلول استریل و پدهای گاز یک کمپرس سرد بسازید. شما می‌توانید محلول استریل را در یخچال یا فریزر نگه‌داری کنید. برای اطلاعات بیشتر در این مورد با پزشکتان مشورت کنید.
 • در طول 24 ساعت اولیه بعد از جراحی، کمپرس سرد را هر 10 تا 15 دقیقه مستقیماً روی پلکتان قرار بدهید. بعد از آن، می‌توانید کمپرس سرد را روزی دو بار اعمال کنید؛ یک بار بعد از بیدار شدن از خواب و یک بار قبل از رفتن به رختخواب.
 • اگر بعد از جراحی دچار تاری دید شدید، بهتر است برای کمک به شفاف شدن دیدتان از قطره‌های چشمی سالین استفاده کنید.
 • به هیچ وجه موقع ریختن قطره در چشم، پلکتان را پایین نکشید.
 • برای قسمت داخلی پلک به قطره یا پماد متفاوتی نیاز خواهید داشت.

مراقبت حین استحمام یا آرایش کردن


پس از عمل بلفاروپلاستی، زندگی شما تغییر خواهد کرد. باید در هر فعالیتی که انجام می‌دهید، به مراقبت از پلک‌هایتان توجه ویژه‌ای داشته باشید. در چند ماه اول باید بسیار مراقبه کنید، زیرا چشم‌های شما بسیار حساس خواهند بود. در چند هفته اول، موقع استحمام، تنها می‌توانید قسمت پایین بدن خود را بشویید و باید از شستشوی کامل سر و بدن خودداری کنید.

اگر می‌خواهید بفهمید چقدر می‌توانید حمام کنید، با پزشک خود مشورت کنید. می‌توانید از یک حوله تمیز برای پاک کردن چرک و آلودگی از روی پلک‌هایتان استفاده کنید. استفاده از شامپوها و صابون‌های معمولی برای این کار توصیه نمی‌شود. قبل از استفاده از صابون و شامپوی صورت، به پلک‌هایتان زمان بدهید تا بهبود یابند.

هنگام آرایش کردن، از استفاده از کرم یا هرگونه محصول آرایشی بر روی پلک‌هایتان خودداری کنید. محصولات آرایشی شامل انواع مختلفی از مواد شیمیایی هستند که ممکن است برای پلک‌هایتان مضر باشند. به طور کلی، در دو هفته اول، از استفاده از هرگونه محصول آرایشی و زیبایی بیرونی خودداری کنید. البته، می‌توانید از پزشک خود بخواهید کرم و پمادهای خاصی که برایتان مضر نیستند را برایتان تجویز کند.

یک رژیم غذایی مغذی داشته باشید


بعد از جراحی، نه تنها پلک‌ها، بلکه بافت‌های مختلف از جمله عضلاتتان هم باید بهبود پیدا کنند. اما نکته اینجا است که هیچ کدام از داروهای موضعی به اندازه رژیم غذایی‌تان در این زمینه تأثیر نخواهد داشت. غذاهای مغذیِ سرشار از امگا-3، فیبر، منگنز، آهن، و مواد معدنی مصرف کنید تا عضلات چشم‌هایتان تقویت شوند.

رژیم غذایی برای بلفاروپلاستیاز پزشکتان بخواهید که برای بعد از جراحیتان یک جدول غذایی تهیه کند تا از آن پیروی کنید. شما همچنین می‌توانید از یک متخصص تغذیه کمک بخواهید؛ چنین متخصصی می‌تواند شما را در خصوص رژیم‌ غذایی‌تان بعد از بلفاروپلاستی به خوبی راهنمایی کند. مصرف مواد مغذی را نادیده نگیرید، چراکه بدن شما باید هم از درون و هم از بیرون بهبود پیدا کند.

خوراکی‌هایی که برای پوست و بافت‌ها مفید هستند را مصرف کنید. اگر در دوره بهبودی، فردی از شما مراقبت می‌کند، برنامه تغذیه‌ای‌تان را برای او توضیح بدهید تا بتوانید تمامی غذاهای مغذی مورد نیازتان را سر موقع دریافت کنید.

فعالیت‌های فیزیکی بعد از جراحی پلک


بعد از جراحی بلفاروپلاستی، باید به سلامت فیزیکی خود توجه کنید. از انجام فعالیت‌های شدید جسمانی، مانند بلند کردن وزنه‌های سنگین، اسکات زدن و خم شدن، خودداری کنید. تمرینات ورزشی سنگین، به دلیل فشاری که به عضلات شما وارد می‌کنند، ممکن است باعث تأثیر منفی بر روی چشم‌های شما شوند.

فعالیت شدید فیزیکی ممکن است باعث خونریزی شود و وضعیت شما را بدتر کند. همچنین، برای خوابیدن، بالشتان را از حد معمول بالاتر بگذارید و در حالت نیمه نشسته بخوابید.

اگر بعد از جراحی هرگونه مشکلی دارید، به پزشک خود مراجعه کنید تا دلیل مشکل شما تشخیص داده شود. همچنین، با یک فیزیوتراپیست مشورت کنید تا بدانید کدام تمرینات را می‌توانید بدون مشکل و به راحتی انجام دهید.

سیگار نکشید


در صورتی که سیگاری هستید، باید بدانید که سیگار کشیدن بر التیام زخم عملتان تأثیر منفی خواهد داشت. کشیدن سیگار، با کُند کردن فرایند التیام، بهبودیتان را دچار تأخیر می‌کند. همچنین کشیدن سیگار خطر عفونت بعد از جراحی را افزایش می‌دهد. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی می‌توانید دست کم از شش هفته قبل از جراحی کشیدن سیگار را متوقف کنید.

چه موقع باید با پزشک تماس گرفت؟


بعد از جراحی پلک هر موقع که با نشانه‌های زیر مواجه شدید با پزشکتان تماس بگیرید:

 • تب شدید بعد از جراحی که بالاتر از 38 درجه سانتیگراد باشد
 • رش‌های پوستی در اطراف چشم و نزدیک پلک‌ها
 • تاری دید یا دوبینی که با قطره‌های چشمی بهتر نمی‌شود
 • چرک یا ترشح از چشم
 • خارش یا ورم چشم
 • خونریزی چشم
 • مشکل در تنفس طبیعی
 • درد سینه مزمن
 • درد شدید و ناگهانی چشم‌ها
 • کاهش قدرت بینایی

در صورت احساس حتی کوچکترین ناراحتی، بدون تعلل با پزشکتان تماس بگیرید.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی