مراقبت بعد از تزریق ژل لب: بعد از تزریق ژل لب چه باید کرد؟

افزایش حجم لب به کمک تزریق برخی محصولات خاص انجام می‌‌شود که باعث برجسته شدن لب یا برخی از نقاط خاص آن افزایش می‌زان قرمز آن خواهد شد. تزریق ژل لب بیشتر در بیماران جوان که لب آنها باریک است و حجم چندانی ندارد و در افراد مسن که حجم لب آنها کم شده است و در لب آنها آتروفی بافت وجود دارد انجام می‌شود. از دو نوع ژل برای برجسته کردن لب استفاده می‌‌شود که یک نوع از آن به گروه ژل‌های دائمی تعلق دارد و گروه دیگر به ژل‌های نیمه دائمی و قابل جذب. ژل هیالورونیک اسید که جزو گروه دوم است بیشتر برای افزایش حجم لب مورد استفاده قرار می‌گیرد. مراقبت‌های بعد از تزریق ژل لب برای کم کردن عوارض احتمالی و رسیدن به نتیجه مطلوب اهمیت زیادی دارد.

چه افرادی متقاضی مناسبی برای تزریق ژل لب هستند؟


 به طور کلی برای تزریق ژل شما باید در سطح خوبی از سلامت جسمانی قرار داشته باشید. اگر شما دچار تبخال هستید، بیماری خاصی مانند دیابت یا لوپوس دارید، بافت اسکار دارید یا هر نوع مشکلی در بافت همبند یا انعقاد خون شما وجود دارد نمی‌‌توانید متقاضی خوبی برای تزریق ژل به لب باشید. در این روش نیز مانند همه روش‌های زیبایی باید قبل از تزریق ژل با پزشک خود در خصوص هر نوع دارویی که استفاده می‌کنید صحبت نمائید.

 

 

 مراقبت‌های قبل از تزریق ژل لب


 اکثر افرادی که به تزریق ژل می‌پردازند از مشکلاتی که ممکن است به دنبال تزریق ژل به وجود بیاید نگران هستند. چند نکته مهم وجود دارد که شما می‌توانید با رعایت آنها ریسک بروز کبودی و تورم لب خود را به حداقل برسانید و هرچه سریع تر دوران بهبود را سپری کنید. هر چه بیشتر به این نکات توجه کنید سریع تر بهبود پیدا خواهید کرد و علائم و نشانه‌های کمتری خواهید داشت.

  • به مدت دو روز قبل و بعد از تزریق ژل از مصرف رقیق کننده‌های خون از قبیل الکل، آسپرین، ویتامین ای و برخی از مکمل‌های گیاهی خودداری کنید زیرا مصرف آنها باعث افزایش ریسک بروز کبودی می‌شود به همین دلیل برای جلوگیری از بروز این عوارض باید از مصرف آنها خودداری نمایید.
  • به مدت ۵ روز قبل از تزریق ژل هر دو ساعت یک بار دو عدد قرص آرنیکا مصرف کنید.

 مراقبت‌های مربوط به زمان تزریق ژل


مراقبت_های مربوط به زمان تزریق ژل

تزریق ژل به لب و افزایش حجم آن به کمک تزریق ژل در اطراف لب انجام می‌‌شود تا لب به شکل و حجم دلخواه در بیاید. روش‌های مختلفی برای تزریق ژل وجود دارد که بر اساس خواسته‌ها و انتظارات شما نتایج مختلفی را به وجود خواهد آورد. تزریق ژل به لب به خوبی قابل تحمل است و شما پس از درمان دچار درد نخواهید شد. از آنجایی که بافت لب شل است و ممکن است به تزریق واکنش نشان دهد بهتر است فورا پس از تزریق ژل از کمپرس سرد استفاده کنید تا ریسک بروز کبودی لب به حداقل برسد.

 مراقبت‌های بعد از تزریق ژل لب  


مراقبت_های بعد از تزریق ژل لب-min

بعد از تزریق ژل لب ممکن است شما دچار مقدار قرمزی، تورم، حساسیت و خارش در موضع تحت درمان شوید که این عوارض به تزریق ژل ارتباط دارد. البته نگران نباشید چرا که این وضعیت موقت است و معمولاً طی مدت چند روز برطرف می‌‌شود اما در صورتی که شرایط لب شما بدتر شد باید با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است تورم اولیه لب پس از تزریق ژل مدت بیشتری باقی بماند. برخی از بیماران به مدت یک هفته پس از تزریق ژن دچار تورم لب می‌شوند و ممکن است در این دوران لب آن ها صاف و یکدست به نظر نرسد این امر بدین معنا است که نتایج نهایی حاصل از تزریق ژل پس از تزریق قابل مشاهده نخواهد بود. تا ۶ ساعت پس از تزریق ژل از دستکاری کردن لب خود اجتناب کنید و پس از آن لب خود را به آرامی با آب ولرم و صابون بشویید. تا زمانی که تورم و قرمزی لب شما از بین نرفته است از قرار دادن لب خود در تماس با گرما یا سرمای شدید خودداری کنید. اگر روی لب شما تبخال وجود دارد این احتمال مطرح است که سوزن باعث سوراخ شدن آن شود و به این ترتیب ریسک بروز یک تبخال دیگر را افزایش دهد. اگر شما از آسپرین یا هر نوع داروی مشابه که استفاده می‌کنید باید بدانید که مصرف این دارو باعث ریسک بروز کبودی و خون ریزی خواهد شد.

 نکاتی برای رفع تورم و کبودی لب پس از تزریق ژل

  • استفاده از کمپرس گرم باعث رفع کبودی و تورم می‌‌شود برای این کار از آب بسیار داغ استفاده کنید و یک عدد حوله تمیز را درون آن قرار دهید سپس کاملاً آب آن را بگیرید و روی صورت خود قرار دهید تا گرما و بخار آن به صورت شما منتقل شود. این کار را در طول روز چند بار تکرار کنید. بهتر است در صورت امکان هر دو ساعت یک بار به انجام این روش بپردازید.
  • از پماد آرنیکا استفاده کنید و قبل از خواب آن را روی لب خود بمانید تا کبودی آن از بین برود.

 چرا نباید به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق ژل لب ورزش کرد؟  


ورزش کردن به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تزریق ژل لب و حتی تا یک هفته پس از آن ممنوع است زیرا در این دوران ژل در حال سازگاری با پوست است و به جذب آب از بافت‌های بدن می‌پردازد تا بتواند با عضلات لب به خوبی مطابقت داشته باشد. ورزش کردن باعث می‌‌شود که این فرایند زودتر انجام شود و ژل با سرعت بیشتری پخش شود و به این ترتیب باعث پارگی عروق خونی خواهد شد که این امر باعث افزایش کبودی لب خواهد شد. حتی اگر به صورت دمر بخوابید و صورت خود را روی بالش قرار دهید نیز احتمال حرکت کردن ژل وجود دارد به همین دلیل ماساژ دادن لب تا یک هفته پس از تزریق ژل توصیه نمی‌شود.

 ماندگاری ژل لب چقدر است؟  


ماندگاری ژل تزریق شده بالا است اما دائمی نیست و شما این شانس را دارید که در صورت رضایت از نتایج به دست آمده برای تزریق مجدد به پزشک مراجعه کنید یا در صورت عدم تمایل اجازه بدهید لب شما به حالت اصلی خود برگردد. اکثر بیماران ترجیح می‌دهند ۶ تا ۱۲ ماه پس از تزریق ژل مجدداً به پزشک مراجعه کنند تا به تزریق ژل بپردازد. پزشک از شما می‌خواهد که ۲ تا ۴ هفته پس از تزریق ژل به مطب مراجعه کنید تا وضعیت لب شما را ارزیابی کند.

 

قیمت تزریق ژل چقدر است؟


 هزینه تزریق ژل به مقدار ژل مورد نیاز برای افزایش حجم لب بستگی دارد.

 سوالات متداول درباره تزریق ژل


 چگونه ژل باعث برجسته شدن لب می‌شود؟

 به طور کلی تزریق ژل به طور مستقیم زیر سطح پوست انجام می‌‌شود تا باعث افزایش حجم لب و جوان سازی آن شود. می‌توان از ژل برای رفع چروک صورت و پر کردن خطوط ریز و درشت آن نیز استفاده کرد. ژل تزریق شده با آسیب موجود در بافت لب پیوند می‌دهد و با جذب آب باعث برجسته شدن لب خواهد شد. تزریق ژل برخلاف بوتاکس باعث افزایش حجم صورت و رفع چروک آن می‌‌شود.

چه نوع ژلی برای من مناسب است؟ 

 انتخاب ژل برای افزایش حجم صورت به نوع مشکل شما و خواسته‌ها و اهدافی که دارید ارتباط دارد. می‌‌توان از ژل برای افزایش حجم نقاط مختلفی صورت استفاده کرد و به بهبود چروک و خطوط آن پرداخت و حجم برخی از نقاط از قبیل لب و گونه را افزایش داد. برای هر هدفی که دارید از یک نوع ژل استفاده می‌‌شود و پزشک به طور کامل به ارزیابی صورت شما می‌پردازد و خواسته‌های شما را بررسی می‌کند سپس از یک ژل استفاده خواهد کرد.

 آیا تزریق ژل خطر دارد؟

 تزریق هر ماده خارجی در بدن می‌تواند باعث بروز عوارض جانبی از قبیل التهاب، درد، قرمزی و تورم شود حتی ممکن از تزریق ژل باعث عدم تقارن دو طرف صورت شود یا ژل بیش از حد تزریق شود یا اینکه مقدار آن کم باشد به هر حال این عوارض جانبی خیلی شایع نیستند اما احتمال بروز آنها وجود دارد. در صورتی که ژل به درون عروق خونی صورت تزریق شود می‌تواند باعث بروز عفونت شود به همین دلیل مراجعه به یک پزشک با تجربه برای تزریق ژل کاملاً ضروری است.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی