مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس پیشانی، خط اخم و دور چشم

انجام مراقبت‌های لازم قبل و بعد از تزریق بوتاکس از اهمیت به سزایی برخوردار است. تزریق بوتاکس روش بی‌خطر و موثری در جهت رفع چین و چروک و جوان‌سازی صورت محسوب می‌شود. بدون رعایت اقدامات مراقبتی قبل و بعد از این روش درمانی، احتمال ایجاد عوارض جانبی مانند کبودی افزایش پیدا می‌کند.

مزایای تزریق بوتاکس 


مزایای تزریق بوتاکس

بوتاکس یک نوع سم عصبی (نوروتوکسین) است که برای فلج کردن موقتی عضلات استفاده می‌شود. هدف از تزریق بوتاکس کاهش خطوط و چین و چروک دور چشم و رفع نشانه‌های سالخوردگی می‌باشد. بوتاکس با فلج کردن بعضی از عضلات صورت باعث صاف‌تر شدن و بهبود ظاهری پوست صورت می‌شود. نتیجه حاصل از تزریق بوتاکس برای مدت 3 تا 6 ماه ماندگار است.

برای تزریق بوتاکس از سوزن استفاده می‌شود؛ به همین دلیل جهت جلوگیری از بروز عفونت یا هر گونه عوارض، تزریق بوتاکس بایستی توسط پزشک ماهر و با تجربه انجام شود.

مراقبت‌های پیش از تزریق بوتاکس


تزریق بوتاکس یک روش غیر جراحی و غیر تهاجمی است. با این حال برای دستیابی به بهترین نتیجه رعایت نکات پیش از درمان اهمیت زیادی دارد. این اقدامات مراقبتی شامل موارد زیر می‌باشند:

خودداری از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون و داروهای ضد التهاب

یک هفته پیش از تزریق بوتاکس بایستی از مصرف هر گونه دارویی که باعث رقیق شدن خون می‌شود خودداری شود. این داروها شامل آسپیرین، ایبوپروفن، اکسدرین، موترین، جینکو بیلوبا، جنسینگ، روغن تخم کتان، روغن کبد ماهی، روغن ماهی، ویتامین A، ویتامین E و هر گونه اسید چرب می‌باشند.

در صورت نیاز به مصرف داروی مُسکن، بایستی از داروی تایلنول استفاده شود.

برنامه‌ریزی برای تزریق بوتاکس 

جلسه درمانی بوتاکس بایستی حداقل 2 هفته پیش از هر گونه مراسم ویژه در نظر گرفته شود. در صورت استفاده از بوتاکس برای اولین بار، بهتر است یک فاصله زمانی  6 هفته‌ای به این منظور در نظر گرفته شود.

با توجه به این که نتیجه استفاده از بوتاکس فوراً قابل مشاهده نمی‌باشد، بایستی پیش از هر گونه مراسم و رویداد ویژه برای انجام این روش درمانی برنامه‌ریزی شود. نتیجه درمان حدود 48 ساعت پس از تزریق بوتاکس قابل مشاهده است. البته نتیجه کامل تزریق بوتاکس به 10 تا 14 روز زمان نیاز دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که دو هفته پیش از هر گونه رویداد مورد نظر، از تزریق بوتاکس استفاده شود.

در صورت استفاده از این روش درمانی برای اولین بار، متقاضی بایستی دو هفته پس از تزریق بوتاکس به پزشک مراجعه کند تا در صورت نیاز تزریق دوباره انجام شود. به همین جهت در چنین مواردی بهتر است حداقل شش هفته پیش از رویدادهای مهم برای تزریق بوتاکس برنامه‌ریزی شود.

تغذیه مناسب پیش از تزریق بوتاکس 

به ندرت امکان دارد پس از تزریق بوتاکس در برخی از افراد سرگیجه ایجاد شود. این حالت خصوصاً زمانی ایجاد می‌شود که فرد پیش از تزریق غذا یا نوشیدنی کافی مصرف نکرده باشد. به همین دلیل بایستی حدود چهار ساعت پیش از تزریق بوتاکس از مواد غذایی و نوشیدنی سالم استفاده شود.

دارا بودن شرایط لازم برای تزریق بوتاکس

پیش از تزریق بوتاکس بایستی با پزشک با تجربه مشورت شود تا متقاضی از داشتن شرایط لازم برای تزریق بوتاکس اطمینان حاصل کند.

افرادی که در دوره بارداری یا شیردهی قرار دارند نباید از این روش درمانی استفاده کنند. در صورت وجود هر گونه لک، آکنه، راش و یا تبخال فرد کاندیدای مناسبی برای تزریق بوتاکس نمی‌باشد.

مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس


رعایت اقدامات مورد نیاز و مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس باعث دستیابی به بهترین نتیجه و کاهش عوارض جانبی ناشی از درمان می‌شود.

خودداری از خوابیدن پس از تزریق بوتاکس 

خودداری از خوابیدن پس از تزریق بوتاکس

احساس گیجی یا خواب‌آلودگی پس از تزریق بوتاکس طبیعی می‌باشد. با این حال دراز کشیدن و خوابیدن بلافاصله پس از تزریق بوتاکس می‌تواند بر نتیجه درمان تأثیر منفی بگذارد. به همین دلیل بایستی 4 تا 6 ساعت پس از تزریق بوتاکس از خوابیدن خودداری شود. در غیر این صورت احتمال جابه‌جا شدن بوتاکس در دیگر قسمت‌های صورت وجود دارد. در نتیجه ممکن است بوتاکس بر عضلات دیگر صورت نیز اثر بگذارد.

خودداری از خوابیدن پس از تزریق بوتاکس به مدت حداقل چهار ساعت باعث می‌شود تا بوتاکس به اندازه کافی در محل مورد نظر قرار بگیرد و از جابه‌جا شدن آن جلوگیری می‌شود. جهت پیشگیری از بروز هر گونه عوارض متقاضی بایستی در مدت زمان چهار ساعت پس از تزریق بوتاکس در حالت نشسته استراحت کند.

برنامه‌ریزی جهت تزریق بوتاکس 

بهتر است جهت عدم اختلال در برنامه خواب و بهره‌مندی از خواب کافی، برای جلسه تزریق بوتاکس در زمان صبح و یا نخستین ساعات بعد از ظهر برنامه‌ریزی شود. توصیه می‌شود تزریق بوتاکس در روزهایی که از لحاظ کاری مشغله کمتری وجود دارد انجام شود. تزریق بوتاکس تنها به چند دقیقه زمان نیاز دارد؛ به همین علت متقاضی می‌تواند پس از تزریق بوتاکس به محل کار بازگردد.

یکی دیگر از گزینه‌های زمانی مناسب، تزریق بوتاکس در روزهای آخر هفته می‌باشد. با توجه به این که بسیاری از افراد روزهای آخر هفته را جهت درمان در نظر می‌گیرند، بهتر است هر چه سریع‌تر جهت تزریق بوتاکس برنامه‌ریزی شود.

نحوه خوابیدن به شکل صحیح پس از تزریق بوتاکس

  • برای مدت حداقل دو شب بایستی بر روی پشت خوابیده شود تا از وارد شدن فشار و جابه‌جا شدن بوتاکس اطمینان حاصل شود.
  • بایستی از بالش به عنوان تکیه‌گاه در زمان خواب استفاده شود. همچنین بایستی از خوابیدن بر روی شکم خودداری شود.

در صورتی که شخص به خوابیدن بر روی شکم عادت داشته باشد، امکان دارد رعایت موارد فوق کمی دشوار باشد. ولی به منظور افزایش تأثیر درمان بایستی از خوابیدن بر روی شکم یا پهلو به مدت حداقل دو شب خودداری شود.

خوابیدن به پشت برای مدت چند شب باعث می‌شود تا بوتاکس به طور کامل در ناحیه مورد نظر جذب شود. پس از چند شب خوابیدن در وضعیت‌های مختلف بدنی امکان‌پذیر است.

بی‌خوابی پس از تزریق بوتاکس

طبق تحقیقات انجام شده، تزریق بوتاکس در برخی از افراد باعث بروز بی‌خوابی می‌شود. امکان دارد در بعضی از افراد در مدت زمان چند روز پس از تزریق کمی بی‌خوابی ایجاد شود.

آیا ماساژ صورت پس از تزریق بوتاکس امکان‌پذیر است؟

متقاضی می‌تواند پس از تزریق بوتاکس از ماساژ صورت استفاده کند؛ ولی توصیه می‌شود تزریق بوتاکس و ماساژ صورت در دو روز متفاوت استفاده شوند. ماساژ صورت باعث وارد آمدن فشار بر ناحیه تحت درمان در صورت می‌شود. نفوذ بوتاکس در تارهای عضلانی به زمان نیاز دارد. به این منظور بایستی به مدت 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس از ماساژ و وارد آوردن فشار بر روی صورت خودداری شود.

بهتر است جهت دستیابی به بهترین نتیجه درمان، تا مدت زمان حداقل شش ساعت از لمس کردن صورت اجتناب شود. همچنین پس از تزریق بوتاکس صورت بایستی تمیز نگه داشته شود. استفاده از کرم ضد آفتاب و سرم‌های پوستی حداقل شش ساعت پس از تزریق بوتاکس امکان‌پذیر است. این محصولات بایستی به آرامی و بدون وارد آوردن فشار بر روی صورت استفاده شوند؛ در غیر این صورت امکان جابه‌جا شدن بوتاکس در اثر حرکات دست وجود دارد.

تمرین حرکت عضلات صورت در ناحیه تزریق 

تمرین حرکت عضلات صورت در ناحیه تزریق-min (1)

انجام حرکاتی مانند بالا بردن ابروها، اخم کردن و لبخند زدن در مدت زمان 1 تا 2 ساعت پس از تزریق بوتاکس باعث می‌شود تا بوتاکس در عضلات مورد نظر در صورت جذب شود و در نتیجه تأثیر درمان افزایش پیدا می‌کند.

عدم استفاده از روش‌های درمانی و زیبایی پوست صورت به مدت حداقل 3 روز

عدم استفاده از روش‌های درمانی و زیبایی پوست صورت بعد از تزریق بوتاکس

در صورت تمایل به استفاده از روش‌های درمانی و زیبایی بر روی پوست صورت مانند پیلینگ شیمیایی، میکرودرم ابریژن و یا لیزردرمانی به همراه تزریق بوتاکس بایستی با پزشک مشورت شود.

معمولاً پزشک توصیه می‌کند که پس از تزریق بوتاکس استفاده از روش‌های درمانی بر روی صورت به مدت 24 تا 72 ساعت به تعویق انداخته شود.

خودداری از انجام ورزش و فعالیت‌های سنگین 


پس از تزریق بوتاکس بایستی از انجام فعالیت‌های جسمانی سنگین، خصوصاً حرکاتی که نیاز به خم شدن دارند خودداری شود. همچنین جهت جلوگیری از بروز سردرد، به مدت حداقل 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس نباید از ورزش‌های ایروبیک (هوازی) استفاده شود.

در صورت تمایل به استفاده از بوتاکس، بایستی به منظور دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش و جلوگیری از بروز هر گونه عوارض متقاضی از اقدامات مورد نیاز و مراقبت‌های قبل و بعد از تزریق بوتاکس به طور کامل اطلاع داشته باشد. به این منظور پیش از تزریق بوتاکس بایستی در مورد اقدامات مراقبتی در ارتباط با تزریق بوتاکس با پزشک مشورت شود.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی