مراقبت بعد از کاشت ریش(بعد از کاشت ریش چه باید کرد؟)

کاشت ریش مانند جراحی کاشت موی معمولی است که بر روی سر انجام می‌شود، تنها با این تفاوت که کاشت موی سر روی جمجمه و کاشت ریش روی صورت انجام می‌شود. به همین دلیل توصیه‌های مراقبت بعد از کاشت ریش تقریباً مانند مراقبت بعد از کاشت موی سر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی کاشت ریش و یا برای رزرو نوبت در کلینیک پوست و مو رازی، با شماره تلفن‌های ۰۲۱۴۵۳۷۹ تماس حاصل فرمایید.

بایدها و نبایدهای بعد از کاشت ریش 


در این مقاله با توصیه‌های متداول مربوط به مراقبت بعد از کاشت ریش آشنا می‌شنوید تا متوجه شوید که بعد از این عمل باید انتظار چه مواردی را داشته باشید. مطمئناً جراح معالجتان دستورات کامل را در اختیارتان می‌گذارد تا بعد از عمل دچار مشکل نشوید.

درد 

چون جراحی کاشت ریش تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، کاملاً بدون درد است. اما بعد از جراحی که اثر داروی بی‌حسی از بین می‌رود، درد خفیفی در ناحیه اهدا و ناحیه کاشت مو احساس می‌شود که ممکن است چند روز ادامه داشته باشد. مصرف داروهای تجویز شده و استفاده از کمپرس سرد به تسکین درد کمک می‌کند.

ورم 

صورت بعد از کاشت ریش به مدت سه تا پنج روز کمی متورم خواهد بود. انتظار می‌رود که ورم ناحیه کاشت مو و اطراف آن در روز چهارم به بیشترین حد خود برسد. ورم یکی از عوارض شایع کاشت ریش است و به هیچ وجه خطرناک نیست. کمپرس سرد درمان خانگی موثری برای کاهش ورم است. همچنین ممکن است جراح دارویی را برای کاهش ورم تجویز کند.

خارش 

بایدها و نبایدهای بعد از کاشت ریش

خارش یکی دیگر از عارضه‌های شایع بعد از کاشت ریش است و ممکن است در ناحیه دریافت کننده روی صورت و همچنین ناحیه اهدا کننده روی سر احساس شود. سعی کنید در مقابل میل شدید به خاراندن سر و صورتتان مقاومت کنید. اگر خارش غیرقابل کنترل و غیرقابل تحمل شد، موضوع را به جراح معالجتان اطلاع بدهید تا دارو برای رفع خارش تجویز کنند.

وضعیت خوابیدن 

پس از کاشت ریش نیز مانند کاشت موی سر باید حداقل به مدت یکی دو شب در وضعیت نشسته بخوابید. سعی کنید سرتان هنگام خواب با زاویه 45 درجه بالاتر از بدن قرار بگیرد. دو یا سه بالش زیر سر بگذارید تا سر بالا بیاید. به این ترتیب ورم بعد از عمل کم می‌شود و احتمال خونریزی به حداقل می‌رسد.

شستن صورت

احتمالاً متخصص از شما می‌خواهد که صورتتان را به مدت 24 ساعت نشویید، اما از فردای روز عمل می‌توانید سر و صورتتان را بدون هیچ مشکلی بشویید. شستن صورت را طی سه مرحله زیر انجام بدهید:

  • مرحله اول: مقدار فراوانی لوسیون را به ناحیه کاشت ریش بزنید و بگذارید لوسیون 10 ـ 15 دقیقه روی صورتتان باقی بماند تا پوسته‌هایی که روی زخم‌های محل کاشت مو ایجاد شده است، نرم و شل شود.
  • مرحله دوم: موهای سر و ریش را با شامپوی تجویز شده بشویید. مقدار کمی شامپو را روی کف دستتان بریزید و با احتیاط به ناحیه کاشت مو بزنید.
  • مرحله سوم: پوست ناحیه کاشت مو را با نوک انگشتان به آرامی ماساژ بدهید. پوست را محکم نمالید. اجازه بدهید که پوسته‌های زخم خودش جدا بشود. صورتتان را بعد از اتمام شستشو با زدن ضربات ملایم حوله کاغذی خشک کنید.

مراحل بالا را ده تا چهارده روز ادامه بدهید تا پوسته‌های زخم به تدریج کنده شود. پوسته‌های زخم را به هیچ وجه دستکاری نکنید و نخارانید.

اصلاح 

بایدها و نبایدهای بعد از کاشت ریش

ناحیه کاشت مو را به مدت حداقل یک ماه اصلاح نکنید. ناحیه اهدا را می‌توانید بعد از یک هفته اصلاح کنید، هرچند بهتر است چند هفته صبر کنید.

دوران بهبود

هفت تا ده روز طول می‌کشد تا فولیکول‌های موهای کاشته شده خودشان را به سیستم خون‌رسانی ناحیه دریافت مو متصل کنند. انتظار شوک ریزش مو را پس از گذشت سه تا چهار هفته از درمان داشته باشید. رویش مجدد موها بعد از سه تا چهار ماه شروع خواهد شد. نشانه‌های رویش مو در ماه‌های پنجم تا ششم بعد از جراحی مشاهده می‌شود. نتیجه نهایی بعد از گذشت یک سال مشخص می‌شود.

 

 

دیگر توصیههای مربوط به مراقبت بعد از کاشت ریش 

توصیه‌های زیر را بعد از کاشت ریش رعایت کنید:

  • از کمپرس سرد استفاده کنید: کمپرس سرد علائمی مانند خونریزی، ورم و درد را کاهش می‌دهد. کمپرس سرد را روی ناحیه درمان فشار ندهید، چون ممکن است موهای کاشته شده در اثر این فشار جدا شود.
  • بدون جهت به صورتتان دست نزنید و ناحیه کاشت مو را دستکاری نکنید: کندن رویه زخم یا دستکاری ناحیه کاشت مو را برای خودتان ممنوع کنید. در غیر این صورت خطر جدا شدن موهای کاشته شده افزایش می‌یابد و ممکن است دچار عفونت شوید. در مقابل وسوسه کندن رویه‌های زخم مقاومت کنید و بگذارید رویه‌های زخم به طور طبیعی و هنگام شستشوی صورت بریزد.

سوالات متداول مربوط به کاشت ریش


جراحی کاشت ریش چگونه انجام می‌شود؟

جراحی کاشت ریش چگونه انجام میشود

اگر می‌خواهید جراحی کاشت ریش را انجام بدهید، احتمالاً سوالاتی درباره مراحل انجام این عمل دارید. تکنیک‌های کاشت ریش در واقع تفاوت چندانی با کاشت موی سر ندارد.

موی لازم برای کاشت ریش از پشت یا دو طرف سر گرفته می‌شود؛ چون موهای این بخش‌ها مقاومت بالایی دارند و دائمی هستند، از آن‌ها در عمل کاشت مو استفاده می‌شود.

موهای لازم به روش استخراج واحد فولیکولی (FUE) یا کاشت واحد فولیکولی (FUT) از ناحیه اهدا جدا می‌شود. درهر حال موهای اهدایی باید در نهایت دقت و با زاویه مناسب کاشته شود تا نتیجه نهایی طبیعی به نظر برسد.

بسیاری از بیماران روش FUE را برای استخراج مو ترجیح می‌دهند، چون فولیکول‌های پیوندی در این روش یک به یک از پوست سر جدا می‌شود و نیازی به ایجاد برش پشت سر نیست.

چند گرفت مو برای کاشت ریش مورد نیاز است؟

تعداد گرفت‌های لازم برای کاشت ریش به پرپشتی و ضخامت موهای فعلی صورتتان و میزان پوشش مورد نظرتان بستگی دارد. برای مثال کاشت ریش کامل نسبت به ریش بزی به گرفت‌های بیشتری نیاز دارد.

برای کاشت ریش کامل به سه هزار گرفت و برای کاشت ریش بزی به هزار و پانصد گرفت نیاز است. البته چون مورد هر بیمار متفاوت با دیگری است، این تعداد متغیر است.

چه افرادی متقاضی ایده‌آل کاشت ریش به شمار می‌آیند؟

معیار خاصی برای متقاضیان عمل کاشت ریش وجود ندارد. تمام آقایانی که از پرپشتی موهای صورتشان راضی نیستند، می‌توانند این عمل را انجام بدهند. جراح متخصص کاشت مو وضعیتتان را در جلسه مشاوره ارزیابی می‌کند و بهترین روش درمان را توصیه می‌کند.

جراحی کاشت ریش چقدر طول می‌کشد؟

جراحی کاشت ریش کامل دو تا پنج ساعت طول می‌کشد. مدت زمان عمل به پرپشتی ریش و میزان پوشش مورد نظر بیمار بستگی دارد. برای مثال برخی آقایان از پرپشتی ریششان در ناحیه اطراف ریش بزی رضایت دارند، و فقط می‌خواهند که موهای روی خط فک را پرپشت‌تر کنند.

آیا نتایج کاشت ریش دائمی است؟

بله، موهایی که در صورت کاشته می‌شود و سه تا چهار ماه بعد از عمل دوباره رشد می‌کند، دائمی است. به این ترتیب سال‌های سال می‌توانید از داشتن یک ریش پرپشت و خوش‌حالت لذت ببرید.

کاشت ریش چه عوارض جانبی و خطراتی را به دنبال دارد؟

عفونت و باقی ماندن جای زخم دو خطر اصلی مربوط به عمل کاشت ریش است، هرچند این عوارض به ندرت بروز می‌یابد و چنانچه عمل توسط جراح مجرب انجام شود، احتمال بروز آن‌ها به حداقل می‌رسد. همچنین باید دستورات پزشک در خصوص مراقبت بعد از عمل را به دقت رعایت کنید تا مشکلی در دوران بهبود برایتان پیش نیاید.

چه انتظاری باید از نتیجه عمل داشته باشم؟

هرچند نتایج برای تمام بیماران یکسان نیست، اکثر افرادی که جراحی کاشت ریش انجام می‌دهند از نتیجه عمل رضایت دارند. در عمل کاشت موی سر غالباً موی کافی در ناحیه اهدا برای پوشاندن کل سر وجود ندارد، حال آن که بعد از عمل کاشت ریش می‌توانید انتظار یک ریش پرپشت و خوش‌حالت را داشته باشید که تمام صورت را پر کرده است.

نتیجه نهایی چه مدت بعد از کاشت ریش مشخص می‌شود؟

نتیجه نهایی چه مدت بعد از کاشت ریش مشخص میشود

هرچند بخش اصلی کار بعد از اتمام عمل کاشت مو به پایان می‌رسد، اما نتیجه نهایی عمل بلافاصله مشخص نمی‌شود. ناحیه کاشت مو بلافاصله بعد از جراحی مملو از نقاط قرمز کوچک خواهد بود. این نقطه‌های قرمز بعد از چند روز محو می‌شود و موهای کاشته شده ظرف دو هفته می‌ریزد.

رویش مجدد موها بعد از گذشت سه ماه شروع می‌شود و نتیجه جراحی کاشت ریش به تدریج خودش را نشان می‌دهد. به همین دلیل تا زمانی که سه تا چهار ماه از زمان جراحی نگذشته است، نباید درباره نتیجه عمل قضاوت کنید.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی