مزایای تزریق بوتاکس برای جوانسازی و رفع چروک پوست صورت

 

بوتاکسی که برای اهداف زیبایی مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرد یک پروتئین خالص شده است که به درون پوست تزریق می‌‌‌شود تا عضلاتی که باعث به وجود آمدن چین و چروک روی صورت می‌‌شوند را شل نماید. علاوه بر ۱۸۰ کاربرد پزشکی بوتاکس، در زمینه زیبایی نیز کاربردهای زیادی دارد از قبیل درمان خط اخم، خطوط افقی روی پیشانی، خطوط پنجه کلاغی دور چشم، خط لبخند، خطوط اطراف دهان، خطوط گوشه دهان به سمت پایین، چروک روی چانه، خطوط روی گردن، خطوط پرانتزی اطراف دهان و تعریق بیش از حد زیر بغل، کف دست و پا.

 مراقبت‌های قبل از تزریق بوتاکس شامل چه مواردی است؟ 


 باید به مدت یک هفته قبل از تزریق بوتاکس از مصرف رقیق کننده‌های خون (با دستور پزشک)، روغن ماهی و ایبوپروفن خودداری کنید. اگر شما سابقه تبخال دارید و قصد دارید به تزریق بوتاکس بپردازید و به پزشک خود اطلاع دهید تا به شما داروی ضد ویروس بدهد. آرنیکا دارویی است که می‌‌توان قبل از تزریق استفاده کرد تا از بروز کبودی جلوگیری شود.

 در هنگام تزریق بوتاکس چه اتفاقی رخ می‌‌دهد؟ 


در هنگام تزریق بوتاکس چه اتفاقی رخ می__دهد؟-compressed 

شما روی میز مخصوص قرار می‌‌گیرید و قسمتی که قرار است درمان شود توسط یک پاک کننده غیر الکلی تمیز خواهد شد. برخی از پزشکان از بی‌ حسی موضعی استفاده می‌‌‌کنند سپس بوتاکس در نقاط مورد نظر تزریق می‌‌شود. الگوهای تزریق بوتاکس شامل چهار یا پنج نقطه در هر طرف از پیشانی و دو یا سه نقطه در اطراف چشم است. در صورت نیاز به تزریق بوتاکس در نقاط بیشتر و بر اساس نوع چین و چروک و انتظاراتی که دارید باید به یک پزشک باتجربه مراجعه کنید. در صورتی که ناحیه مورد نظر پس از تزریق دچار خونریزی شد معمولاً فشار دادن آن ناحیه توصیه می‌‌شود. گاهی اوقات نیز قبل از تزریق بوتاکس از کمپرس یخ استفاده می‌‌‌شود با این حال فشار دادن مستقیم آن ناحیه بهتر از استفاده از یخ برای کنترل خونریزی و کبودی است.

 پس از تزریق بوتاکس چه اتفاقی رخ می‌‌دهد؟  


 پس از تزریق بوتاکس شما معمولاً باید بنشینید یا در حالت نیمه دراز کش به مدت ۲ تا ۵ دقیقه روی می‌‌ز مخصوص دراز بکشید تا پزشکی از مناسب بودن حال شاه پس از درمان اطمینان حاصل کند. پزشک از شما می‌‌خواهد که به مدت ۲۴ ساعت از خوابیدن و دراز کشیدن خودداری کنید. در صورتی که نگران کبود شدن پوست خود هستید باید به منظور جلوگیری از بروز این وضعیت از مصرف آسپرین یا داروهای مرتبط مانند ناپروکسن و ایبوپروفن خودداری کنید تا ریسک بروز کبودی پس از تزریق بوتاکس را به حداقل برسانید. تعدادی از پزشکان از بیماران خود می‌‌خواهد که طی چند روز آینده یا از عضلات قسمتی که درمان شده است کار نکشند یا آنکه از آنها استفاده نمایند. اکثر پزشکان نکات خاصی را به بیماران خود گوشزد نمی‌‌‌کنند فقط از آنها می‌‌خواهند به علت افزایش ریسک بروز کبودی پوست تا چند ساعت پس از تزریق بوتاکس از انجام دادن فعالیت‌های جسمانی سنگین خودداری کنند.

 آیا بوتاکس همه چروک‌ها را رفع می‌‌کند؟  


 معمولاً نتایج حاصل از تزریق بوتاکس طی مدت ۳ تا ۱۰ روز قابل مشاهده خواهد بود. پزشک قبل از درمان از شما عکس می‌‌گیرد تا بتواند آن را با نتایج پس از تزریق بوتاکس مقایسه کند. جالب است بدانید که تعداد زیادی از افراد نمی‌‌دانند که قبل از تزریق بوتاکس چه ظاهری داشتند و هنگامی‌‌که تصویر خود را قبل از تزریق بوتاکس مشاهده می‌‌کنند تعجب می‌‌نمایند. قبل از تزریق بوتاکس شما باید بدانید که بوتاکس همه چروک صورت را از بین می‌‌‌برد بلکه اثر آنها را کاهش می‌‌دهد یعنی از عمق خطوط عمیق‌‌ق صورت کاسته می‌‌شود و خطوط روی سطح پوست نیز تقریباً از بین می‌‌روند. مثال خوبی که به درک بیشتر این موضوع کمک می‌‌‌کند بخار زدن چروک روی لباس به جای اتو زدن آنها است یعنی بوتاکس فقط چروک صورت را بخار می‌‌زند گاهی اوقات لازم است که بیمار به غیر از بوتاکس از روش‌های دیگری نیز مانند تزریق ژل استفاده کند تا چروک صورت که حالا شل شده است پر شود و اثر آن از بین برود. این احتمال وجود دارد که برای رفع خطوط عمیق‌‌ق صورت و قبل از نتایج دلخواه شما به دو یا سه جلسه تزریق بوتاکس نیاز داشته باشید. خط اخم ایده ‌آل ‌ترین ناحیه برای استفاده از بوتاکس و فیلر است زیرا این خطوط همی‌‌شه به تنهایی به تزریق بوتاکس جواب نمی‌‌‌دهند. بحث و جدل در خصوص استفاده از ژل در این ناحیه وجود دارد زیرا ممکن است باعث بسته شدن عروق یا شریان‌ها شود و در نتیجه منجر به قطع شدن جریان خون رسانی و تشکیل بافت اسکار در این بخش گردد. به طور کلی استفاده از برخی مقادیر کوچک ژل از قبیل رستالین یا ژوویدرم اولترا در این ناحیه می‌‌‌تواند به رفع کامل خط اخم کمک کند.

 خطرات و عوارض جانبی بوتاکس شامل چه مواردی است؟  


 خطرات و عوارض جانبی بوتاکس بسیار خفیف است و خطرات اصلی آن عبارت است از سردرد، درد و علائم شبه آنفولانزا. در مواردی که احتمال افتادگی پلک یا ناحیه ابرو وجود دارد ریسک بروز عوارض افزایش پیدا می‌‌‌کند به همی‌‌ن دلیل پزشک باید قبل از تزریق بوتاکس به ارزیابی پلک بیمار بپردازد زیرا اگر پلک او به شدت دچار افتادگی شده باشد نمی‌‌تواند متقاضیان مناسبی برای درمان باشد. در ۵ درصد از بیماران پتوز یا افتادگی شدید پلک رخ می‌‌‌دهد که معمولاً به ندرت جراح به انجام این روش زیبایی می‌‌پردازد. این عوارض جانبی بسیار خفیف هستند و با گذر زمان برطرف می‌‌شوند. در صورتی که شما به تخم مرغ حساسیت دارید نباید به سراغ بوتاکس بروید زیرا بوتاکس بر پایه آلبومین قرار دارد. در مواردی که بیمار باردار باشد انجام این روش زیبایی توصیه نمی‌‌شود.

 نتایج حاصل از تزریق بوتاکس کی قابل مشاهده خواهد بود؟  


نتایج حاصل از تزریق بوتاکس کی قابل مشاهده خواهد بود-compressed

معمولا طی مدت ۳ تا ۱۰ روز یا حتی کمی ‌‌زودتر شما می‌‌توانید شاهد نتایج حاصل از درمان باشید که در اکثر افراد در حدود ۳ تا ۴ ماه ماندگاری دارد. با گذر زمان اثر بوتاکس از بین می‌‌رود و عضله به تدریج فعالیت خود را از سر می‌‌‌گیرد همچنین بر اساس مقدار بوتاکس تزریق شده و سایر نقاط نیز فعالیت خود را شروع می‌‌کنند. نکته جالبی که در خصوص تزریق بوتاکس وجود دارد این است که تا سه ماه اثر آن به خوبی قابل مشاهده است به عبارتی در ابتدا اثر بوتاکس عالی است و سپس به سرعت از بین می‌‌رود این در حالی است که تزریق برخی از انواع فیلرها از قبیل رستالین، برلین یا ژوویدرم ماندگاری بیشتری دارد و بر اساس مقدار ژل مورد استفاده ماندگاری آنها حدود ۶ تا ۱۲ ماه طول می‌‌کشد. نتایج حاصل از تزریق بوتاکس با توجه به اینکه چه کسی به تزریق آن می‌‌پردازد می‌‌تواند متفاوت باشد. شما باید به پزشک مراجعه کنید که در زمینه تزریق بوتاکس تخصص دارد و به جای آن که کار را به دستیار یا پرستارش بدهد خودش به تزریق بوتاکس بپردازد و در زمینه انجام این روش زیبایی خوش نام باشد. تولیدکنندگان بوتاکس به پزشکان توصیه می‌‌‌کنند خودشان فرایند تزریق را انجام دهند زیرا همانند اکثر روش‌های زیبایی مهارت پزشک به تعداد دفعاتی که به انجام یک روش می‌‌‌پردازد بستگی دارد.

 هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟  


 هزینه تزریق بوتاکس بر اساس موارد زیادی تعیین می‌‌شود به عنوان مثال غلظت بوتاکس، موقعیت فیزیکی مطب پزشک و تعداد نقاطی که باید درمان شود. هزینه تزریق بوتاکس با توجه به تعداد واحدهای مورد نیاز برای تغذیه متغیر خواهد بود. معمولاً فرایند تزریق محصولات جدیدتر از قبیل دیسپورت و زئومین‌‌ن در مقایسه با بوتاکس کمتر است.

 سوالات متداول درباره تزریق بوتاکس  


 آیا تزریق نکردن مجدد بوتاکس باعث شل شدن پوست می‌‌شود؟  

 پاسخ این سوال منفی است و تزریق کردن مجدد بوتاکس باعث شل شدن پوست صورت می‌‌شود فقط عضلاتی که خطوط روی صورت را به وجود آورده است دوباره به حالت اول خود بر می‌‌‌گردند.

 آیا من متقاضی مناسبی برای تزریق بوتاکس هستم؟  

 اگر شما قصد دارید به سرعت به رفع چین و چروک صورت خود بپردازید و نمی‌‌خواهد که در آن بهبود شما طولانی باشد بوتاکس انتخاب خوبی برای شما محسوب می‌‌شود. روش‌های غیر جراحی ضد پیری از قبیل تزریق بوتاکس باعث می‌‌شوند که شما شاهد نتایج فوری حاصل از درمان باشید که معمولاً مقرون به صرفه هستند.

 آیا تزریق بوتاکس درد دارد یا باعث کبودی می‌‌شود؟  

 بر اساس می‌‌زان حساسیت پوست این احتمال وجود دارد که شما دچار درد یا کبودی شوید. به طور کلی شما در محل تزریق بوتاکس دچار مقداری قرمزی خواهید شد که روز بعد از بین می‌‌رود. معمولاً درد حاصل از حق بوتاکس بسیار خفیف است و به خوبی قابل تحمل می‌‌باشد.

 تزریق بوتاکس از چه سنی توصیه می‌‌شود؟  

 تحقیقاتی که در این رابطه انجام شده است نشان داده که از دهه ۲۰ می‌‌توان شروع به تزریق بوتاکس کرد تا از تشکیل چین و چروک و خطوط روی صورت ناشی از بالا رفتن سن یا برخی حالات صورت جلوگیری شود. پیشگیری بهتر از درمان است و هزینه کمتری را به شما تحمیل‌‌ل خواهد کرد.

 اگر از نتایج حاصل از تزریق بوتاکس رضایت نداشته باشم چه اتفاقی رخ می‌‌دهد؟  

 اگر شما از نتایج حاصل از تزریق بوتاکس رضایت نداشته باشید اثر بوتاکس پس از چند ماه از بین می‌‌رود و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

 هر چند وقت یک بار باید به تزریق بوتاکس بپردازم؟  

 بر اساس نحوه واکنش عضلات می‌‌توان هر سه تا چهار ماه یک بار به تزریق بوتاکس پرداخت.

 چه افرادی نباید به تزریق بوتاکس بپردازند؟  

 زنانی که باردار هستند، زنانی که در دوران شیردهی قرار دارند، زنانی که قصد باردار شدن را دارند، افرادی که از آنتی بیوتیک خاصی استفاده می‌‌کنند، افرادی که به بوتاکس حساسیت دارند یا دچار اختلالات عصبی عضلانی هستند.

 آیا ممکن است مقدار نیاز به بوتاکس کاهش پیدا کند؟  

 معمولاً افرادی که به مدت ۱ تا ۲ سال و به صورت منظم بوتاکس دریافت می‌‌کنند به تدریج مقدار نیاز آنها به بوتاکس بیشتر کاهش پیدا می‌‌کند.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی