مزایای تزریق بوتاکس برای جوانسازی و رفع چروک پوست صورت

 

بوتاکس یک پروتئین خالص شده است که برای اهداف زیبایی استفاده می‌شود. این پروتئین به درون پوست تزریق می‌شود تا عضلاتی که باعث ایجاد چین و چروک در صورت می‌شوند را شل کند. علاوه بر کاربردهای پزشکی، بوتاکس در زمینه زیبایی نیز کاربردهای زیادی دارد. این شامل درمان خطوط اخم، خطوط افقی روی پیشانی، خطوط پنجه کلاغی دور چشم، خط لبخند، خطوط اطراف دهان، خطوط گوشه دهان به سمت پایین، چروک روی چانه، خطوط روی گردن، خطوط پرانتزی اطراف دهان و کاهش تعریق بیش از حد زیر بغل، کف دست و پا می‌شود.

 مراقبت‌های قبل از تزریق بوتاکس شامل چه مواردی است؟ 


برای مراقبت قبل از تزریق بوتاکس، باید به موارد زیر توجه کرد:

  • یک هفته قبل از تزریق بوتاکس، از مصرف رقیق کننده‌های خون (تحت نظر پزشک)، روغن ماهی و ایبوپروفن خودداری کنید.
  • اگر سابقه تبخال دارید و قصد دارید به تزریق بوتاکس بپردازید، به پزشک خود اطلاع دهید تا داروی ضد ویروس به شما تجویز کند.
  • می‌توانید قبل از تزریق از داروی آرنیکا استفاده کنید تا از بروز کبودی جلوگیری شود.

 در هنگام تزریق بوتاکس چه اتفاقی رخ می‌‌دهد؟ 


در هنگام تزریق بوتاکس چه اتفاقی رخ می__دهد؟-compressed 

شما روی میز مخصوص قرار می‌‌گیرید و قسمتی که قرار است درمان شود توسط یک پاک کننده غیر الکلی تمیز خواهد شد. برخی از پزشکان از بی‌ حسی موضعی استفاده می‌‌‌کنند سپس بوتاکس در نقاط مورد نظر تزریق می‌‌شود. الگوهای تزریق بوتاکس شامل چهار یا پنج نقطه در هر طرف از پیشانی و دو یا سه نقطه در اطراف چشم است. در صورت نیاز به تزریق بوتاکس در نقاط بیشتر و بر اساس نوع چین و چروک و انتظاراتی که دارید باید به یک پزشک باتجربه مراجعه کنید. در صورتی که ناحیه مورد نظر پس از تزریق دچار خونریزی شد معمولاً فشار دادن آن ناحیه توصیه می‌‌شود. گاهی اوقات نیز قبل از تزریق بوتاکس از کمپرس یخ استفاده می‌‌‌شود با این حال فشار دادن مستقیم آن ناحیه بهتر از استفاده از یخ برای کنترل خونریزی و کبودی است.

 پس از تزریق بوتاکس چه اتفاقی رخ می‌‌دهد؟  


بعد از تزریق بوتاکس، بهتر است برای 2 تا 5 دقیقه روی میز خاصی دراز بکشید و یا در حالت نیمه دراز کش بنشینید تا پزشک بتواند از مناسب بودن حال شما پس از درمان اطمینان حاصل کند. پس از تزریق، پزشک از شما می‌خواهد که به مدت 24 ساعت از خوابیدن و دراز کشیدن خودداری کنید. برای جلوگیری از کبود شدن پوست، باید از مصرف آسپرین یا داروهایی مانند ناپروکسن و ایبوپروفن خودداری کنید تا ریسک بروز کبودی پس از تزریق بوتاکس را به حداقل برسانید. برخی پزشکان از بیماران خود می‌خواهند که طی چند روز آینده از عضلات قسمتی که درمان شده است کار نکنند یا از آن استفاده نکنند. اکثر پزشکان نکات خاصی را به بیماران خود گوشزد نمی‌کنند، فقط از آنها می‌خواهند تا به علت افزایش ریسک بروز کبودی پوست، تا چند ساعت پس از تزریق بوتاکس از انجام فعالیت‌های جسمانی سنگین خودداری کنند.

 آیا بوتاکس همه چروک‌ها را رفع می‌‌کند؟  


 معمولاً نتایج حاصل از تزریق بوتاکس طی مدت ۳ تا ۱۰ روز قابل مشاهده خواهد بود. پزشک قبل از درمان از شما عکس می‌‌گیرد تا بتواند آن را با نتایج پس از تزریق بوتاکس مقایسه کند. جالب است بدانید که تعداد زیادی از افراد نمی‌‌دانند که قبل از تزریق بوتاکس چه ظاهری داشتند و هنگامی‌‌که تصویر خود را قبل از تزریق بوتاکس مشاهده می‌‌کنند تعجب می‌‌نمایند. قبل از تزریق بوتاکس شما باید بدانید که بوتاکس همه چروک صورت را از بین می‌‌‌برد بلکه اثر آنها را کاهش می‌‌دهد یعنی از عمق خطوط عمیق‌‌ق صورت کاسته می‌‌شود و خطوط روی سطح پوست نیز تقریباً از بین می‌‌روند. مثال خوبی که به درک بیشتر این موضوع کمک می‌‌‌کند بخار زدن چروک روی لباس به جای اتو زدن آنها است یعنی بوتاکس فقط چروک صورت را بخار می‌‌زند گاهی اوقات لازم است که بیمار به غیر از بوتاکس از روش‌های دیگری نیز مانند تزریق ژل استفاده کند تا چروک صورت که حالا شل شده است پر شود و اثر آن از بین برود. این احتمال وجود دارد که برای رفع خطوط عمیق‌‌ق صورت و قبل از نتایج دلخواه شما به دو یا سه جلسه تزریق بوتاکس نیاز داشته باشید. خط اخم ایده ‌آل ‌ترین ناحیه برای استفاده از بوتاکس و فیلر است زیرا این خطوط همی‌‌شه به تنهایی به تزریق بوتاکس جواب نمی‌‌‌دهند. بحث و جدل در خصوص استفاده از ژل در این ناحیه وجود دارد زیرا ممکن است باعث بسته شدن عروق یا شریان‌ها شود و در نتیجه منجر به قطع شدن جریان خون رسانی و تشکیل بافت اسکار در این بخش گردد. به طور کلی استفاده از برخی مقادیر کوچک ژل از قبیل رستالین یا ژوویدرم اولترا در این ناحیه می‌‌‌تواند به رفع کامل خط اخم کمک کند.

 خطرات و عوارض جانبی بوتاکس شامل چه مواردی است؟  


 خطرات و عوارض جانبی بوتاکس بسیار خفیف است و خطرات اصلی آن عبارت است از سردرد، درد و علائم شبه آنفولانزا. در مواردی که احتمال افتادگی پلک یا ناحیه ابرو وجود دارد ریسک بروز عوارض افزایش پیدا می‌‌‌کند به همی‌‌ن دلیل پزشک باید قبل از تزریق بوتاکس به ارزیابی پلک بیمار بپردازد زیرا اگر پلک او به شدت دچار افتادگی شده باشد نمی‌‌تواند متقاضیان مناسبی برای درمان باشد. در ۵ درصد از بیماران پتوز یا افتادگی شدید پلک رخ می‌‌‌دهد که معمولاً به ندرت جراح به انجام این روش زیبایی می‌‌پردازد. این عوارض جانبی بسیار خفیف هستند و با گذر زمان برطرف می‌‌شوند. در صورتی که شما به تخم مرغ حساسیت دارید نباید به سراغ بوتاکس بروید زیرا بوتاکس بر پایه آلبومین قرار دارد. در مواردی که بیمار باردار باشد انجام این روش زیبایی توصیه نمی‌‌شود.

 نتایج حاصل از تزریق بوتاکس کی قابل مشاهده خواهد بود؟  


نتایج حاصل از تزریق بوتاکس کی قابل مشاهده خواهد بود-compressed

به طور معمول، نتایج درمان با بوتاکس در مدت ۳ تا ۱۰ روز و گاهی حتی کمتر قابل مشاهده است، که در اکثر افراد تا ۳ تا ۴ ماه دوام دارد. با گذشت زمان، تأثیر بوتاکس کاهش می‌یابد و عضلات به تدریج فعالیت خود را از سر می‌گیرند. همچنین، بسته به مقدار بوتاکسی که تزریق شده و نقاط دیگر، فعالیت آن‌ها به تدریج آغاز می‌شود. یک نکته جالب این است که تأثیر بوتاکس تا سه ماه قابل مشاهده است. به عبارت دیگر، در ابتدا تأثیر بوتاکس بسیار خوب است و سپس به سرعت از بین می‌رود. از سوی دیگر، تزریق برخی از فیلرها مانند رستالین، برلین یا ژوویدرم دارای دوام بیشتری است و بسته به مقدار ژل مورد استفاده، ماندگاری آن‌ها تا ۶ تا ۱۲ ماه می‌تواند باشد.

نتایج تزریق بوتاکس بستگی به فرد و شرایط او دارد. بنابراین، ممکن است نتایج دریافتی از تزریق بوتاکس در افراد مختلف متفاوت باشد. برای انجام این روش، بهتر است به پزشک متخصصی که تخصص در زمینه تزریق بوتاکس دارد مراجعه کنید. همچنین، تولیدکنندگان بوتاکس توصیه می‌کنند تزریق را توسط پزشکان متخصص انجام داده شود، زیرا مهارت پزشک در انجام این روش زیبایی بسیار مهم است.

 هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟  


 هزینه تزریق بوتاکس بر اساس موارد زیادی تعیین می‌‌شود به عنوان مثال غلظت بوتاکس، موقعیت فیزیکی مطب پزشک و تعداد نقاطی که باید درمان شود. هزینه تزریق بوتاکس با توجه به تعداد واحدهای مورد نیاز برای تغذیه متغیر خواهد بود. معمولاً فرایند تزریق محصولات جدیدتر از قبیل دیسپورت و زئومین‌‌ن در مقایسه با بوتاکس کمتر است.

 سوالات متداول درباره تزریق بوتاکس  


 آیا تزریق نکردن مجدد بوتاکس باعث شل شدن پوست می‌‌شود؟  

 پاسخ این سوال منفی است و تزریق کردن مجدد بوتاکس باعث شل شدن پوست صورت می‌‌شود فقط عضلاتی که خطوط روی صورت را به وجود آورده است دوباره به حالت اول خود بر می‌‌‌گردند.

 آیا من متقاضی مناسبی برای تزریق بوتاکس هستم؟  

 اگر شما قصد دارید به سرعت به رفع چین و چروک صورت خود بپردازید و نمی‌‌خواهد که در آن بهبود شما طولانی باشد بوتاکس انتخاب خوبی برای شما محسوب می‌‌شود. روش‌های غیر جراحی ضد پیری از قبیل تزریق بوتاکس باعث می‌‌شوند که شما شاهد نتایج فوری حاصل از درمان باشید که معمولاً مقرون به صرفه هستند.

 آیا تزریق بوتاکس درد دارد یا باعث کبودی می‌‌شود؟  

 بر اساس می‌‌زان حساسیت پوست این احتمال وجود دارد که شما دچار درد یا کبودی شوید. به طور کلی شما در محل تزریق بوتاکس دچار مقداری قرمزی خواهید شد که روز بعد از بین می‌‌رود. معمولاً درد حاصل از حق بوتاکس بسیار خفیف است و به خوبی قابل تحمل می‌‌باشد.

 تزریق بوتاکس از چه سنی توصیه می‌‌شود؟  

 تحقیقاتی که در این رابطه انجام شده است نشان داده که از دهه ۲۰ می‌‌توان شروع به تزریق بوتاکس کرد تا از تشکیل چین و چروک و خطوط روی صورت ناشی از بالا رفتن سن یا برخی حالات صورت جلوگیری شود. پیشگیری بهتر از درمان است و هزینه کمتری را به شما تحمیل‌‌ل خواهد کرد.

 اگر از نتایج حاصل از تزریق بوتاکس رضایت نداشته باشم چه اتفاقی رخ می‌‌دهد؟  

 اگر شما از نتایج حاصل از تزریق بوتاکس رضایت نداشته باشید اثر بوتاکس پس از چند ماه از بین می‌‌رود و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

 هر چند وقت یک بار باید به تزریق بوتاکس بپردازم؟  

 بر اساس نحوه واکنش عضلات می‌‌توان هر سه تا چهار ماه یک بار به تزریق بوتاکس پرداخت.

 چه افرادی نباید به تزریق بوتاکس بپردازند؟  

 زنانی که باردار هستند، زنانی که در دوران شیردهی قرار دارند، زنانی که قصد باردار شدن را دارند، افرادی که از آنتی بیوتیک خاصی استفاده می‌‌کنند، افرادی که به بوتاکس حساسیت دارند یا دچار اختلالات عصبی عضلانی هستند.

 آیا ممکن است مقدار نیاز به بوتاکس کاهش پیدا کند؟  

 معمولاً افرادی که به مدت ۱ تا ۲ سال و به صورت منظم بوتاکس دریافت می‌‌کنند به تدریج مقدار نیاز آنها به بوتاکس بیشتر کاهش پیدا می‌‌کند.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی