مزایا و مراحل تزریق ژل (فیلر) برای بزرگ کردن لب، گونه و چانه

صورت همه ما در دوران جوانی شاداب به نظر می‌رسد و گونه و لب ما کاملا برجسته است این در حالی است که صورت افراد مسن چادری و برجستگی خود را از دست می‌دهد. برخی ساختارهای صورت به علت بالا رفتن سن حالت افتاده پیدا می‌‌کنند و این مسئله باعث ناراحتی افراد می‌شود. تشکیل حلقه‌های تیره زیر چشم، به وجود آمدن خطوط عمیق اطراف دهان و روی گونه‌ها باعث می‌شود که ظاهر فرد خسته و ناراحت به نظر برسد. تزریق ژل به صورت باعث افزایش حجم نقاط خاصی از صورت می‌‌شود که تحت درمان قرار گرفته است و می‌توان تغییرات مهمی را در این نواحی به وجود آورد. تزریق ژل به بهبود حجم صورت ناشی از بالا رفتن سن کمک می‌کند و می‌توان از آن برای افزایش حجم نقاطی استفاده کرد که حجم دلخواه را ندارند مانند لب.

 تزریق فیلر چگونه باعث برجسته شدن پوست می‌شود؟


 هیالورونیک اسید و کلسیم هیدروکسیل آپاتیت دو نوع رایج از فیلرهای صورت هستند که نتایج خوبی را به وجود می‌آورند. هیالورونیک اسید مولکولی است که به طور طبیعی در درون پوست وجود دارد و از بین رفتن این مولکول به علت بالا رفتن سن باعث کاهش حجم صورت خواهد شد. انواع مختلفی از ژل هیالورونیک اسید با فرمول‌های متفاوت توسط شرکت‌های مختلف از قبیل ژوویدرم، ژوویدرم ولوما، رستالین، رستالین سیلک و بلوتر ساخته شده است. هر یک از این محصولات حاوی مقادیر مختلفی از هیالورونیک اسید هستند که برای کاربر در نقاط مختلف صورت طراحی شده است. معمولاً ژلی که غلظت کمی دارد برای رفع خطوط ریز صورت استفاده می‌شود حال آنکه از ژل‌هایی که غلظت بالایی دارند برای رفع خطوط عمیق صورت و افزایش حجم آن نواحی استفاده خواهد شد. ژل هیالورونیک اسید به طور مستقیم باعث افزایش حجم قسمتی که تحت درمان قرار گرفته است می‌شود و باعث می‌شود که جذب آن در آن ناحیه حجم آن قسمت افزایش پیدا کند. با گذر زمان هیالورونیک اسید توسط فرآیند طبیعی بدن تجزیه می‌شود اما اگر شما از نتایج به دست آمده رضایت نداشته باشید می‌توان با تزریق یک نوع آنزیم که هیالورونیداز نام دارد اثر آن را از بین برد. کلسیم هیدروکسیل آپاتیت بر پایه کلسیم معلق درون ژل قرار دارد. مکانیسم عمل این ژل با هیالورونیک اسید کمی تفاوت دارد. در هنگام تزریق این نوع ژل بهبود در حجم ناحیه تحت درمان به طور مستقیم با تزریق این محصول ارتباط دارد. با گذر زمان فیلر به تحریک فرآیند تولید کلاژن توسط بدن می‌پردازد و هنگامی ‌که فیلر از بین می‌رود فقط کلاژن طبیعی تولید شده توسط بدن باقی خواهد ماند. این نوع ژل در مقایسه با ژل هیالورونیک اسید تراکم بیشتری دارد و به درون نقاط عمیق تر زیر سطح پوست تزریق می‌شود تا اثر خطوط عمیق روی صورت از قبیل خطوط اطراف دهان و بینی از بین برود و حجم این ناحیه افزایش پیدا کند. این نوع ژل باعث افزایش حجم برخی از نقاط صورت از قبیل گونه‌ها و خط فک می‌شود و لیفت این نواحی را نیز به دنبال خواهد داشت. هیچ‌ گونه آنزیمی برای از بین بردن اثر این نوع ژل وجود ندارد اما نگران نباشید چرا که با گذر زمان این نوع ژل توسط بدن تجزیه می‌شود.

 به کمک ژل می‌‌توان به درمان چه نقاطی پرداخت؟


به کمک ژل می__توان به درمان چه نقاطی پرداخت؟-

 می‌‌توان به کمک تزریق ژل به توان نقاط متعددی از صورت پرداخت و محل تزریق آن به آناتومی خاص صورت و خواسته‌ها و اهداف خاص هر فرد بستگی دارد. برخی از رایج ترین نقاطی که توسط ژل درمان می‌‌شوند به شرح زیر می‌باشد:

 چه مدت پس از تزریق ژل می‌توان شاهد نتایج به دست آمده بود و ماندگاری آنها چقدر است؟


 برخلاف تزریق بوتاکس که مدتی طول می‌‌کشد تا آثار حاصل از تزریق آن دیده شود پس از تزریق ژل شما می‌توانید فورا مشاهده نتایج به دست آمده باشید. ممکن است در قسمتی که تزریق ژل انجام شده است دچار مقداری تورم خفیف شوید که معمولاً بر افزایش حجم آن ناحیه ارتباط دارد و طی مدت چند روز برطرف می‌‌شود اما به محض آن که این تورم از بین رفت شما می‌توانید نتایج نهایی حاصل از تزریق ژل را مشاهده کنید. ماندگاری ژل تزریق شده به نوع ژل مورد استفاده و قسمتی که تزریق شده است بستگی دارد. تاثیرات حاصل از تزریق ژل هیالورونیک اسید می‌تواند بین شش ماه تا بیش از دو سال باقی بماند. ماندگاری ژل تزریق شده در ناحیه لب کمتر از سایر نقاط بدن است زیرا لب تحرک بالایی دارد و این مسئله باعث می‌شود که سریع تر ژل تجزیه شود. ژل‌هایی که ماندگاری بیشتری دارند مانند ژوویدرم ولوما می‌تواند حدود دو سال طول بکشد و ماندگاری ژل کلسیم هیدروکسیل آپاتیت یک سال خواهد بود. اکثر بیمارانی که برای تزریق مجدد ژل به پزشک مراجعه می‌کنند متوجه می‌شود که برای کسب نتایج قبلی به مقادیر بالایی از ژل نیاز ندارند.

 تزریق ژل چگونه انجام می‌شود؟


 تزریق ژل در صورت به راحتی در مطب پزشک انجام می‌‌شود. پزشک ژل موجود در یک سرنگ استریل را برای تزریق زیر سطح پوست آماده می‌کند. معمولاً قسمتی که قرار است تزریق ژل در آنجا انجام شود با داروی بی حسی موضعی بی حس خواهد شد و برای نقاطی که حساسیت بیشتری دارند مانند لب‌ها می‌توان اقدام به مسدود کردن یک عصب نمود. تعدادی از ژل‌ها حاوی بی حسی موضعی هستند و به این ترتیب قسمتی که قرار است تزریق ژل در آنجا انجام شود در طول درمان بی حس خواهد شد. پس از تزریق ژل روی آن ناحیه یخ گذاشته می‌‌شود تا ریسک بروز تورم و کبودی کاسته شود. اکثر بیماران تصمیم می‌‌گیرند که همان روز پس از اتمام درمان کارهای روزمره خود را از سر بگیرند و به محل کار خود برگردد.

 مراقبت‌های بعد از تزریق ژل


مراقبت_های بعد از تزریق ژل

 اولین باری که فرد تصمیم می‌‌گیرد به تزریق ژل بپردازد مدام این نکته در ذهن مطرح می‌‌شود که پس از تزریق ژل صورت او چگونه خواهد بود. یک پزشک با تجربه و آموزش دیده به ارزیابی دقیق همه موارد می‌پردازد تا اطمینان حاصل کنند که تزریق ژل به طور صحیح و ایمن و با استفاده از روش‌های پیشرفته انجام می‌‌شود اما مسئله به همین جا ختم نمی‌‌شود زیرا مراقبت‌های بعد از تزریق ژل اهمیت بسیار زیادی دارد تا ریسک بروز تورم و کبودی به حداقل برسد و پوست با سرعت بیشتری ترمیم شود. پزشک به شما توصیه می‌‌کند که با پیروی از نکات مهم مربوط به مراقبت‌های بعد از درمان باعث تسهیل فرایند بهبود خود شوید. هر چه شما به این نکات توجه بیشتری داشته باشید سریع تر بهبود پیدا می‌کنید این نکات به شرح زیر می‌باشند:

 از دستکاری کردن ناحیه درمان شده خودداری کنید

 قبل و بعد از درمان پوست شما به طور کامل ضدعفونی می‌شود زیرا به علت ورود سوزن به درون پوست برای تزریق احتمال باز ماندن برخی نقاط وجود دارد و ریسک عفونی شدن آنها مصرف خواهد شد به همین دلیل باید تا ۴۸ ساعت پس از تزریق ژل از دستکاری کردن صورت خود اجتناب کنید. قبل از خواب نیز از یک پاک کننده ملایم برای تمیز کردن پوست خود استفاده کنید. تا دو هفته پس از تزریق ژل از مصرف محصولات التهاب آور پوست اجتناب کنید.

 برای کاهش تورم از یخ استفاده کنید

 بروز تورم پس از تزریق ژل طبیعی است و از آنجایی که لب به خاطر ساختاری که دارد احتمال تورم در آن بالاتر است باید بدانید که تورم آن می‌‌تواند حدود ۴۸ تا ۷۲ ساعت یا کمی بیشتر طول بکشد. در اکثر مراکز پزشکی پس از تزریق ژل به بیمار کمپرس یخ می‌دهند تا از میزان تورم لب کاسته شود. بهتر است که فرد تا ۲۴ ساعت پس از تزریق ژل هر نیم ساعت یک بار به مدت ۱۰ دقیقه از کمپرس یخ استفاده کند اما هرگز نباید یخ را به طور مستقیم روی پوست خود بگذارد.

 از مصرف داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید 

 پس از آن که اثر داروی بی حسی از بین رفت احتمال بروز درد یا کبودی در محل تزریق وجود دارد و ممکن است شما وسوسه شوید برای تسکین درد خود از داروهای مسکن استفاده کنید. برخی از انواع خاص داروهای مسکن پس از تزریق ژل توصیه نمی‌شوند زیرا حاوی رقیق کننده‌های خون هستند و می‌توانند باعث بروز خونریزی و بدتر شدن تورم شوند. بهتر است در این رابطه با پزشک خود مشورت کنید تا شما را در خصوص مصرف داروهای مسکن مناسب راهنمایی کند. اگر شما در حال حاضر به دلایل پزشکی از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید قبل از تزریق ژل با پزشک خود مشورت نمایید.

 آرنیکا و بروملین باعث کاهش کبودی می‌شوند

 آرنیکا یک نوع داروی گیاهی است که در هومیوپاتی به خاطر تاثیراتی در کاهش درد و کبودی دارد شناخته شده است زیرا حاوی ترکیبات طبیعی ضد التهاب است که از طریق پوست جذب می‌شوند. تحقیقات نشان داده که آرنیکا در کاهش زمان ماندگاری کبودی تاثیر دارد. این محصول در قالب قرص یا پماد وجود دارد و شما می‌توانید در صورت نیاز از آن استفاده کنید. بروملین موجود در آناناس نیز در کاهش قدرت کبودی تاثیر بسیار زیادی دارد. اگر شما متوجه شدید که پوست شما در حال کبود شدن است می‌توانید مقداری آناناس بخورید یا از مکمل‌های بروملین استفاده نمایید.

 تا ۱۲ ساعت از انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین خودداری کنید 

 حتی اگر شما دچار تورم خفیف شده باشید یا کبودی نداشته باشید تا یک روز بعد از تزریق ژل نباید انجام فعالیت‌های جسمانی سنگین بپردازید زیرا عرق کردن باعث می‌شود ریسک بروز عفونت و افزایش تورم مطرح شود.

 از گرمای شدید حمام آفتاب و سونای خشک و بخار اجتناب کنید 

 به همان دلیل که شما باید پس از تزریق ژل از انجام فعالیت‌های جسمانی سنگین خودداری کنید باید از گرمای شدید، حمام افتاب و سونای خشک و بخار نیز اجتناب نمایید.

 تا دو شب پس از تزریق ژل به پشت بخوابید

 پس از تزریق ژل احتمال اینکه فشار دادن ناحیه تحت درمان باعث حرکت کردن ژل شود افزایش خواهد یافت. خوابیدن روی یک طرف از صورت باعث می‌شود که نتایج مطلوبی را به دست بیاورید و به همین دلیل به اصلاح آن نیاز خواهید داشت که هزینه زیادی را به شما تحمیل می‌‌کند. برای جلوگیری از بروز این مشکل بهتر است پس از تزریق ژل به پشت بخوابید تا جابجا شدن ژل جلوگیری شود.

 از انجام سایر روش‌های زیبایی یا پزشکی خودداری کنید 

 انجام دادن هر روش زیبایی که با فشار دادن صورت همراه است ممنوع می‌باشد. این موارد عبارتند از ماساژ صورت، میکرودرم ابریژن، لیزر درمانی و رادیوفرکانسی. تا دو هفته پس از تزریق ژل به سراغ ماساژ بدن نرود زیرا هنگامی‌ که سر خود را درون جایگاه مخصوص ماساژ قرار می‌دهید بر روی ژل تزریق شده تاثیر می‌‌گذارد و ممکن است نتایج نامطلوبی را به وجود بیاورد. بهتر است تا ۴۸ ساعت پس از تزریق ژل نیز از انجام خدمات دندان پزشکی خودداری کنید تا از بروز درد بیشتر پس از تزریق ژل جلوگیری شود.

 از محصولات مراقبت از پوست که حاوی ترکیبات فعال هستند استفاده نکنید 

 محصولات التهاب آور که حاوی ترکیبات لایه بردار، اسید یا ترکیبات شیمیایی قوی هستند نباید تا یک هفته پس از تزریق ژل مورد استفاده قرار بگیرد.

 خطرات و عوارض جانبی تزریق ژل چیست؟


 شایع‌ ترین عوارض جانبی و خطرات تزریق ژل عبارت است از بروز تورم، کبودی و درد خفیف در محل تزریق ژل. گاهی اوقات ریسک بروز عفونت نیز مطرح می‌شود یا ممکن است شما تعدادی گره را زیر سطح پوست خود احساس کنید و دچار التهاب موضعی شوید که در این حالت ممکن است به تزریق استروئید یا تزریق آنزیم هیالورونیداز، در مواردی که از ژل هیالورونیک اسید استفاده شده است، نیاز داشته باشید. احتمال بروز عوارض جانبی شدید نیز وجود دارد اما خوشبختانه بسیار نادر هستند که معمولاً شامل ورود ژل تزریق شده به درون عروق زیر پوست است و می‌تواند باعث اختلال در روند خون رسانی به پوست شود و ریسک بروز مرگ بافت یا عفونت پوست را افزایش دهد. در برخی موارد که ژل به اطراف چشم تزریق شده است و باعث اختلال در خونرسانی به چشم شده است احتمال کور شدن وجود دارد که یک عارضه جانبی بسیار نادر است.

 چه افرادی نمی‌‌توانند متقاضی تزریق ژل باشند؟ 


 ژل‌هایی که امروزه برای تزریق مورد استفاده قرار می‌گیرند مانند ژل‌های کلاژن که در گذشته استفاده می‌شد بر پایه منابع جانوری قرار ندارند و همین دلیل نیازی به انجام تست آلرژی قبل از تزریق ژل نیست. افرادی که دچار آلرژی به ژل یا ترکیبات موجود در آن هستند نباید متقاضی تزریق ژل باشند. تزریق ژل در نقاطی که عفونت فعال دارند نباید انجام شود. در مواردی که شما از داروهای رقیق کننده خون استفاده می‌کنید باید کاملا احتیاط کرد زیرا ریسک بروز خونریزی و حتی هماتوم پس از تزریق وجود دارد.

 سایر کاربردهای تزریق ژل چیست؟ 


 علاوه بر استفاده گسترده از ژل برای افزایش حجم صورت ناشی از بالا رفتن سن می‌توان از آن برای اهداف ترمیم کنندگی استفاده کرد. در برخی از نواقص صورت ناشی از تروما یا عمل جراحی که باعث کاهش حجم یک قسمت می‌شود را می‌توان به کمک تزریق ژل بهبود بخشید. لیوپاتی مرتبط با اچ آی وی می‌‌تواند باعث کاهش حجم صورت شود و به خوبی به تزریق ژل جواب می‌دهد. می‌توان از ژل برای بزرگ کردن برخی از نقاط صورت استفاده کرد که به دلایل مختلفی عملکرد مناسبی ندارند از قبیل تزریق ژل به لب افرادی که دچار فلج صورت هستند و برای صحبت کردن و خوردن مایعات مشکل دارد.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی