باید و نباید‌های قبل و بعداز لیزر بیکینی

لیزر موهای زائد بیکینی یک روش ثابت شده است که می‌تواند برای همیشه موهای زائد ناحیه تناسلی را از بین ببرد و شما را از دردسرهای حاصل از تیغ کشیدن و موم داشتن به صورت مداوم خلاص کند. این فناوری با ارسال نور لیزر به سمت فولیکول‌های مو نتایج خوبی را به دنبال خواهد داشت. در این روش رنگدانه‌های سیاه موجود در موها به جذب گرما می‌پردازند و به این ترتیب سلول‌هایی که در فولیکول‌ها قرار دارند و وظیفه تولید مو را عهده دار هستند از بین خواهند رفت. مراقبت‌های قبل از لیزر بیکینی و مراقبت‌های بعد از آن خیلی مهم و تاثیرگذار خواهد بود.

 مزایای لیزر بیکینی چیست؟


 لیزر موهای زائد ناحیه بیکینی فواید زیر را به دنبال دارد:

 • پوستی نرم و لطیف را به وجود می‌آورد.
 • احساس تمیزی و تازگی به شما می‌دهد و باعث بهبود اعتماد به نفس شما خواهد شد.
 • با لیزر موهای زائد بیکینی در زمان شما صرفه جویی می‌شود و دیگر نیازی نیست نگران رشد موهای زائد خود باشید.

 قبل از لیزر موهای زائد بیکینی چه باید کرد؟


برای شروع فرایند لیزر موهای زائد در ناحیه بیکینی، اولین گام این است که مطمئن شوید که آیا لیزر برای شما مناسب است یا خیر. سپس باید با پزشک خود مشورت کنید. برای آماده‌سازی برای این درمان، باید ۲۴ ساعت قبل از مراجعه به مرکز لیزر موهای زائد ناحیه بیکینی خود را شیو کنید. همچنین باید ۲ تا ۴ هفته قبل از درمان از موم انداختن یا بی رنگ کردن موهای ناحیه خودداری کنید زیرا این کار ممکن است باعث تأخیر یا کاهش اثربخشی درمان شود. همچنین، از برنزه کردن پوست خود یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت دو هفته قبل از درمان خودداری کنید، زیرا این موارد می‌توانند باعث ایجاد مشکلات درمانی شوند. اگر به تازگی یا قبل از درمان از هر نوع داروی خاصی استفاده کردید، باید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است در روند درمان اختلال ایجاد کند. همچنین، ممکن است حتی در دوران پریود نیز با استفاده از یک تامپون روند درمان خود را ادامه دهید. مراقبت‌های قبل از لیزر موهای زائد بیکینی باید به شرح زیر باشد:

 • ۲۴ ساعت قبل از مراجعه به مرکز لیزر، موهای زائد خود را با استفاده از تیغ یا ژیلت شیو کنید.
 • حداقل یک ماه قبل از شروع درمان، از ما انداختن یا کندن موهای خود اجتناب کنید.
 • دو هفته قبل از درمان، از بی رنگ کردن موهای خود یا استفاده از کرم موبر خودداری نمایید.
 • اگر پوست خود را برنزه کرده‌اید، لیزر تاثیری در درمان موهای زائد نخواهد داشت.
 • در صورت استفاده از هر نوع دارو، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید تا پزشک در صورت امکان داروهای شما را تغییر دهد.
 • قبل از مراجعه به مرکز لیزر، از استفاده از لوسیون بدن در ناحیه بیکینی خود خودداری کنید زیرا ممکن است باعث حساسیت پوستی شود.

در طول درمان چه اتفاقی رخ می‌‌‌دهد؟


 در ابتدا پزشک سوالاتی را در خصوص داروهایی که مصرف می‌کنید، قرار گرفتن در مقابل نور خورشید، استفاده از لوسیون و مواردی از این قبیل مطرح می‌‌‌‌کند و پس از آنکه پاسخ مناسبی از شما دریافت کرد راهی اتاق لیزر می‌‌‌‌شوید تا فرآیند درمان طی مدت ۱۰ دقیقه انجام شود. در طول درمان شما دچار سوزش خفیف پوست خواهید شد که با توجه به آن که دستگاه‌های جدید لیزر مجهز به سیستم خنک کننده هستند پوست شما خنک شده و احساس سوزش آن از بین خواهد رفت. شیو کردن و سائیدن آرام پوست در طول جلسات درمان با لیزر می‌تواند بهترین دوست پوست شما باشد اما به هیچ عنوان از بند انداختن، موم انداختن، کندن و روشن کردن موها و هر روش دیگری به غیر از شیو کردن استفاده نکنید.

 مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد بیکینی شامل چه مواردی است؟


 مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد بیکینی از قبیل استفاده از محصولات مراقبتی پس از لیزر و به مدت ۳ تا ۵ روز کاملاً ضروری است. این محصولات باید به مدت یک هفته پس از درمان مورد استفاده قرار بگیرند تا با رفع موهای زائد و از بین رفته که برای جدا شدن از پوست به کمک نیاز دارند ریسک رشد موهای زائد زیر سطح پوست را کاهش دهند و نتایج بسیار خوبی را به دنبال داشته باشند. پس از لیزر موهای زائد بیکینی از یک ژیلت مناسب که با پوست حساس سازگاری دارد استفاده کنید. از دوش آب داغ، سونا و هر نوع فعالیتی که دمای بدن را بالا می‌برد به مدت ۲۴ ساعت پس از لیزر خودداری کنید. از موم انداختن، روشن کردن موها، استفاده از کرم موبر یا کندن موهای زائد خودداری کنید زیرا با نتایج منفی بر لیزر همراه هستند. بهترین کار این است که در فواصل بین جلسات لیزر فقط شیو کنید. به خاطر داشته باشید که با انجام دادن چند جلسه درمان، شما کمتر به شیو کردن نیاز خواهید داشت. پس از لیزر شما شاهد قرمزی و تورم پوست در ناحیه مورد نظر خواهید بود و تا ۷۲ ساعت پس از درمان خود را نشان می‌دهد اما اصلا نگران نباشید چرا که طی مدت کوتاهی این عوارض از بین خواهند رفت. برخورد نور آفتاب با پوست قسمتی که لیزر شده است می‌تواند باعث تغییر رنگ پوست آن ناحیه شود پس از قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب خودداری کنید. باید قبل از شروع لیزر پوست شما به رنگ طبیعی خود باشد تا دچار عوارض جانبی نشوید. مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد بیکینی به طور خلاصه به شرح زیر می‌باشد:

 • استفاده از ژل آلوئه ورا برای تسکین پوست
 • اجتناب از دوش آب داغ و کمپرس گرم، سونا و جکوزی به مدت ۲۴ ساعت
 • اجتناب از فعالیت جسمانی سنگین از قبیل دو به مدت ۲۴ ساعت
 • پرهیز از قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب
 • عدم استفاده از لوسیون یا دئودورانت در ناحیه بیکینی به مدت ۲۴ ساعت
 • لایه برداری ملایم پوست مدت یک هفته پس از درمان برای کمک به خارج شدن موها از پوست
 • اجتناب از خاراندن یا دستکاری کردن موضع مورد نظر
 • استفاده از تیغ یا ژیلت برای شیو کردن در فواصل بین درمان

 سوالات متداول درباره لیزر موهای زائد بیکینی


 آیا همه افراد می‌توانند متقاضی درمان با لیزر بیکینی باشند؟

در صورت تمایل به پاکسازی موهای زائد ناحیه بیکینی با استفاده از لیزر، پیشنهاد می‌شود که با پزشک خود مشورت کنید تا او بتواند شرایط شما را ارزیابی کرده و اطمینان حاصل کند که شما برای این درمان مناسب هستید. پزشک ممکن است بر اساس نوع و رنگ پوست و موی شما از تنظیمات خاص لیزر استفاده کند. در صورتی که موهای زائد شما رنگ قرمز یا بلوند دارند، احتمالاً لیزر توانایی کافی برای حذف آنها را نخواهد داشت زیرا فولیکول‌های مو دارای مقدار کمی رنگدانه هستند که نمی‌توانند به‌طور کامل نور لیزر را جذب کنند. همچنین تفاوت کم بین رنگ پوست و مو باعث می‌شود که نتایج مطلوبی حاصل نشود.

 آیا لیزر بیکینی درد دارد؟

افرادی که تحت درمان با لیزر قرار می‌گیرند، عموماً از سوزش خفیف پوست در طول درمان گزارش داده‌اند. با این حال، دستگاه‌های جدید لیزر مجهز به سیستم خنک‌کننده هستند و این باعث می‌شود که احساس راحتی برای متقاضیان ایجاد شود. همچنین، شما می‌توانید پس از خروج از مطب از کمپرس یخ برای کاهش التهاب پوست خود استفاده کنید. تعداد کمی از افراد ممکن است در محل درمان دچار خارش، قرمزی و تورم خفیف پوست شوند که اغلب طی چند روز بهبود می‌یابد.

 به چند جلسه درمان نیاز دارم؟

برای اینکه لیزر بتواند موهای زائد را به طور کامل از بین ببرد، ضروری است که موها در فاز فعال رشد قرار داشته باشند. موها در سه مرحله رشد می‌کنند که شامل فاز فعال رشد، فاز استراحت و فاز ریزش می‌شود. نور لیزر هیچ تاثیری بر موهایی که در فاز استراحت یا ریزش هستند ندارد. از این رو، برای دستیابی به نتایج مطلوب، نیاز است که به چندین جلسه درمانی مراجعه کنید. تعداد جلسات مورد نیاز برای کسب نتایج دلخواه در همه افراد یکسان نیست و تنها پزشک می‌تواند تعداد جلسات مورد نیاز را مشخص کند. معمولاً اکثر افراد به ۴ تا ۶ جلسه درمان نیاز دارند که حدود ۴ تا ۶ هفته فاصله زمانی بین جلسات درمان وجود دارد.

 چگونه لیزر باعث از بین رفتن موهای زائد بیکینی می‌‌‌شود؟

لیزر از نور و امواج الکتریکی برای گرم کردن و تخریب فولیکول‌ها از ریشه استفاده می‌کند بدون آنکه به پوست یا بافت مجاور آسیبی وارد شود. این فرآیند می‌تواند باعث قطع رشد موها در آینده شود.

 فاصله بین جلسات لیزر چقدر است؟

فاصله زمانی بین جلسات لیزر معمولاً حداقل ۸ هفته است تا موهای ناحیه مورد نظر وارد فاز فعال رشد شوند و بتوانند به‌طور موثر از بین برود. اما این فاصله زمانی ممکن است بسته به سرعت رشد موها و محل رشد آنها، کوتاه تر یا بلندتر باشد.

 آیا شیو کردن قبل از لیزر ضروری است؟

 پاسخ این سوال مثبت است و اگر شما شیو نکنید گرمای لیزر باعث آسیب رساندن به پوست خواهد شد. به طور کلی مکانیسم لیزر بر مبنای گرما دهی به فولیکول‌های مو قرار دارد و در صورتی که موها خیلی بلند باشند گرمای لیزر باعث سوختگی پوست خواهد شد پس شیو کردن قبل از مراجعه به مرکز لیزر کاملاً ضروری است.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی