باید و نباید‌های قبل و بعداز لیزر بیکینی

لیزر موهای زائد بیکینی یک روش ثابت شده است که می‌تواند برای همیشه موهای زائد ناحیه تناسلی را از بین ببرد و شما را از دردسرهای حاصل از تیغ کشیدن و موم داشتن به صورت مداوم خلاص کند. این فناوری با ارسال نور لیزر به سمت فولیکول‌های مو نتایج خوبی را به دنبال خواهد داشت. در این روش رنگدانه‌های سیاه موجود در موها به جذب گرما می‌پردازند و به این ترتیب سلول‌هایی که در فولیکول‌ها قرار دارند و وظیفه تولید مو را عهده دار هستند از بین خواهند رفت. مراقبت‌های قبل از لیزر بیکینی و مراقبت‌های بعد از آن خیلی مهم و تاثیرگذار خواهد بود.

 مزایای لیزر بیکینی چیست؟


 لیزر موهای زائد ناحیه بیکینی فواید زیر را به دنبال دارد:

 • پوستی نرم و لطیف را به وجود می‌آورد.
 • احساس تمیزی و تازگی به شما می‌دهد و باعث بهبود اعتماد به نفس شما خواهد شد.
 • با لیزر موهای زائد بیکینی در زمان شما صرفه جویی می‌شود و دیگر نیازی نیست نگران رشد موهای زائد خود باشید.

 قبل از لیزر موهای زائد بیکینی چه باید کرد؟


 اولین گام برای شروع فرایند لیزر موهای زائد بیکینی این است که مطمئن شوید لیزر بهترین روش برای شما است سپس باید با پزشک خود مشورت کنید. باید ۲۴ ساعت قبل از مراجعه به مرکز لیزر موهای زائد ناحیه بیکینی خود را شیو کنید. ۲ تا ۴ هفته قبل از درمان از موم انداختن یا بی رنگ کردن موهای ناحیه خودداری کنید زیرا با تأثیرات منفی بر درمان همراه خواهند شد. از برنزه کردن پوست خود یا قرار گرفتن در مقابل نور خورشید به مدت دو هفته قبل از درمان خودداری کنید. اگر به تازگی یا قبل از درمان از هر نوع داروی خاصی استفاده کردید باید به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است در روند درمان اختلال ایجاد کند. حتی می‌توانید در دوران پریود نیز با استفاده از یک تامپون روند درمان خود را ادامه دهید. ممکن است شما متوجه شوید که قبل و در طول دوران قاعدگی حساسیت پوست شما به لیزر افزایش پیدا کرده است. مراقبت‌های قبل از لیزر موهای زائد بیکینی به شرح زیر می‌باشد:

 • ۲۴ ساعت قبل از مراجعه به مرکز لیزر به کمک تیغ یا ژیلت موهای زائد خود را شیو کنید.
 • حداقل یک ماه قبل از شروع درمان از ما انداختن یا کندن موهای خود اجتناب کنید.
 • دو هفته قبل از درمان از بی رنگ کردن موهای خود یا استفاده از کرم موبر خودداری نمایید.
 • اگر شما پوست خود را برنزه کردید لیزر تاثیری در درمان موهای زائد نخواهد داشت.
 • در صورتی که از هر نوع دارویی استفاده می‌کنید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید تا پزشک در صورت امکان داروهای شما را تغییر دهد.
 • قبل از مراجعه به مرکز لیزر از لوسیون بدن در ناحیه بیکینی استفاده نکنید زیرا ممکن است باعث حساسیت پوستی شود.

در طول درمان چه اتفاقی رخ می‌‌‌دهد؟


 در ابتدا پزشک سوالاتی را در خصوص داروهایی که مصرف می‌کنید، قرار گرفتن در مقابل نور خورشید، استفاده از لوسیون و مواردی از این قبیل مطرح می‌‌‌‌کند و پس از آنکه پاسخ مناسبی از شما دریافت کرد راهی اتاق لیزر می‌‌‌‌شوید تا فرآیند درمان طی مدت ۱۰ دقیقه انجام شود. در طول درمان شما دچار سوزش خفیف پوست خواهید شد که با توجه به آن که دستگاه‌های جدید لیزر مجهز به سیستم خنک کننده هستند پوست شما خنک شده و احساس سوزش آن از بین خواهد رفت. شیو کردن و سائیدن آرام پوست در طول جلسات درمان با لیزر می‌تواند بهترین دوست پوست شما باشد اما به هیچ عنوان از بند انداختن، موم انداختن، کندن و روشن کردن موها و هر روش دیگری به غیر از شیو کردن استفاده نکنید.

 مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد بیکینی شامل چه مواردی است؟


 مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد بیکینی از قبیل استفاده از محصولات مراقبتی پس از لیزر و به مدت ۳ تا ۵ روز کاملاً ضروری است. این محصولات باید به مدت یک هفته پس از درمان مورد استفاده قرار بگیرند تا با رفع موهای زائد و از بین رفته که برای جدا شدن از پوست به کمک نیاز دارند ریسک رشد موهای زائد زیر سطح پوست را کاهش دهند و نتایج بسیار خوبی را به دنبال داشته باشند. پس از لیزر موهای زائد بیکینی از یک ژیلت مناسب که با پوست حساس سازگاری دارد استفاده کنید. از دوش آب داغ، سونا و هر نوع فعالیتی که دمای بدن را بالا می‌برد به مدت ۲۴ ساعت پس از لیزر خودداری کنید. از موم انداختن، روشن کردن موها، استفاده از کرم موبر یا کندن موهای زائد خودداری کنید زیرا با نتایج منفی بر لیزر همراه هستند. بهترین کار این است که در فواصل بین جلسات لیزر فقط شیو کنید. به خاطر داشته باشید که با انجام دادن چند جلسه درمان، شما کمتر به شیو کردن نیاز خواهید داشت. پس از لیزر شما شاهد قرمزی و تورم پوست در ناحیه مورد نظر خواهید بود و تا ۷۲ ساعت پس از درمان خود را نشان می‌دهد اما اصلا نگران نباشید چرا که طی مدت کوتاهی این عوارض از بین خواهند رفت. برخورد نور آفتاب با پوست قسمتی که لیزر شده است می‌تواند باعث تغییر رنگ پوست آن ناحیه شود پس از قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب خودداری کنید. باید قبل از شروع لیزر پوست شما به رنگ طبیعی خود باشد تا دچار عوارض جانبی نشوید. مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد بیکینی به طور خلاصه به شرح زیر می‌باشد:

 • استفاده از ژل آلوئه ورا برای تسکین پوست
 • اجتناب از دوش آب داغ و کمپرس گرم، سونا و جکوزی به مدت ۲۴ ساعت
 • اجتناب از فعالیت جسمانی سنگین از قبیل دو به مدت ۲۴ ساعت
 • پرهیز از قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب
 • عدم استفاده از لوسیون یا دئودورانت در ناحیه بیکینی به مدت ۲۴ ساعت
 • لایه برداری ملایم پوست مدت یک هفته پس از درمان برای کمک به خارج شدن موها از پوست
 • اجتناب از خاراندن یا دستکاری کردن موضع مورد نظر
 • استفاده از تیغ یا ژیلت برای شیو کردن در فواصل بین درمان

 سوالات متداول درباره لیزر موهای زائد بیکینی


 آیا همه افراد می‌توانند متقاضی درمان با لیزر بیکینی باشند؟

 اگر شما قصد لیزر موهای زائد ناحیه بیکینی را دارید می‌توانید با پزشک خود صحبت کنید تا شما را ارزیابی کند و اطمینان حاصل نماید که شما متقاضی مناسبی برای لیزر هستید. پزشک می‌تواند بر اساس نوع و رنگ پوست و موی شما از تنظیمات خاص لیزر استفاده کند. اگر رنگ موهای زائد شما قرمز یا بلوند است معمولاً لیزر تاثیری در برطرف کردن آنها نخواهد داشت زیرا رنگدانه‌های بسیار کمی در فولیکول‌ها وجود دارد و نمی‌توانند به طور صحیح به جذب نور لیزر بپردازند. وجود تفاوت کم بین رنگ پوست و مو باعث می‌شود نتایج مناسبی کسب نشود.

 آیا لیزر بیکینی درد دارد؟

 معمولا افرادی که تحت درمان با لیزر قرار داشته‌اند می‌گویند در طول درمان دچار سوزش خفیف پوست شده‌اند البته دستگاه‌های جدید لیزر مجهز به سیستم خنک کننده است و حس خوبی را برای متقاضیان به وجود می‌آورد.  شما می‌توانید پس از مراجعه به منزل نیز از کمپرس یخ برای تسکین التهاب پوست خود استفاده کنید. تعداد کمی از متقاضیان در موضعی که تحت درمان قرار گرفته است دچار خارش، قرمزی و تورم خفیف پوست می‌شوند که اغلب طی مدت چند روز برطرف خواهد شد.

 به چند جلسه درمان نیاز دارم؟

 برای اینکه لیزر بتواند موهای زائد را به طور کامل از بین ببرد باید موها در فاز فعال رشد قرار داشته باشند. به طور کلی موها در سه مرحله رشد می‌‌‌‌کنند فاز فعال رشد، فاز استراحت و فاز ریزش. نور لیزر هیچ تاثیری بر موهایی که در فاز استراحت یا ریزش هستند ندارد و از آنجایی که همه موها به صورت همزمان وارد فاز رشد نمی‌‌‌‌شوند شما به چندین جلسه درمان نیاز دارید تا نتایج مطلوبی را به دست بیاورید. تعداد جلسات مورد نیاز برای کسب نتایج دلخواه در همه افراد یکسان نیست و فقط پزشک می‌تواند در جلسه مشاوره و پس از انجام ارزیابی‌های اولیه به طور دقیق تعداد جلسات مورد نیاز را مشخص کند. معمولاً اکثر افراد به ۴ تا ۶ جلسه درمان نیاز دارند که حدود ۴ تا ۶ هفته فاصله زمانی بین جلسات درمان وجود دارد.

 چگونه لیزر باعث از بین رفتن موهای زائد بیکینی می‌‌‌شود؟

 در لیزر از نور و امواج الکتریکی برای گرم کردن فولیکول‌ها و تخریب آنها از ریشه استفاده می‌شود بدون آنکه به پوست یا بافت مجاور آسیبی وارد شود. لیزر می‌تواند با هدف قرار دادن فولیکول‌ها از رشد موها در آینده جلوگیری نماید.

 فاصله بین جلسات لیزر چقدر است؟

 معمولاً حداقل ۸ هفته فاصله زمانی بین جلسات لیزر وجود دارد تا موهای این ناحیه بتوانند وارد فاز فعال رشد شوند و امکان هدف قرار دادن آنها وجود داشته باشد اما از آنجایی که همیشه سرعت رشد موها در همه افراد یکسان نیست و این مسئله به محل رشد آنها بستگی دارد ممکن است فاصله بین جلسات کوتاه تر یا بلندتر باشد.

 آیا شیو کردن قبل از لیزر ضروری است؟

 پاسخ این سوال مثبت است و اگر شما شیو نکنید گرمای لیزر باعث آسیب رساندن به پوست خواهد شد. به طور کلی مکانیسم لیزر بر مبنای گرما دهی به فولیکول‌های مو قرار دارد و در صورتی که موها خیلی بلند باشند گرمای لیزر باعث سوختگی پوست خواهد شد پس شیو کردن قبل از مراجعه به مرکز لیزر کاملاً ضروری است.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی