نحوه کاشت سبیل چگونه است؟ کاشت سبیل از مشاوره تا نتیجه

پیوند موی صورت در سال‌های اخیر با افزایش آمار نتایج موفقیت آمیز و طبیعی محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. امروزه انواع مختلفی از روش‌های عمل جراحی کاشت مو صورت وجود دارد. هنگامی که بیماران به دنبال کاشت ریش، کاشت سبیل یا عمل جراحی کاشت مو در صورت هستند ، معمولاً ترجیح می‌دهند موهای موجود در صورت خود را  در صورت عدم رشد طبیعی، پر پشت ترکرده  و یا وضعیت ریش ، سبیل یا موهای صورت خود را بهبود بخشند.

فیزیولوژی موهای سبیل


موهایی که در قسمت فوقانی لب در مردان رشد می‌کنند، به آن‌ها “سبیل” می‌گویند. این موها قبل از بلوغ به شکل موهای نرم و ولوس در منطقه فوقانی لب پسران جوان وجود دارند. اما پس از بلوغ، به دلیل تأثیر آندروژن‌ها، این موها به موهای ترمینال (موهای قوی، ضخیم و تیره) تبدیل می‌شوند. رشد موهای سبیل زمان بیشتری نسبت به موهای سر می‌برد زیرا رشد آن‌ها با موهای پوست سر کاملاً متفاوت است. معمولاً، یک سبیل حاوی حدود 600 مو است. عملکرد اصلی سبیل، محافظت از پوست در برابر عوامل خارجی است و همچنین به حفظ گرما کمک می‌کند. برخلاف باورهای رایج، سبیل نه تنها زیبایی ظاهری مردان را افزایش می‌دهد بلکه نقش مهمی در محافظت از پوست در برابر برخی از بیماری‌های پوستی نیز دارد. یک مطالعه اخیر از دانشگاه استرالیا نشان داد که موهای صورت مردان می‌تواند آن‌ها را در برابر سرطان پوست محافظت کند.

علل اصلی ریزش مو چیست؟


برخی از دلایل عمده ریزش موهای سبیل در زیر ذکر شده است

 • بیماری
 • صدمه و آسیب
 • تغییرات هورمونی
 • افزایش سن
 • ژنتیک
 • آلوپسی زخم (فقدان جزئی یا کامل مو)
 • وراثت

درمان پیوند سبیل برای چه کسی استفاده می‌شود؟


درمان پیوند سبیل برای چه کسی استفاده می‌شود

برای پیوند سبیل باید دوره بلوغ کامل شده باشد زیرا نتیجه و ساختار پیوند تا بلوغ ادامه دارد. از سن 20-22 سالگی، پیوند قابل استفاده است. عمل کاشت سبیل در مناطقی که موها در آن نواحی دچار ریزش شده یا دارای رشد ناچیزی هستند، مواردی مثل آسیب دیدگی، سوختگی یا دلایل دیگر مثل زیبایی، انجام می‌شود. عمل کاشت سبیل در مواردی مثل ریزش سبیل که ناشی از عوارض یک جراحی خاص است نیز می‌تواند انجام شود.

مراقبت‌های قبل از کاشت سبیل


قبل از انجام جراحی پیوند مو صورت، باید تمام دستورالعمل‌های پزشک جراح را به دقت رعایت کنید. این دستورالعمل‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • قبل از پیوند مو صورت، به مدت ده روز، قرص‌های مکمل ویتامین E (مانند قرص‌های مولتی ویتامین حاوی ویتامین E)، آسپرین، جینکو بیلوبا و داروهای دیگر مشابه را مصرف نکنید.
 • سه روز قبل از جراحی، از مصرف داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن خودداری کنید و در معرض آفتاب قرار نگیرید.
 • یک هفته قبل و بعد از جراحی پلاستیک، از مصرف سیگار خودداری کنید تا روند بهبودی بهتری داشته باشید.
 • اگر قصد دارید جا به جایی و انتقال به خانه جدید داشته باشید، این کارها را پس از عمل پیوند مو انجام دهید.
 • اگر از روش FUE برای پیوند مو استفاده می‌کنید، قبل از جراحی باید موهای قسمت پشتی سر خود را اصلاح کنید و در مورد پوشش کامل در آن ناحیه با پزشکتان مشورت کنید. اما اگر از روش FUT استفاده می‌کنید، پزشک برخی از برش‌های ناچیز و جزئی را در پشت سر تجربه می‌کنید و آن‌ها را پوشانده و پوشانده است.
 • برای بهبودی سریع‌تر، یک هفته قبل و یک هفته بعد از عمل، ویتامین C به میزان 1000 تا 2000 میلی‌گرم مصرف کنید. همچنین، یک هفته قبل از جراحی و به مدت دو روز پس از آن، ویتامین K به میزان 50-80 میلی‌گرم مصرف کنید تا مقدار خونریزی بعد از جراحی کاهش یابد.
 • در رژیم غذایی خود، به مصرف قهوه و نوشیدنی‌های حاوی کافئین در هنگام صبحانه خود دقت کنید تا از تشدید خونریزی‌ها بعد از عمل جلوگیری کنید.
 • تمام دستورالعمل‌های تجویز شده مانند مصرف داروهای ضد فشار خون را به طور منظم و روزانه دنبال کنید.

نحوه کاشت سبیل چگونه است؟


نحوه کاشت سبیل چگونه است

 • بسیاری از پزشکان برای پیوند سبیل از روش استخراج واحدهای فولیکولار (FUE) استفاده می كنند. مزیت اصلی این نوع پیوند این است که در منطقه اهدا کننده هیچ بخیه و جای زخمی باقی نمی‌ماند و در مقایسه با روش پیوند واحد فولیکولار (FUT) درد کمتری برای بیمار به همراه دارد.
 • پیوند مو روشی است که برای بازیابی و رشد مجدد موهای از دست رفته، موهای ریخته و سبیل‌های پراکنده و کم حجم استفاده می‌شود و روشی بدون درد می‌باشد. جراح ویژه ابتدا خط سبیل را برای پیوند مشخص می‌نماید.

بسته به تراکم لازم برای ایجاد سبیل مناسب، تعداد پیوندهای کاشته شده توسط جراح تعیین می‌گردد.

 • تعداد پیوند مورد نیاز برای کاشت جهت اهداف زیبایی نیز برنامه ریزی و تعیین می‌گردد.
 • موهای سبیل در مقایسه با ریش یا پوست سر دارای کاشت کمتری هستند.
 • به فرد تحت درمان بی‌حسی موضعی داده می‌شود تا ناحیه بی‌حس شود.
 • هر واحد فولیکولی به طور جداگانه در این روش جدا شده و در یک جلسه کاشته می‌شود.
 • پیوندها با استفاده از آخرین فناوری پانج مو جمع آوری می‌شوند.
 • با استفاده از ایمپلنترها، پزشک متخصص پیوندها را به طور مناسب در خط سبیل قرار می‌دهد.
 • پس از انجام عمل، در بعضی از افراد در 14 هفته نتایج قابل مشاهده است در حالی که ممکن است نتایج نهایی گاهی اوقات در بعضی از افراد تا 32 هفته نیز طول بکشد.
 • دوره‌ای از سه تا چهار ماه طول می‌کشد تا یک سبیل جذاب ایجاد شود.
 • 11. موهای سبیل در سال اول پیوند کاملا نامنظم به نظر می‌رسد اما در طول سال‌های دوم، سوم و متوالی مو طبیعی تر و منظم تر به نظر خواهد رسید.
 • 12- بعد از پیوند شما هیچ محدودیتی در جویدن یا عادت‌های غذایی معمول خود نخواهید داشت.
 • 13. پوست به خودی خود درمان می‌شود و برخی آنتی بیوتیک های رایج برای روند بهبودی تجویز می‌شوند.

عمل کاشت مو صورت چه مدت طول می‌کشد؟


زمان انجام عمل کاشت مو صورت بیشتر به تعداد واحدهای فولیکولی استخراج شده بستگی دارد. کمترین تعداد واحد برای پیوند سبیل مورد نیاز است، تقریباً در حدود 300-500. در مورد پیوند ابرو به روش FUE، حتی تا 650 واحد نیز می‌تواند انجام شود. پیوند موهای ریش یک مشکل پیچیده است و بستگی به منطقه تحت درمان دارد. اگر بیمار فقط کاشت مو در قسمت چانه را بخواهد، طبیعتاً تعداد مو پیوندی از زمانی که به ریش کامل احتیاج دارد، کمتر است.

در طی عمل پیوند، جراحان موها را از پوست سر ناحیه اهدا کننده بیمار گرفته و آن را به نواحی از پیش تعیین شده صورت انتقال می‌دهند. جراحان معمولاً آرام بخش ملایمی را به بیماران می‌دهند و در طی روز مسکن‌ها و آرام بخش‌های مختلفی می‌تواند به صورت آن‌ها تزریق شود. پس از اتمام عمل، بیمار می‌تواند بدون هیچ گونه بستری، مرخص شود و پیوند موی صورت مانند سایر عمل‌های کاشت مو به عنوان یک عمل جراحی سرپایی در نظر گرفته می‌شود. روش‌های کاشت مو صورت معمولاً ممکن است بیش از یک جلسه برای رسیدن به چگالی مطلوب مو نیاز داشته باشد.هنوز عمل کاشت موی صورت ممکن است چند ساعت طول بکشد. در مورد پیوند FUT این زمان کوتاه‌تر است اما در بسیاری از موارد، تکنیک FUE روش ترجیحی است. در روش FUE، جراح واحدهای فولیکولی را یک به یک برداشته می‌کند، بنابراین، هیچ برش و اسکار خطی مانند روش FUT در محل اهدا کننده وجود نخواهد داشت. در عوض ، بافت اسکار با قطر بسیار کمتر از یک میلی متر در سر وجود خواهد  داشت.

آیا کاشت مو صورت یک روش ایمنی است؟


کاشت مو صورت یک روش نسبتاً ایمن است، اما هنوز هم ممکن است به عوارض جانبی برخورد کنید. عوارض شایع این روش شامل کبودی و تورم موقتی است. همچنین، برخی از بیماران ممکن است به عفونت خفیف دچار شوند که با مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان است. یکی از عوارض رایج کاشت مو، ریزش موها در محل کاشت مو است، اما این یک فرایند طبیعی است و موهای جدید و قوی در یک تا سه ماه اول بعد از کاشت مو در محل خود رشد می‌کنند. همه جراحی‌های کاشت مو دارای خطراتی هستند. جراحان و بیماران اقدامات احتیاطی لازم را برای انجام عمل کاشت مو در پوست سر و صورت انجام می‌دهند. این اقدامات شامل تحقیق در مورد پزشک و کلینیک، ملاقات و مصاحبه با بیماران پیشین، مشاهده تصاویر قبل و بعد از عمل و انجام بررسی‌های دیگر می‌شود. این اقدامات به منظور درک واقعیت‌ها، نتایج و محدودیت‌های هر روش جراحی ترمیم مو انجام می‌شود.

نتایج عمل کاشت مو صورت به چه صورت می‌باشد؟


بیشتر بیماران از ظاهر جدید خود به دنبال درمان کاشت مو صورت و ریزش اولیه مو رضایت دارند. در مورد کاشت مو صورت، مسئله مهم انتخاب کلینیک مناسب و جراح با تجربه است. متخصص با تجربه زیاد و لمس هنری در استخراج مناسب واحد فولیکول (90٪ یا بیشتر واحدهای دست نخورده) و همچنین پیوند مناسب آن‌ها به عنوان کاشت ریش، کاشت سبیل یا کاشت ابرو موفق تر عمل می‌کند.

کاشت سبیل چقدر هزینه دارد؟


مانند زمان، هزینه کاشت مو صورت بستگی به تعداد واحدهای فولیکولی استخراج شده یا در مورد FUT به اندازه قسمت پوست سر مورد پیوند، بستگی دارد.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی