پیکرتراشی: مزایای انواع روش های لاغری موضعی شکم، پهلو و ران

پیکرتراشی بدون جراحی برای لاغری موضعی و کوچک کردن سلولیت در سراسر جهان کاربرد دارد و طی سال‌های گذشته محبوبیت آن نزد پزشکان و متقاضیان عمل‌های زیبایی افزایش یافته است. پیکرتراشی بدون جراحی علاوه بر آن که روشی غیرتهاجمی است، از مزایایی مانند عدم نیاز به استراحت بعد از درمان، وجود نداشتن خطر عفونت و باقی نگذاشتن جای زخم بر روی بدن نیز برخوردار است.

چهار نشانه متقاضی ایدهآل پیکرتراشی


کاهش چربی در بخش‌هایی از بدن مانند پهلو، شکم، ران و بازو نه تنها باعث کاهش اعتماد به نفس می‌شود بلکه به سلامتی هم آسیب می‌رساند. برای کاهش مصرف چربی و از بین بردن توده‌های چربی انباشته شده در بدن، نیازمند ارزیابی مناسبی هستیم. روش‌های مختلف پیکرتراشی به عنوان راه‌حل‌های ایده‌آلی برای لاغری موضعی شناخته می‌شوند. اما چگونه می‌توانید متوجه شوید که آیا این روش‌ها برای شما مناسب هستند یا خیر؟

وقتی بیفایده بودن رژیم لاغری و ورزش اثبات شده باشد

رژیم و ورزش همچنان یکی از روش‌های پرطرفدار برای کاهش وزن و چربی بدن محسوب می‌شوند. با این حال، برای دستیابی به نتایج مطلوب با این روش‌ها نیازمند صبر بسیاری هستیم. علاوه بر این، در برخی موارد ورزش کردن برای کاهش چربی در برخی از بخش‌های بدن تقریباً غیرممکن است و به همین دلیل، این روش‌ها همواره کارساز نیستند. بنابراین، اگر تاکنون رژیم و ورزش را امتحان کرده و به نتایج دلخواه نرسیده‌اید، ممکن است به دنبال روش‌های مختلف پیکرتراشی باشید.

اگر به دلیل ابتلا به بیماری اجازه ورزش کردن ندارید

آیا دچار بیماری یا ناتوانی جسمی خاصی هستید که باعث می‌شود اجازه یا امکان انجام دادن ورزش‌ روزانه را نداشته باشید؟ اگر چنین مشکلی دارید، بهتر است با متخصص پیکرتراشی درباره بهترین روش لاغری بدون جراحی مشورت کنید.

اگر به دنبال روش موثری برای لاغری هستید

ساعت‌ها در باشگاه وزنه بلند کردن و ماه‌ها هر روز تمام محله را دویدن برای همه موثر نیست. اگر از ورزش نتیجه نگرفته‌اید، حتماً به دنبال روش ایمنی برای رسیدن به اندام دلخواهتان هستید، پیکرتراشی بدون جراحی می‌تواند پاسخی باشد که به دنبالش هستید.

اگر میخواهید بدون جراحی لاغر شوید

اگر می‌خواهید لاغر و خوش‌اندام شوید، اما نمی‌خواهید تن به تیغ تیز جراحی بسپارید، پیکرتراشی می‌تواند شما را به آرزوی همیشگی‌تان برساند. روش‌های لاغری موضعی معمولاً سریع و راحت هستند و حتی افراد پرمشغله نیز می‌توانند به راحتی برای انجام این درمان‌ها برنامه‌ریزی کنند.

مزایای پیکرتراشی بدون جراحی


از آنجایی که بیماران در جراحی های معمولی برای چند ساعت بیهوش هستند، همیشه خطرات عفونت در جراحی وجود دارد. علاوه بر این، جراحی های باز می توانند جای زخمی روی بدن بگذارند که تا پایان عمر یادآور انجام دادن عمل جراحی باشد. اما روش های غیر جراحی مانند پیکرتراشی با این خطرات همراه نیستند.

پیکرتراشی یک روش ایمن برای لاغری موضعی است که به شما کمک می کند تا در چند جلسه به اندام دلخواهتان برسید. جلسات درمان پیکرتراشی معمولاً کوتاه تر از جراحی های معمولی است، عوارض پس از پیکرتراشی حداقل است، دوره نقاهت بسیار کوتاه است و بیماران حداقل ناراحتی را تجربه می کنند یا اصلاً دچار ناراحتی نمی شوند. پیکرتراشی دردناک نیست و چون به صورت سرپایی انجام می شود، می توانید فعالیت های روزمره تان را پس از انجام درمان ادامه دهید. به علاوه، خودتان می توانید انتخاب کنید که کدام بخش از بدن را به طور موضعی لاغر کنید تا به اندامی ایده آل برسید.

انواع روش های پیکرتراشی


پیکرتراشی غیرجراحی به روش‌های مختلف انجام می‌شود؛ در تمام این روش‌ها توده‌های چربی اضافی و مقاوم در برابر ورزش و رژیم لاغری از بین برده می‌شود یا کم می‌شود و ناحیه‌های مختلف بدن شکل داده می‌شود تا اندامی ایده‌آل خلق شود. اکثر درمان‌های غیرجراحی بر یکی از چهار اصل زیر مبتنی هستند:

 • کرایولیپولیز، پیکرتراشی سرد یا انجماد کنترل شده: سلول‌های چربی در دمای انجماد از بین برده می‌شوند.
 • لیپولیز با لیزر: سلول‌های چربی با اعمال حرارت کنترل شده و انرژی لیزر نابود می‌شوند.
 • لیپولیز با رادیوفرکوئنسی: از تکنولوژی اولتراسوند و حرارت کنترل شده برای هدف گرفتن سلول‌های چربی استفاده می‌شود.
 • لیپولیز با تزریق: دزوکسی کولیک اسید برای از بین بردن سلول‌های چربی تزریق می‌شود.

پیکرتراشی غیرجراحی روشی برای کاهش وزن نیست. متقاضیان ایده‌آل پیکرتراشی وزنی نزدیک به وزن دلخواه دارند و فقط می‌خواهند توده‌های چربی مقاوم در برابر ورزش و رژیم را از بین ببرند. شاخص توده بدن در اکثر درمان‌های پیکرتراشی نباید بالاتر از 30 باشد.

کرایولیپولیز

کرایولیپولیز

پیکرتراشی سرد روش مورد تایید سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت برای لاغری موضعی است. پیکرتراشی سرد درمانی غیرتهاجمی، مبتنی بر علم کرایولیپولیز است. سلول‌های چربی نقاط مختلف بدن در این روش در دماهای بسیار پایین هدف گرفته می‌شود. بافت‌های پیرامونی توده‌های چربی کمترین آسیبی نمی‌بیند و فقط سلول‌های چربی در دمای انجماد از بین می‌روند که در نهایت از طریق سیستم لنفاوی از بدن دفع می‌شوند. سلول‌هایی که به روش کرایولیپولیز از بین می‌روند، دوباره در ناحیه‌های درمان ظاهر نمی‌شوند.

کرایولیپولیز برای لاغری موضعی ناحیه‌های زیر کاربرد دارد:

 • شکم
 • ران
 • پهلو
 • بازو
 • بالای سینه‌ها و بخش فوقانی پشت بدن
 • زیر باسن
 • غبغب

طول درمان

 • هر جلسه درمان 30 ـ 60 دقیقه طول می‌کشد و اکثر بیماران بعد از درمان نیازی به استراحت ندارند.
 • معمولاً باید چند جلسه درمان برای رسیدن به نتیجه دلخواه انجام شود.

لیپولیز لیزری

لیپولیز لیزری

لیزر لیپولیز روشی غیرتهاجمی است که در آن از انرژی لیزر برای گرم کردن و از بین بردن سلول‌های چربی استفاده می‌شود. دمای بالای درمان باعث مرگ سلول‌های چربی می‌شود. سیستم لنفاوی بدن سلول‌های چربی مرده را ظرف 12 هفته دفع می‌کند.

لیزر لیپولیز برای لاغری موضعی ناحیه‌های زیر کاربرد دارد:

 • شکم
 • پهلو

طول درمان

 • هر جلسه درمان تقریباً 25 دقیقه زمان می‌برد و معمولاً پس از درمان نیازی به استراحت کردن نیست.
 •  معمولاً برای رسیدن به نتیجه دلخواه لازم است که درمان چند بار تکرار شود.

لیپولیز با رادیوفرکانسی

لیپولیز با رادیوفرکانسی

UltraShape و BTL Vanquish ME دستگاه‌هایی هستند که برای لیپولیز با رادیوفرکانسی به کار برده می‌شوند و سازمان غذا و دارو ایمنی استفاده از آنها را برای پیکرتراشی تایید کرده است. در این روش از تکنولوژی اولتراسوند برای پیکرتراشی استفاده می‌شود. به طور کلی اولتراسوند با پوست بسیار مهربان است و بدون آن که کمترین آسیبی به پوست بزند، توده‌های چربی مقاوم را از بین می‌برد. بیمارانی که این روش را برای لاغری موضعی انتخاب می‌کنند، دچار ناراحتی نمی‌شوند یا حداقل ناراحتی را تحمل می‌کنند.

لیپولیز با رادیوفرکوئنسی برای لاغری موضعی ناحیه‌های زیر کاربرد دارد:

 • شکم
 • پهلو

طول درمان

 • هر جلسه درمان به طور متوسط یک ساعت طول می‌کشد و بیماران بلافاصله پس از درمان می‌توانند فعالیت‌های روزانه‌شان را ادامه بدهند.
 • معمولاً چند جلسه درمان باید انجام شود.

لیپولیز تزریقی

لیپولیز تزریقی

تزریق Kybella تزریق مورد تایید سازمان غذا و دارو و زارت بهداشت برای لاغری موضعی ناحیه زیر چانه یا غبغب است. در روش لیپولیز تزریقی از گونه سنتزی دزوکسی کولیک اسید استفاده می‌شود، این ماده به طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود و به جذب چربی کمک می‌کند. دزوکسی کولیک اسید قابلیت از بین بردن سلول‌های چربی را دارد. متابولیسم سلول‌های چربی مرده به تدریج و ظرف چند هفته در بدن انجام می‌شود.

لیپولیز تزریقی برای لاغری موضعی ناحیه‌های زیر کاربرد دارد:

 • غبغب

طول درمان

 • لیپولیز تزریقی معمولاً 30 دقیقه زمان می‌برد. عوارض درمان در اکثر موارد بسیار جزئی است و بیماران فقط با ورم و کبودی مختصری روبه‌رو می‌شوند. بیماران تقریباً بلافاصله بعد از تزریق می‌توانند فعالیت‌های روزمره‌شان را ادامه بدهند.
 • برای رسیدن به نتیجه دلخواه معمولاً لازم است که درمان چند بار تکرار شود.

مقایسه پیکرتراشی غیرجراحی و لیپوساکشن


مقایسه پیکرتراشی غیرجراحی و لیپوساکشن

لیپوساکشن یکی از پرطرفدارترین درمان‌های زیبایی است. متقاضی ایده‌آل لیپوساکشن باید وزن ثابتی داشته باشد و توده‌های چربی مقاومی در بدن داشته باشد که با ورزش و رژیم لاغری از بین نرفته باشد. هرچند لیپوساکشن معمولاً به بیهوشی نیاز دارد، اما می‌توان آن را به صورت سرپایی انجام داد.

عمل‌های لیپوساکشن زیر به تنهایی یا در کنار درمان‌های دیگر انجام می‌شوند:

 • لیپوساکشن با لیزر
 • لیپوساکشن با برق
 • تامسنت لیپوساکشن
 • لیپوساکشن اولتراسونیک

عوارض جراحی لیپوساکشن شامل خطرات معمول بیهوشی، عفونت، جمع شدن مایعات زیر پوست، آسیب دیدن اندام‌ها و ساختارهای عمقی‌تر، ترومبوز وریدهای عمقی و مشکلات قلبی و ریوی می‌شود. در مقابل پیکرتراشی غیرجراحی با خطرات کمتری همراه است، چرا که پیکرتراشی عمل جراحی نیست و به بیهوشی نیاز ندارد. به علاوه هزینه عمل‌های غیرجراحی لاغری موضعی معمولاً کمتر از جراحی لیپوساکشن است.

نکات مهم درباره انواع روش های پیکرتراشی


ناحیههای قابل درمان

پیکرتراشی به منظور از بین بردن چربی و پوست اضافی ناحیه‌های نزدیک گردن (غبغب)، بازو، ران، باسن، پهلو و شکم انجام می‌شود. عمل‌های جراحی این ناحیه‌ها بیش از ده ساعت طول می‌کشد و برای مشاهده نتیجه نهایی باید حدوداً 18 ماه صبر کنید. استفاده از وسایل و راهکارهای مصنوعی یا طبیعی به منظور افزایش تونوس عضلانی و تناسب اندام اصطلاحاً پیکرتراشی گفته می‌شود. بنابراین در روش‌های پیکرتراشی می‌توانید در صورت نیاز از مزیت افزایش تون عضلات نیز بهره بگیرید. مطالعات علمی نشان می‌دهد که ورزش، رعایت رژیم غذایی مناسب و انجام تمرین‌های تقویتی روش موثری برای تغییر بدن به شمار می‌آید.

بهبود توان عضلانی

وقتی عضلات به شدت کار می‌کنند و بسیار خسته می‌شوند، معمولاً رشد می‌کنند. به عبارت ساده بزرگ شدن عضله به این معنا است که بار کاری فراوان، فراتر از آنچه عضله قادر به تحمل آن باشد، به عضله تحمیل شده است. تمرین‌های تقویتی بر این اصل استوارند. فیبرهای عضلانی در اثر تمرین‌های مکرر متلاشی می‌شوند و در نهایت عضله به مرور زمان قوی‌تر می‌شود.

پیکرتراشی روشی برای کاهش وزن نیست

پیکرتراشی اندامی متناسب خلق می‌کند و تنوس عضلات را افزایش می‌دهد؛ در نتیجه در طول درمان کمی وزن کم خواهید کرد. بااین حال پیکرتراشی جایگزینی برای ورزش و رژیم لاغری نیست. پیکرتراشی باعث کاهش وزن شدید نمی‌شود. در واقع هر بیماری که روش پیکرتراشی را برای تناسب اندام انتخاب می‌کند، ابتدا باید با متخصص مشورت کند و مطمئن شود که با توجه به نوع بدن و وزنی که دارد، درمان پیکرتراشی برای او مناسب است. شاخص توده بدن (BMI) اندازه‌گیری استانداردی است که برای بررسی برخوردار بودن بیمار از معیارهای درمان انجام می‌شود.

متفاوت بودن روش درمان برای بیماران مختلف

هر فرد دارای ساختار و شکل بدن منحصر به فردی است؛ به همین دلیل روش‌های پیکرتراشی برای همه بیماران یکسان نیست. تعداد جلسات درمان به عوامل متعددی بستگی دارد، اما هدف نهایی همواره دستیابی به تنوس عضلانی و شکل بدن مطلوب بیمار است. به عنوان مثال، اگر تنها می‌خواهید یک توده چربی را حذف کنید، احتمالاً یک جلسه پیکرتراشی غیرجراحی کافی خواهد بود. یک جلسه پیکرتراشی غیرجراحی می‌تواند چربی‌های اضافی را به میزان 20 ـ 25 درصد کاهش دهد. از سوی دیگر، اگر می‌خواهید چندین توده چربی را حذف کنید، باید سه تا پنج جلسه درمان را طی یک دوره شش هفته‌ای انجام دهید.

عامل مهم دیگری که در تهیه طرح درمان در نظر گرفته می‌شود، بودجه بیمار است. برخی درمان‌ها پرهزینه‌تر از دیگران هستند. با این حال، روش‌های پیکرتراشی غیرجراحی ارزان‌تر از جراحی‌های معمولی هستند. همچنین، کیفیت و وضعیت پوست نیز در تعیین روش درمان مدنظر قرار می‌گیرد. برای بیمارانی که دارای آلرژی پوستی هستند، روش‌های خاص درمان توصیه می‌شود. هنگام انتخاب روش درمان لاغری موضعی، حتماً به توصیه‌های پزشک معالج خود توجه کنید.

علم پیکرتراشی

مطالعات علمی نشان داده است که نوشیدنی 500 میلی‌لیتر آب در طول روز سرعت متابولیسم بدن را به میزان 30 درصد افزایش می‌دهد. متابولیسم بدن اصلی است که علم پیکرتراشی بر آن استوار است. نوشیدن آب فراوان در کنار مصرف پروتئین‌های مرکب، کربوهیدرات‌های پیچیده و چربی‌های سالم سریع‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای افزایش سرعت متابولیسم بدن است. با رعایت این توصیه‌ها می‌توانید به اندام دلخواه و تنوس عضلانی مورد نظرتان برسید.

تعیین متقاضیان ایدهآل پیکرتراشی

بهترین راه برای اطمینان از مناسب بودن پیکرتراشی غیرجراحی این است که شخصاً با متخصص مشورت کنید. دو نوع چربی در بدن انسان وجود دارد. نوع اول چربی احشایی است که در عمق بافت‌های عضلانی قرار دارد و نرم یا قابل نیشگون گرفتن نیست. نوع دوم چربی زیرپوستی است که روی عضله قرار دارد و کاملاً نرم و قابل نیشگون گرفتن است. چربی زیرپوستی را به راحتی می‌توان با استفاده از تکنیک‌های غیرجراحی مانند پیکرتراشی با لیزر از بین برد. اما افرادی که چربی احشایی فراوان دارند، باید راه سخت‌تر را در پیش بگیرند و ورزش کنند تا به اندام دلخواه برسند.

پیکرتراشی برای بخشهای خاصی از بدن مناسب است

پیکرتراشی به منظور لاغری موضعی بخش‌های خاصی از بدن انجام می‌شود. برای مثال اگر چربی اضافی زیر پوست بازو داشته باشید، می‌توانید این ناحیه را بدون نیاز به جراحی به طور موضعی لاغر کنید. بخش داخلی و خارجی ران، شکم و پهلو نیز از جمله بخش‌هایی هستند که امکان لاغر کردن آنها به روش پیکرتراشی وجود دارد.

پیکرتراشی، روشی بدون عوارض جانبی

پیکرتراشی هیچ گونه عوارض جانبی ناخوشایندی به دنبال ندارد و به همین دلیل است که همه می‌خواهند این درمان موثر را امتحان کنند. پیکرتراشی برخلاف جراحی‌های معمولی با خطر عفونت ناشی از بیهوشی همراه نیست و احتمال بروز حساسیت بعد از جراحی نیز در پیکرتراشی به صفر می‌رسد. به علاوه پیکرتراشی باعث احساس درد در هیچ نقطه‌ای از بدن نمی‌شود. بیماران فقط ناراحتی خفیفی را به دلیل متمرکز کردن نور بر روی ناحیه درمان احساس می‌کنند و هیچ نشانه ناراحت کننده دیگری در کل درمان بروز نمی‌یابد. همچنین تاکنون هیچ یک از افرادی که پیکرتراشی انجام داده‌اند، مشکل عفونت را پس از درمان گزارش نکرده‌اند.

طول درمان

هر جلسه پیکرتراشی معمولاً سی تا چهل دقیقه و حداکثر یک ساعت زمان می‌برد. از این رو، اگرچه در طول این روند بیهوش نیستید، اما بهتر است که کتاب یا وسایل دیگری را همراه خود داشته باشید تا در طول این فرآیند احساس خستگی نکنید. البته اگر دوست داشته باشید، می‌توانید چند دقیقه استراحت کوتاهی داشته باشید. مقایسه شرایط انجام پیکرتراشی با جراحی‌های معمولی نشان می‌دهد که جراحی‌های معمولی بیش از 10 ساعت زمان می‌برند و دوره نقاهت بعد از آن گاهی تا یک ماه طول می‌کشد.

طول دوره درمان ممکن است بسته به روش درمان، وضعیت پوست و توصیه‌های پزشک بیش از شش هفته باشد. پس از اتمام دوره درمان، به تدریج ظرف شش ماه اثرات درمان را مشاهده خواهید کرد و بدن به نتایج دلخواه می‌رسد.

کیفیت نتایج نهایی همواره به خودتان بستگی دارد

پزشک بهترین طرح درمان را توصیه می‌کند. انتظار می‌رود که ظرف چند ماه متوجه تغییرات بشوید، بااین حال حفظ اندام متناسب و ساختار عضلانی دشوارتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. برای حفظ نتایج به دست آمده لازم است که از طریق رعایت یک رژیم غذایی سالم و مغذی از خودتان مراقبت کنید و ورزش را فراموش نکنید. حفظ تنوس عضلانی برای داشتن اندامی متناسب و خوش‎فرم ضروری است.

در این مقاله با معیارهای انجام پیکرتراشی غیرجراحی آشنا شدید. همان‌طور که گفته شد همه شرایط انجام درمان پیکرتراشی را ندارند، به همین دلیل لازم است قبل از شروع درمان با پزشک مشورت کنید. جراحی‌های قدیمی نیز محدودیت‌هایی در ارتباط با شاخص توده بدنی دارند و برخی بیماران باید شاخص توده بدن را قبل از شروع درمان به حد مناسبی برسانند تا شرایط انجام جراحی لاغری را پیدا کنند.

یکی از موانع اصلی برای رسیدن به نتیجه مطلوب که از همان ابتدا بر روند درمان اثر می‌گذارد، اراده راسخ بیمار برای رعایت توصیه‌های پزشک است. هرچند انجام شدن جلسات پیکرتراشی نیازی به تلاش بیماران ندارد، اما بقیه درمان و نتیجه گرفتن از درمان فقط و فقط به خود بیمار بستگی دارد. بهترین کار این است که رژیم غذایی مناسبی داشته باشید و در هر شرایطی از آن تبعیت کنید. برخی نیز ورزش کردن را به برنامه روزانه‌شان اضافه می‌کنند. پیکرتراشی بدون جراحی روشی بدون درد و غیرتهاجمی است که نتایج رضایت‌بخشی را به دست می‌دهد. اگر این امکان را دارید که از این تکنولوژی برای رسیدن به اندامی متناسب بهره بگیرید، بدون آن که مجبور به تحمل درد و ناراحتی جراحی شوید، توصیه می‌کنیم که این درمان غیرجراحی را حتماً امتحان کنید.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی