میکرونیدلینگ پوست: روش کم تهاجمی شادابی پوست (مزایا،عوارض وهزینه)

mikro

میکرونیدلینگ یک روش بی‌خطر، بدون نیاز به استفاده از مواد شیمیایی و کم‌تهاجمی است که تولید کلاژن را تحریک کرده و باعث جوان‌سازی پوست صورت می‌شود. کلاژن و الاستین، بافت، ساختار و ظاهر پوست را شکل می ‌دهند. با افزایش سن، این ترکیبات به علت قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید و عوامل محیطی تجزیه شده و باعث خشک، نازک و چین و چروک‌دار شدن پوست می ‌شود. میکرونیدلینگ یک روش مکانیکی برای معکوس کردن روند شکست این ترکیبات است.

اگر شما از  جوش، چین و چروک‌ها، افتادگی پوست و علائم کشیدگی روی پوست خود ناراحت هستید می‌توانید به کمک روش میکرونیدلینگ این عوارض را اصلاح کنید. متخصصین پوست و موی کلینیک رازی در مورد انتظارات شما از نتایج این فرایند با شما گفتگو کرده و تعداد جلساتی را که برای درمان نیاز دارید مشخص خواهند کرد. میکرونیدلینگ می‌تواند به شما در دستیابی به پوستی شاداب‌تر، جوان‌تر و سفت‌‌تر کمک کرده تا زیبایی و تصویر ذهنی شما نسبت خودتان بهبود یابد. برای دریافت مشاوره در خصوص میکرونیدلینگ یا رزرو نوبت در کلینیک رازی با شماره‌  02188334029 و   02188333259 تماس حاصل فرمایید.

 

 

میکرونیدلینگ چیست؟


mikro1

میکرونیدلینگ پوست که به آن میکرونیدلینگ تراپی، القا کلاژن و القا کلاژن از طریق پوست هم گفته می‌شود، یک روش کم‌تهاجمی برایجوان‌سازی پوست است. در این روش از یک دستگاه که روی آن سوزن‌های ریزی قرار داده شده است استفاده می‌شود. سوزن‌ها به صورت کنترل‌شده سوراخ‌های کوچکی در پوست ایجاد می‌کنند.  میکرونیدلینگ برای بهبود رنگ و بافت پوست، درمان ظواهر پیری، جای زخم، علائم کشیدگی و رنگدانه های پوست و جای آکنه و آفتاب ‌سوختگی به کار برده می‌شود. پس از انجام فرایند میکرونیدلینگ از محصولات موضعی به طور مستقیم روی پوست استفاده می‌شود که می‌تواند جذب لایه‌های عمیق پوست شود و اثر فرایند را افزایش دهد. پس از چند جلسه درمانی به روش میکرونیدلینگ بهبودی‌های زیر در پوست حاصل می‌شود:

میکرونیدلینگ تقریباً می‌تواند در همه قسمت‌های بدن به کار برده شود و غالباً در مناطق زیر از بدن انجام می‌شود:

 • صورت
 • گردن
 • قفسه سینه
 • دست‌ها

شما می توانید سوالات خود را در این زمینه از دکتر بپرسید.

مزایای میکرونیدلینگ چیست؟


میکرونیدلینگ

هنگامی که پوست شما فرآیند التیام بخشی خود را آغاز می‌کند باعث شارژ شدن توانایی طبیعی بدن برای تولید کلاژن و الاستین می‌شود که برای پوست فربهی و سفتی را به ارمغان می‌آورد. همچنین در این روش بافت پوست نیز بهبود می‌یابد، ظاهر جای اسکار و اثرات گشیدگی پوست کاهش می‌یابد و سفتی و شادابی را به پوست هدیه می‌کند.

مراقبت‌های قبل از انجام میکرونیدلینگ


آماده سازی پوست برای این فرآیند حصول نتایج فوق‌العاده را تضمین می‌نماید. پوست سالم پاسخ بهتری به درمان می‌دهد و نتایج آن نیز دوام بیشتری خواهد داشت. سلول‌های پوستی برای بهترین عملکرد به مواد مغذی احتیاج دارند و رژیم ضد پیری که ما توصیه می‌کنیم باید شامل موارد زیر باشد:

 • از هیچ محصول ریتن – آ برای 12 ساعت پیش از درمان استفاده نشود.
 • از هیچ تراپی یا دارویی برای سیستم ایمنی بدن برای 12 ساعت پیش از درمان استفاده نشود.
 • 24 ساعت پیش از درمان نباید برای مدت طولانی در معرض خورشید قرار بگیرید یا پوست آفتاب سوخته داشته باشید.
 • پوست باید تمیز و عاری از آرایش باشد.
 • اگر پیش از درمان بیرون زدن ناگهانی فعال یا شدید جوش اتفاق افتاد، باید به صورت مورد به مورد ارزیابی شود.
 • مکمل‌های خوراکی (امگا3، گلوکوزامین و مولتی ویتامین)
 • تمیز کننده‌ها و تنظیم کننده‌ها
 • ویتامین A موضعی (با دوز بالا مصرف نشود)
 • ویتامین C موضعی
 • آنتی اکسیدان موضعی
 • پپتیدهای موضعی مس
 • فاکتورهای رشد موضعی
 • ضد آفتاب

فرآیند میکرونیدلینگ


کلاژن یک نوع پروتئین است که به پوست ساختار داده و مانند یک شبکه، سلول‌های پوست را در کنار هم قرار می‌دهد. کلاژن به پوست لطافت و ظاهر جوانی می‌دهد. با افزایش سن، کلاژن شروع به شکست می‌کند. سوزن‌های ریز که در فرایند میکرونیدلینگ پوست به کار برده می‌شوند، در لایه درم پوست کانال‌هایی میکروسکوپی ایجاد کرده و واکنش طبیعی بدن برای التیام زخم را برمی‌انگیزد و کلاژن و الاستین جدید در پوست تولید شده و پوست بهبود می‌یابد. دستگاه به آرامی روی پوست حرکت می‌کند، در حین حرکت به لایه‌های پوستی که نزدیک به سطح پوست هستند نفوذ می‌نماید، عمق این نفوذ تا 2 میلی متر است تا زخم‌های ریز و بیشمار سوزن روی پوست ایجاد کند. این تراپی بدن را تحریک می‌کند تا از طریق تولید فیبرهای جدید کلاژن و الاستین عکس العمل نشان دهد. با عکس العمل نشان دادن پوست، پوست باد کرده و ضخیم می‌شود و ظاهر اسکارها، چروک و خطوط ظریف پوست را کاهش خواهد داد.

 در ابتدا پوست تمیز شده و شاید کرم بی حس کننده برای کم کردن ناراحتی تراپی روی پوست مالیده شود. برای نتایج بهتر، پزشکان از محصولات تحریک کننده کلاژن همچون هیالورونیک اسید، سرم ویتامین C یا سفید کننده پوست برای پیگمنتیشن حین فرآیند استفاده می‌کنند. سپس از یک دستگاه کوچک شبیه به قلم، با سر قابل تعویض که 12 سوزن بسیار ریز در آن قرار دارد، استفاده می‌شود. قلم سوزنی، سرعت‌های مختلفی دارد و می‌توان عمق نفوذ سوزن را تنظیم کرد و به سوزن‌ها اجازه می‌دهد با زوایای مختلفی تا 90 درجه به پوست نفوذ کنند تا جذب محصولات افزایش یابد.

نحوه اثرگذاری میکرونیدلینگ چگونه است؟


سه فاز در پروسه ترمیم زخم و جراحت وجود دارد:

 • فاز اول: التهاب. سوراخ کردن پوست سیستم ایمنی بدن را فعال می‌کند تا زخم‌ها را ضد عفونی کند، مواد بجا مانده را از بین ببرد، جریان خون را افزایش دهد و شروع به ساخت بافت جدید کند.
 • فاز دوم: تکثیر. زخم دوباره ساخته می‌شود و این بار با سلول‌های التیامی جدید، همچنین با کلاژن و الاستین موقتی (نوع 3)، که همگی بخشی از یک ماتریس خارج سلولی هستند. علاوه بر این، شبکه جدیدی از عروق خونی ایجاد می‌شود.
 • فاز سوم: ترمیم زخم با بافت‌های پوستی و عروق خونی جدید جایگزین می‌شود. کلاژن نوع 3 در بافت تازه تشکیل شده، با کلاژن قوی‌تر نوع 1 جایگزین می‌شود، که می‌تواند منقبض شود تا اثری سفت کننده روی پوست ایجاد کند.

دوره ریکاوری پس از درمان


برای یک الی سه روز اول پوست بسیار خشک خواهد بود و احساس سفتی و کشیدگی خواهد داشت و بیماران می‌توانند بعد از دو الی سه روز، یا هر وقت که راحت بودند، مصرف محصولات مراقبت پوستی سابق خود را از سر بگیرند.

 • روز یکم: اریتما و قرمزی پوست و شدت آن به میزان تهاجمی بودن درمان بستگی دارد.
 • روز دوم: یک هاله قرمزی یا صورتی رنگی مانند آفتاب سوختگی روی پوست وجود خواهد داشت. تورم در روز دوم اندکی بیشتر قابل تشخیص است.
 • روز سوم تا پنجم: پوست رنگی صورتی یا طبیعی دارد. تورم فروکش می‌کند.

مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ


میکرونیدلینگ

پس از درمان، برای قرار گرفتن در معرض آفتاب احتیاط کنید. تا 12 ساعت پس از درمان از کرم ضد آفتاب استفاده نکنید زیرا کانال‌های پوستی برای مدت مشخصی باز هستند و برخی از کرم‌های ضد آفتاب موجود در بازار ماهیتی سمی دارند. پس از درمان می‌توانید از سرم ویتامین C یا هیالورونیک اسید برای آبرسانی، ترمیم و محافظت از پوست استفاده کنید. واکنش التهابی پوست به شدت کوتاه مدت است و در عرض چند ساعت بطور چشمگیری از بین می‌رود و قرمزی پوست به رنگ صورتی تبدیل می‌شود که ممکن است 12 تا 48 ساعت باقی بماند. به منظور کاهش قرمزی پوست، پزشکان توصیه می‌کنند پس از تراپی از هیالورونیک اسید استفاده شود و برای محافظت از پوست نیز می‌توانید از ضد آفتاب‌های زینک پایه استفاده کنید. استفاده از لوازم آرایشی حاوی مواد معدنی پس از درمان بلامانع است.

 • حداقل تا 12 ساعت پس از درمان از انجام ورزش‌های شدید خودداری کنید.
 • حداقل تا 12 ساعت پس از درمان آرایش نکنید.
 • قلم سوزنی پوست ممکن است باعث تبخال زدن در بیماران شود و باید برای کسانی که مستعد بیرون زدن ناگهانی بثورات پوستی هستند، داروی پروفیلاکسی تجویز شود.
 • صورت را چند ساعت پس از درمان کاملاً بشویید. به آرامی صورت خود را با آب ولرم ماساژ دهید و تمام خونابه و سایر مواد باقیمانده همچون خون خشک شده را برطرف کنید.

چند جلسه درمان لازم است تا نتیجه موردنظر دیده شود؟


پس از 6 تا 8 هفته نتایج نمایان می‌شوند و این نتایج تا مدتی به طور مداوم بهبود می‌یابند. پوست ما خود را ترمیم کرده و تقریباً هر 6 هفته سرعت تغییرات ناشی از میکرونیدلینگ افزایش می‌یابد. برای حصول نتایج بهتر عموماً توصیه می‌شود که جلسات درمانی تکرار شوند اما اثرات بهبودی پس از یک جلسه درمانی دیده می‌شود. کیفیت و گستردگی درمان برای ناحیه‌ای که باید درمان شود، زمان انجام درمان و تعداد جلسات مورد نیاز به وضعیت پوست بیمار بستگی دارد. معمولاً 1 تا 3 جلسه درمانی کافی است. در این مورد در جلسه مشاوره با شما مفصل صحبت شده و توسط شما تأیید خواهد شد.

سوالات رایج


میکرونیدلینگ

آیا این درمان دردناک است؟

می‌توان پیش از درمان از کرم‌های بی حسی استفاده کرد که به طرز خارق العاده هر گونه درد را کاملاً از بین می‌برد یا کاهش می‌دهد.

چه زمانی باید از میکرونیدلینگ اجتناب کرد؟

“این درمان را می‌توان برای هر نوع پوست و رنگ پوستی انجام داد، هر چند اگر شخص عفونت فعالی همچون زرد زخم، آکنه فعال و ملتهب یا روزاسه روی پوست خود دارد باید از این درمان اجتناب کند. کسانی که پوست بیش از حد حساس، اگزمای حاد یا پوستی آفتاب سوخته دارند نیز باید از این روش پرهیز نمایند.

آیا عوارض جانبی منفی در این درمان وجود دارد که نیاز به نگرانی باشد؟

در موارد بسیار نادر پیش آمده که بیمار عوارض جانبی منفی را تجربه کنند، حتی با درمان‌های خیلی تهاجمی. عوارض جانبی معمول قرمزی و التهاب برای 2 الی 4 روز پس از درمان است. میکرونیدلینگ برای بیمارانی که بدنبال بهبود ظاهر اسکار و بافت پوستی خود هستند درمان خارق‌العاده‌ای به شمار می‌رود.

اگر از فیلرهای پوستی استفاده کرده باشم آیا می‌توانم از میکرونیدلینگ را انجام دهم؟

بله. بیماران می‌توانند پس از استفاده از فیلرهای پوستی ژل  از درمان میکرونیدلینگ نیز بهره ببرند، البته باید بین این دو درمان به اندازه کافی فاصله وجود داشته باشد. اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل 3 هفته بعد از دریافت فیلر یا ژل‌های پوستی صبر کنید و بعد از این زمان برای دریافت درمان میکرونیدلینگ اقدام نمایید.

اگر این درمان بیش از حد تهاجمی انجام شود آیا ممکن است میکرونیدلینگ اسکار روی پوستی ایجاد کند؟

ایجاد شدن اسکار روی پوست با میکرونیدلینگ بسیار بعید است ولی امکانش وجود دارد که اگر پزشک یا درمان گر به خوبی آموزش ندیده باشد یا اگر درمان گر این روش درمانی را بیش از حد تهاجمی انجام دهد، با میکرونیدلینگ روی پوست اسکار ایجاد شود. هرچند، بیشترین عوارض (که بسیار هم نادر هستند) بخاطر استقاده از سرم‌ها یا مواد روی زخم‌های باز در حین درمان ایجاد می‌شوند.

اگر میکرونیدلینگ با درمان PRP تلفیق شود تأثیر بیشتری خواهد داشت؟

بسیاری از متخصصین مشاهده کرده‌اند که این درمان در تلفیق با PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) بهبودی کلی در درمان جای زخم آکنه داشته است. این نتایج معمولاً به این خاطر ایجاد شده‌اند که بیمار بصورت جدی درمان را دنبال کرده یا تلفیقی از میکرونیدلینگ، PRP و لیزر را انجام داده است. درمان PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) هنوز نسبتاً جدید است و اگرچه داده‌ها نوید بخش هستند ولی به اندازه‌ای که اثربخشی این درمان مورد تصدیق عموم واقع شود داده وجود ندارد.

آیا می‌توان میکرونیدلینگ را برای هر نوع پوست و رنگ پوستی انجام داد؟

قطعاً. این درمان برای هر نوع و رنگ پوستی موثر است. خطر التهاب پس از درمان یا  هایپرپیگمنتیشن نیز شما را تهدید نمی‌کند.

چه کسی می‌تواند میکرونیدلینگ را انجام دهد؟

از درمارولرها همچنان در منازل و سالن‌های ماساژ استفاده می‌شود. اگز به دنبال سطح مناسب میکرونیدلینگ هستید، این درمان را باید درمان‌گر مجرب و آموزش دیده و در یک محیط استریل انجام دهد، تا بیمار از ایمنی و حصول بهترین نتایج ممکن مطمئن باشد.

این درمان چقدر دوام دارد؟

جلسات میکرونیدلینگ معمولاً بین 30 الی 60 دقیقه طول می‌کشد که به نوع وضعیت پوستی و اندازه ناحیه تخت درمان بستگی دارد. ممکن است برای رسیدن به بهترین نتایج، به چندین جلسه نیاز باشد، با فاصله حدود 4 الی 6 هفته بین هر جلسه. باید خاطر نشان کرد که پوست هر کس متفاوت است و به همین خاطر نتایج مطلوب هر شخص نیز متفاوت خواهد بود.

میکرونیدلینگ چقدر هزینه خواهد داشت؟

در اکثر مطب‌ها یک جلسه مشاوره رایگان برایتان گذاشته می‌شود تا در مورد گزینه‌های موجود اطلاعات کافی را به دست آورید. برای حصول بهترین نتایج ممکن، میکرونیدلینگ معمولاً در ترکیب با سایر تراپی‌ها انجام می‍‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی
× مشاوره در واتساپ