اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) چگونه است؟

اتوپلاستی – که با نام جراحی زیبایی گوش نیز شناخته می‌شود – روشی است که برای تغییر شکل، موقعیت یا اندازه گوش‌ها به کار می‌رود. اگر گوش‌هایتان شکل مناسبی ندارند یا حالت بیرون زده دارند، ممکن است عمل اتوپلاستی را انتخاب کنید. همچنین اگر گوش‌های شما به دلیل آسیب دیدگی یا نقص مادرزادی بدشکل باشند، می‌توانید به جراحی زیبایی گوش فکر کنید.

اتوپلاستی را می‌توان در هر سنی پس از رسیدن گوش‌ها به اندازه کامل خود- معمولاً پس از ۵ سالگی- تا بزرگسالی انجام داد.

اگر کودکی با بیرون‌ زدگی گوش‌ها و سایر مشکلات شکل گوش متولد شود، در صورت آغاز مشکل بلافاصله پس از تولد می‌توان با آتل زدن این مشکلات را با موفقیت اصلاح کرد.

اگر عمل زیبایی گوش را در نظر گرفته‌اید، باید همواره به دنبال یک جراح زیبایی متبحر و آموزش دیده با تجربه کافی باشید. برای دریافت بهترین نتیجه ممکن، جراحی را انتخاب کنید که در یک مرکز پزشکی بزرگ و معتبر مانند کلینیک تخصصی پوست و مو رازی فعالیت کند. با شماره 09227526817 با ما تماس بگیرید و جلسه مشاوره خود را رزرو کنید و اگر سوالی درباره عمل جراحی اتوپلاستی دارید از ما بپرسید.

اتوپلاستی چیست؟


اتوپلاستی، عمل جراحی زیبایی گوش نیز نامیده می‌شود که روی قسمت قابل مشاهده گوش خارجی انجام می‌شود.

اتوپلاستی چیست

گوش انسان شامل چین‌های غضروفی است که در پوست پوشانده شده‌اند. این بخش، قبل از تولد شروع به رشد می‌کند و در سال‌های پس از تولد به رشد خود ادامه می‌دهد.

اگر لاله گوش شما به درستی رشد نکرده باشد، می‌توانید برای اصلاح اندازه، موقعیت یا شکل گوش‌های خود، عمل اتوپلاستی را انتخاب کنید.

جراحی اتوپلاستی انواع مختلفی دارد:

 • بزرگ کردن گوش: گاهی اوقات ممکن است افراد گوش‌های کوچک داشته باشند یا گوش‌های آنها به اندازه کافی رشد نکرده باشد. در این موارد ممکن است بخواهند برای افزایش اندازه گوش خارجی خود، جراحی زیبایی گوش انجام دهند.
 • پینینگ گوش: این عمل اتوپلاستی شامل نزدیک کردن گوش‌ها به سر است. این کار روی افرادی انجام می‌شود که گوش‌های آنها به میزان قابل توجهی از دو طرف سر بیرون زده است.
 • کوچک کردن گوش: ماکروتیا به وضعیتی گفته می‌شود که در آن گوش‌ها بزرگتر از حد معمول هستند، افراد مبتلا به ماکروتیا ممکن است برای کاهش اندازه گوش‌های خود، عمل جراحی زیبایی گوش انجام دهند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای عمل اتوپلاستی هستند؟


عمل جراحی اتوپلاستی معمولاً در شرایط زیر انجام می‌شود:

کاندیدای اتوپلاستی

 

 • بیرون زدن گوش‌ها از سر
 • بزرگتر بودن یا کوچکتر بودن گوش‌ها از حد معمول
 • شکل غیر طبیعی گوش‌ها از بدو تولد به دلیل آسیب‌دیدگی، ضربه یا یک مشکل ساختاری

علاوه بر این ممکن است برخی از افراد قبلا جراحی زیبایی گوش انجام داده باشند اما از نتایج آن راضی نباشند؛ به همین دلیل ممکن است عمل جراحی دیگری را انتخاب کنند.

داوطلبین مناسب برای عمل جراحی اتوپلاستی افرادی هستند که شرایط زیر را داشته باشند:

 • سن پنج سال یا بیشتر. در این زمان، گوش به ۹۰ درصد اندازه خود در سنین بزرگسالی رسیده است.
 • داشتن سلامت عمومی.  داشتن هرگونه بیماری زمینه‌ای می‌تواند خطر ایجاد عوارض را افزایش دهد یا بهبودی بیمار را تحت تاثیر قرار دهد.
 • سیگار نکشیدن. سیگار کشیدن می‌تواند جریان خون در این ناحیه را کاهش داده و روند بهبودی را کندتر کند.

نحوه آمادگی


شما با یک جراح پلاستیک درباره عمل اتوپلاستی صحبت می‌کنید. به احتمال زیاد در اولین قرار ملاقات شما، جراح پلاستیک موارد زیر را انجام می‌دهد:

 • مرور سابقه پزشکی. شما باید برای پاسخ دادن به سوالاتی درباره مشکلات پزشکی کنونی و گذشته خود، به ویژه سابقه هرگونه عفونت‌ گوش آماده باشید. همچنین ممکن است پزشک درباره داروهایی که مصرف می‌کنید یا اخیراً مصرف کرده‌اید و هرگونه عمل جراحی که پیشتر انجام داده‌اید از شما سوال کند.
 • انجام معاینه فیزیکی. پزشک برای تعیین گزینه‌های درمانی، گوش‌های شما، از جمله محل قرارگیری آنها، اندازه، شکل و تقارن آنها را معاینه و بررسی می‌کند. همچنین ممکن است برای کامل کردن پرونده پزشکی از گوش‌های شما عکسبرداری شود.
 • مورد بحث قرار دادن انتظارات. احتمالاً پزشک از شما علت انجام اتوپلاستی را می‌پرسد و همچنین از شما می‌پرسد که پس از عمل، انتظار چه نتایجی را دارید. اطمینان حاصل کنید که خطرات و عوارض جانبی اتوپلاستی مانند اصلاح بیش از حد را کاملا فهمیده‌اید.

اگر داوطلب مناسبی برای عمل اتوپلاستی باشید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند قبل از عمل اقداماتی را برای آماده سازی خود انجام دهید.

غذا و داروها

احتمالاً باید از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل‌های گیاهی خودداری کنید؛ زیرا می‌توانند خونریزی را افزایش دهند.

سایر اقدامات احتیاطی

سیگار جریان خون را در پوست کاهش می‌دهد و می‌تواند از سرعت بهبودی بکاهد. پزشک به شما توصیه می‌کند که اگر سیگار می‌کشید،  قبل از جراحی و در دوران نقاهت سیگار را ترک کنید. همچنین باید برنامه‌ریزی کنید تا پس از جراحی، کسی شما را  به خانه برساند و شب اول بهبودی‌ را در کنار شما بماند.

مراحل عمل جراحی گوش چیست؟


مرحله 1 – بیهوشی

برای راحتی شما در طول عمل جراحی، دارو تجویز می‌شود. گزینه‌ها شامل بیهوشی موضعی، وریدی یا بیهوشی عمومی هستند. پزشک بهترین گزینه را به شما توصیه خواهد کرد.

جراحی اتوپلاستی

مرحله 2 – برش

در طول عمل جراحی برای اصلاح بیرون زدگی گوش‌ها، از تکنیک‌های جراحی برای ایجاد یا افزایش چین‌های آنتی هلیکال (داخل لبه گوش) و کاهش بزرگی غضروف کانکال (بزرگ‌ترین و عمیق‌ترین فرورفتگی گوش خارجی) استفاده می‌شود. برش‌های اتوپلاستی معمولاً در سطح پشتی گوش ایجاد می‌شوند. اگر ایجاد برش در قسمت جلوی گوش ضرورت داشته باشد، برای پنهان کردن برش‌ها آنها را در داخل چین‌های گوش می‌زنند. برای محکم کردن غضروف‌های تازه شکل گرفته در جای خود، از بخیه‌های داخلی غیر قابل جابجایی استفاده می‌شود.

مرحله 3 – بستن برش‌ها

برش‌ها با بخیه‌های خارجی بسته می‌شوند. تکنیک‌ها از فردی به فرد دیگر متفاوت است و پزشک مراقب است تا باعث تغییر ساختارهای دیگر گوش نشده و از ایجاد ظاهر غیر طبیعی جلوگیری کند.

مرحله 4 – مشاهده نتایج نهایی

نتایج عمل جراحی زیبایی گوش در موارد بیرون زدگی گوش‌ها تقریباً فوری هستند و بلافاصله پس از برداشتن پانسمان‌ها شکل جدید گوش در مراحل اولیه بهبودی قابل مشاهده است. با نزدیک شدن دائمی گوش به سر، زخم‌های جراحی به خوبی پشت گوش پنهان شده یا در چین‌های طبیعی دفن می‌شوند.

آیا درمان همیشه لازم است؟


درمان همیشه ضرورت ندارد. برخی از مشکلات بدون مداخله برطرف می‌شوند. زمان مناسب برای انجام اتوپلاستی زمانی است که کودک پنج یا شش ساله است و رشد گوش‌های او کامل شده است. این اولین سنی است که برای جراحی توصیه می‌شود. با این حال پس از این دوره، فرد می‌تواند در هر سنی تحت درمان قرار بگیرد.

اگر درمان در دو تا سه هفته اول زندگی کودک آغاز شود، از یک روش غیر جراحی به نام قالب گیری گوش یا آتل بندی استفاده می‌شود که می‌تواند موثر باشد.

بهبودی


روند بهبودی تا حدی به نوع جراحی که فرد تحت آن قرار می‌گیرد، بستگی دارد. پس از جراحی، پزشک یک پانسمان را روی گوش‌ها قرار می‌دهد. پانسمان برای چند روز در جای خود باقی می‌‌ماند، اما ممکن است پزشک روز بعد از جراحی، برای بررسی وجود هماتوم به طور موقت آن را بردارد.

بهبودی بعد از اتوپلاستی

پس از برداشتن دائمی پانسمان،‌ ممکن است لازم باشد فرد به خصوص در شب یک هدبند محافظ روی گوش‌ها ببندد. این محافظ می‌تواند از کشیده شدن گوش‌ها به سمت جلو در هنگام خواب جلوگیری کند.

ممکن است فرد پس از عمل متوجه موارد زیر شود:

 • چندین روز درد
 • بی‌حسی و گزگز برای چند هفته
 • درد خفیف برای حدود دو هفته

فرد باید بتواند موارد زیر را انجام دهد:

 • بستن موها ۱۴ روز پس از عمل جراحی.
 • شنا کردن بعد از ۴ تا ۶ هفته.
 • سفر کردن بدون محدودیت
 • بازگشت به شغل و مدرسه پس از یک تا دو هفته
 • ورزش‌های تماسی پس از ۱۲ هفته

با این حال مهم است که قبل از بازگشت به فعالیت‌های روزمره خود با پزشک مشورت کنید.

نتایج جراحی گوش


جراحی در موارد بیرون‌زدگی گوش‌ها، نتایج تقریباً فوری را ارائه می‌کند که به محض برداشته شدن پانسمان‌هایی که در مراحل اولیه بهبودی از شکل جدید گوش پشتیبانی می‌کنند، مشاهده می‌شود. با قرار گرفتن دائمی گوش در نزدیکی سر، زخم‌های جراحی پشت گوش پنهان شده یا به خوبی در چین‌های طبیعی گوش پنهان می‌شوند.

نتایج اتوپلاستی

جراحی گوش ممکن است در طول زمان و در مراحل مختلف ظاهر شود.

خطرات و عوارض جانبی


اتوپلاستی نیز مانند هر نوع جراحی دیگری، خطراتی از جمله خونریزی عفونت و واکنش نامطلوب به بیهوشی را به همراه دارد.

سایر خطرات مرتبط با اتوپلاستی عبارتند از:

 • جای زخم. اگرچه جای زخم‌ها دائمی هستند، اما احتمالاً در پشت گوش‌ها یا چین‌های گوش شما پنهان می‌شوند.
 • تقارن گوش‌ها. این مشکل می‌تواند در نتیجه تغییراتی در طول فرآیند بهبودی رخ دهد. علاوه بر این ممکن است عمل جراحی نتواند عدم تقارن قبلی را با موفقیت اصلاح کند.
 • تغییر در احساسات پوست طی جراحی اتوپلاستی، ممکن است تغییر گوش‌ها به طور موقت بر احساس پوست در ناحیه درمان شده تاثیر بگذارد. این تغییرات به ندرت دائمی هستند.
 • واکنش آلرژیک ممکن است نسبت به نوار جراحی یا سایر موارد مورد استفاده در حین عمل یا پس از آن، واکنش آلرژیک ایجاد شود.
 • مشکلات بخیه. ممکن است بخیه‌هایی که برای محکم کردن گوش در شکل جدید آن استفاده می‌شوند، به سطح پوست برسند که در این صورت باید برداشته شوند و این امر می‌تواند باعث التهاب پوست آسیب دیده شود. در نتیجه ممکن است به جراحی‌های بیشتری احتیاج داشته باشید.
 • اصلاح بیش از حد عمل اتوپلاستی می‌تواند باعث ایجاد خطوط غیر طبیعی شود که منجر به چسبیدن بیش از حد گوش‌ها به سمت سر شوند.

هزینه جراحی گوش چقدر است؟


هزینه اتوپلاستی به مهارت و تخصص جراح، ماده بیهوشی مورد استفاده در جراحی و محل کلینیک بستگی دارد. 

هزینه‌های اتوپلاستی ممکن است شامل موارد زیر باشد: 

 • حق الزحمه جراح
 • هزینه‌های بیمارستان یا امکانات جراحی
 • هزینه‌های بیهوشی
 • نسخه‌های دارویی
 • لباس‌های بعد از جراحی
 • آزمایش‌های پزشکی

هنگام انتخاب یک جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی در تهران برای جراحی گوش، به یاد داشته باشید که تجربه جراح و راحتی شما با او، به اندازه هزینه نهایی جراحی مهم است.

آیا جراحی زیبایی گوش تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرد؟


اکثر بیمه‌های درمانی جراحی‌های انتخابی، عوارض جانبی مرتبط با آن یا جراحی ترمیمی مرتبط با آن برای ظاهر گوش‌های شما را پوشش نمی‌دهند.

ممکن است برخی از عمل‌ها تحت پوشش بیمه درمانی قرار بگیرند؛ به ویژه در مواردی که برای تسکین مشکلات پزشکی یا بازیابی عملکرد شنوایی انجام می‌شوند. اغلب برای بازپرداخت بیمه به گواهی احتیاج است؛ بنابراین قبل از انجام هرگونه عمل جراحی، حتما با شرکت بیمه خود مشورت کنید.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی