شسثبتاب

تزریق چربی روز به روز بیشتر پذیرفته شده و به عنوان یک درمان موثر در زمینه جراحی زیبایی در نظر گرفته می‌شود. انتقال چربی و پیکرتراشی بدن و صورت یک راه عالی برای لاغر کردن یک ناحیه از بدن و تقویت ناحیه دیگر است. انتقال چربی می‌تواند با قرار دادن چربی در چندین لایه، نواحی از بین رفته صورت و بدن را تقویت و جوان‌سازی کند. همچنین از روش تزریق چربی می‌توان برای بهبود برجستگی گونه‌ها، پر کردن گودی‌ها یا چروک‌ها، بازیابی حجم پلک‌ها و بهبود فرم خطوط چانه‌ای استفاده کرد. همچنین ممکن است لازم باشد برای رسیدن به نتایج دلخواه، عمل تزریق چربی چند بار تکرار شود.

طی سال‌های اخیر عمل تزریق چربی به خاطر تأثیرگذاری بسیار خوبی که در بهبود برجستگی لبها ، گونه ، چانه، باسن و سینهها داشته، محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. همچنین به کمک تزریق چربی می‌توان چین و چروکهای صورت را برطرف کرده و همچنین پوست دست را جوانسازی کرد. متخصص کلینیک پوست و موی رازی در مورد چگونگی انجام این عمل به شما توضیح می‌دهند و پس از بررسی شرایط شما، به شما خواهند گفت که شما برای انجام این عمل کاندید مناسبی هستید یا خیر. تزریق چربی، عملی سرپایی و ایمن است که کمترین زمان ریکاوری را دارد و نتایج آن در جوانسازی و بهبود زیبایی بدن و صورت بسیار طبیعی و رضایت‌بخش است. برای دریافت مشاوره در خصوص تزریق چربی و مطرح کردن سؤالات خود یا رزرو نوبت با شماره‌‌های 02188334029 و  02188333259 تماس حاصل فرمایید.

 

تزریق چربی چیست؟


sdgvhds

تزریق چربی به صورت یکی از روش‌های جوانسازی صورت است که در آن از چربی‌های تجمع یافته در نواحی ناخواسته‌ی بدن استفاده می‌شود و این چربی‌ها به نواحی دیگری که به حجم و برجستگی بیشتری نیاز دارد، انتقال داده می‌شود. از روش تزریق چربی برای بازگرداندن حجم ازدست‌رفته در برخی از نواحی صورت می‌شود که بر اثر بالا رفتن سن، استرس و دیگر عوامل خارجی، دچار تورفتگی و کاهش حجم شده‌اند. در این روش به جای پروتز‌های مصنوعی و مواد شیمیایی از چربی‌های خود بدن بیمار استفاده می‌شود. بسیاری از بیماران این روش را ترجیح می‌دهند، چرا که استفاده از چربی‌های بدن فرد، دیگر خطر بروز واکنش آلرژیک و پس زدن پروتز یا ماده‌ی تزریق شده را به همراه ندارد. تزریق چربی همچنین روشی کم تهاجمی و ایمن است که نتایج کاملاً طبیعی به همراه دارد. همچنین این روش نسبت به سایر روشهای جوانسازی مزایای خاصی دارد از جمله:

 • تزریق چربی یک عمل کم تهاجمی است که تحت بیهوشی موضعی انجام شده و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد.
 • برای انجام این عمل شما با پای خودتان به کلینیک می‌آیید و با پای خودتان نیز از کلینیک بازمی‌گردید و هیچ نیازی به بستری شدن در کلینیک یا بیمارستان نیست.
 • نتایج تزریق چربی بسیار طبیعی‌تر به نظر می‌آیند.
 • این روش هیچ جای زخمی بر روی صورت به جا نمی‌گذارد و به طور قابل‌توجهی درد آن کمتر است.
 • مدت زمان مرخصی از کار و دوری از فعالیت‌ها روزمره بسیار کوتاه است.

نواحی قابل درمان با تزریق چربی


نواحی قابل درمان با تزریق چربی

با روش تزریق چربی می‌توان با جایگزین کردن حجم ازدست‌رفته‌ی صورت و بهبود برجستگی در نقاط مورد نظر در صورت، فرم چهره را تا حدود زیادی بهبود بخشید.

رایج‌ترین مناطق عبارتند از:

 • سینه‌ها: پیوند چربی برای بزرگ کردن سینه طبیعی در بیمارانی که نمی‌خواهند ایمپلنت داشته باشند، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. بهترین کاندیداها زنانی هستند که دارای الاستیک پوستی خوبی بوده و تمایل به افزایش کمی در اندازه سینه خود دارند. پیوند چربی همچنین می‌تواند با ایمپلنت‌های سینه برای پر کردن هرگونه بی نظمی یا عدم تقارن جزئی پس از انجام ایمپلنت مورد استفاده قرار گیرد. پزشک همچنین می‌تواند چربی‌ها را در “قطب بالایی” سینه قرار دهد تا حجم از دست رفته را که به دلیل بارداری و شیردهی ایجاد شده بازیابی کند.
 • صورت: چربی می‌تواند به مناطقی مانند خطوط لبخند، پیشانی و خطوط اخم تزریق شود تا این خطوط را از بین ببرد و همچنین می‌تواند به گونه‌ها تزریق شود تا میزان از دست‌رفته در اثر افزایش سن را جبران کند.
  همچنین برای بزرگ و برجسته کردن لب‌ها، رفع گودی زیر چشم، پر کردن جای جوش روی پوست و جای دیگر زخم‌ها و چروک دور چشم ، برجسته کردن چانه، رفع چین و چروک صورت و گردن، رفع چین و چروک ناحیه زیر چانه و فک، فرم دهی بهتر به خطوط فکی، جوانسازی پوست دست و چروک‌های دور لب مورد استفاده قرار می گیرد.
 • باسن: پیوند چربی در باسن‌ها می‌تواند برای افزایش حجم و بهبود شکل استفاده شود. بالا بردن باسن با ایمپلنت‌ها می‌تواند غیر قابل پیش‌بینی باشد و سابقه بسیاری از عوارض بالقوه را دارد. پیوند چربی از ایمپلنت استفاده نمی‌کند و یک روش طبیعی، قابل پیش‌بینی و ایمن برای تقویت اندام باسن است.

بازسازی حجم برای صورت همچنین نور بیشتری را به صورت اضافه می‌کند، که به‌نوبه خود سبب می‌شود پوست درخشان‌تر به نظر برسد. اضافه کردن چربی به صورت حتی می‌تواند به بافت و کشسانی بودن پوست کمک کند و این کار از طریق آنچه تصور می‌شود واکنش سلول‌های بنیادی است انجام می‌گیرد که پوست در سراسر مناطقی که چربی پیوندی دارد هموار می‌شود. این پدیده فقط گمانه‌زنی شده و قطعی نیست، اما می‌تواند با گذشت یک سال از پیوند چربی روشن شود. سوالات خود را اینجا بپرسید.

کاندیدای مناسب برای تزریق چربی


کاندیدای مناسب برای تزریق چربی

در صورتی که شما از سلامت عمومی برخوردار هستید و انتظارات واقع‌ بینانه‌ای از عمل خود دارید و به خوبی از خطرات و عوارض احتمالی عمل آگاه هستید، به احتمال قوی کاندید مناسبی برای انجام تزریق چربی هستید. در صورتی که شما مشکل یا بیماری جدی مانند دیابت، فشار خون بالا، مشکلات خونریزی، بیماری قلبی یا افسردگی شدید داشته باشید، کاندید مناسبی برای این عمل نیستید.

همچنین اگر شما در معرض هر یک از شرایط زیر هستید، ممکن است یک نامزد خوب برای پیوند چربی باشید:

آماده‌شدن برای انتقال چربی


همانند هر روش دیگر، انتقال چربی برای اطمینان از اینکه شما به اندازه کافی سالم بوده و یک نامزد خوب برای این روش هستید، نیاز به مشاوره و آزمایش قبل از عمل دارد. هنگامی‌که اطمینان حاصل شد، دستورالعمل‌های دقیق پیش از عمل و پس از انتقال چربی را دریافت خواهید کرد. توصیه می‌شود که چند هفته پیش و پس از عمل از کشیدن سیگار و مصرف هر نوع دارو یا مکملی که خون را رقیق می‌کند اجتناب کنید تا از هرگونه کبودی یا مشکلات مربوط به ریکاوری (بهبودی) جلوگیری شود.

در روز انتقال چربی چه چیزی را انتظار داشته باشید؟

در روز انتقال چربی، شما داروی مسکن خفیف دریافت کرده و بر روی شما بیهوشی محلی انجام می‌شود تا از هر گونه ناراحتی یا درد در طول فرآیند انتقال چربی جلوگیری شود. پس از عمل، همانند لیپوساکشن (برداشتن چربی زیر پوست با دستگاه مکنده)، یک پوشش فشرده بر روی ناحیه‌ای که چربی از آن برداشته شده‌است قرار می‌گیرد.

مراحل فرایند تزریق چربی


jksdhbsdj

تزریق چربی دارای چند مرحله است که اولین مرحله‌ی آن استخراج چربی از بدن است. جراح یک ناحیه را برای استخراج چربی انتخاب می‌کند که دارای چربی‌های اضافه است. این ناحیه معمولاً شکم یا پهلو، ران، باسن یا غبغب است. بعد از این که ناحیه مورد نظر برای عمل آماده شد، جراح یک برش بسیار کوچک در آن ایجاد می‌کند و یک لوله‌ی خیلی باریک به نام کانولا را از طریق آن وارد بدن می‌کند و با لیپوساکشن، چربی مورد نیاز را از این ناحیه استخراج می‌کند. بعد از این که چربی مورد نیاز از این ناحیه استخراج شد، قدم بعدی، آماده کردن چربی به دست آمده برای تزریق مجدد در بدن و در ناحیه مورد نظر برای جوانسازی است. چربی استخراج شده درون سانتریفیوژ قرار داده می‌شود تا مایعات اضافی آن از سلول‌های چربی جدا شود و چربی غنی‌سازی شود.

در نهایت سلول‌های چربی غنی‌سازی شده در ناحیه مورد نظر تزریق می‌شوند. چربی با کمک کانولاهای بسیار باریک با قطر 1 تا 2.5 میلی‌متر تزریق می‌شود. با تزریق مقادیر بسیار کم در چربی در بافت این ناحیه،سلول‌های چربی به طور یکنواخت توزیع می‌شوند و این سلول‌ها به محو مناسبی توسط بافت سالم احاطه می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود که چربی تزریق شده با بافت سالم بدن در تماس باشد و در نتیجه سلول‌های چربی به خوبی با اکسیژن و مواد مغذی دیگر تغذیه شوند و زنده بمانند.

چقدر طول می‌کشد تا انتقال چربی انجام شود؟


انتقال چربی بسته به تعداد مناطق قابل درمان و میزان چربی حدود دو تا سه ساعت به‌طول می‌انجامد.

بهبودی پس از تزریق


هنگامی‌که این روش انجام می‌شود، بیماران ممکن است کبودی، تورم و ناراحتی جزئی، عمدتا در محل تزریق داشته باشند. تورم و کبودی در طول هفته اول از بین رفته و اجازه می‌دهد نتایج اولیه جوانی پوست در اثر پیوند چربی دیده شود.توصیه می‌شود که بیماران برای 24 ساعت اول پس از پیوند چربی استراحت کنند، و در حالی‌که هنوز تحرک دارند، فعالیت‌های سخت را به حداقل برسانند. بالا نگه داشتن سر می‌تواند به کم‌کردن کبودی و تورم کمک کند. اکثر بیماران پس از یک هفته قادر به بازگشت به کار خود هستند. به‌طور معمول، نتایج پیوند چربی به‌طور چشمگیری نسبت به پرکننده‌های پوستی طولانی‌تر است. در بیشتر بیماران، نتایج دائمی است، و این انتخاب بهینه برای بسیاری از افراد است. 

چه هنگامی نتایج را مشاهده می‌کنید؟


نتایج حاصل از انتقال چربی بلافاصله در مناطق هدف صورت قابل توجه است. مناطقی که چربی از آنها برداشت می‌شود، ممکن است کبودی و تورم داشته باشند که طی چند هفته برطرف شده و ظاهر مناسبی را نشان می‌دهند.

نتایج این روش چقدر ماندگاری دارند؟


نتایج تزریق چربی طی چند روز اول ممکن است حالتی اغراق‌آمیز داشته باشند چرا که در حدود 25 درصد چربی بیشتر در ناحیه تزریق می‌شود. دلیل این کار این است که در حدود یک‌سوم از چربی‌های تزریق شده به تدریج جذب می‌شوند و مابقی آن‌ها به طور موفقیت‌آمیز پیوند خورده و باقی می‌مانند و بنابراین حجم ایجاد شده با تقبل هزینه تزریق چربی به تدریج تا 25 درصد کاهش پیدا می‌کند. نمایان شدن نتایج نهایی تزریق ممکن است تا 6 ماه زمان ببرد.

به طور کلی، 60 درصد از سلول‌های چربی استخراج شده و تزریق شده، نجات پیدا می‌کنند و زنده می‌مانند و این 60 درصد برای همیشه ماندگار خواهند بود. نتایج نهایی عمل تزریق چربی شما به این موضوع بستگی دارد که چه میزان از سلول‌های چربی انتقال داده شده، زنده بمانند که این موضوع نیز تا حدود زیادی به نحوه‌ی استخراج چربی، غنی‌سازی آن و چگونگی تزریق مجدد آن بستگی دارد. پس از تزریق چربی‌ سلول‌هایی که زنده نمانده‌اند به تدریج جذب می‌شوند و ممکن است نتایج نهایی تزریق تا 6 ماه بعد مشخص نشود. جراح شما سعی می‌کند به میزانی که احتمال دارد چربی‌ها جذب شده و باقی نمانند، چربی بیشتری از ابتدا تزریق کند تا نتایج نهایی مطابق با خواسته‌ی شما باشد اما در هر حال، از آنجایی که نتایج نهایی تزریق چربی غیرقابل پیش‌بینی است، ممکن است برای رسیدن به نتایج نهایی دلخواه نیاز به چند جلسه تزریق چربی باشد.

چه انتظاری بعد از انتقال چربی باید داشت؟


بخش عمده‌ای از مسائل مرتبط با بهبودی پس از انتقال چربی‌ها به منطقه‌ای مربوط می‌شود که چربی از آن برداشت می‌شود. آن منطقه با یک تن‌پوش فشرده که برای چند روز پوشیده می‌شود، پیچیده و پشتیبانی می‌شود. در طی چند روز اول بعد از این عمل، استراحت و مقدار کمی فعالیت توصیه می‌شود تا از استرس بیش از حد در منطقه برداشت چربی جلوگیری شود.

 آیا زخمی از انتقال چربی خواهید داشت؟


تنها مناطقی که در آنها برش ایجاد می‌شوند، مناطق انتخاب شده برای برداشت چربی هستند. برش‌ها بسیار کوچک و با حداقل زخم بوده و با گذشت زمان محو می‌شوند.

عوارض و خطرات تزریق چربی به صورت و بدن


تزریق چربی به ندرت با عوارض جدی همراه است و عوارض ایجاد شده از این عمل معمولاً بسیار خفیف و موقتی هستند. شایع‌ترین عوارض احتمالی تزریق چربی عبارت‌اند از:

 • هماتوم (تجمع خون در زیر پوست)
 • عدم تقارن
 • وجود برجستگی در زیر پوست
 • بی‌حس شدن موقتی پوست
 • عفونت

هزینه تزریق چربی


هزینه تزریق چربی به این موضوع بستگی دارد که کدام ناحیه از بدن یا صورت تحت درمان قرار گرفته است، از چه نوع بیهوشی استفاده شده و چه میزان چربی تزریق شده است. موقعیت جغرافیایی کلینیکی که به آن مراجعه می‌کنید و همچنین تجربه و مهارت جراح شما نیز در تعیین هزینه تزریق چربی در بدن نقش دارند.

سوالات رایج


سوالات رایج

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی