جراحی درمان افتادگی نوک بینی و کوتاه کردن آن

L1

افتادگی بینی اصطلاحی است که برای بینی‌ای به کار برده می‌شود که به سمت پایین خم یا کشیده شده است. همچنین از آن به عنوان افتادگی نوک بینی اشاره می‌شود؛ این افتادگی ناشی از فقدان یا از دست دادن ساختار روی نوک بینی است که نوک بینی را حمایت می‌کند. حمایت ساختاری ضعیف می‌تواند ناشی از یک ضربه، ژنتیک یا افزایش سن باشد. ظاهرافتاده‌ی بینی نیز می‌تواند توسط یک پل دراز یا سپتوم (تیغه) ایجاد شود یا در نتیجه‌ی عضلات قوی بالاتر از لب فوقانی باشد که نوک بینی را به سمت پایین می‌کشند. رینوپلاستی افتادگی بینی که توسط پزشکان انجام می‌شود، به طور خاص برای این طراحی شده است تا نوک بینی را لیفت کرده و یک ظاهر مطلوب زیبا و متناسب در نوک بینی ایجاد کند. با بهبود ظاهر بینی، کل حالت چهره نیز بهبود می‌یابد و اجزای صورت هماهنگ به نظر می‌رسند.

لیفت افتادگی نوک بینی باعث ایجاد هماهنگی و تقارن در صورت می‌شود و توجه مردم را به جایی که باید باشد، به چشم‌ها جلب می‌کند. اما در عین حال که رینوپلاستی دارای مزایای زیبایی آشکاری برای اصلاح افتادگی بینی است، مزایای کاربردی نیز دارد. افتادگی شدید بینی می‌تواند سبب بروز مشکلات تنفسی شود. می‌توانید با انجام یک آزمایش ساده به این موضوع پی ببرید: نوک بینی خود را بالا ببرید و ببینید آیا می‌توانید بهتر تنفس کنید یا خیر. اگر پاسخ مثبت است، ممکن است به عنوان یک متقاضی واجد شرایط برای انجام عمل رینوپلاستی محسوب گردید. در کلینیک زیبایی رازی متخصصین با تجربه‌ای در خصوص عمل زیبایی افتادگی بینی حضور دارند که می‌توانند با پیشرفته‌ترین امکانات ودستگاه‌های مدرن مشکل افتادگی بینی شما را درمان کنند و بر زیبایی صورت شما بیفزایند.

U5U

متقاضیان چه کسانی هستند؟


 • کسانی که دچار افتادگی بینی و افتادگی نوک بینی هستند.
 • کسانی که بینی بسیار درازی دارند که تعادل چهره را بر هم می زند.
 • کسانی که به دلیل نوک بینی دراز خود بزرگ‌تر از سن واقعی به نظر می‌رسند.

افراد فوق می‌توانند به عنوان یک متقاضی واجد شرایط عمل جراحی باشند اگر:

 • سلامت جسمانی خوبی دارند.
 • رشد چهره و بینی آن‌ها کامل شده است.
 • سیگار نمی‌کشند یا مایل به ترک آن هستند.
 • انتظارات واقعی از نتیجه عمل جراحی دارند.

بیماران در تمام رده‌های سنی می‌توانند عمل جراحی رینوپلاستی افتادگی بینی را انجام دهند، به شرطی که رشد بینی آن‌ها کامل شده باشد. مشکل افتادگی بینی می‌تواند مادرزادی یا در نتیجه‌ی افزایش سن باشد، زیرا با گذشت زمان نوک بینی به طور طبیعی حالت افتادگی پیدا می‌کند.

 علل افتادگی بینی


 • سن: بسیاری از بیماران مسن دچار افتادگی بینی هستند. با افزایش سن، به علت اثرات جاذبه، بینی به طور طبیعی شروع به دراز شدن می‌کند. همراه با از دست دادن توده‌ی استخوانی و کلاژن، بینی ممکن است شروع به افتادن کند. در برخی موارد، بیماران مسن‌تر به دنبال رینوپلاستی برای اصلاح مشکل تنفسی ناشی از افتادگی بینی هستند و بُعد زیبایی عمل جراحی افتادگی بینی از اهمیت چندانی برایشان برخوردار نیست.
 • ضربه در ناحیه بینی: آسیب‌های ورزشی یا حادثه ممکن است باعث افتادگی بینی شوند.
 • ساختار طبیعی بینی: برخی افراد با بینی‌ای متولد می‌شوند که در آن چرخش نوک بینی به حالت ایده آل وجود ندارد. در موارد دیگر، بیماران مبتلا به بد شکلی‌های مادرزادی دچار افتادگی بیش از حد بینی می‌گردند.
 • رینوپلاستی اولیه: عمل جراحی رینوپلاستی اولیه‌ی ضعیف می‌تواند منجر به افتادگی نوک بینی شود. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که جراح پلاستیک شکل و چرخش نوک بینی را در نظر نگیرد یا زمانی که عمل جراحی به شکل نامناسبی انجام می‌گردد و موجب ایجاد ضعف و افتادگی نوک بینی می‌شود.

قبل از رینوپلاستی


 • حداقل دو هفته قبل از عمل، باید از مصرف داروهایی که با هموستاز (قرص‌های ضد بارداری خوراکی، داروهای هورمونی، ویتامین E، آسپرین و غیره) تداخل دارند، خودداری نمایید. اگر تحت درمان برای فشارخون بالا، بیماری قلبی، دیابت یا بیماری تیروئید هستید، باید این موارد را پیش از عمل جراحی رینوپلاستی به پزشک یا مشاور خود اطلاع دهید.
 • سیگار ممکن است باعث ایجاد خلط، عطسه یا خونریزی پس از عمل جراحی شود. ما به شدت توصیه می‌کنیم که دو هفته قبل از عمل سیگار کشیدن را متوقف کنید.
 • یک سرماخوردگی جدی ممکن است باعث اختلال در عملکرد تنفسی و نای شما شود. لطفاً چنان چه مشکوک به سرماخوردگی جدی در روز جراحی هستید، قبل از شروع عمل جراحی مشاور یا پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید.
 • قبل از رفتن به بیمارستان، باید در روز جراحی آرایش، لنزهای تماسی، لوازم زینتی، مانیکور و پدیکور ناخن را از خود دور کنید.
 • حداقل 4 ساعت قبل از عمل جراحی از خوردن خودداری نمایید.
 • پوشیدن لباس‌های راحت برای جلوگیری از تحریک ناحیه‌ی تحت عمل رینوپلاستی و همچنین ماسک، کلاه و عینک آفتابی توصیه می‌شود. علاوه بر این، بهتر است که همراه داشته باشید و از همراه آوردن ماشین شخصی پرهیز کنید.

رینوپلاستی برای افتادگی بینی/ عمل جراحی کوتاه کردن بینی


در طول مشاوره، پزشک قبلاً زاویه بینی بین لب فوقانی و نوک بینی را اندازه گیری کرده است. اندازه‌ی این زاویه با توجه به در نظر گرفتن خواست بیمار تعیین کننده‌ی میزان لیفتی است که باید در نوک بینی انجام بگیرد. تمام روش‌های جراحی رینوپلاستی به صورت یک عمل سرپایی با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. بیماران پس از عمل جراحی قادر به بازگشت به خانه می‌باشند.

افتادگی بینی به حالتی اطلاق می‌شود که بینی به شکل پیکان بوده و نوک آن افتاده است به گونه‌ای که فیلتروم (شیار عمودی بین نوک بینی و لب فوقانی) را پنهان می‌سازد. افتادگی بینی به صورت شما حالتی خشن می‌دهد. افتادگی بینی ناشی از غضروف آلار دراز یا ضعیف و افتاده است.

طول بینی را می‌توان با لیفت نوک بینی کاهش داد. در بین روش‌های مختلف اصلاح غضروف آلار، این نوع عمل جراحی یکی از سخت‌ترین روش‌ها محسوب می‌شود. عمل جراحی کوتاه کردن بینی باید توسط متخصصین با تجربه و ماهر انجام شود.

مراحل رینوپلاستی برای افتادگی بینی/ عمل جراحی کوتاه کردن بینی

L6

مرحله 01: با برش دادن مقدار کمی از بال‌های بالایی غضروف‌های آلار و بخیه زدن آن‌ها؛ ما غضروف‌های آلار را لیفت کرده و مکان آن‌ها را تغییر می‌دهیم تا طول بینی را کوتاه کنیم.

مرحله 02: ممکن است لازم باشد که غضروف‌های آلار را با غضروف‌های تیغه‌ی بینی روی پل بینی حمایت کرد.

مرحله 03: در صورت لزوم عضلاتی که نوک بینی را می‌کشند برداشته می‌شوند. پس از انجام این روش، نوک بینی شما دیگر حتی زمانی که لبخند می‌زنید یا “O” یا “U”  را تلفظ می‌کنید، حالت افتاده پیدا نمی‌کند.

مرحله 04: در صورت وجود غضروف بینی سپتال بسیار دراز، انتهای غضروف‌ها باید برداشته شود.

مرحله05: پس از کوتاه کردن طول غضروفها، نوک بینی را به غضروف‌های دیگرمتصل می‌کنیم تا جلوی افزایش طول بینی در گذر زمان را بگیریم.

درمان غیر جراحی افتادگی بینی / کوتاه کردن بینی


اگر آناتومی صورت شما به طور کامل در تعادل باشد و تنها مسئله‌ی ناخوشایند افتادگی نوک بینی باشد، ما می‌توانیم با استفاده از یک روش تخصصی و ترکیب تزریق ژل و بوتاکس، بینی را اصلاح کنیم. با استفاده از تزریق ژل جهت  تقویت ستون بینی، می‌توان نوک بینی را بالا برد و چرخش داد. با استفاده از بوتاکس، ما می‌توانیم عضله دپرسور نازی را که موجب افتادگی بینی می‌شود، تضعیف کنیم. این یک درمان موقت است که 1 تا 2 سال به طول می‌انجامد، اما باید تزریق ژل و بوتاکس به طور مرتب تکرار شود.

مدیریت پس از عمل


 • قرار دادن ناحیه‌ی تحت عمل جراحی در موقعیتی بالاتر از قلب شما، به کاهش تورم کمک می‌کند.
 • برای دو یا سه روز اول، یک بسته یخ را روی محل جراحی قرار دهید.
 • حداقل یک ماه پس از عمل جراحی، از مالش شدید و ماساژ آکوپرسور در اطراف محل جراحی خودداری نمایید. از سونا یا حمام داغ نیز می‌توانید حداقل یک ماه بعد استفاده کنید.
 • حداقل چهار هفته پس از عمل از مصرف سیگار یا نوشیدن شراب خودداری کنید، زیرا ممکن است بهبودی شما را به تأخیر اندازند.
 • شما می‌توانید بعضی از فعالیت‌های سبک مانند پیاده روی را بلافاصله بعد از عمل انجام دهید. با این حال، باید حداقل سه تا چهار هفته بعد از عمل، از انجام ورزش‌های سنگین مانند ایروبیک، تنیس و شنا خودداری نمایید.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی