جراحی درمان افتادگی نوک بینی و کوتاه کردن آن

L1

افتادگی بینی اصطلاحی است که برای بینی‌ای به کار برده می‌شود که به سمت پایین خم یا کشیده شده است. همچنین از آن به عنوان افتادگی نوک بینی اشاره می‌شود؛ این افتادگی ناشی از فقدان یا از دست دادن ساختار روی نوک بینی است که نوک بینی را حمایت می‌کند. حمایت ساختاری ضعیف می‌تواند ناشی از یک ضربه، ژنتیک یا افزایش سن باشد. ظاهرافتاده‌ی بینی نیز می‌تواند توسط یک پل دراز یا سپتوم (تیغه) ایجاد شود یا در نتیجه‌ی عضلات قوی بالاتر از لب فوقانی باشد که نوک بینی را به سمت پایین می‌کشند. رینوپلاستی افتادگی بینی که توسط پزشکان انجام می‌شود، به طور خاص برای این طراحی شده است تا نوک بینی را لیفت کرده و یک ظاهر مطلوب زیبا و متناسب در نوک بینی ایجاد کند. با بهبود ظاهر بینی، کل حالت چهره نیز بهبود می‌یابد و اجزای صورت هماهنگ به نظر می‌رسند.

لیفت افتادگی نوک بینی باعث ایجاد هماهنگی و تقارن در صورت می‌شود و توجه مردم را به جایی که باید باشد، به چشم‌ها جلب می‌کند. اما در عین حال که رینوپلاستی دارای مزایای زیبایی آشکاری برای اصلاح افتادگی بینی است، مزایای کاربردی نیز دارد. افتادگی شدید بینی می‌تواند سبب بروز مشکلات تنفسی شود. می‌توانید با انجام یک آزمایش ساده به این موضوع پی ببرید: نوک بینی خود را بالا ببرید و ببینید آیا می‌توانید بهتر تنفس کنید یا خیر. اگر پاسخ مثبت است، ممکن است به عنوان یک متقاضی واجد شرایط برای انجام عمل رینوپلاستی محسوب گردید. در کلینیک زیبایی رازی متخصصین با تجربه‌ای در خصوص عمل زیبایی افتادگی بینی حضور دارند که می‌توانند با پیشرفته‌ترین امکانات ودستگاه‌های مدرن مشکل افتادگی بینی شما را درمان کنند و بر زیبایی صورت شما بیفزایند.

U5U

متقاضیان چه کسانی هستند؟


 • کسانی که دچار افتادگی بینی و افتادگی نوک بینی هستند.
 • کسانی که بینی بسیار درازی دارند که تعادل چهره را بر هم می زند.
 • کسانی که به دلیل نوک بینی دراز خود بزرگ‌تر از سن واقعی به نظر می‌رسند.

افراد فوق می‌توانند به عنوان یک متقاضی واجد شرایط عمل جراحی باشند اگر:

 • سلامت جسمانی خوبی دارند.
 • رشد چهره و بینی آن‌ها کامل شده است.
 • سیگار نمی‌کشند یا مایل به ترک آن هستند.
 • انتظارات واقعی از نتیجه عمل جراحی دارند.

بیماران در تمام رده‌های سنی می‌توانند عمل جراحی رینوپلاستی افتادگی بینی را انجام دهند، به شرطی که رشد بینی آن‌ها کامل شده باشد. مشکل افتادگی بینی می‌تواند مادرزادی یا در نتیجه‌ی افزایش سن باشد، زیرا با گذشت زمان نوک بینی به طور طبیعی حالت افتادگی پیدا می‌کند.

 علل افتادگی بینی


بسیاری از افراد مسن به افتادگی بینی مبتلا می‌شوند. با گذشت زمان و تأثیرات جاذبه، بینی به طور طبیعی شروع به دراز شدن می‌کند. از دست دادن توده استخوانی و کلاژن همراه با افتادن بینی در افراد مسن اتفاق می‌افتد. برخی از این افراد به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از افتادگی بینی به جراحی رینوپلاستی نیاز دارند، و برای آن‌ها اصلاح زیبایی بینی اهمیت زیادی ندارد.

ضربه به ناحیه بینی نیز می‌تواند باعث افتادگی بینی شود، مثلاً در حوادث ورزشی یا تصادفات.

ساختار طبیعی بینی نیز می‌تواند باعث افتادگی بینی شود. برخی افراد از طبیعت به دنیا می‌آیند با بینی‌ای که نوک آن به شکل ایده‌آل نیست و در موارد دیگر، بیماران با بدشکلی‌های مادرزادی دچار افتادگی بینی می‌شوند.

عمل جراحی رینوپلاستی نیز ممکن است به افتادگی نوک بینی منجر شود، اگر این عمل به شکل نامناسبی انجام شود یا پزشک شکل و چرخش نوک بینی را به درستی در نظر نگیرد. این مشکل ممکن است در نتیجه عمل جراحی نامناسب، ضعف و افتادگی نوک بینی ایجاد کند.

قبل از رینوپلاستی


 • حداقل دو هفته قبل از عمل، باید از مصرف داروهایی که با هموستاز (قرص‌های ضد بارداری خوراکی، داروهای هورمونی، ویتامین E، آسپرین و غیره) تداخل دارند، خودداری نمایید. اگر تحت درمان برای فشارخون بالا، بیماری قلبی، دیابت یا بیماری تیروئید هستید، باید این موارد را پیش از عمل جراحی رینوپلاستی به پزشک یا مشاور خود اطلاع دهید.
 • سیگار ممکن است باعث ایجاد خلط، عطسه یا خونریزی پس از عمل جراحی شود. ما به شدت توصیه می‌کنیم که دو هفته قبل از عمل سیگار کشیدن را متوقف کنید.
 • یک سرماخوردگی جدی ممکن است باعث اختلال در عملکرد تنفسی و نای شما شود. لطفاً چنان چه مشکوک به سرماخوردگی جدی در روز جراحی هستید، قبل از شروع عمل جراحی مشاور یا پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید.
 • قبل از رفتن به بیمارستان، باید در روز جراحی آرایش، لنزهای تماسی، لوازم زینتی، مانیکور و پدیکور ناخن را از خود دور کنید.
 • حداقل 4 ساعت قبل از عمل جراحی از خوردن خودداری نمایید.
 • پوشیدن لباس‌های راحت برای جلوگیری از تحریک ناحیه‌ی تحت عمل رینوپلاستی و همچنین ماسک، کلاه و عینک آفتابی توصیه می‌شود. علاوه بر این، بهتر است که همراه داشته باشید و از همراه آوردن ماشین شخصی پرهیز کنید.

رینوپلاستی برای افتادگی بینی/ عمل جراحی کوتاه کردن بینی


پزشک در جلسه مشاوره، قبلاً زاویه بینی بین لب فوقانی و نوک بینی را اندازه گیری کرده است. این زاویه میزان لیفتی که باید در نوک بینی انجام شود را تعیین می‌کند، با توجه به نیازهای بیمار. تمام روش‌های جراحی رینوپلاستی با بیهوشی عمومی به صورت یک عمل سرپایی انجام می‌شود. بعد از عمل، بیماران قادر به بازگشت به خانه هستند.

افتادگی بینی به وضعیتی گفته می‌شود که بینی به شکل پیکان بوده و نوک آن افتاده است، به گونه‌ای که فیلتروم (شیار عمودی بین نوک بینی و لب فوقانی) را پنهان می‌کند. افتادگی بینی شما ظاهری خشن می‌دهد و ناشی از غضروف آلار دراز یا ضعیف و افتاده است.

لیفت نوک بینی می‌تواند طول بینی را کاهش دهد. اصلاح غضروف آلار از میان روش‌های مختلف، یکی از دشوارترین عمل‌ها به شمار می‌رود. عمل جراحی کوتاه کردن بینی باید توسط متخصصان با تجربه و ماهر انجام شود.

مراحل رینوپلاستی برای افتادگی بینی/ عمل جراحی کوتاه کردن بینی

L6

مرحله 01: با برش دادن مقدار کمی از بال‌های بالایی غضروف‌های آلار و بخیه زدن آن‌ها؛ ما غضروف‌های آلار را لیفت کرده و مکان آن‌ها را تغییر می‌دهیم تا طول بینی را کوتاه کنیم.

مرحله 02: ممکن است لازم باشد که غضروف‌های آلار را با غضروف‌های تیغه‌ی بینی روی پل بینی حمایت کرد.

مرحله 03: در صورت لزوم عضلاتی که نوک بینی را می‌کشند برداشته می‌شوند. پس از انجام این روش، نوک بینی شما دیگر حتی زمانی که لبخند می‌زنید یا “O” یا “U”  را تلفظ می‌کنید، حالت افتاده پیدا نمی‌کند.

مرحله 04: در صورت وجود غضروف بینی سپتال بسیار دراز، انتهای غضروف‌ها باید برداشته شود.

مرحله05: پس از کوتاه کردن طول غضروفها، نوک بینی را به غضروف‌های دیگرمتصل می‌کنیم تا جلوی افزایش طول بینی در گذر زمان را بگیریم.

درمان غیر جراحی افتادگی بینی / کوتاه کردن بینی


اگر آناتومی صورت شما به طور کامل در تعادل باشد و تنها مسئله‌ی ناخوشایند افتادگی نوک بینی باشد، می‌توان با استفاده از یک روش تخصصی و ترکیب تزریق ژل و بوتاکس، نوک بینی را اصلاح کرد. با استفاده از تزریق ژل جهت تقویت ستون بینی، می‌توان نوک بینی را بالا برد و چرخش داد. همچنین، با استفاده از بوتاکس می‌توان عضله دپرسور نازی را که موجب افتادگی بینی می‌شود، تضعیف کرد. این درمان موقت است که 1 تا 2 سال طول می‌کشد و نیازمند تکرار تزریق ژل و بوتاکس به طور مرتب است.

مدیریت پس از عمل


پس از عمل، برای کاهش تورم، ناحیه‌ی تحت عمل جراحی باید در موقعیتی بالاتر از قلب قرار بگیرد. برای دو تا سه روز اول، می‌توانید یک بسته یخ را روی محل جراحی قرار دهید. همچنین، حداقل یک ماه پس از عمل جراحی، از ماساژ آکوپرسور و مالش شدید در اطراف محل جراحی خودداری کنید. همچنین، حداقل یک ماه پس از عمل، از سونا یا حمام داغ نیز استفاده نکنید. همچنین، حداقل چهار هفته پس از عمل، از مصرف سیگار یا نوشیدن شراب خودداری کنید، زیرا ممکن است بهبودی شما را به تأخیر اندازد.

بلافاصله پس از عمل، می‌توانید برخی از فعالیت‌های سبک مانند پیاده روی را انجام دهید. با این حال، باید حداقل سه تا چهار هفته بعد از عمل، از انجام ورزش‌های سنگین مانند ایروبیک، تنیس و شنا خودداری کنید.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی