عمل جراحی کاشت پروتز گونه؛ مزایا، عوارض و هزینه

porotezgoneh-768x384-min

برجسته‌سازی گونه عملی است که در آن گونه‌ها روی صورت فرد برجسته می‌شود. تعادل مناسب در ظاهر صورت زمانی ایجاد می‌شود که فاصله بین گونه‌ها و استخوان‌های گونه متناسب باشد و این تعادل می‌تواند باعث زیباتر به نظر رسیدن صورت شود. پروتز گونه می‌تواند تأثیر زیادی در ظاهر فرد و افزایش اعتمادبه‌نفس بیمارانی داشته باشد که گونه‌های آنها کوچک بوده یا در اثر افزایش سن، بیمار یا به دلایل دیگر تحلیل رفته است. سایز و شکل پروتز گونه به اهداف زیبایی هر بیمار بستگی دارد. استخوان‌های گونه متناسب باعث افزایش هارمونی صورت می‌شود. با تناسب گونه‌ها همه اجزای صورت می‌توانند در کنار هم ظاهری زیبا و جذاب را ایجاد کنند.

اگر شما از ظاهر گونه‌های خود راضی نیستید و می‌خواهید گونه‌هایی پرتر با استخوان‌هایی برآمده داشته باشید و به دنبال راهی برای برجسته‌سازی دائمی گونه‌های خود هستید می‌توانید عمل برجسته‌سازی گونه را انجام دهید. متخصص کلینیک زیبایی رازی در جلسه‌ای که با هر متقاضی دارد، مناسب‌ترین پروتز که بتواند اهداف زیبایی فرد را تأمین کند مشخص می‌کنند. عمل کاشت پروتز یک روش دائمی و برگشت‌پذیر است که از طریق یک عمل سرپایی ساده و سریع در گونه‌ها قرار داده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پروتز گونه و دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره تلفن 02188334029و 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

 

1-4-768x576-min

2-2-768x431-min

3-2-min
پروتز گونه چیست؟


استخوان‌های گونه بزرگ و قوی از دیرباز نشانه زیبایی بوده‌اند. وقتی که استخوان‌های گونه فرد مشخص و تفکیک شده نیست، صورت او نامتناسب بوده و حالت داینامیک خود را از دست می‌دهد. با افزایش سن، بافت‌های روی استخوان گونه شل می‌شوند و باعث می‌شوند که گونه‌ها تخت‌تر و نامشخص‌تر به نظر برسند. شکل صورت شما و تعادل بین اجزای آن به اسکلت صورت و بافت نرم روی آن بستگی دارد. فقدان تناسب زیبایی د ر اجزای صورت به رشد ناکافی بافت‌ها نسبت داده شده که می‌تواند با کاشت پروتزهای صورت اصلاح شود. پروتز گونه می‌توانند به تنهایی انجام شود اما غالباً این عمل همراه با عمل‌های زیبایی دیگر انجام می‌شود تا هارمونی جامع صورت حاصل شود. عمل جراحی برجسته‌سازی گونه غالباً همراه با عمل زیبایی پلک، لیفت قسمت پایین صورت و لیفت قسمت میانی صورت و لیفت گردن انجام می‌شود.

انجام عمل پروتز گونه برای چه کسانی مناسب است؟


هر فردی که شرایط زیر را داشته باشد می‌تواند برای عمل کاشت پروتز گونه گزینه مناسبی باشد:

 • گونه‌های تخت یا پس رفته
 • زشت بودن شکل گونه
 • تمایل به داشتن ظاهری جذاب‌تر و زیباتر در قسمت میانی صورت
 • گونه‌هایی که باعث ایجاد احساس خستگی و پیری در زیر چشم‌های فرد می‌شوند
 • کاهش حجم در گونه‌های به دلیل افزایش سن
 • تمایل به داشتن گونه‌ای پر پس از تزریق ژل‌های بافت نرم که نتایج حاصل از موقتی بوده است

بیمارانی که قبلاً از ژل‌های تزریقی موقت برای برجسته‌سازی گونه‌های خود استفاده کرده و از نتایج حاصل از آن راضی بوده‌اند و می‌خواهند این نتایج را مادام‌العمر روی صورت خود داشته باشند می‌توانند از مزایای انجام این عمل بهره‌مند شوند؛ مانند تمام عمل‌های جراحی دیگر شما باید از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید و انتظارات واقع‌بینانه‌ای از این عمل داشته باشید.

انواع پروتز گونه


سه شکل عمومی پروتز گونه وجود دارد:

 • پروتز زیر گونه: در این روش، پروتز گونه به شکلی طراحی می‌شود که حداکثر برجسته‌سازی را در قسمت‌های فرورفته گونه در کنار بینی و زیر چشم ایجاد کند

4-2-300x270-min

 

 • پروتز کنار گونه: در این روش جراحی پزشکی، ناحیه استخوان گونه بیمار برجسته شده و پرتر به نظر می‌رسد.

5-2-300x266-min

 • پروتز زیر گونه ترکیبی: در این روش همه قسمت میانی صورت به وسیله کاشت پروتزهای کناری و پروتز زیر گونه برجسته می‌شود.

6-2-300x278-min

مواد پروتز گونه


پروتزهای سیلیکونی

7-2-min

سیلیکون یک راه حل دائمی برای حجم دادن به گونه در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف است که بر اساس ترجیحات و اهداف بیمار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پلی اتیلن متخلخل

یکی دیگر از پروتزهای محبوب، پروتزهای پلی اتیلنی متخلخل هستند که مانند پروتزهای سیلیکونی در گونه قرار داده می‌شوند. با توجه به متخلخل بودن مواد این پروتز، شکل آن به صورت طبیعی با برجستگی‌های داخلی گونه هماهنگ می‌شود. این نوع از پروتز بهتر به استخوان‌ها و بافت‌ها متصل می‌شود و به بافت‌ها اجازه می‌دهد تا به شکل طبیعی گونه رشد کنند.

مزایای کاشت پروتز گونه


 • نتایج قابل کنترل، از جزئی تا کلی (یک عمل کاملاً سفارشی است)
 • خطرات احتمالی این عمل جراحی بسیار کم است
 • رفع چین و چروک‌های پوست خط خنده یا نازولابیال
 • قابلیت انجام همزمان آن با عمل‌های زیبایی دیگر مانند لیفت صورت
 • بازگرداندن ظاهر جوان به صورت

عمل کاشت گونه


از آرامش‌بخش‌های ملایم استفاده می‌شود تا شما ریلکس شده یا حتی به خواب بروید. بیحس کننده‌های موضعی تزریق می‌شود تا ناحیه تحت درمان بیحس شود. یک شکاف کوچک داخل دهان درست در محلی که قرار است پروتز در آن قرار گیرد ایجاد می‌شود. عضلات و بافت نرم گونه کنار کشیده می‌شود تا پروتز مستقیماً روی استخوان قرار گیرد. بخیه داخل پروتز رفته و سر دیگر آن از پوست بیرون می‌آید و برای محکم کردن پروتز گره زده می‌شود. با این کار از حرکت کردن پروتز پس از کاشت پیشگیری شده و اعمال فشار مضاعف بر پروتز باعث به حداقل رسیدن تورم می‌شود. بخیه‌های جذبی می‌توانند برای این عمل در دهان مورد استفاده قرار گیرند.

پس از عمل جراحی

پس از انجام عمل جراحی برجسته کردن گونه ، پوششی که باعث ایجاد فشار بر صورت می‌شود به بیمار پوشانده می‌شود. با این پوشش تورم کاهش یافته و پروتز در محل درست خود و در سطح استخوان محکم شده و در بافت نرم تکان نمی‌خورد.

دوران نقاهت و ریکاوری


پس از انجام عمل جراحی کاشت پروتز گونه، کمی احساس ناراحتی وجود دارد. در برخی موارد بیمار در ناحیه گونه خود احساس بیحسی کرده و عضلات صورت خود را پس از عمل نمی‌تواند به راحتی حرکت دهد. پس از انجام عمل برجسته‌سازی با کاشت پروتز گونه، درد، تورم و بیحسی در محل شکاف و در گونه وجود خواهد داشت که با کمک داروهای تجویزی و داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک قابل مدیریت است.
توصیه می‌شود که برای کاهش تورم سر به سمت بالا قرار گیرد. بیمار معمولاً یک هفته پس از عمل می‌تواند سر کار خود بازگردد و پس از حدود 6 هفته به طور کامل بهبودی حاصل می‌شود. توصیه می‌شود که بیمار به مدت چند هفته از مالش شدید پوست به خصوص در ناحیه‌ای که پروتز دران قرار گرفته است خودداری کند. پس از کاشت پروتز گونه، بیمار باید مراقبت‌های مضاعفی در هنگام جویدن غذا و مسواک زدن انجام دهد.

خطرات احتمالی و عوارض جانبی


عفونت، به جا ماندن اسکار، خونریزی، بیحسی، کبودی و از دست دادن دائمی احساس می‌تواند اتفاق بیفتد. خطر احتمالی دیگر که ممکن است وجود داشته باشد اما بسیار نادر است این است که پروتز در محل خود جابجا شده و نیاز به انجام جراحی دوباره برای اصلاح آن باشد. لخته شدن خون و تجمع مایعات از عوارضی هستند که می‌توانند پس از عمل جراحی کاشت گونه رخ دهند.

هزینه


هزینه عمل جراحی پروتز گونه شامل هزینه‌های بیهوشی، هزینه امکانات اتاق عمل، نوع پروتز مورد استفاده، محل جغرافیایی و منابع مورد نیاز دیگر می‌شود.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی