درمان ریزش مو به علت هورمون ها و بیماری بامزوتراپی،پی ار پی و لیزر

ریزش مو

اکثر افراد فکر می‌کنند ریزش مو فقط به آقایان و بالا رفتن سن مربوط می‌شود، اما این شرایط ممکن است برای هرکسی پیش بیاید و علل بسیار متفاوتی نیز دارد. به طور معمول روزانه حدود 100 تار مو به دلیل چرخه طبیعی رشد مو می‌ریزد، اما ریزش موی بیش از حد معمولا برای افراد نگران کننده است.در واقع ریزش مو که در ابتدا برای فرد عادی و جزئی است به یک مشکل بزرگ تبدیل شده و هنگامی که موی خود را شانه می‌ کند باعث نگرانی شدید وی می‌شود. امروزه با افزایش گستره دانش در زمینه علل مختلف ریزش مو در افراد مختلف و همچنین با توجه به پیشرفت تکنولوژی، روش های درمانی بسیاری برای توقف ریزش مو ، تقویت مو و افزایش رشد آنها به نحو مؤثری افزایش یافته و آثار و نتایج آن نه تنها در ظاهر مشخص است، بلکه موهایی ضخیم‌تر و پرپشت‌تر از قبل برای شما به ارمغان می‌آورد.

ریزش مو مشکلی است که هم برای آقایان و هم برای خانم‌ها وجود دارد، ریزش مو خطری برای زندگی افراد ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است اثرات روانی نامطلوبی به ویژه روی خانم‌ها داشته باشد.از این رو بسیاری از افراد روش‌های متعددی را برای جلوگیری از ریزش مو و برای پنهان کردن پیامدهای ناخوشایند آن امتحان کرده‌اند. بسیاری از این درمان‌ها گران قیمت، غیر مؤثر و پر دردسر هستند. ما در کلینیک زیبایی رازی از روش های جدیدی همچون مزوتراپی، PRP و لیزرتراپی برای درمان ریزش مو و افزایش حجم و تراکم موها استفاده می‌کنیم. این درمان ها به شما کمک می‌کنند تا موهای زیبا و اعتماد به نفس از دست رفته خود را به شیوه‌ای کاملاً طبیعی دوباره به دست آورید.

به منظور دریافت مشاوره  یا رزرو نوبت در کلینیک رازی در خصوص درمان متناسب با خودتان برای رفع ریزش مو و پرپشت شدن موها می‌توانید با شماره‌های 02188334029 و  02188333259  تماس حاصل فرمایید.

انواع ریزش مو


انواع ریزش مو

چندین نوع ریزش مو وجود دارد که اغلب با توجه به اینکه ریزش مو فقط در یک ناحیه بوده، یا روی نواحی بزرگتری از سر تاثیر می‌گذارد و اینکه ریزش مو پچی(تکه تکه‌ای) بوده و یا تمام نواحی سر برا در برمی‌گیرد، طبقه بندی می‌شوند. برخی از رایج‌ترین علل ریزش مو در قسمت های زیر مورد بحث قرار خواهند گرفت.

آلوپسی آره تا

آلوپسی آره تا

آلوپسیا آره اتا AA رایج‌ترین نوع ریزش مو به شمار می‌آید. در واقع یک بیماری خود ایمنی است که در آن پچ‌های دایره‌ای شکل روی پوست سر و دیگر قسمت های مودار صورت ظاهر می‌شوند. این ریزش مو ممکن است به صورت ناگهانی رخ دهد و اگر التهاب کاهش پیدا کند، ممکن است مو مجددا در آن ناحیه رشد کند. اگر آلوپسی تمام پوست سر را فراگیرد، آن را آلوپسی توتال می‌نامند. اگر به بقیه بدن از جمله ابروها، مژه‌ها، ریش و موی ناحیه تناسلی گسترش پیدا کند ,آلوپسی یونیورسال نامیده می‌شود. در مردان، اگر آلوپسی فقط در ناحیه ریش ظاهر شود، آلوپسی ریش نامیده می‌شود.

آلوپسی کششی

آلوپسی کششی

آلوپسی کششی در طول زمان با کشیدن مداوم ریشه‌های مو ایجاد می‌شود. مدل موهایی که موجب وارد شدن فشار به فولیکول‌های مو می‌شوند مانند بافتن موها در نوارهای باریک اغلب باعث به وجود آمدن چنین مشکلاتی می‌شوند. همچنین ممکن است از طریق فرکردن یا صاف کردن مو با مواد شیمیایی ایجاد شوند. هر چه زودتر این وضعیت تشخیص داده شود درمان راحت‌تر خواهد بود و اگر به مدت طولانی درمان نشود، ممکن است ریزش مو دائمی شود. بستن مو به روش شل‌تر و آزدتر آسیبی به ریشه‌ی مو وارد نمی‌کند و اغلب بهترین راه برای جلوگیری از این نوع ریزش مو است.

اختلال کندن مو

اختلال کندن مو

اختلالی است که باعث می‌شود فرد موهای خود را بکند. اغلب این افراد نوعی میل اجباری برای کندن موهای پوست سر، مژه، ابروها و یا جاهای دیگربدن دارند. درمان شناختی-رفتاری و داروها می‌توانند به درمان این بیماری کمک کنند.

تیناکاپتیس (عفونت قارچی)

تیناکاپتیس (عفونت قارچی)

تینا کاپتیس، یا کچلی قارچی پوست سر، نوعی عفونت قارچی است که به ساقه و فولیکولهای مو حمله می‌کند و موجب ریزش مو می‌شود. قسمتهایی که رشد مو در آنجا متوقف شده است به صورت طاسی سکه‌ای و نقاط سیاه رنگ دیده می‌شود. اکثرا کودکان دچار این بیماری می‌شوند، اما بزرگسالان هم ممکن است به این بیماری دچار شوند. درمان ین بیماری معمولا آنتی بیوتیک‌های ضد قارچی هستند.

تلوژن افلوویومTE

تلوژن افلوویومTE

تلوژن افلوویوم (TE)به کم پشت شدن موهای سر به صورت پراکنده گفته می‌شود. رشد مو شامل چندین مرحله می‌شود. مو چند سال رشد می‌کند، استراحت می‌کند (مرحله تلوژن)، می‎ریزد، و سپس مجددا رشد می‌کند. هنگامی که ریشه مو پیش از موعد به مرحله استراحت برسد، تلوژن افلوویوم نامیده می‌شود.

 آلوپسی آندروژنتیک ("طاسی با الگوی مردانه"، " طاسی با الگوی زنانه")

آلوپسی آندروژنتیک، گاهی اوقات " طاسی با الگوی مردانه" نیز نامیده می‌شود، چون اکثرا ریزش مو برای مردان اتفاق می‌افتد، اما ممکن است زنان هم دچار این بیماری شوند. معمولا آلوپسی آندروژنتیک به دلایل هورمونی و ژنتیکی ایجاد می‌شود.

الگوی طاسی مردانه

الگوی طاسی مردانه

ریزش موی بعضی از مردان در اوایل سن 20 سالگی شروع می‌شود و در سن 50 سالگی، 50 درصد از مردان ریزش مو پیدا می‌کنند. معمولا موها به صورت الگوی خط موی کلاسیک "M" می‌ریزند . این الگوی ریزش مو از قسمت شقیقه شروع می‌شود و بیشتر در مردان دیده می‌شود.

الگوی طاسی زنانه

الگوی طاسی زنانه

ریزش مو فقط برای مردان پیش نمی‌آید. اکثرا ریزش موی مردانه از قسمت خط موی پیشانی اتفاق می‌افتد، اما ریزش مو برای زنان اغلب در بالای سر مشاهده می‌شود. ممکن است ریزش مو در مردان مربوط به ژنتیک (سابقه خانوادگی) باشد اما برای زنان معمولا بعد از یائسگی دیده می‌شود. بر خلاف مردان، ریزش موی زنان به صورت کامل نیست و معمولا جلو سر ریزش چندانی ندارد.

درمان و دارو برای ریزش مو


درمان و دارو برای ریزش مو

داروهای ریزش مو از ملایم تا قوی و همینطور ارزان قیمت تا گران ‌قیمت دربازار موجود هستند. البته انتخاب آن بستگی به این دارد که چه مقدار از موهای شما ریخته است و یا مهمترین اولویت شما چیست؟ آیا می‌خواهید ریزش موی خود را پنهان کنید یا آنرا جایگزین کنید؟درمان شامل موارد زیر است:

دارو

  • کرم و لوسیون موضعی: ماینوکسیدیل بدون نسخه (با نام تجاری روگین نیز شناخته می‌شود) می‌تواند باعث رشد مجدد مو شود این دارو مخصوصا برای کسانی که ریزش موی ارثی دارند مناسب است. این دارو به طور مستقیم روی پوست سر استفاده می‌شود. فیناستراید (پروپشیا) به صورت قرص تجویز می‌شود و فقط برای مردان است. ممکن است تاثیر این داروها شش ماه بعد معلوم شود.
  • داروهای ضد التهاب: فولیکول‌هایی که به دلیل مصرف مواد شیمیایی شدید یا کشش بیش ازحد آسیب دیده یا ملتهب شده‌اند با استفاده از کرم‌ها یا تزریقات استروئیدی تجویز شده توسط پزشک آرام می‌شوند.روش های پیشرفته تر ریزش مو شامل:

مزوتراپی

مزوتراپی

مزوتراپی، با بیش از 50 سال سابقه، به عنوان درمان غیر جراحی شناخته شده است و برای درمان شرایط و بیماری های مختلفی استفاده می‌شود. درمان ریزش مو با چند تزریق ظریف به داخل ناحیه آسیب دیده انجام می‌شود این محلول حاوی مواد معدنی، ویتامین‌ها و ترکیبات دیگر از جمله مسدود کننده‌هایDHT است. میکرونیدلینگ (سوزن های کوتاه و ظریف) باعث افزایش جریان خون به این ناحیه می‌شود که همراه با محلول، هم فولیکول‌های موجود را تغذیه می‌کند و هم باعث رشد موهای جدید می‌شود. از آنجا که تزریق فقط زیر پوست ، بین لایه چربی و بافت پوست،انجام می‌شود اکثر مراجعه کنندگان هیچ درد و ناراحتی احساس نمی‌کنند. مزوتراپی به ویژه برای زنانی که مشکل کم پشتی مو دارند خیلی موثر است. همانند هر اقدام پیشگیرانه دیگری، اگر با شروع علائم اولیه درمان آغاز شود پیشرفت بیماری متوقف می‌شود. مطمئنا از ریزش موی بیشتر در مردان جلوگیری می‌کند و از طرف دیگر نیازی به مصرف دارو نیز ندارند. با توجه به این موارد این روش منع مصرف چندانی ندارد و در اکثر مواقع توصیه شده است می‌توان گفت این روش ایمن و بدون هیچ گونه عوارض جانبی و واکنش‌های آلرژیک است. جلسه مزوتراپی غالبا کمتر از نیم ساعت طول می‌کشد، البته دوره کامل ده جلسه است و به صورت دوهفته یکبار انجام می‌شود. پس از جلسات ابتدایی هر 2 تا 3 ماه یک بار باید برای ترمیم و نگهداری مراجعه کنید.

درمان پی آر پی( PRP)

درمان پی آر پی( PRP

درمان پی آر پی در ترمیم مو به عنوان یک جایگزین یا مکمل در درمان موضعی، خوراکی و جراحی استفاده می‌شود. در این درمان مقداری خون از فرد گرفته می‌شود و با یک محلول ترکیب می‌شود و مجددا این محلول به پوست سر تزریق می‌شود. فاکتورهای رشد در نوع خاصی از سلول‌های خونی مانند پلاکت وجود دارند که با این تزریق تحریک می‌شوند و محیط بهتری برای فولیکول‌های مو ایجاد می‌کنند و باعث افزایش رشد مو می‌شوند. پی آر پی روشی طبیعی و نوآورانه است که از توانايي بدن برای بهبود خودش استفاده می‌کند. مراحل مختلف چرخه رشد مو، شامل: تلوژن، مرحله استراحت؛ آناژن ، مرحله رشد؛ کاتاژن، مرحله بازگشت؛ و اکسوژن، مرحله ریزش می‌شود. اما، سیگنال‌های مولکولی که باعث تحریک این تغییرات می‌شوند و تفاوت بین افراد با الگوی ریزش موی مردانه یا زنانه ، اخیرا مشخص شده است.این نشان می‌دهد که پی آر پی شامل تراکم بالایی از مولکول های مشابه و فاکتورهای ضروری رشد در چرخه طبیعی مو است و ژن‌های حیاتی را تحریک می‌کند تا موهای آناژن را افزایش دهد. سلول‌ها از طریق مسیرهای زیادی در بدن می‌توانند ارتباط برقرار کنند، بنابراین ما از این مسیرها استفاده می‌کنیم و آنها را برای قسمت‌های مختلف بدن استفاده می‌کنیم. به طور معمول، درمان پی آر پی سیگنال‌های خونریزی را متوقف می‌کند و به بهبود زخم کمک می‌کند، اما اگر به قسمت دیگری از بدن مانند پوست سر منتقل شود، می‌تواند رشد مو را تحریک کند. روش درمان پی آر پی روشی فوق العاده و نسبتا غیر تهاجمی و طبیعی است!

درمان با لیزر کم توان(LLLT)

درمان با لیزر کم توان

لیزر کم توان(LLLT) با تابش نور قرمز یا نزدیک به مادون قرمز کار می‌کند. پوست سر افرادی که دچار ریزش مو هستند، زیر دیودهای لیزر مادون قرمز قرار می‌گیرد‌. یک جلسه لیزرتراپی معمولی 20 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. شما می‌توانید در مطب پزشک، یا با کلاه لیزری در خانه و یا حتی با برس لیزری این درمان را انجام دهید. گرچه ممکن است این درمان کمی مضحک به نظر برسد اما این مقاله به شما کمک می‌کند تا در مورد لیزر درمانی بیشتر فکرکنید: لیزرتراپی کم توان فقط یک بخش از طیف نور خورشید را برای یک دوره مشخص درمانی استفاده می‌کند و این نشان می‌دهد که بعضی از طول موج‌ها مزایای بسیار زیادی برای فیزیولوژی بدن انسان از جمله بهبود زخم ,رفع التهاب و بهبود ریزش مو دارند.

LLLT در حال حاضر برای درمان انواع مختلفی از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. پارامترهای زیادی مانند طول موج، فلوئنسی، تراکم توان، ساختار پالس و مدت زمان استفاده از نور باید برای هر درمان انتخاب شود. انتخاب پارامترهای پایینتر از حد مطلوب موجب کاهش تاثیر درمان یا حتی نتیجه منفی در درمان می‌شود. در نتیجه، برخی از نتایج ذکر شده منفی در درمان LLLT فقط به دلیل انتخاب نامناسب منبع نور و میزان استفاده از لیزر است.

پیوند مو

پیوند مو

بهترین راه حل برای افرادی که ریزش مو دارند پیوند مو است. ممکن است در ذهن خیلی افراد تصاویر ناخوشایند شاخه مو‌های کاشته شده مجسم شود. از آنجا که پیوند مو بر روی هورمون‌ها و یا سلول‌ها و سیگنال‌هایی که موجب رشد مو می‌شود تاثیر نمی‌گذارد، بنابراین علت ریزش مو درمان نمی‌شود. متاسفانه این به این معنی است که تاثیر پیوند مو به الگوی ریزش موی شما بستگی دارد.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."به این پست امتیاز دهید.
Rate this post