لیفت و بالاکشیدن ابرو و پیشانی: چشم‌های درشت تر و شادابی صورت

labroo

خطوط اخم، چین‌ و چروک پیشانی و افتادگی ابرو، از علائم افزایش سن هستند. این نشانه‌ها ممکن است در اولیل سی سالگی در چهره نمایان شوند چراکه تاثیرات تخریبی نور خورشید، جاذبه و استرس می‌تواند موجب از بین رفتن خاصیت انعطاف‌پذیری پوست و پیدایش چین و چروک  در صورت شود که در برخی افراد موجب می‌شود ظاهر آن‌ها، غمگین، خسته و یا عصبانی به نظر برسد. در لیفت ابرو به کمک اصلاح موقعیت ابروها، تناسب صورت افزایش یافته، زیبایی، شادابی و طراوت صورت مجدداً احیا می‌شود. لیفت پیشانی به اصلاح خطوط پیشانی و اصلاح موقعیت ابروها می‌پردازد. این فرایند شامل رفع پوست اضافی، کوتاه کردن یا برش بخشی از عضلاتی می‌شود که باعث افتادگی ابروها می‌شوند. به‌واسطه این روش درمانی ظاهر پیشانی نیز صاف شده و خطوط اخم برطرف می‌شوند، همچنین تا حدی چشم‌ها بازتر و سرزنده‌تر به نظر خواهند رسید.

پیشانی صاف و بدون چروک طبیعتا صورت را جوانتر نشان می‌دهد. متاسفانه در بسیاری از افراد اولین نشانه های پیری در پیشانی آن‌ها نمایان می‌شوند.. افتادگی ابرو می‌تواند باعث خسته به نظر رسیدن چهره فرد و همچنین ممکن است باعث سنگینی پلک بالایی گردد. بر اساس تکنیک‌های مختلف لیفت ابرو، متخصصین در کلینیک زیبایی رازی، بهترین گزینه درمانی مناسب را برای شما توصیه خواهند نمود.

تزریق بوتاکس، لیفت با نخ و تکنیک‌های جراحی لیفت پیشانی و ابرو معمولاً گزینه‌هایی هستند که برای رفع چین‌ و چروک و افتادگی پوست در پیشانی و ابروها بکار گرفته می‌شوند، در نتیجه ظاهر افراد جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر خواهد رسید. برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت در کلینیک رازی می‌توانید با شماره 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

لیفت ابرو چیست؟


لیفت ابرو

پایین آمدن یا افتادگی ابرو می‌تواند باعث غمگین و یا خسته به نظر رسیدن افراد شود، هر چند که ممکن است افراد چنین حالت‌هایی را نداشته باشند. این حالت می‌تواند در اثر فعالیت بیش ‌از حد عضلات پیشانی و ناحیه ابرو، عوامل ارثی یا روند طبیعی فزایش سن ایجاد شود. با گذشت زمان، پیشانی دچار افتادگی و چین‌ و چروک می‌شود که گاهی اوقات ظاهر افراد را دچار اخم دائمی می‌کند. لیفت ابرو، که به آن لیفت پیشانی نیز گفته می‌شود، یک عمل جراحی است که می‌تواند افتادگی ابرو را اصلاح کرده و چین‌وچروک‌های پیشانی را برطرف نماید. در نتیجه باعث جوانسازی صورت خواهد شد. لیفت ابرو می‌تواند چندین نشانه پیری در ناحیه ابروها را تصحیح کند. به‌طور خاص لیفت ابرو می‌تواند:

 • خط اخم و سایر نشانه‌های پیری را در ناحیه پیشانی و ابروها کاهش می‌دهد، باعث نرم و شاداب شدن ظاهر صورت می‌شود.
 • چین‌وچروک‌های عرضی پیشانی و یا خطوطی که در بالای پل بینی، بین چشم‌ها ایجاد می‌شود را به حداقل ممکن می‌رساند.
 • افتادگی یا پایین آمدن ابرو که باعث سنگینی پلک بالایی می‌گردد را اصلاح خواهد نمود.
 • موقعیت ابروها را بالا برده تا ظاهر افراد را شاداب و جوان‌تر سازد.

لیفت ابرو می‌تواند با دیگر روش‌های زیبایی و درمانی از جمله: لیفت صورت و عمل بلفاروپلاستی پلک‌ها ترکیب شود.

 

مزایا


 • باعث بالارفتن ابرو می‌شود و خیلی زود موجب شادابی و جوانی چهره می‌شود.
 • موقعیت پوست روی ابرو را تغییر داده و سفت می‌کند.
 • افتادگی پلک بالا رو برطرف می‌کند.
 • چین و چروک‌های بین ابروها را صاف می‌کند.
 • پوست پیشانی را سفت کرده و چروک‌های عمیق و خطوط اخم را برطرف می‌کند.
 • تنش عضلات پیشانی را کمتر می‌کند.
 • بعد از اولین درمان نتایج تا 10 سال و شاید بیشتر ماندگاری دارند.
 • بهبود اعتماد به‌ نفس بیمار
 • جوانسازی ظاهر صورت
 • ایجاد هماهنگی و تناسب در صورت

متقاضیان مناسب بالا کشیدن ابرو


مردان و زنانی که در وضعیت جسمی سالمی هستند ولی از ابروهای صاف و پهن یا ابروهای سنگین و نافرم بالای چشم خود رنج می‌برند متقاضیان مناسبی برای لیفت ابرو هستند. بیمارانی که علاقه‌مند به بالا کشیدن ابرو هستند اغلب دوست دارند از این طریق حالت خستگی، ناراحتی یا پیری چهره خود را که ناشی از سنگینی و افتادگی پلک بالای چشم است را برطرف کنند. بسیاری از بیماران لیفت ابرو ابتدا درباره جراحی پلک بالای چشم که به بلفاروپلاستی معروف است تحقیق می‌کنند چراکه پلک سنگین و افتاده می‌تواند به‌طور جزئی یا کامل زیبایی پلک بالای چشم را تحت تاثیر قرار دهد. بیماران می‌توانند لیفت ابرو و لیفت پلک بالای چشم را به‌طور همزمان انجام دهند. برخی بیماران به دلیل پوست اضافی بالای پلکشان و همچنین سنگینی ابروهایشان دچار اختلال بینایی محیطی می‌شوند. بیمارانی که به فکر لیفت ابرو یا جوانسازی پلک هستند نباید مشکل ضعف عضلات پلک، خشکی چشم، اشک زیاد یا دوبینی داشته باشند.

گزینه‌های درمانی


تزریق بوتاکس

labroo4

تزریق بوتاکس باعث می‌شود، عضلاتی که باعث افتادگی ابرو می‌شوند، ریلکس شوند، در نتیجه ابروها کشیده شده و  ظاهر ابروها اصلاح می‌گردد. علاوه بر این، خطوط اخم و شیارهای عمیق ناشی از اخم کردن‌های طولانی‌مدت نیز در پیشانی کاهش خواهد یافت. هنگامی‌که عضلات اطراف ابرو ریلکس می‌شوند، پوست آن ناحیه، نرم و صاف‌تر به نظر رسیده و استحکام آن نیز بهبود خواهد یافت. در این حالت ابروها به سمت بالا کشیده شده و ظاهر فرد جوان‌تر به نظر خواهد رسید.

لیفت با نخ

labroo5

در طول روش لیفت با نخ، پزشک با استفاده از سوزن‌های ظریف، سعی خواهد نمود نخ‌هایی را در زیرپوست پیشانی قرار دهد. نخ‌ها با الگوی متقاطع، جایی که بتوانند به راحت پوست و ابروها را به سمت بالا بکشند، در زیرپوست پیشانی قرار داده می‌شوند تا پیشانی صاف‌تر و نرم‌تر گردد. هر کدام از این نخ‌ها جداگانه به بافت پیشانی متصل می‌شوند، در طول زمان، هم‌زمان با رشد کلاژن‌ها این نخ‌ها در موقعیت خود تثبیت می‌گردند. از آنجاکه برای ورود نخ‌ها به پیشانی تنها به یک سوراخ خیلی کوچک نیاز است، بعد از عمل جای زخمی ایجاد نخواهد شد و یا در حداقل میزان ممکن خواهد بود. در نهایت بهبودی قابل‌ توجهی در پیشانی به وجود خواهد آمد.

لیفت اندوسکوپی ابرو

labroo6

امروزه، لیفت اندوسکوپی ابرو، متداول‌ترین شیوه برای بالا کشیدن ابرو محسوب می‌شود. در این روش 2 الی 4 برش کوچک در ناحیه پوست سر یا در بین موها زده می‌شود، سپس با استفاده از یک دوربین کوچک جراح می‌تواند عضلات پیشانی را مشاهده کرده، آن‌ها را تنگ‌تر نموده یا در صورت نیاز چربی‌های اضافی را حذف یا تغییر موقعیت دهد.

لیفت جانبی یا شقیقه‌ای ابرو

labroo7

لیفت شقیقه‌ای ابرو که لیفت جانبی ابرو نیز نامیده می‌شود، بیشتر بر روی لیفت یک‌سوم خارجی ابروها در دو طرف صورت متمرکز است. برش‌های مورد نیاز برای این روش، اغلب کوچک‌تر از برش‌های لیفت معمولی ابرو هست و گاها در نزدیک گوش‌ها ایجاد می‌شود. از طریق این برش، دو طرف ابرو کشیده و کوتاه‌تر می‌گردد، در نتیجه ظاهر ابرو جوان خواهد شد. لیفت جانبی ابروها، دسترسی کاملی برای تغییر ماهیچه‌های موجود بین دو ابرو فراهم نمی‌کند، جایی که در آن خطوط عمودی شکل می‌گیرد، خطوطی که به‌صورت متداول خطوط "11" نامیده می‌شود. در سال‌های اخیر، ترکیبی از تضعیف این عضلات از طریق برش پلک فوقانی، همراه با لیفت جانبی ابروها، به یک روش جایگزین محبوب تبدیل گشته است.

لیفت کلاسیک ابرو

labroo8

لیفت کلاسیک یا معمول ابرو یک روش جراحی است که عمدتاً به خاطر به وجود آمدن تکنیک‌های جدید جراحی در سال‌های اخیر، استفاده از آن کاهش ‌یافته است، اما با این ‌حال استفاده از این روش هنوز برای برخی از بیماران مناسب است. این تکنیک شامل یک برش طولانی در خط مو است که طول پیشانی را دربر می‌گیرد. این برش به جراحان اجازه می‌دهد دید و تسلط خوبی بر بافت‌های پیشانی به دست آورند و بتوانند به‌ صورت مطلوب به صاف کردن، کشیدن و تغییر موقعیت ابروها بپردازند. این روش اغلب برای بیمارانی که پیشانی آن‌ها به‌ صورت گسترده دچار آثار پیری شده ست، بکار گرفته می‌شود.

بهبودی


همانند هر نوع عمل جراحی دیگر، لیفت پیشانی و ابروها نیز باعث ایجاد مقداری کبودی و تورم در ناحیه ابروها و پلک فوقانی می‌شود. میزان این عوارض به بیمار و روش استفاده ‌شده، بستگی خواهد داشت. در دوران بهبودی لیفت ابرو، بیمار مقداری ناراحتی را تجربه خواهد نمود، که به کمک داروهای مسکن تجویزی توسط پزشک، به‌راحتی قابل ‌کنترل خواهد بود. در طول این مدت برای کمک به کاهش تورم، بیماران باید سر خود را بالا نگه دارند. بخیه‌ها 10 الی 14 روز بعد از عمل جراحی، کشیده خواهند شد، هر چند در برخی از موارد از بخیه‌های قابل ‌جذب استفاده می‌شود، در نتیجه به‌مرور زمان خود بخیه‌ها محو خواهند شد. طی هفته اول بعد از عمل جراحی، بیماران باید سطح فعالیت‌های خود را کاهش دهند، هر چند انجام فعالیت‌های سبک‌تر مانند پیاده‌روی توصیه می‌شود. پس از هفته اول، بسیاری از بیماران می‌توانند فعالیت‌های عادی و روزمره خود را از سر بگیرند.  کبودی ایجاد شده پس از حدود 2 هفته یا بیشتر، محو خواهد شد، برخی بیماران در این مدت که ممکن است حدود 10 روز طول بکشد، از مواد آرایشی استفاده می‌کنند تا ظاهر کبودی‌ها را پوشش دهند. تورم نیز به‌ تدریج محو خواهد شد، بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند، تورم عمل لیفت ابرو، ظرف یک ماه اول به مقدار قابل‌ توجهی برطرف گردد، مقدار تورم باقی‌ مانده نیز به‌طور کامل ظرف 6 ماه برطرف خواهد شد.

عوارض جانبی


لیفت ابرو نیز همانند روش‌های درمانی دیگر بدون خطرات احتمالی نیست. خطرعفونت در این نوع درمان بسیار کم است. اگر بیماران طبق دستورالعمل پزشک 2 هفته قبل از لیفت ابرو از مصرف داروهای رقیق کننده خون خودداری کنند یا حداقل 2 تا 3 هفته قبل از درمان سیگار را ترک کنند عوارض خونریزی آن‌ها بسیار کمتر خواهد بود. هر درمانی که ابرو و پیشانی را شامل باشد ممکن است موجب آسیب‌ عصب صورت در ناحیه پیشانی شود. همانطور که می‌دانید این عصب به‌طور طبیعی به بالارفتن ابروها کمک می‌کند. خوشبختانه این خطر بسیار کم است چراکه جراحان می‌توانند مسیر عصب را به‌درستی پیش بینی کنند و برای پیشگیری از وقوع چنین ناهنجاری رویکرد خود را تغییر دهند.

 

هزینه


هزینه لیفت پیشانی و  ابرو به میزان قابل ‌توجهی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع و تکنیک بکار گرفته‌شده در درمان
 • هزینه پزشک
 • میزان درمان مورد نیاز
 • شدت چین‌وچروک، خطوط و افتادگی بیمار
 • شهر و مکانی که عمل در آن صورت می‌پذیرد.

 

سوالات رایج


 

لیفت ابرو

سن نشان‌دهنده زمان لیفت ابرو نیست. درحقیقت بهترین زمان لیفت ابرو هنگامی است ابرو دچار افتادگی شده و از طرفی با این روش می‌توان افتادگی پلک بالای چشم را برطرف نمود.

در گذشته لیفت ابرو با ایجاد برش‌هایی در بالای سر و از گوش تا گوش بیمار انجام می‌شد. اما امروزه با اختراع تجهیزات آندوسکوپی می‌توان 3 تا 4 برش  به طول یک دوم اینچ را در میان موها ایجاد کرده و لیفت ابرو را انجام داد.

لیفت ابروی باز موثرتر از لیفت آندوسکوپی است. در این روش می‌توان ابرو را به میزان قابل‌توجهی بالا برد. تورم زیاد، اسکار در بالای سر و اغلب بی‌حسی در پشت سر از عوارض این روش هستند.

از ان‌جایی که دوره بهبود روش لیفت آندوسکوپی ابرو راحت‌تر و اسکارها بهتر هستند این روش رایج‌تر از لیفت ابروی کرونال است. اما با این وجود بسیاری از جراحان خوب معمولا لیفت ابروی کرونال را انجام می‌دهند.

در این روش 3 تا 5 برش به طول  یک دوم اینچ و در پشت خط موها ایجاد می‌شود.

وقتی پوست برش می‌خورد همیشه زخم ناشی از برش روی پوست به جای می‌ماند. در پوست سر، موها در نواحی اسکار یا زخم رشد نمی‌کنند. اگر موها ضخیم باشند عدم رشد مو در اسکارها دیده نمی‌شود. اما اگر موها نازک باشند با وجود این‌که جای زخم دیده نمی‌شود اما عدم رشد مو در ناحیه زخم ممکن است نمایان شود. معمولا می‌توان برش‌ها را در جایی که موها ضخیم هستند انجام داد تا جای زخم ناشی از جراحی کمتر مشکل‌ساز شود.

لیفت ابرو موجب بالارفتن ابرو می‌شود. در این روش پوست پلک دستکاری نمی‌شود. اما در لیفت پلک بالای چشم، پوست اضافی پلک یعنی مقداری از پوست بین ابرو و پلک برداشته می‌شود. در این روش موقعیت و شکل ابرو هیچ تغییری نمی‌کند.

نکاتی که در این قسمت معرفی می‌کنیم نشانگر این هستند که شما باید لیفت ابرو انجام دهید: اگر پوست اضافی در پلک بالای چشم دارید و این مشکل تا گوشه خارجی چشم و چروک اطراف چشم امتداد دارد، اگر با بالاکشیدن ابرو احساس می‌کنید که حالت چشم شما بهتر می‌شود و افتادگی یا برجستگی چربی روش چشم برطرف می‌شود، اگر ابروی شما حالت قوس خود را از دست داده یا ابروها تا نزدیکی چشم رشد کردند متقاضی مناسبی برای لیفت ابرو هستید. اما اگر ابروهای شما  هم قوس خوبی دارند و هم به اندازه‌ای که دوست دارید بالا هستند ممکن است به بلفاروپلاستی نیاز داشته باشید. اما این تفاوت‌ها اغلب به راحتی قابل تشخیص نیستند و بیمار بدون مراجعه به جرح پلاستیک نمی‌تواند تشخیص بدهد که کدام روش را باید انجام دهد. برخی مواقع حتی جراحان پلاستیک در مورد این‌که کدام روش مناسب یک بیمار خاص است نظرات متفاوتی دارند.

برخی مواقع مزایای یک روش درمانی در رفع یک مشکل  بیشتر از روش دیگر است و ممکن است بیمار بخواهد آن روش را در ابتدا انجام دهد. دوره بهبود لیفت ابرو درمقایسه با بلفاروپلاستی پلک بالای چشم، طولانی‌تر و نسبتا سخت‌تر است و اغلب توام با تورم و کبودی است. بنابراین برخی بیماران ترجیح می‌دهند اول بلفاروپلاستی پلک را انجام بدهند تا شاهد جوانی صورت خود شوند. اما منطقی‌تر این است که لیفت ابرو اول انجام شود. بعد از این‌که ابرو در موقعیت خوبی قرار گرفت، بهبود یافت و مشکل آن برطرف شد می‌توان به درستی تصمیم گرفت که چه مقدار از پوست پلک بالای چشم را باید تخلیه نمود. حال سوال اینجاست که اگر لیفت پلک اول انجام شود چه مقدار پوست بالای چشم باید برداشته شود؟ آیا هدف این است که در آینده بعد از لیفت پلک لیفت ابرو را انجام دهیم و چهره بهتری داشته باشیم یا بیشترین سعی خود را می‌کنیم تا الان و بعد از لیفت پلک چهره خود را جوانترکنیم؟ اگر جراح بدون لیفت ابرو بتواند پوست اضافی بالای پلک را بردارد و میزان ان را به حداقل برساند پوست بین ابرو و پلک کوتاه شده و باعث می‌شود بدون این‌که بیمار مشکلی در بستن چشم خود داشته باشد ابرو به موقعیت بهتری منتقل شود. این نوع مشکلات پیچیده و مرتبط هستند و باید مشکل هر یک از بیماران جداگانه مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند.

بالاکشیدن ابرو معمولا همراه با روش‌های دیگر انجام می‌شود. این روش اغلب با لیفت صورت انجام می‌شود اما جراحان لیفت ابرو را همراه با لیفت چشم، عمل زیبایی بینی ، جراحی زیبایی گوش و حتی جراحی‌های زیبایی سینه و شکم انجام می‌دهند.

لیفت ابرو موجب از بین رفتن کامل چروک دور چشم نمی‌شود اما بالارفتن ابرو اغلب  تا حدودی موجب صاف شدن چروک اطراف چشم می‌شود. در این روش شاید افتادگی پلک که تا گوشه خارجی چشم امتداد دارد برطرف نشود اما به میزان قابل توجهی کمتر می‌شود.

بعد از لیفت ابرو بیمار احساس درد و تورم خواهد داشت اما لازم به ذکر است که میزان درد زیاد نیست. پزشکان در مواقعی که درد بیمار سخت و طاقت فرسا است داروهای مسکن تجویز می‌کنند.

روز بعد از درمان می‌توان به حمام رفت. حمام کردن برای بخیه‌ها خوب است.

بسیاری از بیماران بعد از لیفت ابرو، دچار تورم و کبودی در اطراف چشم خود می‌شوند و این درحالی است که برخی با چنین عوارضی مواجه نمی‌شوند. کبودی و تورم معمولا ظرف 5 تا 7 روز برطرف می‌شود.

بعد از لیفت ابرو تورم افزایش می‌یابد. متدها با یکدیگر متفاوت هستند و میزان تورم معمولا روز پنجم و ششم به اوج خود می‌رسد. بعد از آن میزان تورم در ابتدا  به سرعت و سپس به تدریج کمتر می‌شود. بعد از 1 ماه بیمار احساس خواهد کرد که تورم برطرف شده اما معمولا 3 ماه، 6 ماه  و حتی 1 سال طول می‌کشد تا تورم کاملا برطرف شود. هر چند در آن زمان تغییرات خیلی نامحسوس هستند.

10 تا 14 روز بعد از لیفت ابرو می‌توان حرکات ایروبیک را انجام داد اما فعالیت‌های شدید و ورزش‌های مقاومتی را باید 3 تا 4 ماه بعد شروع کرد.

تاثیرات ناشی از ترزیق بوتاکس معمولا 3 تا 6 ماه بعد از درمان به تدریج از بین میروند. معمولا 4 تا 5 روز پس از تزریق،  درمان تاثیر خود را می‌گذارد و تقریبا تا 2 هفته به اوج خود خواهد رسید.

بله این روش را می‌توان همراه با تزریق بوتاکس و ژل‌های صورت نظیر ژوویدرم، رادیس یا ولوما انجام داد تا جوانسازی صورت به نحو احسن انجام شود.به این پست امتیاز دهید.