عمل جراحی بینی (رینوپلاستی): روش، عوارض و هزینه

bi1

در سال‌های اخیر افراد زیادی تمایل پیدا کرده‌اند که برای بهبود ظاهر خود تحت عمل‌های جراحی زیبایی قرار بگیرند. یکی از متداول‌ترین (و قدیمی‌ترین) عمل‌های جراحی زیبایی، عمل بینی یا رینوپلاستی است. در عمل جراحی رینوپلاستی که بیشتر به عنوان عمل جراحی زیبایی بینی شناخته می‌شود، غضروف بینی تغییر شکل داده شده تا در بیشتر موارد بینی کوچک‌تر به نظر برسد. هدف غایی از روش عمل بینی بهبود ظاهر بینی و هماهنگ کردن آن با سایر اجزای صورت است.

عمل جراحی بینی یک عمل جراحی زیبایی متداول است که ظاهر و تناسب بینی را بهبود داده و آن را با اجزای دیگر صورت هماهنگ‌تر و متناسب‌تر می‌کند. متخصص کلینیک زیبایی رازی در مورد روش‌های جراحی که مناسب با شرایط شما است با شما صحبت کرده و دیدی کلی از نحوه انجام عمل جراحی به شما می‌دهد. عمل جراحی بینی به‌خودی‌خود عملی ساده است و در مقایسه با عمل‌های زیبایی دیگر با سرعت بیشتری انجام می‌شود. این درمان به افزایش کیفیت زندگی و اعتماد به نفس بیمار کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی بینی و مطرح کردن سؤالات خود یا رزرو نوبت با شماره تلفن  02188334029 - 02188333259  تماس حاصل فرمایید.

رینوپلاستی یا عمل جراحی بینی چیست؟


عمل جراحی بینی یک عمل جراحی زیبایی در صورت بوده که معمولاً برای بهبود ظاهر یا ترمیم بینی انجام می‌شود. در خلال عمل جراحی بینی، غضروف بینی و استخوان‌ها اصلاح شده یا بافت‌های اضافه برداشته می‌شوند تا ظاهر بینی زیباتر به نظر برسد. پوست بینی در این عمل دست‌نخورده باقی می‌ماند. به هر حال، زمانی که استخوان زیرین بینی ترمیم می‌شود، پوست نیز شکل جدیدی به خود می‌گیرد که نتایج حاصله بسیار چشمگیر خواهد بود. با تقبل هزینه عمل بینی می‌توان تغییرات زیادی در بینی ایجاد کرد که از آن جمله می‌توان به کاهش سایز، باریک کردن (یا عریض کردن) نوستریل، تغییر زاویه بینی و برداشتن برآمدگی یا مشکلات دیگر بینی اشاره نمود.

کدام مشکلات بینی با جراحی زیبایی بینی اصلاح می‌شوند؟


عمل جراحی زیبایی بینی برای رفع برخی مشکلات بینی انجام می‌شود که برخی از آنها عبارتند از:

 • گرفتگی بینی
 • انحراف بینی
 • پولیپ بینی
 • شکستگی بینی
 • کاهش سایز بینی
 • آسیب‌دیدگی‌های بینی که باعث بدشکلی بینی یا اختلالات تنفسی می‌شوند.
 • نقص‌های مادرزادی بینی که بر عملکرد آن تأثیر می‌گذارد.
 • تغییر شکل بینی ناشی از آسیب‌دیدگی‌ها، تومور یا عفونت‌ها
 • قوز بینی

عمل جراحی زیبایی بینی برای چه کسانی مناسب است؟


 متقاضی‌های عمل جراحی بینی عبارتند از:

 • افرادی که رشد صورت آنها کامل شده باشد، معمولاً این عمل جراحی در افراد بالای 18 سال انجام می‌شود.
 • افرادی که از نظر فیزیکی از سلامت برخوردار باشند.
 • افراد خوش‌بین که در ذهن خود اهداف واقع‌بینانه در مورد بهبود ظاهرشان دارند.

مزایا


یکی از قابل‌توجه‌ترین مزایای این عمل افزایش اعتماد به نفس است. قسمت‌هایی از بینی که باعث ناراحتی و ناخشنودی شما است اصلاح شده و شما می‌توانید با کمک تغییرات ایجاد شده، راحت‌تر و خوشحال‌تر باشید. احساس جذاب بودن به شما کمک می‌کند تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و نسبت به خودتان نگاه مثبت‌تر و بهتری پیدا کنید.

مشاوره


مشاوره برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی یک قسمت مهم از فرایند عمل زیبایی است. شما باید نگرانی‌ها و ملاحظاتی که در مورد بینی خود دارید را در این جلسه شرح دهید که می‌تواند شامل ویژگی‌های عمومی مانند سایز کلی، عرض و محل کالوملای بینی باشد. سپس وی به دقت قسمت خارجی بینی شما را از جلو، طرفین و زاویه 45 درجه معاینه می‌کند. معاینات داخلی نیاز به توجه ویژه‌ای دارد و باید در آن به انحراف و تغییر شکل تیغه بینی، دریچه‌های بینی، دریچه‌های خارجی و توربینات ها توجه شود. پس از انجام معاینات، در مورد روش‌های جراحی و هزینه عمل بینی مفصلاً بحث و تبادل نظر می‌شود.

روش‌های عمل جراحی بینی


عمل جراحی بسته بینی

bi6

در عمل جراحی بسته بینی، جراح برای دست‌یابی به استخوان و غضروف بینی، شکاف کوچکی در بینی ایجاد می‌کند. این عمل به وسیله یک ابزار جراحی انجام می‌شود. این ابزار از طریق شکاف داخلی ایجاد شده که پوست را از ساختار بینی جدا می‌کند وارد بینی شده و سپس غضروف و استخوان به وسیله آن برداشته می‌شود. زمانی که استخوان و غضروف برداشته شد، شکل مطلوب ایجاد می‌شود. سپس بافت بینی روی ساختار جدید قرار داده شده و شکاف داخلی بسته شده تا عمل جراحی تمام شود.

عمل جراحی باز بینی

bi7

در عمل جراحی باز بینی یک شکاف روی بینی ایجاد شده و نوستریل ها یا سوراخ‌های بینی از هم جدا می‌شوند تا جراح به استخوان و غضروف‌های بینی دست یابد. این روش بسیار پیچیده‌تر از عمل جراحی بسته بینی است اما زمانی که هدف، انجام تغییرات اساسی در بینی باشد این روش بسیار مناسب‌تر است. در هر دو روش زمانی که بازسازی بینی کامل شد، روی بینی بسته می‌شود. ساختار جدید و مسیر عبور هوا در بینی به وسیله مواد ابری یا اسفنجی نگه داشته می‌شوند. همچنین اسپلیت های خارجی به منظور تسریع فرایند بهبودی روی بینی قرار داده می‌شوند تا شکل جدید بینی را حفظ کنند.

مراقبت‌های پس از درمان


در اولین روز پس از انجام عمل جراحی، صورت متورم می‌شود. بیمار باید در رختخواب مانده و حداقل به مدت یک روز سر خود را بالا نگه دارد. ممکن است بینی دردناک باشد و سر درد هم دور از انتظار نیست. جراح داروهایی برای کاهش این علائم برای شما تجویز می‌کند. به مدت چند روز تورم و کبودی اطراف چشم‌ها افزایش می‌یابد اما پس از سه روز از بین می‌رود. خونریزی‌های جزئی و گرفتگی عضلانی هم بروز می‌کند که به میزان گستردگی عمل جراحی بستگی دارد. بسیاری از مردم پس از دو روز برمی‌خیزند و پس از یک هفته می‌توانند به مدرسه یا سر کار بروند. به مدت دو تا سه هفته انجام فعالیت‌های ورزشی شدید ممنوع است. به بیماران دستورالعملی برای مراقبت‌های پس از عمل داده می‌شود که شامل دستورات نظافتی و بهداشتی، تمرینات ورزشی، خوردن و ویزیت‌های پیگیری است. در هفته اول بیمار نباید از طریق بینی خود نفس بکشد تا آسیب‌دیدگی‌های آن التیام یابند. بسیار مهم است که پانسمان جراحی خشک نگه داشته شود. پانسمان‌ها، اسپلینت و بخیه‌ها پس از یکی دو هفته برداشته می‌شوند. بیماران باید به یاد داشته باشند که ممکن است نتیجه نهایی عمل زیبایی بینی تا یک سال بعد کامل شود. نوک بینی به خصوص به مدت چند ماه کمی متورم می‌ماند.

 خطرات احتمالی


برخی خطرات احتمالی در هر عمل جراحی بینی وجود دارد که بیمار باید نسبت به آنها قبل از عمل آگاه باشد. برخی از این عوارض جراحی بینی عبارتند از:

 • عوارض بیهوشی
 • اپیستاکسی (خونریزی از دماغ)
 • ایجاد سوراخ در سپتوم (ایجاد سوراخ در دیواره داخلی بینی)
 • ظاهر و نتایج نامطلوب: برداشتن بیش از حد بافت‌ها، برداشتن مقدار کم بافت‌ها، عدم تقارن (شکل دو طرف بینی با هم متفاوت باشد)
 • نیاز به جراحی ثانویه بینی
 • عفونت
 • انسداد و احتقان بینی

 عمل جراحی ثانویه بینی


bi8

در برخی موارد در صورتی که از نتایج عمل جراحی زیبایی بینی راضی نباشید ممکن است لازم باشد که شما برای دست‌یابی به نتایج مطلوب یک عمل جراحی دیگر روی بینی خود انجام دهید که به آن عمل جراحی ترمیمی بینی یا عمل جراحی ثانویه بینی گفته می‌شود. ممکن است به این دلیل که بینی شما دچار آسیب‌دیدگی یا جراحت شده است مجبور باشید که عمل جراحی ثانویه را انجام دهید عمل رینوپلاستی ثانویه بسیار مشکل‌تر از عمل جراحی اولیه بینی است.

هزینه جراحی بینی


هزینه جراحی زیبایی بینی می‌تواند بسیار متغیر باشد. هزینه عمل بینی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • هزینه بیهوشی
 • هزینه‌های امکانات اتاق عمل یا امکانات بیمارستانی
 • آزمایش‌های طبی
 • پوشش‌های پس از عمل جراحی
 • داروهای تجویزی
 • اجرت جراح


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post