عمل جراحی بینی (رینوپلاستی): روش، عوارض و هزینه

bi1

در سال‌های اخیر افراد زیادی تمایل پیدا کرده‌اند که برای بهبود ظاهر خود تحت عمل‌های جراحی زیبایی قرار بگیرند. یکی از متداول‌ترین (و قدیمی‌ترین) عمل‌های جراحی زیبایی، عمل بینی یا رینوپلاستی است. در عمل جراحی رینوپلاستی که بیشتر به عنوان عمل جراحی زیبایی بینی شناخته می‌شود، غضروف بینی تغییر شکل داده شده تا در بیشتر موارد بینی کوچک‌تر به نظر برسد. هدف غایی از روش عمل بینی بهبود ظاهر بینی و هماهنگ کردن آن با سایر اجزای صورت است.

عمل جراحی بینی یک عمل جراحی زیبایی متداول است که ظاهر و تناسب بینی را بهبود داده و آن را با اجزای دیگر صورت هماهنگ‌تر و متناسب‌تر می‌کند. متخصص کلینیک زیبایی رازی در مورد روش‌های جراحی که مناسب با شرایط شما است با شما صحبت کرده و دیدی کلی از نحوه انجام عمل جراحی به شما می‌دهد. عمل جراحی بینی به‌خودی‌خود عملی ساده است و در مقایسه با عمل‌های زیبایی دیگر با سرعت بیشتری انجام می‌شود. این درمان به افزایش کیفیت زندگی و اعتماد به نفس بیمار کمک می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی بینی و مطرح کردن سؤالات خود یا رزرو نوبت با شماره تلفن  02188334029 – 02188333259  تماس حاصل فرمایید.

[dopts id=”14″]

رینوپلاستی یا عمل جراحی بینی چیست؟


عمل جراحی زیبایی بینی یک روش جراحی است که معمولاً برای بهبود ظاهر یا ترمیم بینی انجام می‌شود. در این عمل، غضروف بینی و استخوان‌ها اصلاح شده یا بافت‌های اضافه برداشته می‌شوند تا ظاهر بینی زیباتر به نظر برسد. پوست بینی در این عمل دست‌نخورده باقی می‌ماند، اما زمانی که استخوان زیرین بینی ترمیم می‌شود، پوست نیز شکل جدیدی به خود می‌گیرد که نتایج حاصله بسیار چشمگیر خواهد بود.

با انجام عمل جراحی بینی، می‌توان تغییرات زیادی در بینی ایجاد کرد. این تغییرات شامل کاهش سایز، باریک کردن یا عریض کردن نوستریل، تغییر زاویه بینی و برداشتن برآمدگی یا مشکلات دیگر بینی می‌شود. هزینه عمل بینی می‌تواند به تغییرات بیشتری در ظاهر و شکل بینی شما منجر شود.

کدام مشکلات بینی با جراحی زیبایی بینی اصلاح می‌شوند؟


عمل جراحی زیبایی بینی برای رفع برخی مشکلات بینی انجام می‌شود که برخی از آنها عبارتند از:

 • گرفتگی بینی
 • انحراف بینی
 • پولیپ بینی
 • شکستگی بینی
 • کاهش سایز بینی
 • آسیب‌دیدگی‌های بینی که باعث بدشکلی بینی یا اختلالات تنفسی می‌شوند.
 • نقص‌های مادرزادی بینی که بر عملکرد آن تأثیر می‌گذارد.
 • تغییر شکل بینی ناشی از آسیب‌دیدگی‌ها، تومور یا عفونت‌ها
 • قوز بینی

عمل جراحی زیبایی بینی برای چه کسانی مناسب است؟


 متقاضی‌های عمل جراحی بینی عبارتند از:

 • افرادی که رشد صورت آنها کامل شده باشد، معمولاً این عمل جراحی در افراد بالای 18 سال انجام می‌شود.
 • افرادی که از نظر فیزیکی از سلامت برخوردار باشند.
 • افراد خوش‌بین که در ذهن خود اهداف واقع‌بینانه در مورد بهبود ظاهرشان دارند.

مزایا


یکی از مزایای برجسته‌ی عمل زیبایی بینی، افزایش اعتماد به نفس است. با اصلاح قسمت‌هایی از بینی که باعث ناراحتی و ناخشنودی شما می‌شود، شما می‌توانید راحت‌تر و خوشحال‌تر باشید. احساس جذابیت به شما کمک می‌کند تا اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و نسبت به خودتان نگاه مثبت‌تر و بهتری پیدا کنید.

مشاوره


مشاوره نیز برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی بسیار مهم است. در این جلسه شما باید نگرانی‌ها و ملاحظاتی که در مورد بینی خود دارید را شرح دهید. این ملاحظات می‌تواند شامل ویژگی‌های عمومی مانند سایز کلی، عرض و محل کالوملای بینی باشد. سپس جراح به دقت قسمت خارجی بینی شما را از جلو، طرفین و زاویه 45 درجه معاینه می‌کند. معاینات داخلی نیاز به توجه ویژه‌ای دارد و باید در آن به انحراف و تغییر شکل تیغه بینی، دریچه‌های بینی، دریچه‌های خارجی و توربینات ها توجه شود. پس از انجام معاینات، در مورد روش‌های جراحی و هزینه عمل بینی مفصلاً بحث و تبادل نظر می‌شود.

روش‌های عمل جراحی بینی


عمل جراحی بسته بینی

bi6

در عمل جراحی بسته بینی، جراح برای دست‌یابی به استخوان و غضروف بینی، شکاف کوچکی در بینی ایجاد می‌کند. این عمل به وسیله یک ابزار جراحی انجام می‌شود. این ابزار از طریق شکاف داخلی ایجاد شده که پوست را از ساختار بینی جدا می‌کند وارد بینی شده و سپس غضروف و استخوان به وسیله آن برداشته می‌شود. زمانی که استخوان و غضروف برداشته شد، شکل مطلوب ایجاد می‌شود. سپس بافت بینی روی ساختار جدید قرار داده شده و شکاف داخلی بسته شده تا عمل جراحی تمام شود.

عمل جراحی باز بینی

bi7

در عمل جراحی باز بینی یک شکاف روی بینی ایجاد شده و نوستریل ها یا سوراخ‌های بینی از هم جدا می‌شوند تا جراح به استخوان و غضروف‌های بینی دست یابد. این روش بسیار پیچیده‌تر از عمل جراحی بسته بینی است اما زمانی که هدف، انجام تغییرات اساسی در بینی باشد این روش بسیار مناسب‌تر است. در هر دو روش زمانی که بازسازی بینی کامل شد، روی بینی بسته می‌شود. ساختار جدید و مسیر عبور هوا در بینی به وسیله مواد ابری یا اسفنجی نگه داشته می‌شوند. همچنین اسپلیت های خارجی به منظور تسریع فرایند بهبودی روی بینی قرار داده می‌شوند تا شکل جدید بینی را حفظ کنند.

مراقبت‌های پس از درمان


در روز اول پس از جراحی بینی، صورت ممکن است متورم شود. بیمار باید به مدت حداقل یک روز در رختخواب بماند و سر خود را بالا نگه دارد. ممکن است درد ناشی از جراحی و سردرد اتفاق بیفتد، اما جراح ممکن است داروهایی را برای کاهش این علائم به شما تجویز کند. تورم و کبودی اطراف چشم‌ها در ایام اولیه بعد از جراحی افزایش می‌یابد، اما پس از سه روز کاهش می‌یابد. خونریزی‌های کمی و گرفتگی عضلانی نیز ممکن است رخ دهد که میزان آن به میزان جراحی انجام شده بستگی دارد. بسیاری از بیماران پس از دو روز قادر به برخاستن هستند و پس از یک هفته می‌توانند به مدرسه یا کار خود بازگردند. اما باید به مدت دو تا سه هفته فعالیت‌های ورزشی شدید را ممنوع بدانند. بیماران دستورالعمل‌هایی برای مراقبت‌های پس از جراحی دریافت می‌کنند که شامل دستورات نظافتی و بهداشتی، تمرینات ورزشی، تغذیه و ویزیت‌های پیگیری است. در هفته اول، بیماران باید از طریق بینی خود نفس نکشند تا آسیب‌دیدگی‌های آن بهبود یابند. نگهداری خشکی از پانسمان جراحی بسیار مهم است و پانسمان‌ها، اسپلینت و بخیه‌ها پس از یک یا دو هفته برداشته می‌شوند. بیماران باید به یاد داشته باشند که نتیجه نهایی عمل زیبایی بینی ممکن است تا یک سال زمان ببرد. همچنین، نوک بینی به خصوص به مدت چند ماه ممکن است کمی متورم باقی بماند.

 خطرات احتمالی


برخی خطرات احتمالی در هر عمل جراحی بینی وجود دارد که بیمار باید نسبت به آنها قبل از عمل آگاه باشد. برخی از این عوارض جراحی بینی عبارتند از:

 • عوارض بیهوشی
 • اپیستاکسی (خونریزی از دماغ)
 • ایجاد سوراخ در سپتوم (ایجاد سوراخ در دیواره داخلی بینی)
 • ظاهر و نتایج نامطلوب: برداشتن بیش از حد بافت‌ها، برداشتن مقدار کم بافت‌ها، عدم تقارن (شکل دو طرف بینی با هم متفاوت باشد)
 • نیاز به جراحی ثانویه بینی
 • عفونت
 • انسداد و احتقان بینی

 عمل جراحی ثانویه بینی


bi8

در برخی موارد در صورتی که از نتایج عمل جراحی زیبایی بینی راضی نباشید ممکن است لازم باشد که شما برای دست‌یابی به نتایج مطلوب یک عمل جراحی دیگر روی بینی خود انجام دهید که به آن عمل جراحی ترمیمی بینی یا عمل جراحی ثانویه بینی گفته می‌شود. ممکن است به این دلیل که بینی شما دچار آسیب‌دیدگی یا جراحت شده است مجبور باشید که عمل جراحی ثانویه را انجام دهید عمل رینوپلاستی ثانویه بسیار مشکل‌تر از عمل جراحی اولیه بینی است.

هزینه جراحی بینی


هزینه جراحی زیبایی بینی می‌تواند بسیار متغیر باشد. هزینه عمل بینی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • هزینه بیهوشی
 • هزینه‌های امکانات اتاق عمل یا امکانات بیمارستانی
 • آزمایش‌های طبی
 • پوشش‌های پس از عمل جراحی
 • داروهای تجویزی
 • اجرت جراح

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی