کاربرد بوتاکس در تناسب اجزای صورت و رفع چروک پوست (هزینه و اثرات)

botax

بوتاکس که همان سم بوتالینیوم است یک روش درمانی تزریقی غیرتهاجمی است که برای جوانسازی صورت به کار برده می‌شود. امروزه اولین روش درمانی زیبایی مورد استفاده برای رفع خطوط داینامیک (خطوطی که با حرکت همراه هستند) تزریق بوتاکس است که با شل کردن عضلات لایه زیرین که باعث ایجاد چین و چروک و خطوط روی پوست می‌شوند کار می‌کند.از بسیاری جهات می‌توان از آن در انسان‌ها استفاده کرد و در درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند تنبلی چشم و دیستونی سرویکس بسیار مفید است. در حال حاضر نیز برای درمان تعریق بیش از حد دستها و زیربغل استفاده می‌شود. لینک به تعریق بیش از دستها و زیربغل. با این حال، برای مقاصد زیبایی و جراحی پلاستیک، به عنوان درمان چین و چروک موثر است و به منظور کاهش چین و چروک و خطوط پیری در چهره شما، شناخته شده است.نتایج حاصل از جوانسازی با بوتاکس به خصوص در قسمت یک‌سوم بالایی صورت قابل پیش‌بینی است و اثر معکوس کنندگی دارد و در نهایت باعث رضایت بالای بیمار می‌شود.

اگر شما از وجود خطوط و چین و چروک‌های روی صورت خود ناخشنود هستید و تمایل دارید که آن‌ها را رفع کرده تا ظاهری جوان‌تر پیدا کنید، تزریق بوتاکس می‌تواند راه‌حل مناسبی برای شما باشد. قبل از انجام تزریق بوتاکس، متخصص کلینیک تخصصی پوست و موی رازی، مشاوره مفصلی با شما خواهند داشت تا انتظارات شما را مشخص کرده و پس از معاینه نواحی مورد نظر، اقدامات درمانی را فراهم نمایند. تزریق بوتاکس یک روش ساده، سریع و غیرتهاجمی است که نیازی به بستری شدن ندارد و دوران نقاهت و بهبودی آن کوتاه است. در این روش چین و چروک‌های پوست به طور موقتی غیرفعال می‌شوند. در خصوص مطرح کردن سؤالات خود برای تزریق بوتاکس و دریافت مشاوره یا رزرو نوبت با شماره‌های 02188334029 - 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

نحوه عملکرد بوتاکس چگونه است؟


بوتاکس

بوتاکس با سه هدف اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • کنترل اسپاسم های عضلانی
 • کاهش تعریق مفرط زیر بغل
 • افزایش زیبایی

 بوتاکس زیبایی در عضلات تزریق می‌شود و ارسال پالس‌های عصبی را به بافت‌ها مسدود می‌کند به این طریق فعالیت عضلات که باعث ایجاد خط اخم می‌شوند کاهش یافته و هموارتر به نظر می‌رسند. با عدم انقباض عضلات زیرین، چین و چروک در پوست ایجاد نمی‌شود. باید به این نکته توجه داشت که بوتاکس برای چین و چروک‌هایی که به دلیل انقباضات عضلانی ایجاد شده‌اند بسیار مؤثر است.

نواحی که با تزریق بوتاکس درمان می‌شوند


botax6

تزریق بوتاکس می‌تواند در رفع چین و چروک‌های اطراف چشم، خطوط پیشانی و خط اخم، خطوط افقی پیشانی و چین و چروک‌های اطراف بینی، خطوط زیر چشم، چین و چروک‌های دور لب مؤثر واقع شود. بوتاکس برای برطرف کردن مشکلات ذکر شده با رفع چین و چروک‌های ریز و کاهش توانایی انقباضی عضلات کار می‌کند. بوتاکس همچنین می‌تواند برای اصلاح سوراخ‌های بینی، خطوط لب، خط فک، فرورفتگی چانه،  لیفت ابرو و همچنین درمان عدم تقارن ابرو به کار برده شود. این روش درمانی همچنین برای درمان تعریق مفرط زیر بغل با انسداد مسیر مواد شیمیایی فعال‌کننده غدد تعریق عمل می‌کند. تزریق بوتاکس همچنین برای درمان عدم تقارن در صورت، اصلاح لبخند لثه‌ای، زاویه‌دار کردن صورت، غبغب نیز مؤثر بوده و تزریق بوتاکس برای میگرن اثر معجزه‌آسا و بسیار خوبی دارد. در افرادی که چین و چروک‌های عمیق پوستی دارند، اثرات بوتاکس می‌تواند خطوط اخم را کاهش داده یا انقباضات را فعال کرده ولی نمی‌تواند چین و چروک‌های عمیق را به طور کامل برطرف سازد.

دیگر کاربردهای تزریق بوتاکس


بوتاکس

در اینجا یک لیست در حال گسترش از موارد استفاده از بوتاکس آورده شده است:

 • مدیریت آکنه: بوتاکس می‌تواند تولید چربی را کاهش دهد. برای درمان آکنه، باید از بوتاکس در دوزهایی استفاده کنید که موجب محدود کردن حرکات عضلات صورت نشود، اما به مقداری باشد که به صورت سطحی باعث کاهش تولید چربی شود و در عین حال هنوز بتوانید حرکات صورت خود را داشته باشید. اگرچه برای هر بیمار مبتلا به آکنه‌ای قابل توصیه است، اما پزشک به احتمال زیاد توصیه می‌کند که ابتدا داروهای دیگری مانند اسپورنولاکتون یا قرص‌های ضد بارداری را امتحان کنید. زیرا از لحاظ فنی می‌تواند برای جلوگیری از تولید چربی در هر نقطه‌ای از صورت استفاده شود، پزشک در صورت تجویز بوتاکس، نسبت به اثرات بالقوه آن بر فعالیت‌های عضلات صورت (معروف به صورت یخ زده) هشدار می‌دهد. موثرترین و رایج‌ترین ناحیه برای تزریق بوتاکس برای جلوگیری از تولید چربی، در ناحیه پیشانی است.
 • استفاده از لیفت صورت موقت: پزشکان از بوتاکس برای شکل دادن به فک، لیفت بینی  استفاده می‌کنند، و چروک‌های اطراف چشم و پیشانی را با انجام تزریق که هر سه ماه انجام می‌شود، رفع می‌کنند.
 • تقلید عمل بینی: نکته‌ای که در مورد بوتاکس بینی وجود دارد این است که: در حدود 40 سالگی، بینی شما شروع به سفت شدن و به سمت پایین افتادن می‌کند، که می‌تواند چهره شما را پیر نشان دهد. بوتاکس می‌تواند با بالا بردن بینی در عرض ده دقیقه، به رفع افتادگی بینی شما که در عرض چند سال اتفاق افتاده است، کمک کند. برای این نوع درمان، پزشک می‌تواند بوتاکس را در پایه بینی (بین بینی) تزریق کند، که می‌تواند عضله دپرسور را که بینی را پایین می‌کشد را بالا ببرد و باعث لیفت شکل ظاهری صورت شود.
 • صاف کردن فک و چانه: سایش دندان‌هایتان می‌تواند در طول زمان موجب پهن‌تر شدن خط فک طول شما شود. متخصصین پوست می‌توانند بوتاکس را به داخل این ناحیه تزریق کنند، که عضله را جمع کرده و موجب کوچک شدن فک شما می‌شود. نتایج این عمل تا یک سال ادامه می‌یابد، همچنین می‌تواند اثرات مثبت دیگری داشته باشد، مانند اینکه گونه‌های شما بالاتر به نظر برسند.
 • سفت کردن فک. اگر فک پایین شما شل شده باشد، انجام یک بوتاکس کوچک در امتداد عضلات استخوان فک می‌تواند پوست آن را بالا بکشد و آن ظاهر آن را بهتر کند.
 • لیفت کردن لب‌ها: ژل‌های تزریقی تنها راه برجسته کردن لب‌ها و جوان به نظر رسیدن نیست. متخصصین پوست می‌توانند قطعه‌های کوچک بوتاکس را در امتداد خط لب بالایی تزریق کنند تا لب را به سمت بالا و پایین جهت دهند تا برجسته‌تر به نظر برسد. این روش دقیق‌تر از تزریق کلاژن است، و به دلیل این که این روش نیاز به بوتاکس کمتری نسبت به دیگر مناطق صورت دارد، ارزان‌تر نیز هست.
 • گردن خود را صاف کنید: چین و چروک‌های افقی می‌تواند به طور موقت ایجاد شود که برخی از متخصصین پوست آن را به عنوان "گردنبند بوتاکس" می‌نامند. مقادیر اندکی بوتاکس به خطوط عضلات بالا و پایین، در سراسر گردن تزریق می‌شود؛ هنگامی که آنها رفع می‌شوند، پوست نرم و صافتر به نظر می‌رسد. چین و چروک عضلات گردن می‌توانند موجب پیرتر نشان دادن شما شود، و موجب حلقه‌های ضخیم و سفتی در گردن شود. و علاوه بر این، از آنجا که عضلات گردن و عضلات پایین صورت به یکدیگر متصل هستند، بنابراین پوست گردن می‌تواند موجب شود که بقیه اجزای صورت به پایین کشیده شوند. یک بار دیگر لازم به اشاره است که راه حل این مشکل، بوتاکس است. تزریق بوتاکس گردن منجر به رفع چین و چروک‌های آن شده، و حلقه‌های ایجاد شده را از بین می‌برد و صورت را لیفت می‌کند. در واقع، این یک لیفت چهره به روش غیر جراحی است. همه اینها خیلی خوب به نظر می‌رسد، به شرطی که به یاد داشته باشید که بوتاکس هر سه الی چهار ماه از بین می‌رود، بنابراین شارژ مجدد آن ضروری است.
 • خطوط بین سینه: با افزایش سن (و قرار گرفتن در معرض آفتاب)، در برخی از زنان ممکن است بین سینه‌ها خطوطی ایجاد شود. پزشکان می‌توانند بوتاکس را به عضلات سینه‌ای تزریق کنند.

انجام تزریق بوتاکس برای چه کسانی مناسب است؟


بوتاکس

کاربرد بوتاکس زیبایی برای افرادی که به دنبال کاهش خطوط و چین و چروک‌های صورت خود هستند مناسب است.افرادی که باردار هستند، دارای اختلال در اعصاب عضلانی یا افرادی که سابقا در آنها واکنش به این مواد مشاهده شده است و یا کسانی که دارای آلرژی به تخم مرغ هستند، برای تزریق بوتاکس مناسب نمی‌باشند. سابقه و پرونده پزشکی شما به صورت جداگانه توسط دکتر بررسی خواهد شد که بر اساس آن تصمیم می‌گیرد که آیا بوتاکس برای شما مناسب باشد یا خیر. بوتاکس ممکن است برای بیمارانی که دارای افتادگی پلک زیادی هستند، مفید باشد.

مواردی که قبل از تزریق باید رعایت شوند


 • ممنوعیت‌ها: مصرف آسپرین، روغن ماهی، ویتامین E، نوشیدنی‌های الکلی و استفاده از هر گونه مواد رقیق کننده خون از 5 روز قبل از تزریق ممنوع است. (اینها همه ضد انعقاد خون هستند و احتمال کبود شدن و خونریزی در محل تزریق را افزایش می‌دهند.)
 • مواردی که نباید انجام دهید: برنامه خود را طوری تنظیم کنید که تا 3 هفته، از هر رویداد بزرگی خالی باشد. (هر زمان که پوست دستکاری می‌شود، احتمال کبود شدن یا تورم وجود دارد. لطفا در صورت بروز این امر، زمان زیادی را برای استراحت دادن به بدن خود صرف کنید.)
 • مواردی که باید انجام دهید: اگر از بیماری تاول تبخالی روی صورت خود رنج می‌برید، به پزشک خود بگویید. (دکتر می‌تواند دارویی تجویز کند تا امکان آسیب به عمل را به حداقل برساند.)

نحوه انجام فرایند تزریق بوتاکس


بوتاکس

بیمار روی تخت معاینه قرار داده می‌شود و نواحی مورد تزریق به وسیله پاک‌کننده‌های غیرالکلی مانند بتادین تمیز می‌شود. سپس پزشک از بیحس کننده‌های موضعی در محل تحت درمان استفاده می‌کند، بعد از آن با کمک یک سوزن کوچک و سرنگ یکبار مصرف مقدار کمی از سم بوتالینیوم را در ناحیه تحت درمان تزریق می‌کند. الگوی عمومی تزریق بوتاکس پیشانی شامل 4 تا 5 ناحیه در اطراف پیشانی و 2 یا 3 ناحیه در اطراف چشم می‌شود. تزریق بوتاکس پیشانی با رفع خطوط افقی پیشانی موجب ناپدید شدن روند پیری خواهد شد. می‌توان در نواحی دیگر هم تزریق را انجام داد که به نوع چین و چروک‌ها و میزان مطلوبیت نتایج مورد انتظار بیمار بستگی دارد. در صورت خونریزی در محل تزریق می‌توان با فشردن محل تزریق از آن جلوگیری کرد. تزریق حدود 10 دقیقه طول می‌کشد و پس از آن نیاز به بستری شدن نیست. پس از اتمام فرایند تزریق، بیمار به صورت تخت یا نیمه نشسته به مدت 2 تا 5 دقیقه روی تخت معاینه استراحت می‌کند تا از مساعد بودن حال او اطمینان حاصل شود. بوتاکس 2 تا 4 روز زمان نیاز دارد تا به انتهای عصبی که انقباض عضلات را تحریک می‌کند برسد. نتایج حاصل از تزریق بوتاکس پس از 10 تا 14 روز به طور کامل قابل مشاهده است؛ بنابراین پس از دو مرتبه تزریق حداکثر نتایج حاصل می‌شود.

پس از انجام تزریق بوتاکس


botax7

تزریق حدود 10 دقیقه طول می‌کشد و پس از آن نیاز به بستری شدن نیست. پس از اتمام فرایند تزریق، بیمار به صورت تخت یا نیمه نشسته به مدت 2 تا 5 دقیقه روی تخت معاینه استراحت می‌کند تا از مساعد بودن حال او اطمینان حاصل شود و بعد از آن بیمار باید به مدت 2 تا 4 ساعت از دراز کشیدن اجتناب کند. بوتاکس 2 تا 4 روز زمان نیاز دارد تا به انتهای عصبی که انقباض عضلات را تحریک می‌کند برسد. نتایج حاصل از تزریق بوتاکس پس از 10 تا 14 روز به طور کامل قابل مشاهده است؛ بنابراین پس از دو مرتبه تزریق حداکثر نتایج حاصل می‌شود.شما باید:

 

 • باید: از کمپرس سرد برای کاهش تورم یا کبودی استفاده کنید.
 • نباید: در هنگام استفاده از کمپرس بر روی پوست خود فشار زیادی را اعمال کنید.
 • باید: سعی کنید از شستن ناحیه تحت درمان برای شش ساعت اول پس از عمل، اجتناب کنید.
 • باید: از قرار گرفتن در معرض گرمای شدید (لامپ خورشیدی یا آفتاب گرفتن) اجتناب کنید.
 • باید: اطمینان حاصل کنید که آب کافی مصرف می‌کنید و مقدار زیادی آب می‌نوشید، این باعث می‌شود تا بهترین نتیجه را از تزریق بوتاکس کسب کنید.
 • باید: سعی کنید حالات چهره را به طور اغراق آمیزی انجام دهید تا اطمینان حاصل شود که بوتاکس به خوبی به عضلات متصل شده است.
 • نباید: حداقل تا 4 ساعت پس از درمان، دراز نکشید.
 • باید: نوبت مراجعه بعدی به دکتر را تعیین کنید.

بهبودی


botax8

معمولاً شما نتایج مطلوب را پس از چند روز مشاهده خواهید کرد. بیمار نباید محل درمان شده را ماساژ داده یا آن را گرم کنید و همچنین بیمار باید پس از اتمام فرایند و در همان روز درمان از فعالیت‌هایی که باعث گرگرفتگی می‌شود مانند تمرینات ورزشی سنگین و استفاده از لوله‌های گرم اجتناب کند.

نتایج حاصل از تزریق بوتاکس چه مدت ماندگاری دارند؟


1166

نتایج حاصل از تقبل قیمت تزریق بوتاکس بین 4 تا 6 ماه باقی می‌مانند. از آنجا که ماهیچه به تدریج به حالت اولیه خود بازمی‌گردد، خطوط و چین و چروک‌های پوستی هم دوباره ظاهر شده و باید مجدداً تحت درمان قرار گیرند. به دلیل این که عضلات به حالت جدید ایجاد شده عادت کرده‌اند، خطوط و چین و چروک‌ها کمتر از قبل ظاهر می‌شوند. عوامل متعددی در کوتاه یا بلند شدن زمان باقی ماندن نتایج تأثیر می‌گذارند که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • سن شما: نتایج حاصل از تزریق بوتاکس در افراد مسن‌تر که حجم عضلانی کمتری دارند کمتر از جوانانی که ماهیچه‌های صورت آن‌ها سفت است باقی می‌ماند.
 • ساختار صورت و بیان احساسات
 • استعمال دخانیات
 • رژیم غذایی
 • مراقبت خوب و مناسب از پوست، به کار بردن روش‌هایی مانند میکرودرم ابریژن
 • مدت زمان قرار گرفتن در معرض خورشید و میزان آسیب‌دیدگی پوست به این دلیل
 • انجام مکرر تزریق بوتاکس که در افراد متفاوت است. برخی از افراد با تزریق مجدد بوتاکس به نتایج درازمدت‌تری دست خواهند یافت در حالی که برخی دیگر از افراد نسبت به دارو مقاومت پیدا کرده و باید درمان را تجدید کنند.

توصیه می‌شود در یک محل در مدتی کمتر از 3 ماه، چند بار تزریق انجام نشود.

عوارض جانبی


اکثر مردم متوجه می‌شوند که تزریق تنها باعث اندکی درد و حساسیت ملایم در همان ناحیه می‌شود. بلافاصله پس از تزریق ممکن است تورم ملایمی یا دوبینی در محل تزریق به وجود بیاید که معمولا در عرض 48 ساعت کاهش می‌یابد. بروز اندکی کبودی نیز امکان پذیر است. عوارض جانبی این روش بسیار نادر است. گاهی اوقات، تزریق ممکن است عضلات اطراف را تحریک کند و باعث افتادگی موقت ابرو یا پلک‌ها شود. این ممکن است تا چند هفته ادامه یابد اما با گذشت زمان رفع خواهد شد. همانند هر داروی دیگری ممکن است واکنش آلرژیک ایجاد شود، اما این مورد کاملا نادر است. در عوض، ممکن است در برخی از افراد مزایایی مانند کاهش سردرد وجود داشته باشد، که به این دلیل است که ماهیچه‌های پیشانی آرام می‌شوند. بوتاکس برای بیش از 20 سال است که استفاده می‌شود و به نظر نمی‌رسد که منجر به اثرات منفی درازمدتی شود. پس از تزریق، بوتاکس به طور معمول ظرف 3-4 روز از بدن دفع می‌شود، هرچند، همانند هر درمان پزشکی دیگری، قبل از انجام آن بهتر است با یک متخصص واجد شرایط، مشورت شود. برخی بیماران پس از تزریق نوعی از سم بوتولینوم (بوتاکس، دیسپورت، زئومین و …) متوجه می‌شوند که دم ابروهایشان بیش از حد بالا رفته است و به اصطلاح ابروی شیطونی پیدا کرده‌اند. ابرو شیطونی باعث می‌شود که چهره همواره عصبانی به نظر برسد. گاهی چروک‌های غیرعادی دیگری نیز بالای کنار ابرو دیده می‌شود که تضاد ناخوشایندی با ناحیه صاف شده پس از تزریق دارد و حالتی غیرطبیعی را ایجاد می‌کند. این عارضه نتیجه تزریق غیریکنواخت بوتاکس بین دو ابرو یا سهل‌انگاری در درمان مناسب کنار ابرو است. خوشبختانه علت ابرو شیطونی را می‌توان با تزریق مقدار بسیار کمی بوتاکس در عضله‌ی بالا برنده ابرو اصلاح کرد.

هزینه


بوتاکس

با توجه به اینکه تنوع تنظیمات خاص، سطح مهارت و صلاحیت پزشکان بسیار زیاد است، بنابراین قیمت‌ها نیز متاثر با این موارد افزایش می‌یابد. هرگز نباید وسوسه شوید که با توجه به قیمت پایین برخی از کلینیک‌ها، در آنجا تزریق را انجام دهید زیرا این مراکز اغلب کمتر ماهر هستند و معمولا از سم بوتولینوم با کیفیت پایین یا بسیار رقیق استفاده می‌کنند. مانند سایر محصولاتی که در موارد مختلف تهیه می‌کنید، ارزش هر چیزی را بهای آن تعیین می‌کند.

سوالات متداول


بوتاکس

خطوط و چین و چروک‌های نیمه بالایی صورت اغلب با بوتاکس درمان می‌شوند  که تقریبا 95٪ از تمام عمل‌های زیبایی بوتاکس در این ناحیه انجام می‌شود. خطوط پیشانی، خطوط خنثی بین چشم و ناحیه پنجه کلاغی، مناطق پرطرفداری برای تزریق هستند که موجب کاهش علائم پیری می‌شوند.

تزریق بوتاکس را در هر سن و سالی تا زمانی که شرایط و یا بیماری خاصی ندارید، می‌توانید انجام دهید. جراح پلاستیک شما قبل از تزریق بوتاکس، برای اطمینان از بی‌خطر بودن آن باید یک تاریخچه کامل پزشکی از شما داشته باشد. با این حال، بوتاکس به عنوان یک درمان پیشگیرانه، بسیار عالی عمل می‌کند. زمان شروع ایده آل برای تزریق بوتاکس، زمانی است که خطوط صورت شما شروع به توسعه می‌کند (اینها خطوطی هستند که در هنگام برخی از عکس العمل‌ها مانند اخم کردن قابل مشاهده هستند) و قبل از اینکه این خطوط در صورت شما تثبیت شوند (خطوطی که وقتی صورت شما آرام است نیز قابل مشاهده است).

یکی از دلایل اینکه چرا درمان‌های بوتاکس اینقدر محبوب هستند، این است که بهبود بسیار ظریفی به ظاهر شما می‌دهند. دوستانتان ممکن است نظر دهند که شما آرام‌تر یا تازه‌تر به نظر می‌رسید، اما تغییر ظاهر شما را تشخیص نمی‌دهند؛ تزریق بوتاکس تنها موجب کاهش فعالیت عضلات صورت می‌شود. یک تزریق خوب به شما اجازه می‌دهد تا به طور معمولی بتوانید اخم کنید یا لبخند بزنید.

اثرات و نتایج تزریق، پس از حدود سه روز برای بیمار قابل مشاهده است. تزریق بوتاکس به طور چشمگیری شکل صورت شما را تغییر نخواهد داد. عضلات زیادی در چهره وجود دارند که هنگام خنده، عصبانی شدن یا ناراحتی به ایجاد حالت کمک می‌کنند. تزریق در مقادیر کم و فقط در نواحی که چین و چروک ایجاد می‌شود، استفاده می‌شود. هدف این است که فعالیت این ماهیچه‌ها را در این مناطق کانونی کاهش دهید تا روی پوست چروک نشود. این تزریق روی بقیه عضلات چهره تاثیر نمی‌گذارد. بنابراین، شما هنوز هم می‌توانید عکس العمل‌های طبیعی چهره خود را حفظ کنید، فقط بدون چین و چروک.

در اغلب موارد نتایج حاصل از تزریق را در دو روز اول یا حداکثر تا 2 هفته، متوجه خواهید شد. اطرافیان شما ممکن است در مورد چگونگی تازگی و جوان شدن شما نظر دهند اما بسیاری از آنها نمی‌توانند بفهمند چرا. هدف این است که شما طبیعی به نظر برسید و ایجاد خطوطی که باعث می‌شود شما پیرتر به نظر برسید را کند نماید. بهبود ظاهری شما در طول سه تا چهار روز پس از تزریق، قابل مشاهده خواهد شد. نتایج حاصل از بوتاکس ممکن است تا 4 ماه ادامه یابد و ممکن است برای حفظ زیبایی و ظاهری بدون چروک، نیاز به تزریق منظم باشد. در دراز مدت، تزریق‌های کمتر با فواصل طولانی‌تری مورد نیاز است زیرا تکرار تزریق به تدریج موجب ضعف عضلات " ایجاد چروک" می‌شود.

اکثر بیماران برای حفظ اثرات تزریق، پیگیر تزریق مجدد می‌شوند. ماندگاری نتایج بوتاکس نیازمند تکرار تزریق است. دو تا سه تکرار، در هر سال توصیه می‌شود و ادامه دادن به درمان می‌تواند به تدریج منجر به کاهش و رفع خطوط عمیق شود.

 به این پست امتیاز دهید.
Rate this post