درمان افتادگی پلک با جراحی زیبایی پلک بالا و پایین(بلفاروپلاستی)

جراحی پلک، که به عنوان لیفت پلک یا بلفاروپلاستی شناخته می‌شود، یک فرآیند جراحی زیبایی است که برای تقویت پوست اطراف چشم به منظور رفع افتادگی پلک، شلی پوست دور چشم، برداشتن پف زیر چشم و کاهش کبودی دور چشم انجام می‌شود. بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک، یک روش جراحی پلاستیکی است که برای بهبود شکل و ظاهر پلک‌ها انجام می‌شود. این جراحی می‌تواند شامل برداشتن پوست اضافی و چربی از پلک بالا با هدف رفع افتادگی پوست و پلک (پتوز) باشد. همچنین، بلفاروپلاستی پلک پایینی به منظور بهبود پف‌های زیر چشم انجام می‌شود. این جراحی می‌تواند از طریق برشی زیر مژه‌ها (برش ساب سیلیاری) یا از طریق برش در داخل چشم (شیوه transconjunctival) انجام شود، و پزشک به شما روش مناسب برای شما را توصیه خواهد کرد. در این فرآیند، چربی و مقدار کمی از پوست به آرامی برداشته می‌شود تا نتیجه عمل ظاهری طبیعی و شاداب داشته باشد.

جراحی بلفاروپلاستی

افتادگی پلک یا پتوز ممکن است به دلیل شرایط ارثی یا اکتسابی ایجاد شود. اگر از وضعیت افتادگی پلک خود راضی نیستید، می‌توانید از روش بلفاروپلاستی برای رفع این مشکل استفاده کنید.

هر فرایند جراحی بلفاروپلاستی بسته به نیازهای فرد متفاوت است. برخی افراد نیاز به جراحی پلک بالا یا پایین دارند، در حالی که برخی دیگر جراحی روی هر دو پلک را انجام می‌دهند. این فرایند ممکن است شامل افزایش ضخامت، تغییر مکان یا مسطح کردن نواحی چال شده باشد.

متخصصین کلینیک تخصصی پوست و موی رازی وضعیت مشکل شما را بررسی کرده و درباره امکان استفاده از این درمان برای رفع مشکل تصمیم‌گیری می‌کنند. با توجه به شرایط، بهترین برنامه درمانی برای رفع مشکل تعیین می‌شود. بلفاروپلاستی یک روش درمان سرپایی است که از سطح تهاجم پایین و دوره بهبودی به نسبت کوتاه برخوردار است.

دکتر جمیلی متخصص پوست و زیبایی با سالها تجربه در زمینه درمان مشکلات پوستی و خدمات زیبایی با بهره گیری از دانش و تجهیزات روز دنیا آماده ارائه خدمات به شما می باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 02188334029 – 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

مزایای کاربرد بلفاروپلاستی


بلفاروپلاستی اصطلاحی است که برای توصیف عمل جراحی پلک چشم و رفع پف زیر چشم استفاده می‌شود. به این ترتیب در صورتی که به دنبال رفع مشکل پف زیر چشم یا کاهش سنگینی پلک‌های خود هستید، بلفاروپلاستی(جراحی پلک چشم) می‌تواند یک روش مناسب برای شما بوده و از طریق آن دستیابی به یک ظاهر جوان و جذاب امکان‌پذیر می‌گردد. در سال‌های اخیر بلفاروپلاستی به یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان زیبایی در بین افراد تبدیل شده است.

انواع بلفاروپلاستی


انواع بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یک جراحی زیبایی روی پلک‌های بالا و پایین چشم است که شامل انواع زیر می‌شود:

  • بلفاروپلاستی پلک بالا:برای افتادگی پلک بالا، پف و چین و چروک تشکیل شده بالای چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • بلفاروپلاستی پلک پایین:این درمان برای رفع پف و سیاهی زیر چشم و نیز مشکلات ایجاد شده در ارتباط با ناحیه ریزش اشک استفاده می‌شود.
  • بلفاروپلاستی ترکیبی:بر رفع مشکلات هر دوی پلک‌های بالا و پایین به منظور ایجاد ظاهر مناسب‌تر و جوان‌تر تمرکز دارد.

مزایای کاربرد بلفاروپلاستی

در میان این سه نوع جراحی بلفاروپلاستی، بلفاروپلاستی پلک بالا احتمالا کمی رایج‌تر از بلفاروپلاستی پلک پایین باشد چون به راحتی تحت بی‌هوشی موضعی قابل انجام است در حالی که این جراحی پلک پایین معمولا همراه با نوعی بی‌هوشی سیستمیک (نیمه بیهوشی (IV Sedation) یا بی‌هوشی عمومی) صورت می‌گیرد. به علاوه هیچ فیلری نیست که بتواند جایگزین پوست اضافه حذف شده از پلک بالایی باشد، بنابراین بلفاروپلاستی پلک بالا تنها گزینه ممکن برای رفع این مشکل است، در حالی که فیلرها در ناحیه پلک پایینی می‌توانند ظاهر پلک را بهبود بخشند و برای برخی افراد می‌تواند به عنوان جایگزینی موقت برای جراحی در نظر گرفته شود.

کاندیدهای ایده‌آل


کاندیدهای ایده‌آل

برای انجام بلفاروپلاستی پلک بالا، کسانی که پوستی اضافه دارند به شکلی که انگار پوست‌شان روی پلک بالایی آویزان شده است افراد مناسبی برای این جراحی هستند. برای نمونه خانمی که پوستی اضافه‌ روی پلکش افتاده باشد، نمی‌تواند سایه چشمش را ببیند. در مردان هم کسانی که پوست اضافه‌ و آویزانی دارند و باعث می‌شود خسته و خواب‌آلود به نظر برسند. هر کسی که پلک بالایی‌اش به او ظاهری پیر، عصبانی و خسته بخشیده باشد، یک کاندید خوب برای جراحی پلک است.

در مورد پلک‌های پایینی هم، افرادی که پف کردگی پلک پایین دارند به صورتی که باعث می‌شود خسته و پیرتر به نظر آیند گزینه مناسبی برای جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین هستند. اگر پوست چروکی روی پلک‌های پایینی وجود دارد در این صورت پانچ پوست پلک پایینی می‌تواند به صورت همزمان با بلفاروپلاستی پلک پایین مفید واقع شود.

جراحی پلک می‌تواند با سفت کردن پوست اطراف چشم، باعث جوان‌تر شدن شما شود، این فرایند می‌تواند ظاهر شاداب‌تری به چهره شما بدهد. پوست اضافه ممکن است از پلک شما آویزان شود و جلوی دیدتان را بگیرد، و اگر این دلیل عمل باشد شاید بتوانید برای جراحی از برخی بیمه‌های درمانی هم استفاده کنید. برای اطلاع از احتمال تحت پوشش بیمه قرار گرفتن، برای انجام تست دید میدانی، به پزشک مراجعه کنید. جراحی پلک برای شما مناسب است اگر:

  • دارای سلامتی نسبی باشید
  • سابقه هیچ مشکل جدی مربوط به پلک نداشته باشید
  • به دنبال درمان پلک افتاده، پوست شل، پف زیر پلک، یا سیاهی دور چشم باشید.

کاندیدهای ایده‌آل معمولا در سنین 30 سالگی هستند، چون در این سن پوست شروع به از دست دادن انعطاف پذیری‌اش می‌کند. این عمل معمولا در افراد مسن‌تر به ویژه افراد سنین 50 یا 60 ساله رواج بیشتری دارد.

جلسه مشاوره برای بلفاروپلاستی


جلسه مشاوره برای بلفاروپلاستی از اهمیت زیاد برخوردار است. در این جلسه پزشک معالج سابقه درمانی و شرح حال بیمار را بطور کامل بررسی می‌کند. به همین خاطر در این جلسه لازم است اطلاعات لازم درباره آلرژی، داروهای مصرفی بدون نسخه پزشک، سیگار کشیدن، مصرف مکمل، داروهای گیاهی، و یا سایر داروها بطور کامل در اختیار پزشک قرار گیرد. در این شرایط بهتر است اطلاعات مربوط درباره معاینات چشم پزشکی و یا آخرین سوابق آزمایش‌های انجام شده بر روی چشم همراه بیمار باشد.

روز عمل چه اتفاقی می‌افتد؟


روز عمل چه اتفاقی می‌افتد

جراحی پلک سختی چندانی ندارد به ویژه در مقایسه با دیگر جراحی‌های زیبایی. شما نیازی به بیمارستان رفتن ندارید. برخی از پزشکان این عمل را تحت بیهوشی موضعی همان جا در مطب‌شان انجام می‌دهند. در این فرایند، جراح خطوط طبیعی روی پلک را علامت گذاری کرده و پوست‌های اضافه اطراف را برمی‌دارد. ممکن است چربی دور چشم را بردارند و یا آن را جمع کنند. عمل را می‌توان با تیغ جراحی یا لیزر انجام داد. کل فرایند کمتر از 2 ساعت زمان می‌برد.

عمل جراحی پلک بالا

عمل جراحی پلک بالا

در این حالت جراح ابتدا یک شکاف در طول خط پلک ایجاد می‌کند. در ادامه جراح از طریق این شکاف می‌تواند پوست اضافی، چربی یا عضله را از ناحیه دور چشم خارج کند. پس از این مرحله از نخ‌های بخیه ریز برای بستن شکاف ایجاد شده با کمترین سطح جراحت استفاده خواهد شد. این درمان را می‌توان تحت بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی بر روی بیمار انجام داد و طول مدت درمان در این شرایط معمولاً یک ساعت خواهد بود.

عمل جراحی پلک پایین

عمل جراحی پلک پایین

عمل جراحی پلک پایین معمولاً شامل مراحل زیر است:

  • ایجاد یک شکاف در زیر مژه‌های پلک پایین یا داخل پلک
  • حرکت دادن یا خارج کردن بافت چربی زیر چشم و گاهی اوقات تنظیم موقعیت پوست
  • حمایت از عضلات و تاندون‌های نگهدارنده پلک در صورت نیاز

جراح بطور معمول از نخ‌های نازک و چسبنده به نام نخ‌های بخیه نواری برای نگه داشتن پلک‌ها پس از عمل جراحی استفاده می‌کند. این نخ‌ها معمولاً با گذشت یک هفته از جراحی کشیده خواهند شد. در حالت عادی عمل جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا به حدود یک ساعت زمان نیاز دارد. این شرایط در حالی است که انجام این عمل جراحی بر روی پلک پایین ممکن است تا دو ساعت طول بکشد. پس از انجام جراحی اکثر افراد می‌توانند در همان روز درمان به خانه باز گردند.

پس از عمل چه مراقبت‌های باید انجام دهید؟


مراقبت‌های پس از عمل

اگرچه جراحی پلک به طور کلی به دوره بازیابی طولانی نیاز ندارد، اما بهتر است برای آن برنامه‌ریزی کنید و از تعطیلی کوتاهی برای بهبودی خود استفاده کنید. برخی افراد ممکن است پس از 5 یا 7 روز به کار خود بازگردند، به ویژه اگر تنها جراحی پلک بالا انجام داده‌اند. اما جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین ممکن است کمی بیشتر زمان برود. بهتر است قبل از جراحی برنامه‌ریزی کنید که پس از آن به خانه بازگردید. هنگام بازگشت به خانه، استفاده از کیسه یخ می‌تواند به کاهش تورم و تسریع در فرآیند بهبودی کمک کند. همچنین، توصیه می‌شود برای شستشوی بخیه‌ها از صابون بچه استفاده کنید و در صورت خشکی چشم پس از جراحی از قطره چشم استفاده کنید. همچنین، هنگام بیرون رفتن از منزل از عینک آفتابی بزرگ استفاده کنید. به بالش خود نیز توجه کنید، زیرا بلند بودن سر می‌تواند به کاهش تورم و تسریع در فرآیند بازیابی کمک کند. اگر مسیر بازگشت به خانه برای شما دور است، داشتن یک بالش مسافرتی می‌تواند در این زمینه مفید باشد.

سوالات رایج


 سوالات رایج

از چه نوع بیهوشی استفاده می‌شود؟

وقتی که جراحی پلک بالا به تنهایی صورت می‌گیرد، یک بیهوشی موضعی همراه با مسکنی خوراکی کفایت می‌کند و دیگر نیازی به بیهوشی عمومی نیست. جراحی ترکیبی پلک‌های بالا و پایین نیاز به بیهوشی عمومی دارد.

این جراحی سرپایی است یا نیاز به بستری دارد؟

پزشکان تمامی عمل‌های بلفاروپلاستی را به عنوان یک جراحی سرپایی انجام می‌دهند و بیمارستان امکانات لازم برای داشتن بازیابی راحتی را به بیمار ارائه می‌دهد. مرکز جراحی محیطی آرام و خصوصی برای بیمار فراهم می‌آورد.

جراحی پلک چه مدت طول می‌کشد؟

زمان لازم در هر جراحی متفاوت است و بستگی به این دارد که جراحی برای پلک بالا باشد یا پلک پایین و یا هر دو. بیشتر موارد حدود 1 الی 2 ساعت طول می‌کشند.

نتایج جراحی تا چه مدت باقی خواهد ماند؟

جراحی پلک همچون دیگر جراحی‌های پلاستیک صورت فرایند پیر شدن را متوقف نمی‌کند. اما زمان را به عقب باز می‌گرداند و باعث جوان‌تر شدن صورت می‌شود، و نتایج آن می‌بایست حداقل 10 سالی باقی بمانند.

می‌توان جراحی پلک را با دیگر جراحی‌ها ترکیب کرد؟

جراحی پلک معمولا به عنوان بخشی از یک عمل کلی زیبایی صورت انجام می‌شوند. برای نمونه پزشکان معمولا توصیه می‌کنند که لیفت ابرو با جراحی پلک ترکیب شود تا نتایج ظاهری طبیعی‌تری ایجاد شود. دیگر فرایندهای تکمیلی که در کنار جراحی پلک صورت می‌گیرند شامل تزریق بوتاکس، لایه‌برداری شیمیایی پوست، یا لایه برداری با لیزر می‌شود که جهت بهبود ظاهر پوست صورت می‌گیرند.

چقدر زمان می‌برد تا به وضعیت عادی روزانه‌تان بازگردید؟

دوره بازیابی معمولا طولانی نیست. با اینکه شرایط برای بیماران مختلف متفاوت است، 2 تا 3 روز پس از عمل قادر به مطالعه خواهید بود، پس از 7 روز می‌توانید رانندگی کنید و پس از 7 تا 10 روز هم می‌توانید به سر کارتان بازگردید. پس از حدود 2 هفته هم می‌توانید لنز تماسی‌تان را استفاده کنید. تا 3 هفته هم باید از فعالیت‌های سنگین خودداری کرد. پس از چند هفته کبودی و تورم‌ها از بین می‌روند. بیشتر پزشکان قبل از بازگشت به فعالیت‌های روزانه داشتن 2 هفته بازیابی را توصیه می‌کنند.

انتظار چه نتایجی را می‌توانید داشته باشید؟

چشمانی روشن‌تر و بازتر خواهید داشت. دیگر پلک‌های آویزان و پوستی اضافه نخواهید داشت. نتایج ممکن است نامحسوس اما موثر باشند و تاثیر آن تا سال‌ها باقی می‌ماند. شما شاداب‌تر و سرزنده‌تر به نظر خواهید رسید.

عوارض جانبی احتمالی آن چیست؟

جراحی پلک یک روش نسبتاً ساده است که به طور کلی دارای عوارض جانبی کمی است. عوارض شایع آن شامل ناراحتی، تورم و کبودی موقت است. در چند هفته اول پس از جراحی، ممکن است با خشکی و سوزش چشم، اشک ریزش و افزایش حساسیت چشم نسبت به نور روبرو شوید. همچنین، تار شدن دید به صورت موقت نیز امکان پذیر است. تورم در گوشه‌های چشم ممکن است چند هفته طول بکشد و ممکن است جوش‌های سر سفید کوچکی هم مشاهده شود. ایجاد عدم تقارنی جزئی در جای زخم‌ها نیز ممکن است رخ دهد، اما معمولاً جای زخم به خوبی پنهان می‌شود. عوارض جانبی نادری نیز وجود دارد که شامل مشکل در بستن کامل چشم‌ها (معمولاً به صورت موقت)، افتادگی پلک پایین (که ممکن است نیاز به جراحی دوباره داشته باشد) و کوری (که بسیار نادر است) می‌شوند.

جایگزینی برای جراحی پلک هست؟

جراحی پلک به عنوان روشی موثر برای بهبود بسیاری از مشکلات مرتبط با دور چشم شناخته می‌شود، اما روش‌های دیگری نیز می‌توانند نتایج موثری داشته باشند. به عنوان مثال، با تزریق بوتاکس می‌توان لیفت ابرو انجام داد و پوست‌های شل اطراف چشم را برداشت. همچنین، با استفاده از لیزر می‌توان پوست پلک پایینی را بازسازی و سفت‌تر کرد.

هزینه جراحی پلک بسته به شهر، جراح و میزان پیچیدگی عمل متغیر است. اگر نیاز به جراحی هم پلک بالایی و هم پایینی دارید، بهتر است پولتان را پس انداز کنید تا هر دو عمل را با هم انجام دهید. این کار باعث صرفه جویی در هزینه‌های مربوط به بیهوشی و امکانات رفاهی مربوطه می‌شود.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی