enherafbini-min

انحراف تیغه‌ی بینی به حالتی گفته می‌شود که در آن بافتی که بین دو سوراخ بینی قرار دارد (سپتوم یا تیغه‌ی بینی) صاف و در یک راستای مستقیم نیست و این حالت موجب می‌شود که یکی از سوراخ‌های بینی از دیگری کوچک‌تر باشد. انحراف تیغه‌ی بینی می‌تواند موجب مشکل در نفس کشیدن شده و بدین ترتیب هم بر زندگی روزانه‌ی شما و هم بر خواب شبانه‌ی شما تاثیرات منفی زیادی بگذارد. عدم تنفس راحت در هنگام شب همچنین باعث نرسیدن اکسیژن کافی به مغز، تداشتن خواب راحت و خر و پف می‌شود. بینی اغلب افراد تا حد کمی دارای انحراف است که می‌توان این انحراف بینی را با عمل انحراف بینی  یا سپتوپلاستی برطرف نمود. طی این جراحی، قسمت مرکزی بینی (همان تیغه‌ی بینی) صاف شده و راستای قرارگیری آن اصلاح می‌شود.

اگر دچار علائمی مانند مشکلات تنفسی شده‌اید که تصور می‌کنید ممکن است ناشی از انحراف تیغه‌ی بینی شما باشد و یا در صورتی که می‌خواهید عمل صاف کردن تیغه‌ی بینی (سپتوپلاستی) را انجام دهید، در اولین قدم لازم است که یک وقت قبلی جهت مشاوره با متخصصین در کلینیک زیبایی رازی تعیین کنید. متخصصین ما می‌توانند با انجام عمل سپتوپلاستی مشکل انحراف تیغه‌ی بینی و علائم ناشی از آن را برطرف کنند و با بازیابی عملکرد طبیعی بینی، در  واقع کیفیت زندگی شما را بهبود دهند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در خصوص جراحی انحراف بینی یا رزرو نوبت میتوانید با شماره‌های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

انحراف تیغه‌ی بینی چیست؟


enherafbini5-min

قسمت مرکزی بینی که دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌کند، تیغه‌ی بینی (سپتوم) نام دارد. تیغه‌ی بینی از غضروف و استخوان تشکیل شده است و از هر دو طرف با یک غشای مخاطی پوشانده شده است. در حالت مطلوب، تیغه‌ی بینی باید درست در مرکز بینی و به حالت صاف قرار داشته باشد تا سوراخ‌های طرف چپ و راست بینی درست یک اندازه باشند. در صورتی که تیغه‌ی بینی انحراف داشته باشد، در واقع در مرکز بینی قرار ندارد و راستای آن مستقیم نیست. در بسیاری از افراد، میزان این انحراف بینی بسیار کم است و اصلا هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما در صورتی که انحراف تیغه‌ی بینی شدید‌تر باشد در تنفس فرد اختلال ایجاد می‌شود و دچار گرفتگی بینی می‌شود. انحراف تیغه‌ی بینی معمولا در ظاهر بینی تاثیری ندارد اما در صورتی که بسیار شدید باشد ممکن است ظاهر بینی را نیز تغییر دهد.

علل


انحراف بینی می‌تواند بر اثر عوامل مختلفی ایجاد شود:

 • انحراف بینی ممکن است از بدو تولد وجود داشته و بر اثر منحرف شدن تیغه بینی در حین رشد جنینی بوده باشد.
 • می‌تواند بر اثر شکستگی بینی باشد.
 • می‌تواند بر اثر هر آسیب یا ضربه ای باشد که به بینی وارد می‌شود.
 • انحراف تیغه‌ی بینی ممکن است با بالا رفتن سن ایجاد شود و یا انحراف قبلی شدیدتر شود.

علائم


انحراف بینی موجب بروز علائم و مشکلاتی می‌شود، از جمله:

 • مشکل در تنفس با بینی
 • گرفتگی بینی که معمولا در یک طرف بینی بیشتر است.
 • خونریزی از بینی
 • سردرد
 • درد صورت
 • عفونت سینوسی مزمن (سینوزیت مزمن)
 • اختلالات خواب مانند خر و پف یا وقفه تنفسی در هنگام خواب
 • بدشکلی و دفرمیتی بینی
 • ریزش ترشحات بینی به حلق از پشت بینی

مزایای درمان


 • به خاطر باز شدن راه هوایی بینی، عملکرد تنفسی به طور کلی بهبود پیدا می‌کند.
 • باز شدن راه هوایی بینی نه تنها موجب بهبود تنفس در بیداری و ساعات روز می‌شود، بلکه احتمالا مشکل خر و پف در شب را نیز حل می‌کند.
 • باز شدن راه بینی موجب می‌شود و راه خروج ترشحات سینوسی که قبلا باریک یا بسته بود، کاملا باز شود.
 • برای بیمارانی که به خاطر انحراف تیغه‌ی بینی در چشایی یا بویایی آن‌ها اختلالاتی ایجاد شده بود، بعد از این جراحی هر دوی این مشکلات برطرف می‌شود.

تشخیص


بعد از شنیدن شرح حال شما، پزشک سوال می‌کند که سابقه شکستن یا آسیب دیدن بینی را داشته‌اید و اینکه آیا قبلا عمل جراحی روی بینی خود انجام داده‌اید یا نه. سپس پزشک طی معاینات فیزیکی به بینی شما و شکل تیغه‌ی بینی در داخل آن نگاه می‌کند. پزشک برای بررسی فضای داخل بینی از یک اسپکولوم (وسیله‌ای که به آرامی سوراخ بینی را باز می‌کند) و یک چراغ قوه‌ی کوچک استفاده می‌کند.  در برخی موارد ممکن است که فیبر نوری همراه با دوربین به داخل بینی فرستاده شود تا پزشک بتواند قسمت انتهایی تیغه‌ی بینی را مستقیما ببیند. در اغلب موارد، هیچ نیازی به انجام تست یا آزمایشات خاص دیگری نیست.

درمان


سپتوپلاستی

enherafbini6-min

سپتوپلاستی (جراحی انحراف تیغه بینی) یکی از تکنیک‌های جراحی بینی برای اصلاح انحراف تیغه‌ی بینی (سپتوم) می‌باشد. این جراحی گاهی با نام برش زیرمخاطی یا جراحی بازسازی سپتوم نیز شناخته می‌شود. معمولا هدف اصلی از انجام این جراحی، بهبود تنفس بیمار است و در مواردی نیز ممکن است علت انجام آن، ارزیابی بهتر بینی برای بررسی ابتلا به پولیپ، التهاب، تومور و خونریزی می‌باشد. در صورتی که تیغه‌ی بینی انحراف داشته باشد نمی‌توان با هیچ دارویی انحراف آن را برطرف کرد و بنابراین انجام عمل جراحی انحراف بینی، تنها راه درمان انحراف تیغه‌ی بینی است. عمل سپتوپلاستی با ایجاد برش‌هایی در داخل بینی انجام می‌شود و می‌توان با کمک آن انحراف استخوانی و غضروفی بینی را برطرف نمود. معمولا انجام سپتوپلاستی، تاثیری بر ظاهر خارجی بینی ندارد و همانطور که گفته شد هدف از انجام آن، صاف کردن تیغه‌ی بینی و بهبود تنفس بیمار است.

عمل سپتوپلاستی مکن است تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام شود. این جراحی در حدود یک ساعت زمان می‌برد و معمولا بیمار می‌تواند در همان روز جراحی از بیمارستان مرخص شود. در ابتدا یک برش کوچک در داخل بینی ایجاد می‌شود. لایه‌ی مخاطی که روی تیغه‌ی بینی را پوشانده است از غضروف و استخوان‌ها جدا شده و کنار زده می‌شود، و سپس قسمت‌هایی از غضروف تیغه‌ی بینی که کج هستند برداشته شده یا صاف می‌شوند. سپس غشای مخاطی به جای اول خود بازگردانده می‌شود و تا چند روز داخل بینی آتل مخصوص قرار داده می‌شود. این آتل‌ها دارای راهی هستند که بیمار می‌تواند از طریق ان نفس بکشد و بدین ترتیب بلعیدن غذا برای بیمار نیز بسیار راحت‌تر است. این جراحی موجب تورم یا کبودی در اطراف چشم‌ها نمی‌شود چرا که برخلاف جراحی‌های زیبایی معمول، در این جراحی، استخوان بینی شکسته نمی شود.

سپتورینوپلاستی

enherafbini7-min

منظور از سپتورینوپلاستی، جراحی است که به منظور زیبایی بینی (جراحی زیبایی یا رینوپلاستی) و همچنین صاف کردن تیغه‌ی بینی (سپتوپلاستی) انجام می‌شود. جراحی رینوپلاستی به منظور زیباسازی ظاهر بینی، اصلاح فرم بینی یا به دلیل مشکلات ساختاری بینی انجام می‌شود، در حالی که سپتوپلاستی انحراف تیغه‌ی بینی را اصلاح می‌کند و مشکل تنفسی بیمار را برطرف می‌کند.

کوچک کردن شاخک‌های داخل بینی

enherafbini8-min

برای بهبود بیشتر راه هوایی بینی، معمولا عمل سپتوپلاستی همراه با عمل کوچک کردن شاخک بینی انجام می‌شود. برای این کار قسمت کوچکی از بافت‌های شاخکی داخل بینی برداشته می‌شود و یا با داغ کردن آنها، این شاخک‌ها کمی جمع‌تر و کوچک‌تر می‌شوند.

بهبودی


این جراحی‌ها معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرند اما بیمار در همان روز جراحی از بیمارستان مرخص می‌شود. در برخی موارد که پزشک توصیه کند که بیمار باید در بیمارستان بستری شود، بیمار نهایتا روز بعد از جراحی مرخص می‌شود. در برخی از موارد تنها به این دلیل بیمار در بیمارستان نگه داشته می‌شود که طی 24 ساعت اول پس از جراحی شخصی نیست که بیمار را همراهی کند. در سایر موارد بیمار از بیمارستان مرخص می‌شود و یک نفر تا خانه اورا می‌رساند و سپس حداقل طی 24 ساعت اول پس از جراحی همراه او می‌ماند تا هم در کارهایی مانند پخت غذا، گذاشتن پشتی زیر سر و قرار دادن کمپرس سرد به بیمار کمک کند و هم مطمئن شود که بیمار داروهای خود را به موقع و به طور صحیح مصرف می‌کند.

درد ناشی از جراحی، طی چند روز اول با داروهایی که توسط پزشک تجویز شده است کنترل می‌شود. تمامی دستورالعمل‌ها و مراقبت‌های پس از عمل مانند چگونگی خوابیدن، حمام کردن، غذاهایی که می‌توانید بخورید، داروها و زمان مصرف آن‌ها، چگونگی انجام فعالیت‌های فیزیکی و غیره، همگی با جزئیات به صورت مکتوب بیمار داده می‌شود و پزشکان و پرستاران نیز تمامی توضیحات لازم را پس از جراحی به بیمار ارائه می‌دهند. البته قبل از انجام عمل جراحی نیز این نکات به صورت شفاهی به بیمار گفته می‌شود تا در صورتی که هر گونه سوالی در این مورد دارد از پزشک بپرسد.

مراقبت‌های بعد از عمل


برای رسیدن به بهترین نتایج ممکن از جراحی خود، لازم است برخی از دستورات و مراقبت‌های لازم بعد از عمل بینی را دنبال کنید:

 • تا 24 ساعت پس از جراحی باید 10 تا 15 بار بینی خود را با مایع سالین مخصوص شستشو دهید. در این زمان می‌توانید به آرامی با بینی خود فین کنید.
 • اگر می‌خواهید عطسه کنید، بهتر است اینکار را با دهان خود انجام دهید.
 • داشتن خونریزی مختصر از بینی تا چند روز پس از جراحی، امر غیر معمولی نیست. به همین خاطر بعد از جراحی یک پد در داخل بینی گذاشته می‌شود. پرستار شما در بیمارستان باید قبل از مرخصی شما، چند گاز اضافه به شما بدهد تا بتوانید در صورت لزوم، گاز داخل بینی را عوض کنید. خونریزی بینی با گذشت زمان کمتر و کمتر می‌شود.

عوارض


نتایج ناخواسته‌ای که ممکن است بعد از جرحی ایجاد شوند عبارتند از: وجود سوراخ در تیغه‌ی بینی، عدم بهبود کامل تنفس بیمار، خون دماغ شدن پس از جراحی (که معمولا به آسانی کنترل می‌شود)، عفونت زخم جراحی، جمع شدن مخاط خشک در بینی و در موارد نادری تغییر ظاهر بینی. به خاطر نزدیک بودن محل ایجاد برش به دندان‌های جلویی فک بالا، این دندان‌ها و ناحیه کوچکی از سقف دهان در بالای این دندان‌ها ممکن است تا 2 الی 3 ماه کمی بیحس باشند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی