rizeshmooo

ریزش مو معمولا در مردانی که پا به سن می‌گذارند مشاهده می‌شود اما این بیماری که به‌طور یکسان در بین زنان و مردان رخ می‌دهد علل‌های زیادی دارد و می‌تواند برای هر کسی را اتفاق  بیفتد. در چرخه رشد طبیعی مو، ریزش 100 تارمو در روز برای هر فرد کاملا طبیعی است ولی ریزش بیش ‌از حد مو قطعا موجب نگرانی خواهد شد. بسیاری از مردم در سراسر دنیا برای درمان ریزش موهای خود سالانه مبلغ زیادی خرج می‌کنند.

اگر علاقه‌مند به درمان و یا جلوگیری از ریزش موهای خود هستید و دوست دارید از رشد موهای جدید و زیبا لذت ببرید، برای مشاوره اولیه با ما اقدام به رزرو وقت کنید. متخصصین ما در کلینیک زیبایی رازی، به منظور درمان ریزش موهای شما، پس از بررسی مشکل، مشاوره و توصیه‌های شخصی مورد نیاز شما را ارائه خواهند کرد. برای آشنایی با روش‌های درمانی ریزش مو در مردان و زنان و دریافت مشاوره یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188334029 – 02188333259 تماس حاصل نمایید.

rizeshmooo1

ریزش مو چیست؟


میزان رشد موهای بیشتر مردم حدودا نیم اینچ در هر ماه است. حدود 90% از موهای افراد به‌طور موثر درهر دوره از زمان رشد می‌کند و 01% باقی مانده در فاز استراحت یا ریزش مو قرار می‌گیرند. بعد از 2 تا 3 ماه موهایی که در فاز استراحت هستند ریخته و فولیکول‌های آن‌ها شروع به رشد موهای جدید می‌کنند همانطور که فولیکول‌های دیگر وارد مرحله یا فاز استراحت می‌شوند. افراد اغلب در شرایط استرس‌زا مانند زایمان، ورشکستگی، طلاق و یا غم‌و اندوه دچار ریزش مو می‌شوند.

ریزش مو احساس خوبی نیست چرا که از لحاظ زمانی طول می‌کشد تا قد موها رشد کرده و شما بتوانید دوباره بلندی موهای خود را درک کنید. آلوپسی اصطلاح پزشکی است که برای ریزش مو بکار می‌رود و فقط در پوست سر رخ نمی‌دهد. برخی از بیماری‌ها و داروها می‌توانند موجب ریزش موی کل بدن شوند هرچند نقش عوامل ژنتیک را در بسیاری از موارد مربوط به موها نباید نادیده گرفت.

علل


گذشته از عوامل وراثتی، ممکن است عوامل زیاد دیگری درریزش قابل توجه موها نقش داشته باشند ازجمله:

مدل موهای نامناسب و درمان

در مدل موهایی که  افراد به‌طور مدام از کش‌های پلاستیکی، بی‌گودی‌های پیچی و یا گیره و سنجاق سر استفاده می‌کنند یا  موها را محکم کشیده و بافت‌های باریک و نواری می‌دهند می‌تواند موجب التهاب و زخم فولیکول‌های مو شوند. استفاده نادرست از محصولات شیمیایی از جمله رنگ‌موها، دکلره‌ها ومواد صاف کننده مو می‌توانند موجب آسیب موها شوند. ریزش مو بسته به میزان آسیبی که به موها وارد شده، می‌تواند دائمی باشد.

عدم تعادل هورمونی

در زنان تغییرات هورمونی ناشی از مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری، داروهای بارداری، زایمان، یائسگی و هیسترکتومی  عواملی هستند که می‌توانند با تحریک بیشتر فولیکول‌های مو آن‌ها را وارد فاز استراحت کنند.

بیماری یا جراحی

استرس ناشی از بیماری یا عمل جراحی ممکن است وظایف غیرضروری بدن مانند تولید مو را به‌طور موقت متوقف کند. برخی بیماری های خاص مانند تیروئید، سفیلیس، کمبودآهن و لوپوس یا عفونت شدید ممکن است موجب ریزش مو شوند. یک بیماری خودایمنی به نام آلوپسی آراتا وجود دارد که هیچ درمانی برای آن شناخته نشده و موجب ریزش سریع موی کل بدن می‌گردد.

داروها و ویتامین‌ها

در شیمی درمانی بیماری سرطان به‌منظور از بین بردن تمام سلول‌های درحال رشد سراسر بدن فولیکول‌های مو نیز تحت تاثیر درمان قرار می‌گیرند بنابراین این امر می‌تواند دلیل شناخته‌شده و خوبی برای ریزش مو باشد. عوارض جانبی داروهای دیگر مانند داروهای درمان فشارخون بالا و نقرس (بیماری مفصلی دردناک که دراثر تجمع اسیداوریک ایجاد  می‌شود) موجب ریزش مو می‌شوند. مصرف بیش‌از حد ویتامین آ نیزمی‌تواند دراین مورد تاثیرگذار باشد.

کمبود تغذیه

رژیم‌غذایی سنگین و یا اختلالات تغذیه‌ای مانند پرخوری و بی‌اشتهایی با تحریک فولیکول‌های مو می‌توانند  موقتا رشد مو را متوقف کنند. این امر ممکن است به دلیل کمبود مصرف پروتئین، ویتامین ویا موادمعدنی  نیزرخ دهد.

پیری

کم شدن رشد موها یکی از نشانه‌های طبیعی افزایش سن است. زنان معمولا کاما طاس نمی‌شوند ولی ریزش موی نواحی فرق سریا شقیقه در بین آن‌ها شایع است. ریزش مو در بین مردان بیشتر در ناحیه شقیقه سر رخ می‌دهد و بیش‌تر از زنان به طاسی کامل مبتلا می‌شوند.

تشخیص


متخصصین پوست به بررسی و معاینه پوست سر بیماران می‌پردازند و با دانستن سوابق پزشکی بیماران و اتفاقات استرس‌زایی که در زندگی آن‌ها رخ داده می‌توانند پی ببرند که چه عواملی در زندگی و دنیای پیرامون  آن‌ها موجب این عارضه شده است. متخصصین پوست ممکن است قسمت کوچکی از پوست را که حاوی فولیکول است را نمونه‌برداری کرده و برای تشخیص این‌که آیا یک بیماری خودایمنی مانند لوپوس علت ریزش مو در زنتم و مردان بوده یا نه نمونه را به متخصص آسیب‌شناس ارسال کنند. با بررسی مو و فولیکول‌های آن می‌توان تشخیص داد که آیا فرد مبتلا به عفونت باکتریایی یا قارچی شده یا خیر.

درمان ریزش مو


درمان ریزش مو شامل درمان ریزش خفیف تا شدید مو و درمان ارزان تا گران است و بیشتر به مقدار موی ریخته شده و این‌که چقدربه جبران یا ترمیم موهای ازدست رفته اهمیت بدهیم بستگی دارد.

درمان‌های ریزش مو در زنان و مردان عبارتند از:

کرم موضعی و لوسیون

داروی ماینوکسیدیل (معروف به نام تجاری روگین ) دارویی است که بدون نسخه و تجویز پزشک نیز می‌توان تهیه کرد. ماینوکسیدیل می‌تواند به رویش مجدد موها کمک کند. مصرف این دارو در افرادی که ریزش موی آن‌ها موروثی است تاثیر چشمگیری دارد. این دارو که به صورت محلول است مستقیما روی پوست سر ریخته می‌شود. قرص فیناستراید (پروپشیا) که فقط با نسخه تجویز می‌شود داروی مختص مردان است و بعد از 6 ماه مصرف می‌توان نتایج آن را مشاهده کرد.

داروهای ضدالتهابی

تجویز کرم‌های حاوی استروئید و یا تزریق استروئید می‌تواند فولیکول‌هایی که دراثر مصرف زیاد موادشیمیایی و یا کشیدن بیش ‌از حد موها آسیب‌دیده اند را ترمیم کند.

کاشت مو

از آن‌جایی که ریزش موهای مردان محدود به یک یا دو منطقه از پوست سرشان می‌باشد بنابراین بهترین کاندید تکنیک‌های جراحی ترمیم مو هستند. تکنیک‌های مختلف ترمیم مو عبارتند از: کاشت مو که شامل انتقال 1 تا 15 مو از ناحیه اهدا شونده به نقاط مورد نیاز است. کاشت مو شامل برداشتن یک قسمت از پوست طاس سر است بنابراین در این جراحی پوست سر پوشیده با مو ممکن است پهن و کشیده شود. عوارض جانبی این تکنیک شامل تورم، کبودی و سردرد می‌باشد.

لیزر

درمان ریزش مو با لیزر می‌تواند به تحریک فولیکول‌های مو کمک کرده و موجب بهبود رشد مو گردد. وقتی درمان با لیزر با روش‌های مداخله‌ای دیگر ترکیب شود نتایج بهتری حاصل خواهد شد.


rizeshmooo2

درمان ریزش مو با پی‌آرپی (PRP)

روش درمانی پی‌آرپی مناسب زنان و مردان است. پی‌ آر پی بدون جراحی انجام می‌شود، کاملا طبیعی است ویک روش پزشکی جایگزین است که برای درمان ریزش مو استفاده می‌شود. پی‌آرپی نوعی درمان تزریقی است که در طی آن پلاسمای غنی از پلاکت از خون خود فرد جمع آوری شده و به پوست سر خودش تزریق می‌شود.

پلاسمای غنی از پلاکت توسط یک سوزن نازک به پوست سر تزریق می‌شود سپس عوامل رشد در سلول‌های خون شروع به فعالیت کرده و رشد مو به‌صورت طبیعی رخ می‌دهد. برای کسب نتیجه مطلوب شاید نیاز به جلسات بیشتری باشد بنابراین هزینه درمان پی‌آرپی ممکن است زیاد باشد. پی‌آرپی با برخی از روش‌های پیوند مو نیز استفاده می‌شود. درحال حاضرهیچ مدرک بالینی برای اثبات این امر وجود ندارد اما نتایج این روش بسیار امیدوار کننده است.

مزوتراپی

مزوتراپی نوعی درمان طاسی سر است که باعث رشد مجدد موها در زنان و مردان می‌شود. این روش می‌تواند مشکل ریزش مو در مردان را به تاخیر بیندازد. در این روش با یک سوزن کوچک  ترکیبی از ویتامین‌ها به سطح پوست سر تزریق می‌گردد. تزریق ویتامین موجب گردش بهتر خون در فولیکول‌های مو و پوست سر شده و درنتیجه منجر به رویش مجدد مو می‌شود.

میانگین تعداد جلسات این نوع درمان 5 جلسه درطول 4 تا 6 ماه می‌باشد اما در مورد هر فرد متفاوت می‌باشد. یکی از مزایای این نوع درمان این است که درد زیادی ندارد به‌طوری خیلی سریع بهبود می یابید.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یا درمان القایی کلاژن معمولا توسط وسیله‌ای به نام درمارولر انجام می‌شود. میکرونیدلینگ موجب زخم‌های بسیار کوچک و خراش‌های سرسوزنی در پوست می‌گردد. این خراش‌ها به مفهوم واقعی کلمه زخم نیستند ولی با وجود این اگر به‌طرز صحیح انجام شوند منجر به خونریزی نخواهند شد. میکرونیدلینگ برای درمان ریزش مو مفید است.

درمان‌های طبیعی و جایگزین


درمان‌های جایگزین ممکن است کمکی به رشد مجدد موها نکنند، ازطرفی هم بسیاری از آن‌ها توسط تحقیقات پزشکی نیز پشتیبانی نمی‌شوند. باوجود این  درمان‌های دیگری که ظاهرا بیماری آلوپسی آره‌آتا را بهبود می‌بخشد شامل گیاه درمانی چینی، طب سوزنی، مکمل‌های روی و ویتامین، روغن گل پامچال و آروماتراپی است. ویویسکال نوعی مکمل طبیعی است که در مقایسه با مصرف روغن ماهی در آزمایشات بالینی، رشد بیشتر موها د مردان را نشان داده است. متخصصین زیبایی توصیه می‌کنند قبل از اقدام به هر یک از درمان‌های جایگزین حتما با پزشک خود مشورت کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی