بهترین راه درمان برای از بین بردن و رفع خط خنده و لبخند

khatkh-min

خطوط خنده یا خطوط لبخند، اغلب در نواحی گوشه دهان امتداد می‌یابند و می‌توانند ظاهر فرد را ناراحت یا عصبانی به نظر برسانند. این خطوط و ترک‌ها از گوشه بینی در نواحی اطراف دهان امتداد می‌یابند و علت ایجاد آن‌ها از دست دادن حجم و قابلیت ارتجاع‌پذیری پوست در اثر فرآیند افزایش سن است. علائم ناشی از این خطوط نه تنها شامل خطوط بلند امتداد یافته به سمت پایین در گوشه‌های دهان است، بلکه این شرایط می‌تواند به همراه خشکی پوست باعث ایجاد ظاهر گرفته برای پوست شده و از دست دادن قابلیت ارتجاعی و سفتی پوست را برای فرد به همراه داشته باشد.

اکنون، روش‌های مختلفی برای رفع خطوط خنده به منظور جوان‌سازی پوست صورت وجود دارد.

در صورتی که علائم ناشی از افزایش سن در صورت شما به خاطر تشکیل خط لبخند و چین و چروک در پوست مشخص شده، می‌توانید از روش‌های درمان موثر برای رفع این مشکل استفاده کنید. به این منظور متخصصین کلینیک تخصصی پوست و موی رازی شدت خطوط لبخند را بررسی کرده و بر اساس نوع خطوط و مدت تشکیل آن‌ها از بهترین روش‌های درمان همچون لیزر درمانی، لایه‌برداری شیمیایی، میکرودرم آبریژن، تزریق ژل و فیلر، تزریق چربی، و تزریق بوتاکس برای بازیابی حجم پوست و نیز ایجاد ظاهر جوان برای آن استفاده می‌کنند. در نهایت نتایج این درمان می‌تواند افزایش قابل توجه در سطح اعتماد به نفس فرد را به همراه داشته باشد. در خصوص دریافت اطلاعات بیشتر برای از بین بردن و رفع خط خنده و مطرح کردن سوالات خود یا رزرو نوبت با شماره‌های 02188334029 – 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

[dopts id=”7″]

 

 

خط لبخند چیست؟


با افزایش سن، پوست به تدریج بطور کاملاً طبیعی دچار چین و چروک شده و این چین و چروک‌ها در نقاط مختلف بدن و صورت ایجاد می‌شوند. به این ترتیب چین و چروک‌های ناحیه صورت اولین نشانه‌هایی هستند که در ارتباط با افزایش سن تشکیل می‌گردند. یکی از این چین و چروک‌ها خط لبخند هست که به خاطر حرکت‌های مداوم در ناحیه صورت و نشان دادن احساس در گوشه‌های دهان ایجاد می‌شود. به هر حال، امروزه می‌توان از روش‌های درمان موثر برای بازیابی جوانی صورت از طریق رفع این خطوط استفاده کرد.

انواع خطوط و چین و چروک‌های اطراف دهان


ka-min

انواع خطوط و چین و چروک‌های اطراف دهان به شرح زیر هستند:

  • خط لبخند: این خطوط در اصطلاح خطوط نازولابیال یا خطوط پرانتزی نیز نامیده می‌شوند. این خطوط از گوشه بینی به صورت منحنی در دو طرف دهان امتداد پیدا می‌کند.
  • خطوط ماریونت: این خطوط به صورت عمودی در لبه‌ها و نقاط انحنای دور دهان قابل مشاهده هستند.
  • خطوط عمودی لب و خط گوشه لب: این خطوط نواحی دور لب را تحت تاثیر قرار داده و در نتیجه حرکت‌های مداوم لب ایجاد می‌شوند. به همین خاطر پیشگیری از ایجاد این خطوط ممکن نیست. این خطوط همچنین در نتیجه سیگار کشیدن مداوم بر روی لب ایجاد شده و به همین خاطر گاهی اوقات به آنها خطوط سیگار گفته می‌شود.

دلایل ایجاد خط لبخند


دلایل اصلی ایجاد خط لبخند در ناحیه صورت به شرح زیر هستند:

1. سن: با بالا رفتن سن، سطح کلاژن و الاستین پوست در نواحی چانه، لب، و گونه کاهش پیدا می‌کند که منجر به افتادگی و تشکیل چین و چروک در آنها می‌شود. این شرایط همچنین در مواردی ایجاد می‌شود که تجمع چربی در ناحیه صورت به خاطر افزایش سن کاهش یابد.

2. ژنتیک: ژنتیک یکی از عوامل اصلی تاثیرگذار بر تشکیل خطوط لبخند در ناحیه صورت است.

3. رژیم غذایی: رژیم غذایی فرد وضعیت سلامت پوست وی را مشخص می‌کند. انتخاب یک رژیم غذایی مناسب و سالم که سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز است، می‌تواند باعث شود پوست فرد به یک مدت طولانی جوان و شاداب باقی بماند. از طرف دیگر، رژیم غذایی ناسالم و مواد غذایی مضر می‌تواند باعث افتادگی و مشکلات ظاهری پوست شود.

4. شرایط محیطی: پوست به خاطر قرار گرفتن بیشتر در معرض شرایط محیطی از بالاترین سطح آسیب‌پذیری برخوردار است. سیگار کشیدن، نور خورشید و سایر آلاینده‌ها می‌توانند بر وضعیت پوست تاثیر منفی گذاشته و باعث ایجاد خط لبخند در ناحیه صورت شوند.

5. سیگار کشیدن: سیگار کشیدن باعث باریک شدن رگ‌های خونی منتقل کننده مواد مغذی و اکسیژن به تمام نقاط بدن می‌شود و در نهایت باعث ظاهر پوست خشک و نامناسب می‌شود.

درمان


روش‌های درمان موجود برای خطوط لبخند به شرح زیر هستند:

کرم‌های موضعی

khat7-min

کرم‌های حاوی رتینوئید باعث ضخیم شدن لایه‌های پوست شده و در نتیجه چین و چروک‌ها و خط لبخند ایجاد شده در نواحی اطراف دهان را حداقل می‌نمایند. مصرف این کرم‌ها باعث شل شدن خطوط ماریونت شده و ایجاد ظاهر مناسب و هماهنگ را برای خطوط صورت به همراه دارد. علاوه بر این مصرف کرم‌ها یا لوسیون‌های حاوی آلفا- هیدروکسی نیز می‌توانند به حداقل شدن این خطوط کمک کنند.

لایه‌برداری شیمیایی

khat8-min

در فرآیند لایه‌برداری شیمیایی، لایه بالای پوست برداشته شده و لایه تازه زیر آن ظاهر می‌شود. این درمان بهترین نتایج را در درمان خطوط پرانتزی در ناحیه صورت دارد. در این درمان از مواد شیمیایی همچون فنول، اسید تری کلرواستیک (TCA) و آلفا هیدروکسی اسید (AHAs) برای از بین بردن لایه روی پوست استفاده می‌گردد. انجام این کار می‌تواند فرآیند تولید سلول‌های جدید را تحریک و تسریع کرده و به این ترتیب باعث ایجاد پوست سالم‌تر و محکم‌تر برای فرد شود. نتایج بدست آمده در نتیجه لایه‌برداری شیمیایی صرف نظر از قدرت و نوع آن دائمی نیستند، زیرا این درمان فقط بر لایه‌های بالای پوست تاثیر می‌گذارد. به همین خاطر لازم است از این درمان به صورت منظم برای حفظ نتایج آن در فواصل زمانی مشخص استفاده شود.

میکرودرم آبریژن

kha9-min

میکرودرم آبریژن یک درمان کوتاه و غیر تهاجمی است که عملکرد آن از طریق لایه‌برداری پوست به منظور کاهش حجم و عمق چین و چروک‌های اطراف دهان همچون خطوط لبخند است. این درمان به آرامی لایه بالای پوست را با استفاده از میکرو کریستال‌های اکسید آلومینیوم یا کریستال‌های الماسی بر می‌دارد. در ادامه این فرآیند می‌تواند به تحریک لایه زیر پوست برای ترمیم نقاط آسیب دیده و بهبود شرایط چین و چروک کمک کند. به این ترتیب پس از ترمیم پوست، چین و چروک و خطوط ایجاد شده در ناحیه صورت همچون خط لبخند بطور مشخص کاهش خواهد یافت.

لیزر فراکشنال

khat10-min

لیزر درمانی یکی از بهترین روش‌های درمان برای کاهش خطوط دور دهان و به ویژه خطوط لبخند است، به خصوص زمانی که بیمار به دنبال نتایج دائمی است. این روش با تمرکز بر روی لایه اپیدرم، چین و چروک‌ها و خطوط پوست، از طریق تحریک تولید کلاژن اثربخشی دارد. با ترمیم این لایه، پوست تولید کلاژن سالم و در نتیجه پوست جوان‌تر و سفت‌تری را به ارمغان می‌آورد. این درمان به صورت مراحلی بر روی بخش‌های کوچکی از پوست انجام می‌شود و برای دستیابی به نتایج کلی، نیاز به چندین جلسه درمان است.

تزریق ژل و فیلر

khat11-min

تزریق ژل و فیلر می‌تواند باعث افزایش حجم پوست در نواحی اطراف خطوط ماریونت شده و در نهایت می‌تواند این خطوط را برای بیمار حذف کند. در اکثر موارد، از تزریق ژل‌های مبتنی بر هیالورونیک اسید برای این منظور استفاده می‌شود. تزریق این نوع ژل دو عملکرد اصلی دارد: ابتدا با تزریق ژل به لایه میانی پوست، حجم و برجستگی پوست افزایش می‌یابد و خطوط عمیق نواحی دور دهان را کاهش می‌دهد. سپس ژل تزریق شده با بافت پوست ترکیب می‌شود و با جذب و نگهداری مولکول‌های آب در پوست، به حفظ و نگهداری حجم آن کمک می‌کند. لازم به ذکر است که تزریق ژل خط خنده نتایج غیر دائمی دارد و در نهایت ژل تزریق شده بدون آسیب خاص توسط بدن جذب می‌شود.

تزریق چربی

khat12-min

در این روش چربی مورد نیاز از سایر نقاط بدن که دارای چربی اضافی هستند، گرفته می‌شود. رایج‌ترین نقاط بدن برای خارج کردن چربی شکم، ران‌ها و پهلوها است. به این ترتیب چربی خارج شده را می‌توان به عنوان یک ژل طبیعی در محل ایجاد خطوط دور دهان همچون خطوط لبخند تزریق کرده و به این ترتیب به صاف شدن و رفع این خطوط از روی صورت کمک کرد.

تزریق بوتاکس

khat13-min

تزریق بوتاکس معمولاً به عضلاتی که باعث ایجاد خطوط و چین و چروک در ناحیه صورت می‌شوند، انجام می‌گیرد. به این ترتیب می‌توان این عضلات را ریلکس کرده و از انقباض آنها جلوگیری کرد. انجام این کار می‌تواند باعث کاهش خطوط لبخند و سایر خطوط ایجاد شده در نواحی اطراف دهان شود.

پیشگیری از ایجاد خط لبخند


برای پیشگیری از ایجاد خط خنده و لبخند می‌توان به نکات زیر توجه کرد:

  • ترک سیگار
  • مرطوب نگه داشتن پوست
  • مصرف مقدار زیاد مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها
  • استفاده از مرطوب کننده
  • استراحت و خواب به مقدار کافی
  • استفاده دائمی از کرم ضد آفتاب
  • مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین C

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی