بهترین راه درمان برای از بین بردن و رفع خط خنده و لبخند

khatkh-min

خطوط خنده یا لبخند خطوطی هستند که در نواحی گوشه دهان امتداد یافته و اغلب باعث می‌شود ظاهر فرد ناراحت یا عصبانی به نظر برسد. این خطوط و ترک‌ها از گوشه بینی در نواحی اطراف دهان امتداد یافته و علت ایجاد آن‌ها از دست دادن حجم و قابلیت ارتجاع‌پذیری پوست همراه با فرآیند افزایش سن است. علائم ناشی از این خطوط نه تنها شامل خطوط بلند امتداد یافته به سمت پایین در گوشه‌های دهان است، بلکه این شرایط می‌تواند به همراه خشکی پوست باعث ایجاد ظاهر گرفته برای پوست شده و از دست دادن قابلیت ارتجاعی و سفتی پوست را برای فرد به همراه داشته باشد. به هر حال امروزه از روش‌های مختلف برای رفع خط خنده به منظور جوان‌سازی پوست صورت می‌توان استفاده کرد.

در صورتی که علائم ناشی از افزایش سن در صورت شما به خاطر تشکیل خط لبخند و چین و چروک در پوست مشخص شده، می‌توانید از روش‌های درمان موثر برای رفع این مشکل استفاده کنید. به این منظور متخصصین کلینیک تخصصی پوست و موی رازی شدت خطوط لبخند را بررسی کرده و بر اساس نوع خطوط و مدت تشکیل آن‌ها از بهترین روش‌های درمان همچون لیزر درمانی، لایه‌برداری شیمیایی، میکرودرم آبریژن، تزریق ژل و فیلر، تزریق چربی، و تزریق بوتاکس برای بازیابی حجم پوست و نیز ایجاد ظاهر جوان برای آن استفاده می‌کنند. در نهایت نتایج این درمان می‌تواند افزایش قابل توجه در سطح اعتماد به نفس فرد را به همراه داشته باشد. در خصوص دریافت اطلاعات بیشتر برای از بین بردن و رفع خط خنده و مطرح کردن سوالات خود یا رزرو نوبت با شماره‌های 02188334029 - 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

خط لبخند چیست؟


با افزایش سن، پوست به تدریج بطور کاملاً طبیعی دچار چین و چروک شده و این چین و چروک‌ها در نقاط مختلف بدن و صورت ایجاد می‌شوند. به این ترتیب چین و چروک‌های ناحیه صورت اولین نشانه‌هایی هستند که در ارتباط با افزایش سن تشکیل می‌گردند. یکی از این چین و چروک‌ها خط لبخند هست که به خاطر حرکت‌های مداوم در ناحیه صورت و نشان دادن احساس در گوشه‌های دهان ایجاد می‌شود. به هر حال، امروزه می‌توان از روش‌های درمان موثر برای بازیابی جوانی صورت از طریق رفع این خطوط استفاده کرد.

انواع خطوط و چین و چروک‌های اطراف دهان


ka-min

انواع خطوط و چین و چروک‌های اطراف دهان به شرح زیر هستند:

 • خط لبخند: این خطوط در اصطلاح خطوط نازولابیال یا خطوط پرانتزی نیز نامیده می‌شوند. این خطوط از گوشه بینی به صورت منحنی در دو طرف دهان امتداد پیدا می‌کند.
 • خطوط ماریونت: این خطوط به صورت عمودی در لبه‌ها و نقاط انحنای دور دهان قابل مشاهده هستند.
 • خطوط عمودی لب و خط گوشه لب: این خطوط نواحی دور لب را تحت تاثیر قرار داده و در نتیجه حرکت‌های مداوم لب ایجاد می‌شوند. به همین خاطر پیشگیری از ایجاد این خطوط ممکن نیست. این خطوط همچنین در نتیجه سیگار کشیدن مداوم بر روی لب ایجاد شده و به همین خاطر گاهی اوقات به آنها خطوط سیگار گفته می‌شود.

دلایل ایجاد خط لبخند


دلایل اصلی ایجاد خط لبخند در ناحیه صورت به شرح زیر هستند:

 • سن: با بالا رفتن سن، سطح کلاژن و الاستین پوست در نواحی چانه، لب، و گونه کاهش پیدا می‌کند. به این ترتیب پوست به تدریج دچار افتادگی شده و چین و چروک در آن تشکیل می‌شود. این شرایط همچنین در مواردی ایجاد می‌شود که تجمع چربی در ناحیه صورت به خاطر افزایش سن کاهش یابد.
 • ژنتیک: ژنتیک یکی از عوامل اصلی تاثیرگذار بر تشکیل خطوط لبخند در ناحیه صورت است.
 • رژیم غذایی: رژیم غذایی فرد وضعیت سلامت پوست وی را مشخص می‌کند. به این ترتیب انتخاب یک رژیم غذایی مناسب و سالم که سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز است، می‌تواند باعث شود پوست فرد به یک مدت طولانی جوان و شاداب باقی بماند. از طرف دیگر، در صورتی که رژیم غذایی سالم نبوده یا از مواد غذایی مضر تشکیل شده باشد، احتمالاً مواد مغذی مورد نیاز به مقدار کافی در اختیار پوست قرار نگرفته و در نتیجه این شرایط پوست زودتر از شرایط عادی دچار افتادگی و مشکلات ظاهری خواهد شد.
 • شرایط محیطی: پوست به خاطر قرار گرفتن بیشتر در معرض شرایط محیطی در مقایسه با سایر بخش‌های بدن از بالاترین سطح آسیب‌پذیری برخوردار است. در حقیقت سیگار کشیدن و نیز قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سایر آلاینده‌ها، می‌تواند بر وضعیت پوست تاثیر منفی گذاشته و باعث ایجاد خط لبخند در ناحیه صورت شود.
 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن یکی از دلایل اصلی ایجاد خطوط لبخند است. در حقیقت سیگار کشیدن باعث باریک شدن رگ‌های خونی منتقل کننده مواد مغذی و اکسیژن به تمام نقاط بدن شده و در نهایت ظاهر پوست خشک و نامناسب برای فرد ایجاد می‌کند.

درمان


روش‌های درمان موجود برای خطوط لبخند به شرح زیر هستند:

کرم‌های موضعی

khat7-min

کرم‌های حاوی رتینوئید باعث ضخیم شدن لایه‌های پوست شده و در نتیجه چین و چروک‌ها و خط لبخند ایجاد شده در نواحی اطراف دهان را حداقل می‌نمایند. مصرف این کرم‌ها باعث شل شدن خطوط ماریونت شده و ایجاد ظاهر مناسب و هماهنگ را برای خطوط صورت به همراه دارد. علاوه بر این مصرف کرم‌ها یا لوسیون‌های حاوی آلفا- هیدروکسی نیز می‌توانند به حداقل شدن این خطوط کمک کنند.

لایه‌برداری شیمیایی

khat8-min

در فرآیند لایه‌برداری شیمیایی، لایه بالای پوست برداشته شده و لایه تازه زیر آن ظاهر می‌شود. این درمان بهترین نتایج را در درمان خطوط پرانتزی در ناحیه صورت دارد. در این درمان از مواد شیمیایی همچون فنول، اسید تری کلرواستیک (TCA) و آلفا هیدروکسی اسید (AHAs) برای از بین بردن لایه روی پوست استفاده می‌گردد. انجام این کار می‌تواند فرآیند تولید سلول‌های جدید را تحریک و تسریع کرده و به این ترتیب باعث ایجاد پوست سالم‌تر و محکم‌تر برای فرد شود. نتایج بدست آمده در نتیجه لایه‌برداری شیمیایی صرف نظر از قدرت و نوع آن دائمی نیستند، زیرا این درمان فقط بر لایه‌های بالای پوست تاثیر می‌گذارد. به همین خاطر لازم است از این درمان به صورت منظم برای حفظ نتایج آن در فواصل زمانی مشخص استفاده شود.

میکرودرم آبریژن

kha9-min

میکرودرم آبریژن یک درمان کوتاه و غیر تهاجمی است که عملکرد آن از طریق لایه‌برداری پوست به منظور کاهش حجم و عمق چین و چروک‌های اطراف دهان همچون خطوط لبخند است. این درمان به آرامی لایه بالای پوست را با استفاده از میکرو کریستال‌های اکسید آلومینیوم یا کریستال‌های الماسی بر می‌دارد. در ادامه این فرآیند می‌تواند به تحریک لایه زیر پوست برای ترمیم نقاط آسیب دیده و بهبود شرایط چین و چروک کمک کند. به این ترتیب پس از ترمیم پوست، چین و چروک و خطوط ایجاد شده در ناحیه صورت همچون خط لبخند بطور مشخص کاهش خواهد یافت.

لیزر فراکشنال

khat10-min

لیزر درمانی یکی از بهترین روش‌های درمان برای رفع خطوط دور دهان و بطور خاص خطوط لبخند در زمانی است که بیمار به دنبال دستیابی به نتایج دائمی در این ارتباط باشد. در این درمان با تمرکز بر لایه اپیدرم، چین و چروک‌ها و خطوط پوست از طریق تحریک تولید کلاژن برطرف می‌شود. به این ترتیب با ترمیم این لایه کلاژن سالم توسط پوست تولید شده و در نتیجه این کار ظاهر پوست جوان‌تر و سفت‌تر خواهد شد. این درمان در هر مرحله بر روی یک بخش کوچک پوست انجام شده و به منظور دستیابی به نتایج کلی لازم است از چندین جلسه درمان برای بیمار استفاده شود.

تزریق ژل و فیلر

khat11-min

تزریق ژل و فیلر باعث افزایش حجم پوست در نواحی اطراف خطوط ماریونت شده و در نهایت می‌تواند حذف این خطوط را برای بیمار به همراه داشته باشد. در اکثر موارد برای این کار از تزریق ژل‌های مبتنی بر هیالورونیک اسید استفاده می‌شود. تزریق این نوع ژل دو عملکرد خاص بر روی پوست دارد: با تزریق ژل به لایه میانی پوست، ژل تزریق شده باعث افزایش حجم و برجستگی پوست شده و خطوط عمیق نواحی دور دهان را از بین می‌برد. در ادامه ژل تزریق شده با بافت پوست تجمیع شده و با جذب و نگهداری مولکول‌های آب در پوست، به حفظ و نگهداری حجم آن کمک می‌کند. توجه داشته باشید تزریق ژل خط خنده نتایج غیر دائمی داشته و در نهایت ژل تزریق شده بدون آسیب خاص توسط بدن جذب می‌شود.

تزریق چربی

khat12-min

در این روش چربی مورد نیاز از سایر نقاط بدن که دارای چربی اضافی هستند، گرفته می‌شود. رایج‌ترین نقاط بدن برای خارج کردن چربی شکم، ران‌ها و پهلوها است. به این ترتیب چربی خارج شده را می‌توان به عنوان یک ژل طبیعی در محل ایجاد خطوط دور دهان همچون خطوط لبخند تزریق کرده و به این ترتیب به صاف شدن و رفع این خطوط از روی صورت کمک کرد.

تزریق بوتاکس

khat13-min

تزریق بوتاکس معمولاً به عضلاتی که باعث ایجاد خطوط و چین و چروک در ناحیه صورت می‌شوند، انجام می‌گیرد. به این ترتیب می‌توان این عضلات را ریلکس کرده و از انقباض آنها جلوگیری کرد. انجام این کار می‌تواند باعث کاهش خطوط لبخند و سایر خطوط ایجاد شده در نواحی اطراف دهان شود.

پیشگیری از ایجاد خط لبخند


برای پیشگیری از ایجاد خط خنده و لبخند می‌توان به نکات زیر توجه کرد:

 • ترک سیگار
 • مرطوب نگه داشتن پوست
 • مصرف مقدار زیاد مواد غذایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها
 • استفاده از مرطوب کننده
 • استراحت و خواب به مقدار کافی
 • استفاده دائمی از کرم ضد آفتاب
 • مصرف مواد غذایی سرشار از ویتامین C


به این پست امتیاز دهید.
Rate this post