درمان گودی و کبودی زیر چشم: رفع سیاهی ارثی دور چشم با ژل و چربی

j1a-min-470x340-min

شکایت رایجی که بسیاری از جراحان زیبایی و متخصصان پوست می‌شنوند چگونگی رهایی از گودی یا کبودی دور و زیر چشم‌ها است.

حلقه‌های سیاه زیر پلک‌های پایین چشم معمولا یکی از مشکلات رایج در بین زنان و مردان است. این تیرگی که اغلب با پف همراه است باعث می‌شود فرد مسن‌تر از سن خود به نظر برسد. بدتر از همه این‌که خلاصی یافتن از شر آن‌ها نیز کار دشواری است. با وجود این‌که سیاهی زیر چشم می‌تواند هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد اما این مشکل اغلب در افرادی رایج است که:

 • مسن هستند
 • از لحاظ ژنتیکی مستعد این شرایط هستند ( پری اوربتیال هایپرپیگمنتیشن)

با این‌که خستگی مفرط می‌تواند دلیل منطقی برای چنین شرایطی باشد اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند موجب کبودی و تیرگی زیر چشم‌ها شوند. در بسیاری از موارد، با درمان‌ کوتاه مدت می‌توان از شر سیاهی زیر چشم‌ها که شادابی و جوانی چهره را تحت تاثیر قرار می‌دهد رهایی یافت.

در بسیاری از افراد، تیرگی و کبودی زیر چشم‌ها موقت هستند و اغلب نشانه‌ی پیری و یا کمبود خواب می‌باشند. از آن‌جایی که برای بهبود ظاهر چشم‌ها درمان‌های خانگی و پزشکی متعددی وجود دارد اما باید خاطر نشان کرد که مشکل کبودی زیر چشم‌ها معمولا جای نگرانی ندارد.
اما با این حال اگر تغییر رنگ و تورم زیر چشم‌ها با مرور زمان بدتر شد جهت اطمینان از تشخیص صحیح پزشکی و دریافت بهترین درمان حتما جهت معاینه به یک پزشک مجرب یا متخصص پوست مراجعه کنید.

متخصص کلینیک زیبایی رازی شما را معاینه کرده و درباره‌ی هر نوع شرایط پزشکی که ممکن است داشته باشید گفت و گو می‌کند تا علت به وجود آمدن کبودی زیر چشم تعیین شده و بر اساس آن یک گزینه‌ی درمانی متناسب با نیازهای شما توصیه می‌گردد. این روش‌های درمانی شامل تزریق ژل و فیلر و تزریق چربی، لایه‌برداری شیمیایی پوست، لیزر و بلفاروپلاستی می‌باشند. این روش‌ها به منظور جوان‌تر شدن ظاهر شما مورد استفاده قرار می‌گیرند.برای دریافت اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در خصوص درمان گودی و کبودی زیر چشم یا رزرو نوبت با شماره های 02188334029 و  02188333259 تماس حاصل فرمایید.

چه عواملی منجر به ایجاد تیرگی و گودی زیر چشم می شوند؟


چه-عواملی-منجر-به-ایجاد-تیرگی-و-گودی-زیر-چشم-می-شوند-min-470x317-min

تعدادی عوامل وجود دارند که می‌توانند موجب کبودی زیر چشم‌ها شوند. برخی از رایج‌ترین علل سیاهی زیر چشم‌ها عبارتند از:

خستگی مفرط

خوابیدن زیاد، خستگی مفرط و یا چند ساعت بیداری بعد از ساعت خواب طبیعی می‌تواند موجب تیرگی و کبودی زیر چشم‌ها شود. نخوابیدن نیز می‌تواند موجب تیرگی و رنگ پریدگی پوست شده و باعث نمایان شدن بافتهای سیاه و عروق خونی زیر پوست شود. کمبود خواب میتواند باعث تجمع مایع در زیر پوست شده و ظاهر پوست را پف آلود کند. در نتیجه می‌توان نتیجه گرفت، کبودی که شما در زیر چشم‌ها میبینید ممکن است درواقع سایه‌ی پلکهای پف کرده چشم باشد.

سن

فرایند پیرشدن طبیعی یکی دیگر از علل رایج سیاهی زیر چشم‌ها است. با پیر شدن پوست نازک‌تر می‌شود و از طرفی چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ خاصیت کشسانی خود را  از دست می‌دهد. با چنین اتفاقی، عروق خونی تیره زیر پوست بیشتر دیده شده و موجب سیاهی زیر چشم‌ها می‌شوند.

فشار چشم

خیره شدن به صفحه کامپیوتر یا تلویزیون می‌تواند فشار قابل توجهی به چشم‌ها وارد کند. این فشار موجب بزرگ شدن عروق خونی اطراف چشم‌ها و درنهایت تیرگی پوست اطراف چشم‌ها می‌شود.

آلرژی‌ها

واکنش‌های آلرژیک و خشکی چشم می‌تواند موجب سیاهی زیر چشمها شود.  وقتی دچار واکنش آلرژیک می‌شوید بدن در پاسخ به باکتریهای مضر، هیستامین را ترشح میکند. هیستامین به غیر از علائم ناخوشایند نظیر خارش، سرخی و پف چشمها موجب گشاد شدن یا اتساع عروق خونی و نمایان شدن آنها در زیر پوست می‌شوند. آلرژی،  فرد  را به مالیدن یا خارش پوست اطراف چشم تحریک می‌کند. این موارد می‌توانند علائم بیماری را تشدید کرده و موجب التهاب، تورم و پارگی عروق خونی شوند. این امر در نهایت می‌تواند منجر به تشکیل سایه‌های تیره در زیر چشم شود.

کم شدن آب بدن

کم شدن آب بدن یکی از علتهای شایع کبودی زیر چشم‌ها است. هنگامی که بدن آب کافی دریافت نمی‌کند پوست زیر چشم‌ها کم کم تیره شده و زیر چشم‌ها گود می‌شود.  علت این امر نزدیکی چشم‌ها به استخوان اصلی و زیرین است.

قرارگرفتن بیش از حد درمعرض نور خورشید

قرارگرفتن زیاد درمعرض نور خورشید می‌تواند موجب شود بدن ملانین بیشتری تولید کند. ملانین رنگ دانه‌ای است که موجب رنگی شدن پوست می‌شود. نور زیاد خورشید به‌ویژه برای چشم‌ها موجب تیره شدن رنگ دانه‌های اطراف پوست می‌شود.

ژنتیک

سابقه‌ی خانوادگی نقش عمده‌ای در کبودی و تیرگی زیر چشم‌ها دارد. تیرگی زیر چشم‌ها ممکن است یک ویژگی ارثی باشد و در اوایل دوران کودکی خود را نشان بدهد و با افزایش سن بدتر شود و یا به‌تدریج از بین برود. زمینه‌ی بیماری‌های دیگر نظیر تیروئید نیز می‌تواند منجربه سیاهی زیر چشم‌ها شود.

مزایای درمان گودی و سیاهی زیر چشم


مزایای-درمان-گودی-و-سیاهی-زیر-چشم-min-470x300-min

رفع گودی و تیرگی زیر چشم از اقدامات اساسی برای افزایش زیبایی و جوانسازی صورت است، دیگر مزایا عبارتند از:

 • کاهش گودی زیر چشم
 • بهبود اعتماد به نفس
 • افزایش جذابیت چهره با ایجاد ظاهری جوان‌تر

چه کسانی می توانند از روش‌های درمانی تیرگی و گودی زیر چشم استفاده کنند؟


بهترین متقاضیان برای درمان و رفع گودی دور چشم و سیاهی زیر چشم افرادی هستند که از وضعیت سلامتی نسبتا خوبی برخوردارند و یک توقعات واقع بینانه‌ای از آنچه که این روش می‌تواند برای آن ها انجام دهد دارند. کسانی که پاکت‌های چربی اضافه و یا گودی زیر چشم دارند می‌توانند از این درمان بهره‌مند شوند.

چه روش‌های درمانی برای رفع گودی و کبودی دور چشم وجود دارد؟j5-2-min

لایه‌برداری شیمیایی به معنی لایه‌برداری مخصوص با عمق سطحی تا متوسط جهت هدف قرار دادن رنگدانه‌ها در ناحیه‌ی حساس دور چشم برای انواع مختلف پوست می‌باشد. لایه‌برداری شیمیایی از طریق تراشیدن، ساییدن و جدا کردن سلول‌های سطحی پوست زیر چشم‌ها عمل می‌کنند. در این حالت، لایه‌برداری شیمیایی موجب کاهش قابل توجه رنگدانه‌های سیاه زیر چشم می‌شود. انتخاب عامل، غلظت، تعداد جلسات درمان و غیره به نیازهای بیمار بستگی خواهد داشت.

j7-1-min

درمان لیزری رنگدانه‌ها را در ناحیه کبودی هدف قرار داده و برخی از ملانین‌ها که موجب تیره شدن چشم می‌شوند را از بین می‌برد. همچنین می‌تواند به سفت شدن پوست و توپر یا ضخیم شدن پوست پلک که می تواند باعث گودی و کبودی زیر چشم شود، منجر شود. لیزر همچنین می‌تواند باعث تشکیل کلاژن‌های جدید در پوست و بنابراین جوانسازی پوست شده و ظاهر چهره را جوان‌تر کند. پوست تیره زیر چشم با بازسازی سطح پوست طی جلسات متعدد در چند هفته اصلاح خواهد شد.

تزریقات-ژل-و-فیلر-1-min

ژوویدرم و رستیلن دو ژل اسید هیالورونیک محبوب و موثر هستند و می‌توانند سیاهی زیر چشم را با پر کردن گودی‌ها از بین ببرند و باعث تحریک تولید کلاژن و بهبود وضعیت سلامت کلی پوست حساس دور چشم‌ها شوند. رستیلن با دیگر ژل‌ها و فیلرهای پوستی متفاوت است که به دلیل قابلیت چسبیدن آن به مولکول‌های آب موجود در پوست و ایجاد تغییرات نامحسوس و طبیعی در گودی زیر چشم‌ها می‌باشد. تزریق ژل در پلک پایین در مطب و با استفاده از کرم بی‌حس کننده موضعی انجام می‌شود. فرایند درمان می‌توان حدود ۳۰ دقیقه بطول بیانجامد.

j8-1-min

از آنجایی که پوست نازک و شفاف پلک پایین باعث تغییر رنگ چشم‌ها می‌شود، روش درمانی برای بازیابی حجم بافت زیر پلک با استفاده از تقبل  هزینه تزریق چربی زیر چشم  اتولوگ در حال حاضر متداول است. در واقع جراحان به منظور کاهش شفافیت پوست و کاهش گودی زیر چشم به ناحیه‌ی مورد نظر بافت چربی تزریق می‌کنند.

j9-2-min

جراحی پلک (بلفاروپلاستی)، پوست پلک بالا و پایین را همراه با پوست دور چشم جهت کاهش ظاهر کبودی زیر چشم درمان می‌کند. بلفاروپلاستی یا جراحی پلک پایین به منظور انتقال چربی از ناحیه زیر چشم به بالای گونه انجام می‌شود. این امر باعث کاهش پف زیر چشم شده و به کاهش کبودی زیر چشم نیز کمک می‌کند.

روش های میکرودرم ابریژن و درمان با IPL نیز از نمونه درمان های گودی و تیرگی زیر چشم می باشند.

درمان‌های خانگی برای تیرگی، سیاهی و گودی زیر چشم


درمانهای-خانگی-برای-تیرگی،-سیاهی-و-گودی-زیر-چشم-min-470x333-min

درمان کبودی و سیاهی زیر چشم ها به علت نهفته ی این مشکل بستگی دارد. اما با این وجود تعدادی درمان‌های خانگی وجود دارد که می‌تواند در کنترل این شرایط مفید باشد. برخی از روش‌های شایع عبارتند از:

 • استفاده از کمپرس سرد: کمپرس سرد می‌تواند باعث کاهش تورم و انقباض عروق خونی گشاد شود. این روش می‌تواند پف زیر چشم‌ها را کمتر کرده و به رفع تیرگی زیر چشم ها کمک کند. چند تکه یخ را درون یک حوله تمیز قرار داده و روی چشم‌های خود بگذارید. البته برای دریافت همین تاثیر، می‌توانید حوله را با آب سرد مرطوب کرده و به مدت 20 دقیقه روی پوست زیر چشم‌ها قرار دهید. درصورت گرم شدن حوله و یا آب شدن یخ این روش را از اول تکرار کنید.
 • خواب کافی: خوابیدن کافی نیز می‌تواند سیاهی و کبودی زیر چشم ها را کمتر کند. نخوابیدن می‌تواند موجب رنگ پریدگی پوست شده و تیرگی زیر چشم را بیشتر آشکار کند. توصیه می‌شود برای پیشگیری از نمایان شدن کبودی و سیاهی زیر چشم‌ها 7 تا 8 ساعت در شبانه روز بخوابید.
 • بالا نگه داشتن سر: با وجود این‌که نخوابیدن می‌تواند نقش عمده‌ای در ایجاد پف‌های تیره زیر چشم‌ها داشته باشد اما برخی مواقع این مشکل به نحوه‌ی خوابیدن نیز بستگی دارد. برای پیشگیری از تجمع مایعات در زیر چشم‌ها که موجب پف آلودگی و تورم چشم‌ها می‌شود با قرار دادن چند بالشت در زیر سر، سر را در موقعیت بالا نگهدارید.
 • استفاده از چای کیسه‌ای: قراردادن چای کیسه‌ای روی چشم‌ها می‌تواند موجب بهبود ظاهر چشم‌ها شود. چای حاوی کافئین و آنتی اکسیدان‌هایی است که می‌تواند به بهبود جریان خون، انقباض عروق خونی و کاهش احتباس مایع زیر پوستی کمک کند. 2 عدد چای کیسه‌ای سبز یا سیاه را به مدت 5 دقیقه در آب گرم خیس کنید. سپس به‌مدت 15 تا 20 دقیقه در یخچال قرار دهید تا خنک شوند. بعد از خنک شدن، چشم‌ها را بسته و آن‌ها را به‌مدت 10 تا 20 دقیقه روی چشم‌ها قرار دهید. بعد از برداشتن چای کیسه‌ای چشم‌ها را با آب سرد بشویید.
 • با آرایش بپوشانید: با وجود این‌که گریم و لوازم آرایش نمی‌توانند تیرگی و کبودی زیر چشم‌ها را درمان کنند اما می‌توانند آن‌ها را بپوشانند. کانسیلرها می‌توانند نقاط تیره پوست را پوشانده و آن را همرنگ پوست طبیعی کنند. اما با این وجود همانند هر درمان موضعی دیگر یا انتخاب هر نوع محصول آرایشی، در این مورد نیز باید با دقت عمل کنید. برخی از محصولات آرایشی موجب بدتر شدن علائم می‌شوند و حتی ممکن است موجب واکنش حساسیتی شوند. اگر به دلیل استفاده از هر نوع محصول موضعی به‌تدریج متوجه علائم غیرطبیعی شدید بلافاصله استفاده از محصول را متوقف کنید و برای ویزیت به پزشک مراجعه کنید.

پیشگیری از کبودی دور چشم و گودی زیر چشم


 برای پیشگیری از کبود شدن و گودی زیر چشم شما می توانید این موارد را رعایت کنید:

 • مصرف مواد غذایی سالم سرشار از مواد مغذی، ویتامین‌ها، به خصوص ویتامین‌های آنتی اکسیدان مانند ویتامین ث
 • پرهیز از سیگار کشیدن
 • استفاده از عینک جهت محافظت از چشم‌ها در افرادی که از کامپیوتر زیاد استفاده می‌کنند..
 • خواب و استراحت کافی (7 تا 9 ساعت)

درمان تیرگی و کبودی دور چشم چه خطراتی دارد؟


 • زیر چشم به دلیل وجود اعصاب ناحیه‌ای بسیار حساس است و درمان آن می‌تواند عارض جانبی داشته باشد و به چشم آسیب بزند.
 • کبودی و تورم زیر چشم‌ها

هزینه درمان تیرگی و گودی زیر چشم به چه عواملی بستگی دارد؟


هزینه درمان تیرگی زیر چشم بستگی به نوع درمان، موقعیت جغرافیایی، تخصص جراح و تعداد جلسات درمانی مورد نیاز جهت دستیابی به نتایج مورد نظر دارد.

 

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.به این پست امتیاز دهید.