piling

پیلینگ یا لایه‌برداری پوست صورت به فرایندی اطلاق می‌شود که در آن برخی مواد شیمیایی باعث پوسته‌پوسته شدن قسمت‌های آسیب‌دیده پوست می‌شود. روش پیلینگ پوست سبب بهبودی ظاهر پوست صورت می‌گردد. لایه‌برداری باعث برداشته شدن سطح خارجی پوست و ظاهر شدن پوست جدیدتر و جوان‌تر می‌شود.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#f0c75e”] بهبود یکنواختی و یکدست بودن رنگ و بافت پوست باعث می‌شود پوست جوان‌تر به نظر رسیده و سلامتی، درخشندگی و زیبایی به پوست بازگردد. این اهداف با کمک پیلینگ پوست قابل دستیابی است. متخصصین و کارشناسان ما در کلینیک پوست و موی رازی با توجه به شرایط و شدت آسیب‌دیدگی پوست شما بهترین نوع پیلینگ یا لایه‌برداری را به شما پیشنهاد خواهند داد. لایه‌برداری پوست جهت کاهش آکنه، رفع جای زخم و اسکار، جای جوش و آکنه، منافذ بزرگ پوست و رفع چین‌وچروک صورت قابل استفاده است. برای مطرح کردن سؤالات خود و دریافت مشاوره در خصوص پیلینگ و لایه‌برداری پوست یا رزرو نوبت با شماره‌های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل فرمایید.[/alert]

لایه‌برداری شیمیایی چیست؟


piling1

لایه‌ برداری شیمیایی شامل استفاده از ترکیبات شیمیایی در سطح پوست جهت از بین بردن خارجی‌ترین لایه آن است. میزان پوست برداشته شده در این فرایند به نوع مواد شیمیایی استفاده شده، قدرت آن و مدت زمانی که بر روی پوست استفاده شده است بستگی دارد.

مزایا


  • بازگردانی جوانی و طراوت به پوست
  • کاهش منافذ باز و بزرگ شده پوست
  • بهبودی بافت پوست
  • روشن‌تر شدن رنگ پوست
  • صاف و هموار کردن پوست
  • اثرگذاری طولانی مدت بر پوست
  • فرایندی سریع

متقاضیان انجام لایه‌برداری شیمیایی


اگر هر کدام از مشکلات و نگرانی‌هایی که در ادامه به آن اشاره شده است را دارا هستید می‌توانید برای رفع آن‌ها از لایه‌برداری شیمیایی استفاده کنید.

انواع


لایه‌ برداری سطحی یا سبک

piling2

لایه‌برداری سطحی یا سبک، ملایم‌ترین نوع لایه‌برداری است. این نوع لایه‌برداری، لایه بالایی پوست که به آن پوست بیرونی گفته می‌شود را از بین می‌برد و باعث ظاهری روشن‌تر، صاف‌تر و هموارتر در پوست می‌شود. این نوع لایه‌برداری سبب رفع چین‌وچروک، آسیب‌های نور خورشید، جای جوش و اسکار، لکه‌های ناشی از بالا رفتن سن، خشکی و پوسته‌پوسته شدن پوست می‌گردد. آن‌ها معمولاً از اسیدهای هیدروکسی آلفا یا هیدروکسی بتا که به آن AHA یا BHA گفته می‌شود ساخته شده و شامل اسیدگلیکولیک، اسید لاکتیک و اسید سالیسکیلیک است. این نوع لایه‌ برداری از ذرات فعال برای نفوذ در پوست و رساندن آنتی‌اکسیدان و ویتامین‌ها به عمق پوست جهت تحریک پوست به ساختن سلول‌های جدید و رشد سریع‌تر، قوی‌تر و سالم‌تر استفاده می‌کند. معمولاً یک دوره 6 تا 10 درمانی جهت حصول به نتیجه نهایی و مطلوب پیشنهاد می‌گردد. لایه‌برداری سطحی باعث ناراحتی و بروز درد در بیمار نمی‌گردد. بیمار ممکن است قدری احساس سوزش در قسمت‌های تحت درمان داشته باشد. در این روش به زمان بهبودی نیازی نیست. بعد از لایه‌برداری پوست ممکن است پوستتان قدری صورتی‌رنگ شود یا اینکه کمی پوسته‌پوسته گردد. هر دو مورد فوق می‌تواند با کمک آرایش صورت پنهان شوند.

لایه‌برداری با عمق متوسط

piling3

لایه‌برداری با عمق متوسط در مقایسه با لایه‌برداری سطحی نتایج چشمگیرتری دارد. این نوع محلول معمولاً از TCA(اسید تری کلرواستیک) گرفته شده و به طور عمیق‌تر در پوست نفوذ پیدا کرده و می‌تواند جهت درمان آفتاب‌سوختگی، تجمع رنگ‌دانه‌ها و چین‌وچروک مورد استفاده قرار گیرد. نکته منفی در این نوع لایه‌برداری، طولانی‌تر بودن دوره بهبودی و عوارض بیشتر است. ممکن است در طول مدت درمان با ناراحتی‌های بیشتری نسبت به لایه‌برداری سطحی شامل سوختگی و سوزش مواجه شوید.

لایه‌برداری عمیق

piling4

لایه‌برداری عمیق، قوی‌ترین نوع لایه‌برداری شیمیایی است. با انجام این روش به نتایج بسیار چشمگیری در رفع آفتاب‌سوختگی، رفع جای زخم و رفع چین‌وچروک‌های عمیق دست خواهید یافت. البته پس از انجام این روش انتظار مشاهده جای زخم در مناطق تحت درمان را داشته باشید. در لایه‌برداری عمیق از اسید کربولیک (پیلینگ فنول) یا TCA قوی جهت نفوذ به لایه‌های عمیق‌تر یا لایه درمال پوست استفاده می‌شود. این روش درمانی دردناک بوده و بهبودی کامل آن‌ها ماهها طول می‌کشد.

روش درمان


piling5

روش درمان با توجه به نوع لایه‌برداری شیمیایی انتخاب شده متفاوت است. ابتدا پوست توسط یک ماده شیمیایی فاقد چربی شسته می‌شود تا اطمینان حاصل شود هیچ چربی بر روی پوست وجود نداشته باشد. سپس ماده شیمیایی به مدت 3 تا 5 دقیقه بر روی پوست قرار داده می‌شود. بیشتر بیماران در این دقایق قدری احساس سوزش در پوست خواهند داشت که موقتی بوده و پس از چند دقیقه از بین می‌رود. برخی از انواع مواد پیلینگ خود خنثی بوده و به مدت 2 تا 4 ساعت بر روی پوست بیمار قرار داده می‌شوند.

بهبودی


زمان بهبودی با توجه به نوع و قدرت لایه‌برداری انجام شده متفاوت است. معمولاً بلافاصله پس از لایه‌ برداری پوست سفت شده و قرمز می‌شود. هر پوسته‌پوسته شدن نمایان با استفاده از مرطوب‌کننده قابل کنترل خواهد بود. معمولاً لایه‌برداری بین 3 تا 5 روز به طول می‌انجامد. در طول این مدت و پس از آن، استفاده از پاک‌کننده‌های ملایم، مرطوب‌کننده ها و کرم ضد آفتاب بسیار پراهمیت بوده و باعث کمک به بهبودی بهتر و سریع‌تر می‌شود. معمولاً پس از انجام لایه‌برداری پوست می‌توان فعالیت‌های عادی روزمره را از سر گرفت ولی بهتر است به مدت 2 تا 3 روز از انجام فعالیت‌های زیاد و تعریق شدید خودداری کرد. پوست درمان شده نباید در معرض نور آفتاب قرار گیرد. همچنین از در معرض گرمای شدید قرار دادن پوست نیز می‌بایست جلوگیری کرد زیرا باعث بروز تورم، قرمزی و در لایه‌برداری‌های عمیق باعث بروز تاول در زیر پوست می‌شود. لایه‌های پوست باید به طور طبیعی برداشته و جدا شوند از دستکاری و برداشتن لایه‌های پوسته‌پوسته شده پوست خودداری کنید زیرا ممکن است باعث ایجاد لکه و جای زخم گردد. استفاده از پمادهای تجویزشده برای 3 تا 5 روز پس از انجام پیلینگ ممنوع است.

چه تعداد جلسه لایه‌برداری مورد نیاز است؟


تعداد جلسات لایه‌برداری و میزان آن به شدت وضعیت پوست بستگی دارد. به طور کلی جلسات لایه‌برداری شیمیایی هر دو تا سه هفته انجام می‌شود و تا زمانی که نتیجه دلخواه حاصل شود ادامه پیدا می‌کند. سپس لایه‌برداری نگهداشت نتیجه، ماهی یک‌بار انجام می‌شود.

نتیجه تا چه مدتی ماندگار است؟


با محافظت صحیح از پوست در مقابل نور خورشید نتیجه لایه‌ب رداری پوست تا ماه‌ها و حتی سال‌ها ماندگار خواهد بود. این مسئله به عمق لایه‌برداری انجام شده نیز بستگی دارد. لایه‌برداری‌های عمیق‌تر نتایج ماندگارتری را در پی خواهد داشت.

خطرات و عوارض احتمالی


  • تجمع رنگ‌دانه‌ها (لکه‌های قهوه‌ای‌رنگ بر روی پوست)
  • پوست قرمز و برافروخته
  • ناهموار بودن  پوست

هزینه‌


هزینه انجام لایه‌برداری پوست متغیر بوده و با توجه به کلینیکی که درمان در آن انجام می‌شود، نوع لایه‌برداری (هزینه انجام لایه‌برداری‌های عمیق بیشتر از لایه‌برداری‌های سطحی است) و دستمزد متخصص بستگی دارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی