درمان افتادگی سینه (بالا بردن و لیفت سینه‌های افتاده و شل)

افتادگی سینه نگرانی بزرگی برای بسیاری از خانم هاست. کاهش قابلیت ارتجاع پوست، جاذبه و عوامل دیگری مثل بارداری و پرستاری می تواند باعث شود تا سینه ها شکل و قوام طبیعی خود را از دست دهند. از روش های غیر تهاجمی مانند وزش و کرم های سفت کننده می توان استفاده نمود. جراحی بالا کشیدن سینه می تواند شامل بازآرایی مجاری شیردهی و نوک پستان باشد. ممکن است بعضی از خانم ها سینه های کوچکی داشته باشند یا کاهش میزان حجم چشمگیری پس از زایمان داشته اند. در مواردی این چنینی، برای افزایش اندازه و قوام سینه ممکن است نیاز به جایگذاری ایمپلنت سینه به علاوه لیفت آن باشد.

انواع روش های درمانی افتادگی سینه


انواع روش های درمانی افتادگی سینه

افتادگی سینه در خانم روش های درمانی بسیار زیادی دارد که می توان به دو دسته تقسیم نمود؛ دسته اول جراحی و دسته دوم روش هایی هستند که از جراحی استفاده نمی کنند.

روش جراحی


جراحی لیفت سینه چگونه انجام می شود؟

روش سنتی جراحی لیفت سینه که تحت عنوان جراحی بالا کشیدن سینه(ماستوپکسی) نیز شناخته می شود، به طور معمول شامل برداستن پوست اضافی است. سپس بافت باقی مانده را به سمت هم می کشند و بخیه می زنند. این فرآیند سینه را سفت می کند و آنرا بطور همزمان بلند می کند و بالا می آورد.

انواع مختلفی از جراحی لیفت سینه بسته به میزان افتادگی، موقعیت نوک سینه و میزان شل بودن پوست، وجود دارد.

  • لیفت هلالی (لیفت گوه ای): تنها برش هایی در نوک مجاری شیردهی ایجاد می شود. این تکنیک برای سینه هایی با افتادگی کم مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است گاهی اوقات همراه با آن با عمل تقویت سینه نیز انجام شود. این کار در افرادی انجام می شوند که ظاهری برجسته تر از آن چیزی می خواهند که با انجام جراحی لیفت سینه تنها، انجام می شود.  محل زخم ها به خوبی پنهان می ماند و پس از بهبودی قابل توجه نیستند.
  • لیفت مجاری شیردهی (لیفت دوناتی یا لیفت اطراف مجاری شیردهی): برش ها اطراف مجاری شیر دهی ایجاد می شوند. این روش میزان لیفت کمی دارد که برای افرادی که افتادگی مختصری دارند، طراحی شده است. گاهی اوقات زمانی که خانمی بخواهد اندازه مجاری شیر دهی را کاهش دهد یا نامتقارنی موجود در سینه ها را اصلاح کند، همراه آن عمل تقویت سینه نیز انجام می شود. محل زخم ها در اطراف مجاری شیردهی،  به خوبی مخفی باقی می مانند.
  • لیفت سینه عمودی (لیفت آبنباتی). برش ها اطراف مجاری شیر دهی ایجاد می شوند. همراه با آنها برشی عمودی به سمت چین زیر سینه ای  ایجاد می شود که باعث می شود، برش ها نمایی شبیه آبنبات چوبی پیدا کنند. این عمل می تواند برای شکل دهی به کل سینه انجام شود و حد متوسطی از اثر زخم را می تواند از خود برجای بگذارد.
  • لیفت لنگری (Tلیفت معکوس یا لیفت تمام سینه ای) : برش ها اطراف مجاری شیردهی ایجاد می شوند؛ سپس به صورت عمودی به سمت چین ادامه پیدا می کنند و بصورت افقی در طول چین در هر دو سمت ادامه پیدا می کنند. این نوع از لیفت اغلب به خانم هایی با افتادگی قابل توجه یا افرادی که نیاز به کاهش اندازه سینه دارند، توصیه می شود. از میان تمامی تکنیک ها، لیفت لنگری روشی است که بیشترین سفتی، شکل دهی و لیفت را در سینه ها ایجاد می کند. گرچه این عمل باعث ایجاد رد زخم می شود، اما معمولا با گذشت زمان اثرات آنها محو می شود.

مزایای جراحی لیست سینه این است که نتایج بدست آمده پایدارند و می توانند سال ها دوام داشته باشند. جراحی لیفت سینه می تواند موارد زیادی که خانم ها از آن ناراضی هستند، بهبود بخشد؛ از جمله افتادگی و شلی سینه، شکل، اندازه، عدم تقارن و ناهنجاری ها.

بسیاری از این تکنیک ها در قبل توضیح داده شدند. نوک سینه و مجاری شیر دهی می توانند بازآرایی شوند که باعث می شود ظاهر جوان تری ایجاد شود. در صورت خواست بیمار، بزرگی مجاری شیردهی نیز می تواند تقلیل یابد و ناهنجاری هایی از جمله انحراف نوک سینه می توانند با موفقیت درمان شوند.

زمانی که پوست اضافی برداشته شد، پستان ظاهری برجسته تر پیدا می کند و در عین حال طبیعی به نظر می رسد. ایمپلنت سینه نیز می تواند برای افزایش حجم، انجام شود.

گرچه بسیاری از خانم ها از وجود رد زخم ها می ترسند، که به طرز قابل توجهی می تواند پس از جراحی از بین برود، اما زخم ها پس از سال اول ناپدید می شوند؛ اغلب تا حدی که دیگر قابل مشاهده نیستند. تکنولوژی های جدید تر مثل استفاده از ورقه های ژله ای سیلیکونی و ژل رد زهم و کرم می تواند کمک کند تا رد این زخم ها سریع تر بهبود یابد.

درمان های لیفت سینه بدون جراحی


تا قرن ها، ورزش های سینه، دستگاه های ساکشن، مکمل های غذایی و کرم های سینه، تنها روش های بدون جراحی جایگزین پیشنهاد شده بودند. امروزه این روش ها هنوز هم وجود دارند و شامل طیف گسترده ای از سینه بندها، لباس خواب، پد، بند، کرم، لوسیون، ژل و برنامه های ورزشی است که نتایج خارق العاده ای را نوید می دهند.

اگرچه پیشرفت های بزرگی در زمینه روش هایی که از رادیوفرکانس استفاده میکنند، انتقال چربی و درمان با سلول های بنیادی بوجود آمده است، اما هنوز نتوانسته اند میزان تاثیرگذاری برابری در ایجاد یک لیفت عالی داشته باشند.

گرچه تکنیک هایی که افتادگی های در حد متوسط را بهبود می بخشند، وعده هایی می دهند، اما ثابت شده است درمان قطعی برای افتادگی سینه، بسیار دشوار است. برخی از روش ها می توانند سینه را به اندازه یک سانت یا چیزی حدود این مقدار بالا ببرند، اما برای اکثر خانم هایی که بچه دارند یا افتادگی شدیدی در سینه هایشان دارند، این میزان برای ایجاد سینه های ایده آل کافی نیست.

سینه ها بخاطر ضعیف بودن عضلات افتادگی پیدا نمی کنند. افتادگی به این علت است که فیبرهای داخلی که لیگامان ها کوپر نامیده می شوند، طی زمان کش می آیند و ضعیف می شوند. زمانی که این اتفاق رخ می دهد، بافت احاطه کننده شل می شود و سینه ها شروع به افتاده شدن می کنند. در نهایت، ما نیاز داریم تا استراتژی های بهتری که با هدف سفت کردن این لیگامان ها هستند را قبل از اینکه بصورت موثری سینه ها را  بدون جراحی بالا ببریم و شکل دهیم، پیدا کنیم.

درست است که درمان های بدون جراحی باعث ایجاد تورم مختصری می شوند که باعث می شوند تا به نظر برسد سینه  چند میلی متر بالاتر قرار دارد، اما اکثر جایگزین های لیفت سینه تنها پوست را درمان می کنند. تقریبا در اکثر موارد، به علت اینکه نیاز بود حجم زیادی از پوست برای سفت شدن سینه برداشته شود، نیاز به لیفت سینه بود.

بسیاری از درمان های لیفت سینه بدون جراحی که به مشتری ها ارائه داده می شود معمولا توسط جراحان غیرپلاستیکی انجام می شود.

انواع روش های جراحی رفع افتادگی سینه

برخی از روش های قدیمی لیفت سینه شامل موار زیر می شوند:

لیزر

درمان لیفت سینه با لیزر شامل استفاده از لیزرهای سوزاننده با سرما است. لیفت سینه بدون جراحی لیزر لایه نازکی از پوست را بر می دارد؛ به ظاهر پوست را سفت می کند و از این طریق یک لیفت طبیعی ایجاد می کند.

تمام لیزر ها با آسیب زدن به پوست و تشکیل شدن بافت زخم و کلاژن کار می کنند.

ترماژ

ترماژ درمانی است که در آن از امواج انرژی دار رادیوفرکانس استفاده می شود که باعث سفت شدن کلاژن پوست می شود.

 بوتاکس

بوتاکس می تواند روی سینه ها اثری مشابه صورت داشته باشد؛ برای مثال می توان به اثرات سفت شدن و لیفت دادن اشاره کرد. بوتاکس یک شل کننده عضلانی است؛ بنابراین راهی نیست که بتوان از طریق آن لیفت سینه را انجام داد.

ورزش های سینه

متخصصان به اتفاق نظر می گویند که اگر کسی به شما گفت که ورزش دادن سینه ها می تواند باعث لیفت و بالابردن آن ها شود، نمی داند چه می گوید. تنها کاری که می توانید انجام دهید، ورزش دادن عضلات سینه ای بزرگ است که باز هم قرار نیست سینه های شما را بالا ببرد.

لیفت سینه خون آشام

لیفت سینه خون آشام، که بسیار مورد بحث قرار گرفته است، یکی از روش از روش های درمان برای افتادگی سینه است. این روش ظاهرا از سوزن های ریز و پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) برای سفت کردن و لیفت پوست سینه استفاده می کند.

کرم ها

کرم های موضعی بسیاری در بازار هستند که ادعای سفت کردن پوست سینه و لیفت آن را دارند. گرچه بسیاری از این محصولات، تاثیرات سفت کنندگی موقتی دارند، اما قطعا درمان های پایداری نیستند و سینه ها را بالا نخواهند برد. اکثر کرم هایی که من برای لیفتینگ دیدم حاوی استروژن است که در صورت تاثیر گذاری، آن هم اندک خواهد بود.

تردلیفت

این روش برای لیفت کلی، با لیفت پوست روی قطب فوقانی سینه انجام می شود.

به علاوه یک تکنیک تردلیفت برای سینه وجود دارد که شامل سیستمی به اسم لیفت پالایشی است؛ این روش گرچه ممکن است اثر کمی داشته باشد، اما در دو ناحیه، نیاز به محکم شدن بخیه به قفسه سینه دارد.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی