پاک کردن خالکوبی (تاتو) با لیزر: مزایا، مراحل و مراقبت ها

 

اگر روی پوست شما خالکوبی وجود دارد و اکنون از کاری که قبلاً انجام دادید پشیمان هستید مایوس چرا که می‌توانید به کمک لیزر به پاک کردن خالکوبی خود بپردازید. لیزر یک روش ایمن و موثر برای پاک کردن خالکوبی است و شما را از نگرانی درباره طراحی روی پوست خلاص می‌کند. با بالا رفتن سن، افراد از لحاظ مختلف به تکامل می‌رسند و ممکن است دیگر تاتو یا طراحی انجام شده روی پوست خود را دوست نداشته باشند. هر دلیلی که برای نارضایتی از ظاهر خالکوبی وجود داشته باشد لیزر یک روش عالی برای خلاص شدن از شر خالکوبی است و شما دیگر از ظاهر آن روی پوست خود نگران و ناراحت نخواهید بود.

 مزایای لیزر برای پاک کردن خالکوبی چیست؟ 


 معمولاً تعداد زیادی از افراد از پاک کردن خالکوبی توسط لیزر اطلاعی ندارند و برخی از آنها که با کاربرد لیزر برای پاک کردن خالکوبی آشنایی دارند تمایلی به انجام این روش ندارند. با ما همراه باشید تا مزایای استفاده از لیزر برای پاک کردن خالکوبی را توضیح دهیم.

 با احساس درد بسیار کمی همراه است 

بدون توجه به دلایلی که شما برای از بین بردن خالکوبی‌های خود دارید، احتمالاً نمی‌خواهید که درمانی که انجام می‌دهید، به شدت دردناک باشد. بسیاری از افراد از انجام روش‌های پاکسازی خالکوبی با استفاده از لیزر هراس دارند، زیرا فکر می‌کنند که این روش با درد شدیدی همراه است. بسیاری از افراد به دنبال روش‌های دیگر مانند استفاده از کرم می‌روند، اما این روش‌ها به ندرت تاثیری در پاکسازی خالکوبی‌ها دارند. در فرایند پاکسازی خالکوبی با لیزر، درد بسیار کمی احساس می‌شود. دستگاه‌های لیزر قدیمی عملکرد خوبی ندارند و باعث می‌شوند که پوست التهاب و سوختگی کند، زیرا انرژی آن‌ها با سرعت بسیار کمی به ناحیه مورد نظر ارسال می‌شود و این امر باعث افزایش درد می‌شود. دستگاه‌های جدید هرچند که درد را کاهش می‌دهند، اما هنوز هم بدون درد نیستند. اما اکثر افرادی که از لیزر برای پاکسازی خالکوبی‌های خود استفاده می‌کنند، ادعا می‌کنند که درد بسیار کمی احساس می‌کنند.

 باعث آسیب رساندن به پوست نمی‌شود 

 فناوری لیزر برای پاک کردن خالکوبی مسیری طولانی را پیموده است و شما نباید از آسیب دیدگی پوست یا تشکیل بافت اسکار در بلند مدت بترسید. استفاده از لیزر برای پاک کردن خالکوبی روشی است که از انرژی نو استفاده می‌کند و هر یک از پالس‌های انرژی به درون پوست نفوذ می‌کند و توسط جوهر موجود در خالکوبی جذب می‌شوند. هنگامی‌ که ذرات جوهر به جذب انرژی می‌‌پردازند گرم می‌‌شوند و به ذرات بسیار کوچک تر تبدیل می‌‌شوند که طی مدت چند هفته پس از درمان بدن شروع به حذف ذرات جوهر می‌‌کند و اثر آنها را از بین می‌برد.

 رنگ پوست مانعی برای لیزر نیست  

 تعدادی از روش‌های پاک کردن خالکوبی فقط می‌‌توانند خالکوبی روی برخی از انواع پوست‌های خاص را از بین ببرند. با فناوری لیزر رنگ پوست محدودیتی برای پاک کردن خالکوبی محسوب نخواهد شد. افرادی که رنگ پوست مختلفی از قبیل سفید، سیاه یا هر رنگ دیگری دارند می‌توانند برای پاک کردن خالکوبی خود از فناوری لیزر استفاده کنند.

 یک راه حل فوری با مزایای بسیار زیاد است  

 فناوری لیزر از نور لیزر برای پاک کردن خالکوبی طی مدت کوتاهی استفاده می‌‌کند و می‌‌تواند در هر جلسه طی مدت ۱۰ دقیقه به پاک کردن خالکوبی بپردازد. زمان لازم برای پاک کردن خالکوبی به سایز آن بستگی دارد زیرا هر چه اندازه خالکوبی کوچک تر باشد فرآیند درمان طی مدت کوتاه تری انجام خواهد شد. حتی اگر خالکوبی شما بزرگ باشد جلسات لیزر برای پاک کردن آن طی مدت چند هفته انجام می‌شود تا بدن بتواند به طور کامل از شر جوهر زیر پوست خلاص شود. هنگامی ‌که شما به متخصص مراجعه می‌کنید و اطلاعات دقیقی را در خصوص زمان لازم برای پاک کردن خالکوبی در اختیار شما قرار خواهد داد.

 یک روش ایمن است  

 پاک کردن خالکوبی با لیزر معمولاً در مقایسه با سایر روش‌های پاک کردن خالکوبی ایمنی بیشتری دارد زیرا لیزر درمانی به صورت انتخابی به درمان رنگدانه‌های موجود در خالکوبی می‌پردازد. اگرچه لیزر درمانی یک روش در خطر است باید اطمینان حاصل کنید که اپراتور لیزر دارای تخصص لازم در این زمینه می‌‌باشد.

 چه افرادی می‌توانند متقاضی درمان با لیزر باشند؟  


  •  افرادی که انتظارات واقعی دارند زیرا خالکوبی در یک جلسه پاک نمی‌شود.

  •  می‌‌توان خالکوبی‌های حرفه ای و ساده را با لیزر پاک کرد اما پاک کردن خالکوبی ساده به علت تراکم پایین جوهر و عمق کم آن درون پوست دشوارتر است.

  •  اگر رنگ پوست شما تیره است در معرض خطر سفید شدن‌ پوست قرار خواهید گرفت.

 چگونه برای پاک کردن خالکوبی با لیزر آماده شویم؟ 

 اگر قصد استفاده از کرم بی حس کننده را دارید حداقل یک ساعت قبل از درمان باید آن را روی پوست خود بمالید.

 چگونه خالکوبی توسط لیزر پاک می‌شود؟ 


چگونه خالکوبی توسط لیزر پاک می_شود-compressed

پاک کردن خالکوبی با استفاده از لیزر یکی از روش‌های معمول درمانی با لیزر است و این فرآیند برای پاکسازی خالکوبی‌ها از طریق انرژی نور لیزر انجام می‌شود. این انرژی نور لیزر به سمت جوهر موجود زیر پوست فرستاده می‌شود تا آن را تجزیه کند و بدن بتواند آن را از طریق فرآیندهای طبیعی خود متابولیسم کند. این فرآیند باعث می‌شود جوهر زیر سطح پوست به دام بیفتد و بدن بتواند آن را حذف کند.

پاک کردن خالکوبی با لیزر یک روش بسیار موثر است زیرا انرژی لیزر به طور مستقیم جوهر زیر پوست را هدف قرار می‌دهد. رنگ موجود در جوهر توسط انرژی لیزر جذب می‌شود و باعث تجزیه آن به ذرات کوچک می‌شود. سپس بدن می‌تواند این ذرات را از طریق فرایند فیلتر و حذف و با کمک گلبول‌های سفید خون حذف کند.

کارایی این روش بستگی به جذب انرژی نور لیزر توسط جوهر دارد. رنگ‌های مختلف موجود در خالکوبی‌ها نیازهای مختلفی برای جذب نور لیزر دارند. به عنوان مثال، رنگ‌های خاص نیازهای متفاوتی برای جذب انرژی لیزر دارند.

 فرایند پاک کردن خالکوبی توسط لیزر چگونه است؟ 


 استفاده از لیزر ان دی یاگ کیو سوییچ موثرترین روش برای پاک کردن خالکوبی است. این نوع لیزر توانایی ساطع کردن یک طیف بزرگ از پرتوها با طول موج بین ۵۳۲ نانومتر و ۱۰۶۴ نانومتر را دارد. این طیف می‌تواند به طرز موفقیت آمیزی به پاک کردن رنگ روشن، قرمز، زرد، نارنجی، تیره، سیاه، آبی و سبز روی تاتو بپردازد. لیزرهای کیو سوئیچ موثرترین لیزر برای پاک کردن انواع مختلف از ذرات جوهر هستند و در مقایسه با سایر انواع لیزر برتری دارند زیرا می‌توانند به ارسال انرژی در نانو ثانیه بپردازند که این امر باعث تجزیه جوهر زیر پوست خواهد شد. در صورتی که دستگاه لیزر از انرژی کافی برای پاک کردن خالکوبی استفاده نکند می‌تواند باعث بروز عوارض جانبی غیرقابل اجتناب شود. لیزر کیو سوییچ یک لیزر چند منظوره است و می‌تواند به درمان تعداد زیادی از مشکلاتی که ذهن بیمار را درگیر کرده است از قبیل بزرگ بودن منافذ پوست چروک روی صورت و مشکلات مربوط به پیگمنتیشن بپردازد. با پاک کردن خالکوبی، پوست و بافت اطراف آن هیچ گونه آسیبی نخواهد دید لیزر فقط می‌‌تواند انواع خاصی از رنگ‌ها را هدف قرار دهد و این فرآیند باعث می‌‌شود که انرژی لیزر سلامت نقاط اطراف را به خطر نیاندازد. انرژی لیزر به صورت انتخابی توسط جوهر زیر پوست جذب می‌‌شود و سلول‌های عادی پوست به جذب آن نمی‌پردازند. نتایج حاصل از پاک کردن خالکوبی توسط لیزر فورا دیده نمی‌شود. از آنجایی که درمان با لیزر بر پایه فرایند طبیعی بدن برای حذف ذرات خارجی قرار دارد. شما می‌توانید چند هفته پس از انجام لیزر شاهد نتایج مورد انتظار خود باشید. برای پاک کردن خالکوبی‌های بزرگتر که رنگ بیشتری دارند شما به چند جلسه درمان با لیزر نیاز دارید تا به تدریج جوهر پاک شود.

 مراقبت‌های بعد از پاک کردن خالکوبی توسط لیزر 


 پس از پاک کردن خالکوبی پزشک به شما یک کرم می‌دهد که به همراه یک تکه با نداشت و کمپرس سرد به مدت ۱۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید. قسمتی که درمان قرار داشته است شبیه آفتاب سوختگی به نظر می‌رسد و در این ناحیه مقداری تورم یا تاول پوستی رخ خواهد داد. شما باید بانداژ را به مدت ۴۸ ساعت پس از لیزر روی پوست خود قرار دهید. می‌توانید فعالیت روزمره خود را مثل گذشته انجام دهید اما از قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم خورشید یا ساییدگی پوست خود تا زمانی که ترمیم نشده است خودداری کنید.

 عوارض جانبی لیزر برای پاک کردن خالکوبی چیست؟ 


از زمان معرفی فناوری لیزر برای مصارف پزشکی تا به امروز، این فناوری یک مسیر طولانی را در عرصه فناوری و ایمنی طی کرده است. در اوایل ظهور لیزر، برخی عوارض جانبی مانند تغییر رنگ پوست، اگزما، تشکیل بافت اسکار یا تاول پوستی مشاهده می‌شد، اما امروزه پیشرفت‌های مهمی در این زمینه به وجود آمده است و گرما به شیوه کنترل شده و به صورت پالسی به پوست منتقل می‌شود تا از بروز عوارض جانبی غیرعادی جلوگیری شود.

پاک کردن خالکوبی با لیزر یک روش تهاجمی است و باید از همه نکاتی که پزشک مشاورتی می‌کند پیروی کرد. پوست جدید پس از پاک کردن خالکوبی بسیار حساس است و باید ناحیه مورد نظر را به خوبی تمیز کرده و از پمادی که پزشک تجویز کرده است استفاده کرد تا نتایج خوبی به دست آید. همچنین، پس از پاک کردن خالکوبی توسط لیزر، نباید ناحیه مورد نظر در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد و باید تا حد امکان آن را پوشانید.

 پس از پاک کردن خالکوبی توسط لیزر چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ 


پس از پاک کردن خالکوبی توسط لیزر چه اتفاقی رخ می_دهد-compressed

 باید انتظارات شما از پاک کردن خالکوبی توسط لیزر واقعی باشد. اکثر افراد به چند جلسه درمان نیاز دارند تا خالکوبی آنها به طور کامل پاک شود. هر خالکوبی بر اساس رنگ و سایزی که دارد متفاوت است و شما باید انتظارات واقعی داشته باشید. اپراتور لیزر به طور مفصل در باره این فاکتورها با شما صحبت خواهد کرد و زمان لازم برای پاک کردن خالکوبی را به شما توضیح خواهد داد. در طول فرایند پاک کردن خالکوبی توسط لیزر شما شاهد کاهش رنگدانه‌های حاصل از جوهر و کمرنگ شدن آنها خواهید بود. می‌توان خالکوبی را توسط فناوری لیزر کم رنگ کرد یا یک خالکوبی جدید را به جای آن قرار داد یا آنکه ظاهر خالکوبی را بهبود بخشید.

 هزینه پاک کردن خالکوبی توسط لیزر چقدر است؟ 


 هزینه پاک کردن خالکوبی توسط لیزر به نوع خالکوبی شما بستگی دارد. به طور کلی بهتر است با پزشکی که قرار است با پاک کردن خالکوبی شما بپردازد در این رابطه صحبت کنید تا به برآورد هزینه پاک کردن خالکوبی توسط لیزر بپردازد.

 دیگر راه‌های پاک کردن خالکوبی 


 تا قبل از کاربرد لیزر برای پاک کردن خالکوبی روش‌هایی که برای پاک کردن خالکوبی وجود داشت دردناک و خطرناک بود ولی امروزه همچنان از برخی از آنها استفاده می‌‌شود اما اغلب باعث بروز بافت اسکار و سایر عوارض جانبی خواهند شد. فقط لیزر می‌تواند بدون ایجاد عوارض یا بروز عوارض محدود به صورت ایمن و موثر به پاک کردن خالکوبی بپردازد.

سل ابریژن و درم ابریژن 

سل ابریژن یکی از روش‌های بسیار قدیمی پاک کردن خالکوبی است و شامل استفاده از آب، نمک و یک دستگاه سایشی هست که باعث سایش پوست می‌شود. درم ابریژن یک روش مشابه است که از یک برس سیمی یا ابزار سایشی برای برطرف کردن لایه فوقانی پوست استفاده می‌کند. هر دو روش با درد بسیار زیادی همراه هستند و بدون شک باعث آسیب رساندن به پوست می‌شوند و همیشه ریسک تشکیل بافت اسکار را به دنبال دارند.

 خارج کردن خالکوبی 

 خارج کردن خالکوبی توسط ایجاد برش روی پوست یک روش بسیار تهاجمی است. در این روش اگرچه می‌توان از پیوند پوست استفاده کرد بیمار همیشه دچار بافت اسکار خواهد شد. این روش درمانی علاوه بر آنکه دوران بهبود طولانی دارد با درد بسیار زیادی نیز همراه می‌باشد.

 تزریق اسید و پیلینگ اسیدی 

 در این روش از ترکیبات شیمیایی قوی برای پاک کردن جوهر و برخی از لایه‌های فوقانی پوست استفاده می‌‌شود و از آن جایی که توانایی نفوذ به درون لایه‌های عمیق جوهر را دارد بسیار دردناک است و اغلب باعث تشکیل بافت اسکار و یا سوختگی پوست خواهد شد.

 استفاده از کرم 

 کرم مخصوص پاک کردن خالکوبی ممکن است به خاطر قیمت پایینی که دارد جذاب به نظر برسد اما واقعا تاثیری در پاک کردن خالکوبی ندارد. این نوع کرم شبیه پیلینگ اسیدی از ترکیبات شیمیایی مانند ترکیبات روشن کننده برای پاک کردن خالکوبی استفاده می‌کند اما در واقع نمی‌تواند آنقدر عمیق به درون لایه‌های پوست نفوذ کند که جوهر خالکوبی را به طور کامل از بین ببرد.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی