چگونگی تخلیه ژل لب هیالورونیک اسید با آنزیم: خارج کردن ژل لب

استفاده از فیلرها یا ژل‌های لب به عنوان یک روش رایج و مناسب برای ایجاد حجم، تغییر شکل و بهبود ظاهر لب بدون نیاز به جراحی تهاجمی، بسیار محبوب شده است. اگر تزریق ژل توسط یک پزشک ماهر و با رعایت استانداردهای پزشکی انجام شود، می‌تواند بهبودی‌های ظریف، جذاب و جوان‌کننده‌ای را برای فرد ایجاد کند.

اما متأسفانه، نتایج تزریق ژل لب ممکن است با انتظارات شما مطابقت نداشته باشد. در این صورت، شما ممکن است بخواهید ژل لب خود را تخلیه کنید. دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است شما نیاز داشته باشید ژل لب را حذف کنید، از جمله: نتایجی که به نظر “خیلی زیاد” می‌آیند، “به شدت متفاوت” هستند، “آنچه انتظار داشتید نیست” یا “ظاهر را بدتر کرده‌اند”. در هر صورت، قبل از انتخاب نوع فیلری که می‌خواهید تزریق کنید، بهتر است بررسی کنید که کدام ژل‌ها راحت‌تر تخلیه یا حل می‌شوند.

برای دانستن اینکه چگونه می‌توان ژل لب را تخلیه کرد، آیا آن‌ها به‌طور طبیعی حل می‌شوند یا خیر و هزینه‌ی تخلیه‌ی آن‌ها چقدر است، بهتر است ادامه مطالب زیر را مطالعه کنید. بسیاری از پزشکان عمل تخلیه‌ی ژل لب ارائه می‌دهند، یک روش ساده که برای برگرداندن نتیجه‌ی یک تزریق نادرست و ناخوشایند ژل به لب و یا نتیجه‌ای غیرطبیعی و یا بیش از حد در ظاهر لب انجام می‌شود.

دلایل اصلی برای تخلیه / تصحیح فیلرهای پوستی (ژل) چیست؟ 


این یک روش پیشرفته است که در آن از آنزیم مخصوص فرموله شده برای حل انتخابی و دقیق ژل لب نامطلوب استفاده می‌شود. ژل‌های تزریق شده ممکن است به صورتی نادرست، بیش از حد یا ناهموار در زیر پوست قرار داده شده باشند.

لب و گونه‌های بیش از حد تزریق شده 

 پزشکانی که بی تجربه هستند معمولاً لب‌ها و گونه‌هایی با برجستگی بیش از حد ایجاد می‌کنند. لب و گونه‌های ناهموار یا نامتقارن می‌تواند بسیار ناراحت کننده و ناخوشایند باشد و اصلاح آن با تخلیه‌ی ژل، می‌تواند یک قدم اساسی برای برگرداندن مجدد ظاهر و احساس به حالت عادی باشد.

برآمدگی و تورفتگی‌ها 

امکان ایجاد برآمدگی‌هایی پس از تزریق ژل وجود دارد اما همیشه به عنوان مشکلی محسوب نمی‌شوند. بیشتر برآمدگی‌ها با ماساژ تهاجمی از بین می‌روند و حتی اگر به‌طور کامل از بین نروند، معمولاً خیلی معلوم و قابل مشاهده نیستند. این برآمدگی‌ها بیشتر در لب‌ها، اطراف دهان و زیر چشم‌ها دیده می‌شوند و گاهی اوقات تخلیه کردن ژل تنها راه رفع این برآمدگی مشکل ساز است.

تصحیح ژل زیر چشم 

 تزریق فیلر یا ژل‌های پوستی در زیر چشم یک روش درمانی بسیار تخصصی است که فقط باید با نهایت دقت و ظرافت توسط یک پزشک متخصص و مجرب انجام شود. این روش برخلاف عمل‌های متداول مانند تزریق ژل برای خط خنده، روشی سخت‌تر و ظریف‌تر است. ژل‌های زیر چشم یا ژل‌هایی که برای پف زیر چشم تزریق می‌شوند می‌توانند مدت زیادی طول بکشد تا حل شود و بنابراین مالش محل به‌تنهایی ممکن است کافی نباشد. اگر احساس می‌کنید توده‌هایی در زیر چشم شما وجود دارد، یا پف‌های بیش از حدی ناشی از ژل‌ها وجود دارد یا اگر احساس می‌کنید که جای ژل در زیر چشم شما تغییر کرده است، ما می‌توانیم آن‌ها را اصلاح کنیم و آن‌ها را به طور موثر حل کنیم.

آیا ژل می‌تواند به طور طبیعی تجزیه و حل شود؟ 


آیا ژل می تواند به طور طبیعی تجزیه و حل شود

بله، با گذشت زمان، بدن به طور طبیعی ژل‌ها را تجزیه می‌کند، که به عنوان متابولیسم ژل‌ها شناخته می‌شود. در صورت استفاده از ژل‌های هیالورونیک اسید (HA)، این فرآیند معمولاً بین 6 تا 18 ماه طول می‌کشد، و در این زمان، برای حفظ نتایج اولیه ژل، نیاز به تزریق مجدد یا “شارژ” ژل وجود دارد. اگر کسی تصمیم بگیرد که دیگر نمی‌خواهد ژل لب داشته باشد و می‌خواهد آن را کاملاً یا جزئی حذف کند، این فرآیند می‌تواند با استفاده از تزریق‌های هیالورونیداز انجام شود، که نتایج آن در 24 ساعت قابل مشاهده است.

اگر مشتری تمایل به حذف ژل‌های لب خود دارد اما نمی‌خواهد از تزریق هیالورونیداز استفاده کند، می‌توان از روش‌های طبیعی‌تری برای حل کردن ژل استفاده کرد. اگرچه بدن به طور طبیعی ژل‌ها را تجزیه می‌کند، اما این فرایند ممکن است زمان‌بر باشد و در صورت تمایل به حل سریع‌تر، ایده‌آل نیست. متأسفانه هیچ روش مطمئنی برای حل طبیعی ژل‌ها بدون استفاده از هیالورونیداز یا نیاز به جراحی وجود ندارد.

بر اساس تحقیقات، ثابت شده است که ژل‌ها در افرادی که متابولیسم بالاتری دارند، با سرعت بیشتری متابولیزه می‌شوند، بنابراین حفظ سلامتی و فعالیت بدنی می‌تواند به متابولیسم سریع‌تر ژل‌ها کمک کند. همچنین، ژل‌ها در مناطقی که تحرک زیادی دارند، با سرعت بیشتری متابولیزه می‌شوند، بنابراین فعالیت بدنی و جلوگیری از بی‌حرکتی می‌تواند به سوخت و ساز سریع‌تر ژل‌ها کمک کند.

چگونه ژل‌ها را تخلیه یا حل می‌کنند؟ 


چگونه ژل ها را تخلیه یا حل می کنند

نحوه تخلیه یا حل شدن ژل بستگی به نوع ژل مورد استفاده برای تزریق دارد. متداول‌ترین انواع ژل‌ها، ژل‌های هیالورونیک اسید (HA) است که خوشبختانه ساده‌ترین روش برای برداشتن و خارج کردن از لب هستند. این نوع ژل‌ها شامل Juvdderm، Restylane و Belotero می‌باشد. این نوع ژل‌ها برای حل شدن، به تزریق ماده‌ی هیالورونیداز نیاز دارند و اثرات نامطلوب ژل را کاهش می‌دهند.

هیالورونیداز یک آنزیم طبیعی است که در بافت‌های انسانی وجود دارد و اسید هیالورونیکی را که به طور طبیعی تولید می‌کنیم اصلاح می‌کند؛ بنابراین تزریق هیالورونیداز برای برگرداندن تأثیر ژل‌های اسید هیالورونیکی و حل کردن ژل، روشی بسیار ایمن و بی خطر تلقی می‌شود. این تزریق‌ها در نام‌ها یا مارک‌های تجاری مختلفی از جمله: هیلنکس (Hylenex)، ویتراز (Vitrase) و آمفاداز (Amphadase) موجود هستند.

برای درمان با هیالورونیداز، یک سوزن کوچک به ناحیه‌ای که قبلاً با ژل تزریق شده، وارد شده و هیالورونیداز به محلی تزریق می‌شود که قرار است با حل کردن اسید هیالورونیک موجود در ژل تزریقی، مشکل را برطرف کند. از آنجا که این تزریق از نظر علمی دقیق نیست، ممکن است مقداری یا تمام اسید هیالورونیک در یک جلسه از بین بروند، بنابراین به مشتریانی که فقط می‌خواهند مقدار کمی از ژلشان حل شود، توصیه می‌شود که در جریان باشند که پیش‌بینی اینکه دقیقاً چه مقدار از ژل برداشته می‌شود، کار دشواری است.

مشتریانی که ژل‌های غلیظ‌تر اسید هیالورونیک مانند Juvdderm Voluma تزریق کرده‌اند، ممکن است نیاز به جلسات درمانی مکرر با هیالورونیداز داشته باشند تا تمام ژل به طور کامل برداشته شود. بعلاوه، این روش درمانی فقط ژل‌های اسید هیالورونیک را حل می‌کند و هیچ‌گونه ژلی غیر HA را (مانند کلاژن، اسکچرا، رادیس) تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

با توجه به ژل‌هایی که با پایه اسید هیالورونیک نیستند، در بعضی موارد ممکن است از تزریق استروئید برای کمک به برگرداندن تأثیرات ناخواسته‌ی تزریق ژل استفاده شود، اما در مورد ژل‌های غیر HA، تنها روش مطمئن برای خنثی کردن نتایج ژل این است که صبر کنید تا بدن آن‌ها جذب شود یا با روش جراحی آن‌ها را خارج کنید.

آیا من کاندید مناسبی برای خارج کردن/ اصلاح ژل لب هستم؟ 


بستگی به این دارد که کدام نوع ژل را تزریق کرده باشید. روش‌های تخلیه یا حل کردن ژل فقط برای ژل‌های اسید هیالورونیک (HA) مؤثر است، بنابراین روی Radiesse، Artefill یا Silicone کار نخواهد کرد. اگر شما از این دسته از ژل‌های پوستی راضی نیستید، تنها گزینه صبر کردن است تا زمانی که آن‌ها به طور طبیعی حل شوند (Radiesse)، یا آن‌ها به روش جراحی (Artefill و Silicone) خارج کنید. اگر مطمئن نیستید که از کدام نوع ژل برای تزریق استفاده کرده‌اید، انجام روش برگرداندن ژل با آنزیم قبل از ترمیم، نسبت به هزینه و عوارض مرتبط با خارج کردن آن به روش جراحی، همیشه ارزش امتحان کردن دارد.

چگونه برای تصحیح ژل لب آماده شوم؟ 


هیچ کار خاصی لازم نیست انجام دهید، فقط به کارهای عادی روزانه خود ادامه دهید. در زمان عمل پوست شما تمیز می‌شود بنابراین سعی کنید از هیچ مواد آرایشی استفاده نکنید.

چه تعداد جلسه برای خارج کردن ژل لب با آنزیم حل‌کننده‌ی ژل نیاز است؟ 


ممکن است به بیشتر از یک جلسه نیاز نداشته باشید. بسته به میزان ژل و حجم اضافی ژلی که درصدد کاهش و حل آن هستید، ممکن است بین 3 تا 5 روز بعد به درمان دیگری نیاز داشته باشید. این کار هزینه بیشتری را در بر خواهد داشت.

هزینه تخلیه و برداشتن ژل لب چقدر است؟


هزینه تزریق هیالورونیداز مورد نیاز برای حل کردن ژل‌های اسید هیالورونیک بر اساس عوامل مختلفی از جمله مارک خاص هیالورونیداز مورد استفاده، غلظت و ضخامت ژلی که قرار است حل شود و تعداد جلسات لازم متفاوت خواهد بود. به طور کلی، هزینه‌ی ماده هیالورونیداز در هر تزریق نسبت به ژل‌های صورت ارزان‌تر است. بااین‌وجود ذکر این نکته حائز اهمیت است که برای دستیابی به نتایج مطلوب ممکن است بیش از یک جلسه موردنیاز باشد.

در مواردی که ژل‌ها بر پایه‌ی هیالورونیک اسید نیستند، تنها راه برای اطمینان از کاهش نتایج نامطلوب، صبر کردن برای جذب یا متابولیزه شدن آن توسط بدن است. در بعضی موارد، عمل جراحی برای از بین بردن کامل ژل‌ها ضروری است. به همین دلایل در هنگام انتخاب ژل صورت، ژل‌های اسید هیالورونیک، ایمن‌ترین انتخاب هستند زیرا به راحتی قابل برگشتند.

آیا تزریق هیالورونیداز اثرات جانبی دارد؟ 


برخی از عوارض جانبی رایج تزریق هیالورونیداز عبارت‌اند از: خونریزی، خارش، درد، بی‌حسی، بثورات پوستی، قرمزی، تغییر رنگ پوست، تورم، حساسیت و سوزن سوزن شدن یا گرگرفتگی در محل تزریق. عوارض جانبی معمولاً بدون معالجه پزشکی از بین می‌رود و حتی ممکن است در طی مدت عمل از بین برود زیرا بدن شما خود را نسبت به تزریق هیالورونیداز تنظیم می‌کند؛ اما اگر مشتری در بلع، تنفس یا تورم لب یا زبان دچار مشکل شود، باید فوراً به پزشک مراجعه کند.

چه چیزی برای مدت دوام ژل لب تأثیر می‌گذارد؟ 


مدت زمان کارایی ژل لب اصولاً به متابولیسم هر فرد بستگی دارد. ژل‌های تزریقی معمولاً از اسید هیالورونیک ساخته می‌شوند که یک ماده طبیعی در بدن است و به طور طبیعی توسط بدن متابولیزه می‌شود. افراد با متابولیسم سریع، که اغلب فعالیت بیشتری دارند، معمولاً ژل‌هایشان دارای ماندگاری کمتری هستند، در حالی که افراد با متابولیسم کندتر، احتمالاً نتایج طولانی‌تری خواهند داشت.

علاوه بر این، محل تزریق ژل نیز بر دوام آن تأثیر می‌گذارد. ژل‌ها در مناطقی از صورت که کمتر حرکت می‌کنند، دوام بیشتری خواهند داشت زیرا حرکت باعث افزایش متابولیسم بدن می‌شود. همچنین، تزریق ژل همراه با بوتاکس می‌تواند طول عمر ژل را افزایش دهد زیرا تجزیه ژل تا حد زیادی تحت تأثیر حرکت ماهیچه‌ها است و بوتاکس می‌تواند با کاهش انقباضات ماهیچه به طولانی‌تر شدن طول عمر ژل‌ها کمک کند.

عامل دیگری که طول عمر ژل‌ها را تعیین می‌کند، ادامه جلسات تزریق ژل است. اگر جلسات تمدید یا به‌اصطلاح شارژ ژل لب، هر 6 تا 12 ماه انجام شود، می‌تواند طول عمر نتایج ژل را افزایش داده و با افزودن مقادیر اندک ولی مکرر اسید هیالورونیک به بدن، نتایج را بهتر باقی نگه دارید. به جای اینکه منتظر بمانید تا همه‌ی اسید هیالورونیک قبلی کاملاً تجزیه و جذب بدن شود و مجدداً ژل تزریق کنید.

چه مدت بعد از خارج کردن ژل لب می‌توانم مجدداً ژل تزریق کنم؟


ممکن است 24 ساعت طول بکشد تا نتایج کامل حاصل از یک درمان هیالورونیداز را مشاهده کنید، اگرچه برخی نتایج فوراً قابل مشاهده خواهد بود. علاوه بر این ممکن است پس از درمان کمی قرمزی و درد در محل تزریق وجود داشته باشد. پس از 48 ساعت، هیالورونیداز تزریق شده نباید دیگر فعال باشد، بنابراین توصیه می‌شود قبل از تزریق مجدد ژل حداقل 2 روز صبر کنید.

گفته می‌شود اگر تورم بعد از 48 ساعت هنوز وجود داشته باشد، فرد باید صبر کند تا تورم از بین برود و سپس اقدام به تزریق مجدد ژل کند، زیرا تورم باعث به هم خوردن آناتومی صورت می‌شود و رسیدن به نتایج مطلوب را دشوار می‌کند. علاوه بر این، اگر علائم عفونت در محل تزریق مانند گرما، حساسیت، درد، تورم بیش‌ازحد، چرک یا وجود تب وجود داشته باشد تا زمانی که عفونت با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان نشده باشد و تا وقتی از نظر پزشک، تزریق مجدد ژل بی‌خطر و ایمن نباشد، نمی‌توان مجدداً تزریق ژل انجام داد.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی