کاشت مو به روش fue وFUT: کدامیک پیوند بیشتر و جای زخم کمتر دارد؟

کاشت مو به روش fue وFUT

یکی از مهم‌ترین تصمیماتی که بیمار باید بگیرد، انتخاب روش‌های کاشت مو است: که شامل روش FUT، نواری، یا FUE هستند. در روش کاشت واحد فولیکولی مو (FUT، برداشت مو به روش نواری)، یک لایه‌ی بلند و نازک از بافت از ناحیه اهدا کننده در پشت و دو طرف پوست سر خارج شده و واحدهای فولیکولی فرد از آن نوار از طریق برش استریو میکروسکوپی برداشته می‌شوند. لبه‌ های زخم پس از آن بسته می‌شوند و یک اسکار تکی و به طور کلی اسکار ریز به جای می‌ماند. در روش برداشت واحد فولیکولی (FUE) مو از طریق برش‌های دایره‌ای کوچک بر روی یک ناحیه خیلی بزرگتر از ناحیه اهدا کننده برداشت می‌شود که زخم‌ های ریز، گرد و سفید بر جای می‌گذارد.

برداشت واحد فولیکولی (FUE) و کاشت واحد فولیکولی مو (FUT) اساسا روش‌های متفاوتی نسبت به روش برداشتن مو هستند. هدف هر دو روش جدا سازی گرافت های واحد فولیکولی مو از پوست سر برای کاشت مو است. بنابراین در حالی که روش FUE و FUT اغلب به عنوان دو روش کاملا جداگانه مقایسه می‌شوند، این دقیقا درست نیست. تفاوت اصلی این روش‌ها این است که در روش FUT گرافت های واحد فولیکولی در یک نوار نازک دراز از ناحیه اهدا کننده برداشت می‌شوند، در حالی که در روش FUE گرافت‌ها به صورت جداگانه استخراج می‌شوند. نتایج روش کاشت مو با هر دو روش مشابه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص روش های کاشت مو به شیوه‌ ی FUT و FUE یا تعیین وقت قبلی در کلینیک زیبایی رازی می‌توانید با شماره‌ های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

کاشت واحد فولیکولی مو (FUT) چیست؟


کاشت واحد فولیکولی مو ((FUT چیست

روش کاشت واحد فولیکولی مو شامل استخراج یک نوار اهدا کننده از ناحیه اهدا کننده با استفاده از یک چاقوی جراحی است. ناحیه اهدا کننده معمولا یک ناحیه در طرفین و پشت پوست سر است. هنگامی که نوار اهدا کننده برداشته می‌شود، به گرافت های تکی تقسیم می‌شود که اغلب کوچکتر از واحدهای فولیکول هستند. پس از این، جراحان فولیکول های تکی یا گروهی کوچک را در نواحی دریافت کننده می‌کارند. این روش همیشه یک اسکار خطی را از قطر چند میلیمتر تا بیش از 5 میلیمتر به جای می‌گذارد. متاسفانه، عرض این اسکار پیش از عمل جراحی غیر قابل پیش بینی است.

روش برداشت واحد فولیکولی (FUE) مو چیست؟


روش برداشت واحد فولیکولی (FUE) مو چیست

روش برداشت واحد فولیکولی (FUE) مو، نسبت به روش FUT شامل برداشت تعداد زیادی واحدهای فولیکولی از ناحیه اهدا کننده بزرگتر است، این روش همچنین شامل حداکثر مقدار گرافت های موجود است. علاوه بر این، جراح هر واحد فولیکولی تکی را به صورت تک تک برش می‌دهد و با انجام این کار، زخم‌ها بسیار کوچکتر و کمتر قابل توجه هستند. فولیکول‌های استخراج شده سپس به نواحی طاس منتقل می‌شوند. این فرآیند می‌تواند بسیار طولانی باشد. گاهی اوقات فرآیندهای عمل به چندین جلسه کوتاه تقسیم می‌شوند.

مزایای اصلی


مزایای اصلی

مزیت اصلی روش کاشت واحد فولیکولی مو (FUT یا نواری) این است که معمولا بیشترین بازده مو را ارائه می‌دهد (اما نه همیشه). هنگامی که هدف اصلی بیمار به دست آوردن حداکثر پری از ترمیم مو است، روش FUT باید در نظر گرفته شود. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد، از جمله دقت برش استریو میکروسکوپی و توانایی برداشت به طور موثر از ناحیه انتخابی بیشتر از ناحیه اهدا دهنده.
مزایای اصلی روش برداشت واحد فولیکولی (FUE) این است که این روش در محل اهدا کننده اسکار خطی به جای نمی‌گذارد و زمان بهبودی در این روش سریع تر است. هنگامی که هدف اصلی بیمار این است که زمان روش کاشت موهایش خیلی کوتاه باشد یا به سرعت فعالیت‌های شدید را از سر بگیرند، روش FUE ایده آل است. روش برداشت واحد فولیکولی مو (FUE) همچنین اشاره به زمانی دارد که خطر ابتلا به یک زخم عریض وجود دارد و یا زمانی که سستی پوست سر امکان برش نواری را فراهم نمی‌کند. بیمار گاهی اوقات ممکن است روش FUE را برای جلوگیری از ایجاد لکه اسکار خطی در ناحیه اهدا کننده انتخاب کند، حتی اگر اسکار به راحتی با موها قابل پوشاندن باشد.

کیفیت گرافت: FUT در مقابل FUE

کیفیت گرافت

در هر دو روش، مهم است که به منظور به دست آوردن حداکثر بهره‌وری زیبایی از ترمیم مو گرافت‌های واحد فولیکولی با کیفیت بالا کاشته شوند. گرافت های کیفیت بالا گرافت هایی هستند که از ثابت‌ترین قسمت ناحیه اهدا کننده به دست می‌آیند، سالم و بدون آسیب هستند و حاوی یک لایه محافظ بافت اطراف فولیکول ها می‌باشند. درم محافظ باعث کاهش آسیب مکانیکی در هنگام قرار دادن شده و از خشک شدن گرافت‌ها زمانی که خارج از بدن هستند جلوگیری می‌کند.
در روش FUT ابتدا نوار از پوست سر برداشته می‌شود و سپس با هدف برش استریو میکروسکوپ‌ها، واحدهاي فوليكولي با دقت با بافت محافظت دست نخورده جدا می‌شوند. این فرآیند معمولا دارای پیوند‌های با کیفیت بالا می‌باشد، به خصوص زمانی که دستیاران بالینی خیلی زیاد در برش‌ استریو میکروسکوپی آموزش دیده‌اند.
در روش FUE، جراح، واحدهای فولیکولی را از ناحیه اهدا کننده یکی یکی استخراج می‌کند. خطر برش عرضی واحد های فولیکولی در طول برداشت وجود دارد، زیرا تنها قسمت بالای فولیکول می‌تواند به طور مستقیم تجسم شود. جهت فولیکول های مو تنها در زیر سطح پوست می‌تواند ارزیابی شود. در نتیجه، واحدهای فولیکولی در طول روش FUE نسبت به روش FUT بیشتر در معرض آسیب دیدگی یا کنده شدن لایه محافظتی خود قرار می‌گیرند. برای بحث بیشتر در مورد این مسئله، کیفیت گرافت: چالش FUE را ببینید. اگر جراح به اندازه کافی برش عمیق در پوست ایجاد نکند، ممکن است واحد فولیکولی بدون بخش مهم پایین‌ فولیکول استخراج شود و ممکن است برای کاشت زنده نماند. این عوامل می‌توانند سبب كاهش کیفیت یا آسیب به گرافت ها شوند، و باعث شکننده‌ تر شدن و باعث رشد ضعیف گرافت ها می‌شوند.
با تکنولوژی کاشت مو رباتیک به روش FUE، کیفیت گرافت‌ها در روش FUE بهتر است و در مقایسه با تکنیک های FUE دستی محکم‌تر هستند، و به این ترتیب این تفاوت مهم بین روش‌های FUT و FUE کاهش می‌یابد.

استفاده از موی اهدا کننده: FUT در مقابل FUE

استفاده از موی اهدا کننده

تفاوت دیگر بین روش FUT و FUE، نسبت واحدهای فولیکولی هستند که از قسمت میانی ناحیه اهدا کننده برداشته می‌شوند. واحدهای فولیکولی در لبه‌ های بیرونی ناحیه اهدا کننده، به دلیل پیشرفت فرآیند طاسی، بیشتر احتمال دارد که در طول زمان از دست بروند، اما واحدهای فولیکولی که از قسمت میانی بخش اهدا کننده گرفته می‌شوند در برابر طاسی مقاوم‌تر هستند.
در روش FUT، نوار اهدا کننده از قسمت میانی ناحیه دائمی گرفته می‌شوند، در حالی که در روش FUE، واحدهای فولیکولی از یک ناحیه بسیار وسیع تر برداشت می‌شوند تا تعداد کافی از پیوندها را به دست آورند. که احتمال بیشتری دارد که در روش FUE، برخی از واحدهای فولیکولی با گذشت زمان در روند طاسی از دست بروند.
در روش FUE، جراح تنها می‌تواند در حدود یک فولیکول در هر پنج فولیکول در یک ناحیه داده شده یا 20٪ (در مقایسه با 100٪ استفاده از FUT یا نوار) را برداشت کند. از این رو، جراح ممکن است تلاش کند که مو را از حاشیه‌های بالایی و پایین ناحیه اهدا کننده برداشت کند تا موهای کافی برای کاشت داشته باشد. در حال انجام این کار، آنها ممکن است مو را در معرض کیفیت ضعیف یا غیر دائمی بودن قرار دهند. اگر موی زیادی از قسمت میانی ناحیه‌ی دائمی گرفته شده باشد، ممکن است منجر به ناحیه اهدا کننده کم پشت مرئی شود.
در روش برداشت واحد فولیکولی، زخم‌ها اگر چه کوچک هستند، اما باز رها می‌شوند تا بهبود یابند و صدها تا هزاران اسکار کوچک به جای می‌گذارند. اگر چه به آسانی مشخص نیست، این زخم واحدهای فولیکولی مجاور را تحریف می‌کند و جلسات بعدی را دشوارتر می‌کند. این یک عامل اضافی است که کل موجودی اهدا کننده مفید در روش FUE را محدود می‌کند. در روش FUT، زخم به یک خط تکی ادغام می‌شود، حتی پس از چندین روش.
اگر چه تکنیک‌ها و ابزارهای جدید به طور قابل توجهی میزان برش عرضی و آسیب در طول فرایند استخراج را کاهش می‌دهند، ناتوانی در دسترسی کامل به بخش میانی ناحیه دائمی در روش کاشت مو هنوز هم میزان کل مو موجود در روش FUE را محدود می‌کند. این نشان دهنده زیان‌های قابل توجهی در روش FUE است؛ زیرا موجودی محدود ناحیه اهدا کننده عامل اصلی جلوگیری از بازسازی کامل مو در بسیاری از بیماران، به ویژه افرادی است که طاسی متوسط تا پیشرفته دارند.

زخم ناحیه دهنده

زخم ناحیه دهنده

هنگامی که صحبت زخم‌های به جا مانده پس از روش‌های FUT و FUE در ناحیه‌ی اهدا کننده به میان می‌آید، چندین تفاوت عمده وجود دارد.
در روش FUT، نوار از ناحیه اهدا کننده گرفته می‌شود و سپس لبه های زخم بخیه می‌شوند یا بسته می‌شود و یک اسکار ریز تکی به جای می‌گذارند. در حالی که اگر فردی موهایش را خیلی کوتاه کند زخم قابل دیدن می‌شود، این زخم معمولا با مو پوشیده می‌شود و دیگر قابل دید نخواهد بود. اگر فردی که قبلا کاشت مو به روش FUT داشته است، یک روش نوار دیگر داشته باشد، اسکار اولیه هنگامی که نوار اهدا کننده بعدی برداشته می‌شود، حذف می‌شود. در نتیجه، تنا یک اسکار خطی برای بیمار به جای می‌ماند، صرف نظر از تعداد روش‌های FUT.
در روش FUE، دیدن اسکارهای نقطه‌ای سفید که پس از جراحی باقی می‌مانند می‌تواند دشوار باشد، حتی اگر موهای فرد کوتاه باشند. این موضوع باعث می‌شود روش FUE برای کسانی که موهای خیلی کوتاه دارند روشی محبوب باشد. با این حال، اگر بیمار به دنبال روش دوم یا سوم FUE است، زخم‌های نقطه‌ای از روش‌های بعدی به زخم‌های به جای مانده از روش اول اضافه می‌شوند. این زخم می‌تواند واحد های فولیکولی مجاور را تحریف کند، و جلسات بعدی را دشوارتر کند. این یک عامل اضافی است که کل موجودی اهدا کننده مفید در روش FUE را محدود می‌کند.

آیا یک شخص می‌تواند هر دو روش FUT و FUE را انجام دهد؟


آیا یک شخص می‌تواند هر دو روش FUT و FUE را انجام دهد

بله. روش FUT ممکن است ابتدا برای به حداکثر رساندن بازده روش یا روش‌های اولیه مورد استفاده قرار گیرد، اما بعدا در جلسات بعد، پوست سر ممکن است برای انجام فرآیندهای FUT یا نواری خیلی تنگ و محکم شود یا ممکن است اسکار اهدا کننده عریض تر از آنچه پیش بینی شده است شود. در مورد قبلی، پزشک می‌تواند برای جلسات بعدی به روش FUE تغییر مسیر دهد. در آخر، جراح ممکن است از FUE برای برداشتن واحدهای فولیکول استفاده کند و سپس آنها را در زخم عریض می‌کارد و آن را مخفی می‌کند.
اگر روش FUE اول انجام شود، و بازدهی کمتر از آنچه پزشک قابل قبول می‌داند باشد، بیمار باید چه برای باقی مانده‌ی آن فرآیند عمل و یا جراحی‌های بعدی به روش FUT تغییر مسیر دهد.

آیا باید به متخصص FUT یا FUE مراجعه کنید؟

هر دو روش FUT و FUE تکنیک‌های عالی هستند، اما آنها علائم بالینی مختلفی دارند. برای ارائه بهترین مراقبت از بیماران، پزشکانی که کاشت مو انجام می‌دهند باید در هر دو روش تخصص داشته باشند و آنها باید هر دو عمل را ارائه دهند. برای توضیح دقیق‌تر، به بخش "چرا باید پزشکی را انتخاب کنید که در هر دو روش تخصص داشته باشد" مراجعه کنید.







به این پست امتیاز دهید.
Rate this post