کک و مک پوست صورت: علت و درمان

لاثقسال

کک‌ومک‌ها، لکه‌های رنگی کوچکی روی پوست هستند که ممکن است قهوه‌ای، برنزه، قرمز، سیاه یا حتی زرد رنگ باشند. این لکه‌ها غالباً وقتی که در معرض نور خورشید قرار گیرند بیشتر جلب توجه می‌کنند و در برخی از موارد نیز ممکن است به دلیل عوامل ژنتیکی ایجاد می‌شوند. این کک‌ومک‌ها در هر قسمتی از بدن ممکن است پدید آیند اما غالباً روی صورت و دست‌ها دیده می‌شوند. این لکه‌ها، تهدیدکننده سلامتی فرد نبوده و بسیار شایع هستند. کک‌ومک در تابستان بیش از زمستان دیده شده و اغلب در افرادی که رنگ پوست آنها روشن است ایجاد می‌شوند. روش‌های درمانی متعددی برای رفع کک‌ومک وجود دارد.

بسیاری از افراد از این که دچار کک‌ومک هستند ناراضی و ناخشنود هستند. این افراد در صورتی که لکه‌های بزرگ پوست آنها را پوشانده باشد از آن آگاه هستند. متخصص کلینیک پوست و موی رازی نوع و شدت کک‌ومک را ارزیابی کرده و بهترین روش درمانی که مناسب آن باشد را ارائه می‌دهد. این روش‌های درمانی عبارتند از: میکرودرم ابریژن، لیزر درمانی، رادیوفرکانسی، فوتوفشیال و کرایوسرجری. این روش‌های درمانی بسیار مؤثر بوده و می‌توانند جوانی و شادابی را به پوست شما بازگردانند.

برای کسب اطلاعات در خصوص درمان کک‌ومک و دریافت مشاوره یا رزرو نوبت باشماره‌های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

 [dopts id=”11″]

 کک‌ومک چیست؟


بنتنلذابی

نواقص عمومی و تاریک روحانی که بر روی پوست ظاهر می شوند و قطر حدود 5 میلی متر دارند، به عنوان ککومک شناخته می شوند. این لکه ها در سطح پوست قرار دارند و در مناطقی که بیشتر در تماس با نور آفتاب قرار دارند، مانند چهره، شانه ها و دستها به وجود می آیند. عموماً این لکه ها در افرادی که پوست آنها روشن است و به سهولت سوخته شده و با تماس با نور آفتاب بسیار برزنتی هستند، بیشتر دیده می شوند. ککومک ها به تدریج تاریک تر می شوند و پس از قرار گرفتن در تماس با خورشید، برجسته تر می شوند. این لکه ها در فصل زمستان کمتر مشاهده می شوند و به طور معمول رنگ و پوست در افراد مبتلا به ککومک به تدریج کمتر می شود. برخی از افراد از بدو تولد با ککومک متولد می شوند و برخی دیگر، پس از چندین سال تماس مستقیم با نور آفتاب، با ککومک روبرو می شوند. با توجه به اینکه ککومک بسیار شایع و بی خطر است، دلیل پزشکی برای درمان آنها وجود ندارد. اگر فردی نمی خواهد ککومک را بر روی پوست خود داشته باشد، می تواند از چندین روش مختلف برای رفع آنها استفاده کند.

انواع کک‌ومک


سه نوع اصلی از کک‌ومک وجود دارد که عبارتند از:

فیلایدز (ephelides)
مذبتیسخذتی

این نوع از کک‌ومک‌ها، روشن و برنزه یا در برخی موارد قرمز هستند. لکه‌ها تخت بوده و در ماه‌های آفتابی سال بیشتر جلب توجه می‌کنند. افلیدها در افرادی که پوست آنها روشن است بیشتر دیده می‌شود. همچنین بروز این نوع از کک‌ومک می‌تواند ناشی از عوامل ارثی هم باشد.

لنتیگین (lentigine)

یببذت

این نوع از کک‌ومک‌ها تیره‌تر بوده و بیشتر به دلیل آفتاب‌سوختگی ایجاد می‌شوند. لنتیجین ها تیره‌تر از کک‌ومک‌های معمولی بوده و در زمستان هم برطرف نمی‌شوند.

 لکه‌های لیور

یذت

این نوع از کک‌ومک بزرگ بوده و پس از سال‌ها قرار گرفتن در معرض نور آفتاب ایجاد می‌شوند. این لکه‌ها معمولاً در بزرگسالان و در پشت دست‌های آنها دیده می‌شود.

دلایل بروز کک‌ومک


  • یکی از علل اصلی تشکیل کک‌ومک، قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. در صورتی که کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید، این کک‌ومک‌ها به تدریج کاهش می‌یابند.
  • سبب ایجاد کک و مك پوست صورت به مرور زمان سلول‌های خاصی در پوست می‌شوند که پیگمنت‌هایی به نام ملانین تولید می‌کنند. اگر ملانین در یک ناحیه از بدن شما به طور متمرکز تجمع کند، لکه‌ها و کک‌ومک‌هایی که به دلیل پیری بوجود آمده‌اند شکل می‌گیرند.
  • علاوه بر این، علت دیگری که می‌تواند باعث شکل‌گیری کک‌ومک شود، وجود عوامل ژنتیکی است.
  • عدم تعادل هورمونی نیز می‌تواند باعث ایجاد کک‌ومک شود. در این مورد، استروژن سلول‌های تولیدکننده پیگمنت را بیش از حد تحریک می‌کند و زمانی که در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند، رنگ اضافی تولید می‌کنند.
  • رنگ پوست سفید هم می‌تواند عامل ایجاد کک‌ومک باشد. پوست‌های سفیدتر دارای کمترین مقدار ملانین برای جذب اشعه ماورای بنفش هستند، به عبارت دیگر، سلول‌های پیگمنت بیشتری تولید می‌کنند.

درمان


 میکرودرم ابریژن

طذتطیت

میکرودرم ابریژن مستلزم پاشش میکروذرات استریل برای سایش لایه رویی پوست است، پس از پاشش ذرات برای رفع کک‌ومک‌ها، ذرات و پوست مرده از روی پوست مکش می‌شوند. به وسیله یک ابزار دستی گرزی شکل، اکسید آلومینیوم یا کریستال‌های نمک با شتاب زیاد روی سطح پوست پاشیده شده و بلافاصله به وسیله همان دستگاه مکیده می‌شوند و در نتیجه لایه رویی پوست همراه با کک‌ومک‌ها برداشته می‌شود. در این روش، سطح پوست به آرامی برداشته می‌شود، پوست جدید و هموار شروع به شکل‌گیری می‌کند. این روش بیشتر در صورت و گردن مورد استفاده قرار می‌گیرد اما می‌توان آن را برای قسمت‌های دیگر بدن مانند دست‌ها، قفسه سینه، بازوها و پاها هم به کار برد.

 رفع کک‌ومک به کمک لیزر

یسمنطلذت

استفاده از لیزر برای رفع کک‌ومک در پوست می‌تواند تأثیری بر روی ملانین پوست داشته باشد. پرتوهای لیزر به طور انتخابی توسط پیگمنت‌های کک‌ومک جذب می‌شوند و باعث گرم شدن آنها می‌شوند و در نهایت با شکستن آنها به ذرات کوچک تبدیل می‌شوند. این ذرات نیز به وسیله لایه برداری طبیعی پوست از روی پوست برداشته می‌شوند. عمل رفع کک‌ومک با لیزر حدود 45 دقیقه طول می‌کشد. قبل از درمان، لطفاً صورت خود را کامل تمیز کنید. برای خنک‌کردن پوست، از ابزارهایی مانند سشوار با باد خنک استفاده کنید. سپس پالس‌های لیزر در منطقه درمانی تابانده می‌شوند. پس از درمان، کرم بعد از لیزر و کرم ضد آفتاب روی منطقه درمان شده قرار داده می‌شود و سپس می‌توانید برای خروج از کلینیک درمانی ترخیص شوید. بلافاصله پس از درمان و چند ساعت بعد، ممکن است متوجه شوید که کک‌ومک‌ها تیره‌تر شده‌اند. پس از چند روز، این لکه‌های تیره به سطح پوست ظاهر می‌شوند و با سلول‌های مرده پوست ریزش می‌کنند. برخی از افراد ممکن است ریزش لکه‌ها را مشاهده نکنند، اما به تدریج متوجه رنگ روشن‌تر لکه‌ها می‌شوند. بعد از یک یا دو جلسه درمان، مشاهده خواهید کرد که نتایج چشمگیری دارد و تدریجاً رنگ کک‌ومک‌ها روشن‌تر می‌شود.

 

 

 

 رادیوفرکانسی

یطرنمنتسی

ابلیشن رادیوفرکانسی یک روش کم تهاجمی است که معمولاً تحت بیحسی موضعی انجام می‌شود. با رادیوفرکانسی، پوست گرم شده و پیگمنت های تولیدکننده کک‌ومک از بین می‌روند. با این کار کک‌ومک‌ها دی هیدرات شده و به طور طبیعی از روی پوست می‌ریزند.

 آی پی آل

بیذاتابی

آی پی آل فرایندی است که حدود 30 دقیقه طول می‌کشد و در آن از پالس‌های شدید نور برای نفوذ در لایه‌های عمیق پوست استفاده می‌شود. جوانسازی به روش آی پی آل باعث می‌شود که کلاژن و عروق خونی زیر اپیدرم منقبض شده و کک‌ومک‌ها کاهش یابند. پس از تکمیل این فرایند، ناراحتی جزئی، قرمزی و تورم ایجاد شده و در مدت کوتاهی هم برطرف می‌شود. بیشترین تأثیرات فوتوفشیال به صورت تدریجی و چند هفته پس از درمان دیده می‌شود.

 کرایوسرجریطیرتندا

در روش کرایوسرجری از مایع نیتروژن برای فریز کردن کک‌ومک‌ها و برداشتن آنها استفاده می‌شود. فریز کردن و انجماد کک‌ومک‌ها و لکه‌ها با مایع نیتروژن برای درمان برخی از انواع کک‌ومک مؤثر واقع می‌شود. به هر حال، همه کک‌ومک‌ها و لکه‌ها به وسیله مایع نیتروژن درمان نمی‌شوند.

 

 

نتایج حاصله چه مدت دوام دارند؟


دوام نتایج به میزان مراقبت شما از پوستتان پس از تکمیل درمان بستگی دارد.

 پیشگیری


بدیهی است که پیشگیری از ایجاد کک‌ومک بهتر از درمان آنها پس از شکل‌گیری است.

  • استفاده از کرم ضد آفتاب: استفاده از کرم‌های ضد آفتاب از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش با طول موج بلند و طول موج کوتاه محافظت می‌کند. روزانه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و هر دو ساعت یک بار یا پس از شنا کردن یا تعریق آن را تجدید کنید.
  • استفاده از کلاه: از کلاه‌های بافته شده یا کلاه بدون مش که نور می‌تواند از آن عبور کند استفاده کنید. کلاه یک سایبان است که همیشه همراه شما است و از تابش مستقیم نور خورشید به پوست شما جلوگیری می‌کند.

 هزینه


هزینه رفع کک‌ومک به نوع درمان، تعداد جلسات مورد نیاز برای دست‌یابی به اهداف مطلوب و تبحر جراح بستگی دارد.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی