لب‌ها اغلب به دلیل رنگ متمایز و اهمیتشان در ارتباطات کلامی و غیر کلامی در مرکز توجه قرار دارند. لب‌های پُر، متقارن، خوش‌تراش و متناسب از مشخصه‌های جوانی بوده و بیماران عمل برجسته کردن لب را به این دلیل انتخاب می‌کنند که موجب حجیم شدن لب‌های آن‌ها شده و در نتیجه لب‌هایی زیبا، نرم و پُرتر پدید می‌آید. پروتزهای لب به دلیل نتایج دراز مدت آن‌ها به سرعت تبدیل به یکی از روش‌های اصلی جراحی زیبایی شده‌اند.

اگر تمایل به برجسته کردن لب‌های خود دارید و به دنبال نتایج دائمی اما برگشت‌پذیر هستید، پروتز لب بهترین گزینه برای شما می‌باشد. شما باید به منظور تعیین اینکه آیا فرد مناسبی برای پروتز لب هستید با یک جراح زیبایی مشورت کنید. برجسته کردن لب با استفاده از پروتز یک روش جراحی جزئی بصورت سرپایی و با دوره بهبودی کوتاه‌مدت است که به شما در دستیابی به لب‌هایی حجیم‌تر و جذاب‌تر کمک می‌کند. برای دریافت مشاوره یا رزرو نوبت با شماره‌های تلفن 02188334029 02188333259  تماس حاصل فرمایید.

چرا پروتز لب؟


انگیزه‌ی انجام درمان پروتز لب می‌تواند برای هر بیمار متفاوت باشد. برخی بیماران به صورت مادرزادی دارای لب‌هایی نازک هستند؛ برخی دیگر احساس می‌کنند که زمانی که لبخند می‌زنند به دلیل اینکه لب بالا به طرف زیر حلقه می‌شود، حجم زیادی از لثه‌های آن‌ها نمایان می‌شود. برخی از بیماران ممکن است با افزایش سن متوجه کم حجم شدن لب‌های خود یا پیدایش خطوط ریز بر روی آن‌ها شوند. بسیاری نیز روش برجسته کردن لب‌ها را به منظور اصلاح برخی عدم تقارن‌های قابل مشاهده انتخاب می‌کنند. برجسته‌سازی لب نتایج بسیار با ارزش و طبیعی را به همراه خواهد داشت و لبخندی زیباتر و برجسته‌تر را نتیجه می‌دهد.

poro

متقاضی مناسب برای پروتز لب


بیماران سالمی که تمایل به داشتن لب‌های متناسب، متقارن یا خوش‌تراش دارند و آن‌هایی که می‌خواهند برجستگی لب‌های خود را افزایش دهند ممکن است متقاضی مناسبی برای تزریق در لب و برجسته کردن آن باشند. بیمارانی که از داشتن لب‌هایی نازک و صاف و شکل نامناسب آن‌ها ناراضی هستند نیز کاندیدهای بالقوه می‌باشند. در صورتی که بیماران داروهای زیر را مصرف می‌کنند یا مبتلا به یکی از این شرایط یا بیماری‌ها هستند، احتمالاً فرد مناسبی برای برجسته کردن لب‌ها نخواهند بود.

 • استفاده از اکوتان در شش ماه پیش از عمل
 • هر گونه اختلالات بافت همبند یا سابقه‌ی اسکار نامناسب
 • لوپوس اریتماتوی
 • هر گونه بیماری فعال که بتواند بر نتیجه تاثیر بگذارد یا خطراتی مانند بیماری قلبی یا آسم را افزایش دهد.
 • سابقه‌ی آلرژی
 • دیابت
 • مشکل در لخته شدن خون
 • سلامت نامناسب دندان بویژه آبسه دندان یا وجود بیش از حد جرم
 • تب خال دهان

انواع پروتز لب


چندین نوع پروتز وجود دارد که در ادامه ذکر می‌شوند.

میکرو پروتزهای تزریقی

poro1

این محصولات از مواد مختلفی مانند پلی‌متیل متاکریلات ساخته شده‌اند. آن‌ها به لب‌ها تزریق می‌شوند تا ظاهری پُرتر داشته باشند و نتایج آن معمولاً دائمی یا با ماندگاری بسیار زیاد است. برخی جراحان مقادیر کمی روغن سیلیکون را به لب‌ها تزریق می‌کنند تا به آن‌ها حجم دهند. چند نوع روغن سیلیکون برای تزریق به بدن مورد تایید قرار گرفته است اما سایر انواع آن جهت عمل زیبایی تایید شده نیستند.

پروتزهای مصنوعی لب

poro2

پروتز از  جنس بافت

poro3

این پروتزها از موادی تهیه گردیده‌اند که از بافت انسانی برداشت شده‌اند. بافت استریل می‌شود و به صورت ورقه‌های نازک در می‌آید و یک نوار باریک به همان روشی که در پروتزهای مصنوعی استفاده می‌شود در لب‌ها قرار می‌گیرد. بر خلاف پروتزهای مصنوعی، این پروتزها در نهایت تجزیه شده و توسط بدن جذب می‌گردند. این نوع پروتزها ممکن است تا دو سال دوام داشته باشند اما معمولاً نتایج آن برای ۹ ماه قابل مشاهده است.

فرایند پروتز لب


پیش از انجام پروتز لب شما باید با جراح مشاوره کنید و انتظارات خود، نوع پروتز و هر سوال دیگری که ممکن است داشته باشید را با وی در میان بگذارید. جراح نیز گاهی عکس پروتز لب بیماران قبلی را به شما نشان خواهد داد تا انتظارات واقع بینانه ای از نتیجه داشته باشید. در روز عمل به منظور تسکین درد لیدوکائین بصورت موضعی به بیمار تزریق می‌شود و اپی‌نفرین که تنگ کننده‌ی عروق است نیز جهت محدود کردن خونریزی و کبودی تزریق می‌شود.

برای پروتز لب، جراح برش کوچکی را در هر گوشه از لب ایجاد کرده و پروتز را یا از طریق لوله‌ای که تروکار نامیده می‌شود و پروتز از پیش در آن قرار گرفته و یا از طریق یک جفت انبر بلند وارد لب می‌کند. سپس پروتز بوسیله‌ی یک ابزار مخصوص گرفته شده و به گوشه‌ی دیگر لب کشیده می‌شود. پس از آن، جراح پروتز را متناسب با اندازه‌ی لب بیمار می‌برد و در صورت لزوم نواحی انتهایی پروتز را نیز برش می‌دهد.

پس از درمان چه انتظاراتی باید داشت؟

پس از این درمان می‌توان مقداری تورم، حساسیت به لمس و احساس پُر بودن لب‌ها را انتظار داشت. در هنگام نوشیدن یا غذا خوردن مشکلاتی خواهید داشت. ممکن است برای چند روز به دلیل تورم و فشار بر اعصاب لب، بی‌حسی در لب‌ها را تجربه کنید. مسکن‌های تجویزی توسط پزشک می‌توانند موجب برطرف شدن درد شوند. بعد از هفت تا ده روز بخیه‌ها برداشته می‌شوند که در حین آن مقداری سوزش احساس می‌کنید.

بهبودی


بهبودی پس از پروتز لب نسبتاً آسان است اما ممکن است این دوره شامل اعمال برخی محدودیت‌ها در رژیم غذایی باشد. علت آن این است که برش‌های مورد استفاده در این عمل در دهان ایجاد می‌شوند. احتمالاً در هنگام صحبت کردن یا غذا خوردن نیز مشکل خواهید داشت. دهان خود را تحت کشش قرار ندهید و سعی کنید که از باز کردن زیاد دهان در هنگام خمیازه کشیدن پرهیز کنید. ممکن است نیاز باشد که برای چند روز خود را محدود به خوردن غذاهای نرم مانند سوپ، ژله و غذای کودک کنید همچنین باید با نی اقدام به نوشیدن نمایید. شما می‌توانید روز پس از جراحی برجسته کردن لب از مسواک استفاده کنید، اما باید این کار را با ملایمت انجام دهید و از نواحی برش یا تزریق دوری کنید. همچنین استفاده‌ی منظم از دهان‌شویه برای تمیز نگه داشتن بخیه‌ها توصیه می‌شود. شما قادر خواهید بود که بیشتر فعالیت‌های معمول و کاری خود را چند روز پس از عمل از سر بگیرید. درد بسیار جزئی وجود دارد که به راحتی با مصرف دارو قابل کنترل می‌باشد و اغلب در دو یا سه روز بطور کامل برطرف می‌شود.

خطرات


خطرات زیادی در ارتباط با عمل برجسته کردن لب‌ها وجود ندارد هرچند بستگی به نوع پروتز یا پرکننده‌ی انتخابی دارد.

 • عفونت و سوزش در نواحی انتهای پروتز
 • پس زده شدن توسط بدن به دلیل اینکه بدن تلاش می‌کند که مواد خارجی را رد کند، ممکن است رخ دهد.
 • حرکت پروتز در لب نیز ممکن است یکی از مشکلات باشد.
 • ممکن است تغییر رنگ دائمی در اثر کبودی بوجود بیاید.

روش جایگزین


پروتزهای لب روشی دائمی برای برجسته کردن لب‌ها هستند در حالیکه نتایج تزریق‌های ژل و چربی موقتی می‌باشد. اگر بیمار از نتیجه‌ی این روش راضی نباشد می‌توان پروتزها را برداشت اما در تزریق ژل و چربی چنین امکانی وجود ندارد و باید منتظر ماند تا این مواد جذب بدن شوند. پروتزها دارای ضخامت یکسانی هستند و در نتیجه با قرار دادن آن‌ها در لب شکل یکنواخت‌تر و متوازن‌تری حاصل می‌شود. یکنواختی روش تزریق چربی و ژل توسط جراح کنترل می‌شود که باید مقادیر یکسانی را در بخش‌های مختلف لب تزریق کند تا یک ظاهر یکنواخت حاصل شود. پروتزها اغلب برای بیمارانی که تزریق ژل را امتحان کرده‌اند و اکنون به دنبال یک راه حل دائمی‌تر هستند، مطلوب است.

هزینه


هزینه‌ی پروتز لب بستگی به روش درمان، میزان ماندگاری نتایج، مقدار پروتز مورد نیاز، نوع محصول مورد استفاده و تخصص جراح دارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان شبانه روزی