جراحی لیفت گردن: رفع غبغب و شل بودن پوست گردن ناشی از افزایش سن

جراحی لیفت گردن رفع غبغب و شل بودن پوست گردن ناشی از افزایش سن

برخی از اولین نشانه‌های پیری معمولا در ناحیه گردن خود را نشان می‌دهند. شل شدگی پوست گردن، سستی عضلات، افزایش و همچنین کاهش چربی مواردی هستند که در گردن پیر نمایان می‌شوند. آیا شما هم از مشکل  گردن بوقلمونی، غبغب یا هر دو رنج می‌برید؟  شل شدن پوست گردن ممکن است به عوامل مختلفی از قبیل:  افزایش سن، تغییرات وزن، قرارگرفتن در مقابل نورخورشید یا ژنتیک مرتبط باشد. افزایش وزن می‌تواند موجب افزایش چربی در ناحیه گردن شود. اگر از شل شدگی  و چروک پوست گردن و همچنین چربی اضافی در ناحیه گردن رنج می‌برید روش لیفت گردن  می‌تواند بسیاری از مشکلات شما را برطرف نماید. میزان بهبود در روش لیفت گردن در تصویر نشان داده شده است.

لیفت گردن روشی است که در طی آن می‌توان شل شدگی پوست گردن و چربی اضافی در ناحیه گردن را درمان و مهمتر از همه عضلات گردن را تقویت نمود. اگر عضلات گردن درمان نشوند طبیعتا نتایج درمان را تحت تاثیر قرار خواهند داد. در لیفت گردن، با ایجاد برش‌های بسیار دقیق ( اطراف لاله گوش، پشت گوش و زیر چانه) عضله بازسازی شده، چربی‌های اضافی تخلیه می‌شوند، پوست به پشت گوش کشیده شده و پوست اضافی برداشته می‌شود. لیفت گردن تاثیر چشمگیری در بهبود ظاهر گردن دارد و موجب جوانی خط فک و صافی گردن می‌شود. جهت بهبود ظاهر کلی  صورت و گردن می‌توان لیفت گردن را با لیفت چانه، تزریق ژل‌ها و پیوند چربی به گونه‌ها ترکیب کرد.

کلینیک تخصصی رازی با سالها تجربه و تخصص در زمینه پوست و زیبایی آماده ارائه خدمات به شما می باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت مشاوره با شماره های 02188334029 و 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

راه های رفع افتادگی پوست گردن


لیفت گردن چه کاری انجام می‌دهد؟

بیشتر نگرانی و مشکلات مرتبط با ظاهر گردن بیماران را می‌توان به موارد زیر دسته‌بندی کرد:

 • چربی بیش از حد در گردن ( غبغب یا چربی گردن)
 • سستی عضلات (به دلیل کم کاری عضلات) ( نمایان شدن نوارهای عمودی در گردن بیماران پیر)
 • پوست اضافی یا کشیدگی پوست ( به‌عنوان مثال گردن بوقلمونی)

هدف از لیفت گردن این است که با کم‌ترین میزان جراحی بتوان گردن را زیبا و خوش فرم کرد. پزشکان با درنظر گرفتن این اصل همیشه بهترین روش را برای مشکلات خاص گردنی توصیه می‌کنند. بیمارانی که فقط چربی اضافی در گردن دارند را باید از طریق لیپوساکشن گردن درمان نمود. اما در صورت وجود پوست اضافی (شل، افتاده و کشیده) در گردن یا از دست دادن  حالت ارتجاعی پوست گردن باید لیفت گردن انجام شود. لیفت گردن هم در درمان چربی اضافی و هم تقویت عضلات گردن موثر است.

لیفت گردن چه کاری انجام می‌دهد؟


 لیفت گردن موجب لاغری، سفتی و جوان شدن ظاهر گردن می‌شود. این روش دقیقا عبارتند از:

 • بالا کشیدن پوست شل و آویزان
 • سفت کردن عضلات شل ( تقویت عضلات)
 • رفع چربی گردن و غبغب

چه کسی متقاضی مناسبی برای لیفت گردن است ؟


چه کسی متقاضی مناسبی برای لیفت گردن است ؟

لیفت گردن برای مردان و زنانی مناسب است که از مشکل شل‌شدگی یا کش آمدن پوست ناحیه گردن رنج می‌برند. این نگرانی ممکن است به چربی اضافی یا سستی عضلات گردن مرتبط باشد. برخلاف روش لیفت صورت، بیماران  نسبتا جوان متقاضی روش لیفت گردن هستند. شایع‌ترین متقاضیان این روش عبارتند از:

 • بیماران مسنی که در ناحیه گردن دارای نشانه‌های پیری خفیف تا پیشرفته هستند.
 • بیماران جوان یا پیر که در ناحیه گردن چربی یا پوست اضافی دارند.
 • بیماران جوان یا پیری که به دلیل کاهش مقدار زیادی از وزن خود پوست گردن آن‌ها دچار افتادگی شدید شده است.

بیماران سیگاری باید حداقل 2 هفته قبل از جراحی و 4 هفته بعد از آن از کشیدن سیگار خودداری کنند. بیماران باید وزن متناسبی داشته باشند و در سلامت عمومی به سر ببرند. پزشک برای اطمینان از این‌که بیمار کاندیدای مناسبی برای درمان هست یا خیر باید وضعیت سلامت کلی بیمار را ارزیابی کند.

پوست گردن بسیار ظریف است و خیلی راحت تحت تاثیر عوامل محیطی و سن قرار می‌گیرد. اغلب اوقات، ویژگی‌های وراثتی موجب تشدید نشانه‌های پیری می‌شود. متاسفانه این نوع تغییرات با رژیم‌غذایی و ورزش قابل اصلاح نیستند. لیفت گردن مستقیما این مشکلات را هدف قرار داده و موجب خوش فرم و زیباتر شدن گردن و خط فک می‌شود.

سوالات خود را از دکتر بپرسید.

مشاوره قبل از لیفت گردن


بیماران قبل از تصمیم گیری باید اطلاعات کافی درباره گزینه‌های جراحی خود داشته باشند. مشاوره اولیه لیفت گردن ممکن است 45 دقیقه طول بکشد. پزشک اطلاعات را به‌گونه ای ارائه می‌دهد که برای بیمار کاملا قابل درک باشد. هدف اول این است که بیمار اطلاعات کافی کسب کند. در چنین شرایطی بیمار می‌تواند درخصوص جراحی و انتخاب جراح خود بهتر تصمیم بگیرد.

برش‌های لیفت گردن


در هر جراحی، معمولاً اسکار و جای زخم روی پوست باقی می‌ماند. اما یک پزشک متخصص با انجام جراحی به گونه‌ای که جای زخم‌ها کمتر نمایان باشد و برش‌ها در قسمت‌هایی که کمتر در معرض دید هستند انجام شوند، این مشکل را حل می‌کند. در جراحی لیفت گردن، برش‌ها به شرح زیر انجام می‌شوند:

 • از لاله گوش شروع شده و در پشت گوش، جایی که گوش به سر متصل می‌شود، ادامه می‌یابد.
 • اگر لیفت گردن وسیع باشد، برش در جلوی گوش و در امتداد انحناها و لبه‌های طبیعی گوش انجام می‌شود.
 • برش به سمت پشت گوش و در امتداد خط مو ادامه می‌یابد.
 • برش کوچکی در زیر چانه و در بین چین‌های غبغب انجام می‌شود.

برش‌های لیفت گردن ممکن است از جلوی گوش (در امتداد چین‌ها و انحناهای طبیعی) تا بالای گوش نیز ادامه یابند. با ترکیب این اسکارها و خطوط طبیعی سر و گردن، این اسکارها دیده نمی‌شوند. پس از التیام یافتن برش‌های جراحی، بیشتر زنان می‌توانند موهای خود را در بالای سر ببندند و نگران دیده شدن اسکارهای لیفت گردن نباشند.

جزئیات روش لیفت گردن


برش‌های لیفت گردن

این روش جراحی لیفت گردن زیر بیهوشی عمومی یا تزریق داروی آرام‌بخش درون وریدی انجام می‌شود. در روش بیهوشی عمومی، بیمار از محیط اطراف خود کاملاً بی‌اطلاع است، در حالی که در روش تزریق داروی آرام‌بخش درون وریدی، بیمار در هر لحظه هوشیار است ولی احساس درد یا ناراحتی نمی‌کند. در ابتدا، پزشک برش‌هایی را پشت گوش بیمار ایجاد می‌کند تا به عضلات زیرین و لایه چربی دسترسی پیدا کند. سپس با سفت کردن لایه عضلانی، نوارهای عمودی ناشی از سستی یا افتادگی عضلات از بین می‌رود. این روش کمک می‌کند تا به زاویه عمیق‌تری در زیر چانه دست یافته شود.

چربی از طریق لیپوساکشن یا به‌طور مستقیم تخلیه می‌شود. اگر نیاز به لیفت گردن وسیع باشد، برش جراحی در جلوی گوش انجام می‌شود و لایه عضله در امتداد خط فک به بالا کشیده می‌شود و در صورت لزوم چربی فک تخلیه می‌شود. در نهایت، پوست بیمار توسط پزشک سفت‌کشیده و بلند می‌شود تا به ظاهر طبیعی و غیرجراحی دست یابد. پوست اضافی پشت گوش نیز حذف می‌شود. این روش سمت دیگر گردن نیز انجام می‌شود. در انتهای کار، جراح با تکنیک‌های جراحی پلاستیک برش‌ها را بخیه می‌زند. پس از آخرین بخیه، پانسمان انجام می‌شود و بیمار به‌آرامی به هوش می‌آید.

بهبودی بعد از لیفت گردن


بهبودی بعد از لیفت گردن

پس از انجام جراحی لیفت گردن، بیمار به بخش ریکاوری منتقل می‌شود و تحت نظارت پزشکان قرار می‌گیرد. پس از اینکه تاثیرات داروی بیهوشی کاملاً از بین رفت، بیمار ترخیص شده و می‌تواند توسط یکی از اعضای خانواده یا دوست خود به خانه برگردد. در مرحله خانگی، بیمار باید استراحت کند و تا جایی که امکان دارد، در آرامش به سر ببرد. انجام فعالیت‌های سبک مانند تماشای تلویزیون، مطالعه یا پخت غذا ممکن است مشکلی نداشته باشد. مناسب است که بیمار روی صندلی راحتی بخوابد یا برای بالا نگهداشتن سر خود هنگام خواب، چند تا بالشت زیر سر بگذارد؛ این روش می‌تواند کمک به کاهش تورم صورت کند. درد معمولاً خفیف است و مسکن تجویز می‌شود تا در صورت نیاز در طول این دوره مصرف شود. در هفته‌های اول تا دوم، ممکن است کبودی مشاهده شود، اما اکثر بیماران بعد از 7 تا 10 روز می‌توانند به کار ادامه دهند.

بعد از جراحی، برای باز کردن پانسمان و زهکشی باید در روز اول یا دوم به پزشک مراجعه کرد و یک هفته دیگر برای کشیدن بخیه‌ها نیز باید مراجعه کنید. احتمالاً در هفته‌های اول و دوم بعد از جراحی، می‌توانید ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی را انجام دهید. اما باید 4 تا 6 هفته بعد از جراحی از انجام فعالیت‌های شدید خودداری کنید. پس از اولین جلسه پیگیری، باید به‌ترتیب 6 هفته، 6 ماه و سپس 1 سال بعد برای پیگیری به پزشک مراجعه کنید و در طول هر یک از این جلسات از شما عکس گرفته می‌شود.

جراحی لیفت گردن همانند جراحی‌های دیگر بدون خطر و عوارض جانبی نیست، اما پزشک در طول جلسه مشاوره به بیمار اطمینان می‌دهد که از بروز مشکلات احتمالی پیشگیری خواهد کرد.

سوالات رایج


سوالات رایج

کشیدن سیگار تاثیر منفی در روند بهبودی دارد و ممکن است موجب ناهنجاری ذات‌الریه شود. ناحیه درمان به خوبی التیام نمی‌یابد یا ممکن است عفونی شود. رگ‌های خونی که تامین‌کننده اکسیژن و موادمغذی بافت‌ها هستند منقبض شده و مانع التیام ناحیه درمان می‌شوند. برای کاهش خطر چنین عوارض جانبی بیماران باید حداقل 2 هفته قبل از جراحی و بعد از ان سیگار نکشند.

جراحی‌های لیفت گردن بسته به نیازهای هر بیمار و همچنین نوع جراحی متفاوت هستند. لیپوساکشن گردن یا برجسته‌سازی چانه معمولا بیشتر از 1 ساعت طول نمی‌کشد و این درحالی است که جراحی دقیق لیفت‌های صورت قدیمی ممکن است چندین ساعت طول بکشد.

بله. معمولا چنین روشی ترجیح داده می‌شود. این روش مزایای زیادی دارد: اول این‌که، با ترکیب جراحی، بیمه ممکن است بخشی از درمان را متقبل شده و شما در پول و هزینه صرفه جویی کنید. دوم این‌که، بافتی که در یک ناحیه تغییر یافته ممکن است برای ناحیه دیگر بدن استفاده شود. آخر این‌که، فرایند بهبود بعد از جراحی فقط یکبار خواهد بود و با خودداری از انجام دو روش جداگانه طبیعتا دوره نقاهت کاهش می‌یابد. روش‌هایی که معمولا با لیفت گردن ترکیب می‌شوند عبارتند از:

 • لیفت صورت لینک به لیفت صورت
 • تزریق چربی لینک به تزریق چربی
 • بوتاکس زیبایی لینک به کاربرد بوتاکس در زیبایی

با وجود این‌که افراد معمولا در سن 30 تا 70 سالگی به سراغ لیفت گردن می‌روند اما باید خاطر نشان کرد که این روش تقریبا در هر سنی قابل اجرا است.

با این‌که تورم به مدت چند هفته ادامه خواهد داشت اما نتایج لیفت گردن معمولا ظرف 1 هفته یا بیشتر خود را نشان خواهند داد.

تمام جراحی‌ها با خطر و عوارض جانبی همراه هستند و لیفت گردن در این بین مستثنی نیست. از خطرات احتمالی لیفت گردن می‌توان به: واکنش آلرژیک به بیهوشی، عفونت، هماتوم یا سروما، تورم، بی‌حسی، لک پوستی، عدم تقارن و نارضایتی کلی از نتایج  درمان اشاره کرد.

جراحی و هیچ روش درمانی دیگر نمی‌تواند روند پیری را متوقف کند درنتیجه باید گفت که نتایج حاصل از درمان لیفت گردن همیشگی و دائمی نیستند. اما با این وجود، قبل از این‌که پوست گردن شروع به شل شدن کند درمان چندین سال ماندگاری خواهد داشت. توجه داشته باشید که افزایش وزن زیاد می‌تواند موجب پرشدن گردن و افتادگی پوست گردن شود.

هزینه لیفت گردن براساس جزئیات جراحی تخمین زده می‌شود. از آن‌جایی که هر جراحی منحصربه فرد است درنتیجه تخمین دقیق هزینه جراحی کار راحتی نیست.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی