درمان و رفع ترک و خطوط بدن بعد از حاملگی و چاقی و لاغری

70

خطوط پوستی نوعی زخم‌های کوچک هستند که در لایه میانی پوست وجود دارد. ممکن است این خطوط بنفش، قرمز یا سفید باشند. اگر چه 90 درصد از زنان پس از بارداری دچار خطوط پوستی می‌شوند، این خطوط ناهموار ممکن است در بدن مردان نیز ایجاد شود. این خطوط از هر وضعیتی که در آن پوست کشیده شده ، مانند افزایش وزن، بدنسازی یا رشد ناگهانی در طول سال‌های نوجوانی ناشی می‌شوند. خطوط پوستی را می‌توان با موفقیت از طریق روش‌های درمانی مختلف از بین برد.

اگر از خطوط پوستی رنج می‌برید و تمایل دارید آنها را از بین ببرید، روش‌های درمانی گوناگونی در دسترس شما هست.

متخصصین زیبایی کلینیک رازی، وضعیت شما را ارزیابی کرده و بهترین روش برای درمان شما را تعیین می‌کنند. روش‌های درمان عبارتند از: لایه بردارهای شیمیایی، میکرودرم ابریژن، میکرونیدلینگ، پی آر پی، آر اف، لیزر فرکشنال و ابدومینوپلاستی.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درمان و رفع ترک و خطوط بدن بعد از حاملگی و چاقی یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02188334029 02188333259 تماس حاصل فرمایید.

خطوط پوستی چیست؟


71

هنگامی که لایه میانی پوست به سرعت کشیده می‌شود، برخی از الیاف کلاژن شکسته می‌شوند. این باعث می‌شود که رگ‌های خونی زیرین نمایان شده و خطی قرمز یا مایل به بنفش از خود به جا می‌گذارند.
با گذشت زمان و بهبود رگ‌های خونی ، خطوط پوستی به رنگ سفید یا نقره رنگ تبدیل می‌شوند. معمولا، این خطوط به طور کامل از بین نمی‌روند.

علل


خطوط پوستی اغلب به دلایل زیر ایجاد می‌شوند:

بارداری

در دوران بارداری، هورمون‌هایی تولید می‌شوند که رباط‌های لگن را نرم‌تر می‌کنند تا هنگام تولد رباط‌ها انعطاف‌پذیرتر باشند. رباط‌ها، نوارهای بافتی قوی هستند که مفاصل را به هم متصل می‌کنند. با این حال، هورمون‌ها فیبرهای پوست شما را نیز نرم کرده و باعث می‌شوند که پوست مستعد ایجاد خطوط پوستی شود.

افزایش سریع وزن

اگر در مدت کوتاهی مقدار زیادی از وزن خود را کم کنید، ممکن است خطوط پوستی روی پوست شما ایجاد شود. حتی گاهی اوقات این خطوط حتی پس از کاهش وزن نیز باقی می ماند، اما در نهایت باید از بین بروند. رژیم دائمی می تواند باعث افزایش خطوط پوستی شود زیرا وزن شما کم و زیاد می‌شود. اگر نیاز به کاهش وزن دارید، وزنتان را به آرامی و به طور پیوسته کاهش دهید، به طوری که پوست شما تحت تاثیر قرار نگیرد.

بلوغ

در دوران بلوغ، بدن اغلب به سرعت رشد می‌کند. در پسران ممکن است خطوط پوستی روی شانه ها و کمر، و در دختران بر روی باسن ، ران‌ها و سینه‌ها ایجاد شوند.

سابقه خانوادگی

اگر یکی از افراد نزدیک خانواده شما، مانند مادرتان، خطوط پوستی داشته باشند، احتمال اینکه شما نیز به این خطوط دچار شوید زیاد است.

شرایط بهداشتی اساسی

گاهی اوقات ممکن است وجود خطوط پوستی به شرایط نادر یا سندرم‌هایی مانند سندرم کوشینگ و سندرم مارفان مربوط باشد.

کورتیکواستروئیدها

در مواردی نادر، خطوط پوستی پس از استفاده طولانی مدت یا نامناسب از کورتیکواستروئیدهایی مانند کرم‌ها یا لوسیون‌هایی که برای درمان بیماری‌های پوستی، از جمله اگزما، استفاده می‌شوند، ایجاد می‌شوند.

عوامل خطر


خطوط پوستی ممکن است در هر کسی ایجاد شود، اما بعضی از عوامل احتمال ابتلا به آنها را افزایش می‌دهند، از جمله:

 • مونث بودن
 • داشتن سابقه شخصی یا خانوادگی
 • بارداری، به خصوص برای زنان جوان‌تر
 • اضافه وزن یا چاقی
 • کاهش یا افزایش وزن سریع در کوتاه مدت
 • استفاده از داروهای کورتیکواستروئید
 • انجام جراحی بزرگ شدن سینه

علائم


خطوط پوستی در همه قسمت‌های بدن یکسان نیست. آنها بسته به مدت زمان پیدایش آن، علت به وجود آمدن آن، محل ایجاد در بدن و نوع پوست شما متفاوت است. انواع مختلف خطوط پوستی عبارتند از:

 • رگه‌ها و یا خطوط تو رفته بر روی پوست
 • رگه‌های صورتی، قرمز، سیاه، آبی یا بنفش
 • رگه‌های روشن که در قسمت انتهایی در یک رنگ روشنتر محو می‌شوند
 • خطوط روی شکم، سینه، باسن، باسن یا ران
 • خطوطی که قسمت‌های زیادی از بدن را پوشانده است

انواع خطوط پوستی


خطوط پوستی رنگ‌ها و ظاهر متفاوت دارند. با این حال، آنها را می‌توان به دو گروه طبقه بندی کرد:

خطوط پوستی قرمز رنگ

72

خطوط پوستی قرمز به دلیل کشیدگی لایه درمال پوست ایجاد شده و باعث می‌شوند رگ‌های خونی لایه زیرین از روی پوست نمایان شود.

خطوط پوستی آبی رنگ

73

خطوط پوستی سفید نشان می دهند که رگ‌های خونی از بین رفته‌اند و چربی‌های زیر پوست نمایان شده‌اند. به همین علت است که این خطوط  سفید نقره‌ای هستند.

درمان


لایه برداری

74

می‌توانید از لایه‌ بردارهای شیمیایی مختلف برای رفع خطوط پوستی استفاده کنید. لایه بردار اسید تریکلورواستیک (TCA) اگر با غلظت مناسب (معمولا 20% TCA ) و توسط متخصص پوست یا یک متخصص جراحی زیبایی که در استفاده از این نوع لایه بردار مهارت دارد استفاده شود، می‌تواند در بهبود ظاهر پوست کشیده شده موثر باشد. به دلیل اینکه قدرت نفوذ لایه بردارهای TCA بیشتر از لایه بردارهای AHA یا  BHA است، اعتقاد بر این است که لایه بردارهای TCA توانایی بیشتری برای تحریک ایجاد الاستین و کلاژن در قسمت‌های عمقی آسیب دیده‌ی خطوط پوستی دارند.

میکرودرم ابریژن

75

میکرودرم ابریژن روشی برای کاهش خطوط پوستی است. در این روش از یک وسیله دستی که کریستال‌هایی به پوست می‌پاشد، استفاده می‌شود. این کریستال‌ها به آرامی لایه نازکی از پوست را جدا کرده و باعث ایجاد پوستی جدید، با خاصیت الاستیک بیشتر می‌شوند. میکرودرم ابریژن بهتر از داروهای دیگر (داروهای موضعی و ابزارها) در پوست نفوذ می‌کند. این روش درمانی برای افرادی مناسب است که خطوط پوستی قدیمی‌تری دارند و حتی خطوطشان تا حدی محو شده‌اند.

میکرونیدلینگ

76

میکرونیدلینگ روشی جدید با تغییرات بنیادی است که به دوره بهبودی نیاز ندارد و بسیار موثر است. میکرونیدلینگ شامل استفاده از دستگاه مجهز به سوزن‌های ظریف برای نفوذ به پوست و تحریک بازسازی پوست جدید بوده و همچنین به دلیل اینکه درمان موضعی است، نفوذ عمیق‌تر و موثرتر نیز خواهد بود. میکرونیدلینگ یک روش عالی برای خطوط پوستی قدیمی است و می‌تواند در هر جایی از بدن استفاده شود.

پی آر پی

77

پی آر پی (PRP) روشی است که شامل گرفتن نمونه خون ، بررسی تعداد پلاکت‌ها در آن نمونه و تزریق پلاکت‌ها به بدن برای کمک به بهبود و بازسازی بافت می‌باشد.
درمان پی آر پی نوعی درمان خطوط پوستی بر اساس فرآیند طبیعی به نام " heating cascade گرمای آبشاری" است. این روش شامل یک سری مراحل بازسازی کننده و ایجاد تغییر در بدن است. هنگامی که آسیبی به بافت خارجی وارد می‌شود، بدن پاسخی را برای افزایش تولید "پروتئین های سیگنال" که می‌توانند در محل آسیب مورد استفاده قرار گیرند، ایجاد می‌کند.
این پروتئین‌های سیگنال شامل پلاکت‌ها، سلول‌های سفید خون و سلول‌های بنیادی بالغ هستند. پروتئین‌های سیگنال متمرکز در پی آر پی  شامل عوامل رشد دهنده است که به تولید کلاژن و الاستین تازه کمک می‌کند و این کلاژن و الاستین تازه می‌توانند تمام خطوط پوستی را به صورت طبیعی کاهش دهند.

آر اف

78

یکی از جدیدترین روش‌های درمان خطوط پوستی استفاده از رادیو فرکانسی (ار اف) برای تحریک تولید کلاژن است. در طول درمان، حفره‌های ورودی کوچکی روی پوست شما ایجاد می‌شود و امواج رادیوفرکانسی برای هدف قرار دادن مناطق آسیب دیده و تحریک رشد کلاژن و الاستین مورد استفاده قرار می گیرند، بدون اینکه تاثیری بر سطح پوست شما بگذارند.

لیزر

79

پوست کشیده شده حالت الاستیک خود را از دست داده است. هدف از لیزر فرکشنال غیرتهاجمی بازسازی‌کننده‌ی پوست، کمک به افزایش تولید الاستین است. ستون‌های کوچک گرم شده باعث ایجاد زخم در پوست شده و واکنش بهبود دهنده‌ی طبیعی را برانگیخته و در نتیجه منجر به تولید کلاژن و الاستین می‌شوند. این باعث سفتی پوست و کاهش خطوط پوستی شده و در نهایت باعث می‌شود این خطوط به طور طبیعی جذب پوست شوند. قسمت‌هایی که با این روش درمان می‌شوند شامل شکم، باسن، ران و سینه است.

جراحی زیبایی

80

جراحی زیبایی برای رفع خطوط پوستی گران است و به ندرت توصیه می شود. اگر خطوط پوستی روی شکمتان دارید و بخش وسیعی از پوستتان شل شده است، ممکن است نیاز به آبدومینوپلاستی (جراحی زیبایی شکم) داشته باشید. آبدومینوپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که چربی و پوست اضافی شکم را برداشته و خطوط پوستی زیر شکم را از بین می برد.به این پست امتیاز دهید.
Rate this post