لیزر موهای زائد صورت و بدن: توقف رشد موی زائد با تخریب فولیکول مو

عمل لیزر موهای زائد یک روش برداشتن موهای اضافی از بدن است که از تکنولوژی لیزر استفاده می‌کند. موها به طور عمومی تمام نواحی بدن و صورت را پوشانده اند. بعضی از این موها بسیار نازک هستند و به سختی قابل رؤیت هستند، در حالی که بعضی ناحیه‌ها از موهای ضخیم و قابل توجه برخوردار هستند. ممکن است این موهای ضخیم بدون اراده در مناطق ناخواسته بدن رشد کنند یا به صورت بیش از حدی ظاهر شوند. در چنین شرایطی، استفاده از عمل لیزر موهای زائد مناسب است تا موهای زائد را از بین ببرد. انواع مختلفی از لیزر و منابع نور برای انجام این کار استفاده می‌شوند.

بعد از جلسات کامل، فولیکول مو در طول عمل لیزر موهای زائد نابود می‌شود. به همین دلیل، بسیاری از پزشکان این روش را لیزر موهای زائد دائمی می‌نامند.

عمل لیزر موهای زائد و ناخواسته، یکی از رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی است. متخصصین ما در کلینیک پوست و موی رازی، بسته به نوع پوست و موهای شما، مناسب‌ترین نوع لیزر را برای از بین بردن مؤثر و دائم موهای ناخواسته‌ی شما استفاده می‌کنند. این شیوه‌های درمانی برای حصول اطمینان از کسب بهترین نتایج، توسط متخصصین حرفه‌ای دارای مجوز انجام می‌شوند. عمل لیزر موهای زائد، تکنیکی ایمن و بی‌خطر است که هم برای صورت و هم برای بدن قابل کاربرد است و پوستی نرم، صاف و بدون مو را نتیجه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص لیزر موهای زاید و مطرح کردن سوالات خود با شماره های 02188334029 و  02188333259 تماس حاصل فرمایید.

انواع ماشین‌های لیزر موهای زائد


انواع ماشین‌های لیزر موهای زائد

احتمالا شنیده‌ایدکه وقتی صحبت از خلاصی از دست موهای زائد می‌شود، لیزر موی زائد می‌تواند معجزه‌گر باشد. چیزی که بیشتر ما نشنیده‌ایم این است که فقط یک نوع لیزر وجود ندارد، پنج نوع وجود دارد. که برخی از آنها اسامی علمی دارند که می‌توانند توجه شما را به خود جلب کنند. از این رو با عبارات ساده‌تر ، در اینجا می‌گوییم چه هستند، چه کار می‌کنند، و چگونه بهترین را برای خود انتخاب کنید.

 

 

IPL : مناسب برای پوست‌های روشن و موهای روشن

در بحث فنی، IPL(یا درمان نوری با پالس‌های شدید)، لیزر نیست. ولی یکی از محبوب‌ترین  انواع حذف مو  بر پایه‌ی نور است، که صحبت نکردن از آن درست نیست. در حالیکه لیزر یک تک پرتو نور می‌فرستد، IPL  طیف کامل را می‌فرستد. از آنجاییکه ضعیف‌تر از لیزر است، می‌تواند کمتر موثر باشد، به همین دلیل برای موهای روشن خوب است. همچنین اگر نمی‌خواهید خیلی هزینه کنید، اغلب این روش ارزانتر است.

Nd:YAG : مناسب پوست تیره

Nd:YAG لیزر از بین برنده‌ی مو برای رنگ‌های تیره‌تر است. این لیزر طول موج مادون قرمز بلندتری دارد که ملانین پوستتان را نادیده می‌گیرد و به جایش مستقیم سراغ فولیکول مو می‌رود.

روبی: مناسب پوست روشن

بالاخره، به  اسمی رسیدیم که همه می‌شناسیم. روبی اولین لیزری بود که برای حذف موی زائد طراحی شد. این لیزر ملانین بسیار زیادی را جذب می‌کند، بنابراین روی موهای روشن و نازک عمل می‌کند.هرچه پوستتان روشن‌تر باشد بهتر است، زیرا می‌تواند سبب از بین رفتن رنگ روی پوست‌های تیره شود. معمولا 24 ساعت قبل از جلسه‌ی درمانتان یک تست  حساسیت می‌دهید، تا قبل از مراجعه و انجام کار بدانید که لیزر مناسبی را انتخاب کرده‌اید.

الکساندرایت

 این ماشین برای انواع موهای روشن و بد درمان بسیار مناسب خواهد بود. این ماشین قدرتمندترین دستگاه لیزر موهای زائد به حساب می‌آید و نتایجی بسیار سریع را به همراه خواهد داشت. هرچند این دستگاه بیشتر برای پوست‌های روشن مورد استفاده قرار می‌گیرد، لیکن پوست‌های آسیایی و موهای نازکی که به سادگی قابل درمان نیستند را نیز می‌توان با این روش، به شیوه‌ای بی‌خطر اصلاح کرد.

لیزر الکساندرایت توسط متخصصین بسیاری در زمینه‌ی حذف موی زائد بررسی شده تا تبدیل به لیزر استاندارد طلایی  شود. البته این قضیه وقتی پوست روشن‌تر داشته باشید، صدق می‌کند. لیزر الکساندرایت از طول موج بلندتری برای نفوذ به فولیکول مو استفاده می‌کند و انرژی که کاملا به ملانین- محل هدفگیری حذف موی زائد- تمایل دارد. اگر پوستتان رنگدانه‌های تیره دارد بهترین نتیجه را با لیزری که مخصوص پوستتان طراحی شده خواهید گرفت.

سوالات خود را اینجا بپرسید.

لیزرهای دیودی

 این دستگاه برای درمان انواع مختلف پوست‌ها و موهای تیره‌ی ضخیم بسیار مؤثر خواهد بود. از این نوع لیزر برای پوست‌های برنزه نیز می‌توان استفاده کرد.

برای کدام قسمت های بدن می توان از لیزر موی زائد استفاده کرد؟


برای کدام قسمت های بدن می توان از لیزر موی زائد استفاده کرد؟

مناطقی از بدن که موهای زائد آن را می‌توان با استفاده از لیزر از بین برد، عبارتند از:

 • صورت
 • گردن
 • سینه
 • بازوها
 • زیر بغل
 • پشت
 • پاها
 • روی شکم

 

 

 

مزایای لیزر کردن موهای زائد نسبت به سایر روش‌ها


 • بزرگترین مزیت لیزر موی زائد، خلاص شدن از رشد موهای ناخواسته است. مویی که در کلینیک لیزر از بین می‌رود نسبت به دیگر روشهای معمول، خیلی طول می‌کشد تا دوباره رشد کند. این روش فولیکول مو را سوزانده و کاملا غیرفعال می‌کند و در برخی افراد به طور دائمی مو را از بین می‌برد. در حالیکه هنوز موم زدن محبوب‌ترین روش حذف موی زائد است، درمان لیزری به دلیل دوام زیادش و یا گاهی دائمی بودنش روز به روز تبدیل به روش بسیار محبوبی می‌شود.
 • لیزر موی زائد موثرترین روش درمانی است. بیشتر افرادی که تن به این درمان داده‌اند نتایج مثبتی گرفته‌اند و حتی برخی حذف موی دائمی داشته‌اند.
 • شما با حذف دائم موی زائد می‌توانید در طولانی مدت کمتر خرج کنید.
 • می‌توانید موهای زیرپوستی را از بین ببرید و جلوی رشدشان را بگیرید. همچنین گزینه‌ی خوبی برای کسانی است که پوست حساس دارند و با استفاده از موم و تراشیدن پوستشان اذیت شده است.
 • لازم نیست بین جلسات موهایتان رشد کند. برخلاف موم زدن ، می‌توانید بین جلسات موهایتان را بتراشید.
 • می‌توانید از آن برای نقاط حساس و خیلی شخصی استفاده کنید مانند اطراف نوک پستان‌ها. خیلی خیلی خوب در این ناحیه و روی شکم و سینه جواب می‌دهد. فقط نمی‌توانید پیرسینگ روی ناف (یا هر جای دیگری) داشته باشید، زیرا فلز گرما را هدایت می‌کند.
 • کاندلا یا پالومار، دستگاه‌هایی که برای لیزردرمانی حذف موهای زائد استفاده می‌شوند، برای کاربر بسیار راحت هستند و می‌توانند توسط همه‌ی گروه‌های سنی استفاده شوند.
 • لیزر موی زائد برای حذف مو از تمام نقاط بدن مناسب است.
 • این روش از موم زدن، با موچین کندن، بند انداختن و الکترولیز درد کمتر دارد. یک حس خراشیدگی کم دارد که می‌تواند با پماد بی‌حس کننده خنثی شود.. لیزر در هر پالس برای یک لحظه حسی همانند زدن یک نوار کشی به پوست را دارد.
 • عمل لیزردرمانی بسیار سریع است. طول درمان بستگی به اندازه‌ی محل تحت درمان دارد. هر پالس لیزر ناحیه‌ای 9×9 میلی‌متر را هدف قرار می‌دهد.
 • اگر بعد از درمان رشد مجدد مو داشتید، نازکتر و روشن‌تر از قبل خواهد بود.
 • لیزر موی زائد به ندرت عوارض دارد و حتی اگر عوارضی باشد، هیچوقت دائمی نیست. اگر هر نوع درد یا تورم یا قرمزی دیده شود، به سرعت برطرف می‌شود. کلینیک‌ها و تکنیک‌های بهتر به خوبی احتمال داشتن هرگونه عوارض را کمتر می‌کنند.
 • حذف موی زائد توسط لیزر دایود، سریع، با دقت، و مهم‌تر از همه بی‌خطر و بی‌آزار است. در مقایسه با دیگر روش‌های اپیلاسیون، لیزر دایود یک روش غیرتهاجمی است. در نتیجه احتمال داشتن عفونت باکتریایی کمتر می‌شود.
 • لیزر موی زائد پوست را یکدست می‌کند و زیبایی فرد را بیشتر می‌کند. همچنین برای نواحی حساس اطراف چشم‌ها و دهان مناسب است.

عمل لیزر موهای زائد چیست؟


عمل لیزر موهای زائد چیست؟لیزر، باریکه‌ای پرانرژی از نور است که می‌تواند انرژی خود را از طریق پوست به بخش‌های خاصی از بدن منتقل کند. در مواردی که از لیزر برای از بین بردن موها استفاده می‌شود، رنگدانه‌های موجود در ساقه‌ی مو و یا فولیکول‌ یا ریشه‌ی مو با طول موجی خاص از نور لیزر تحت تابش قرار می‌گیرند. انرژی این بارکه‌ی لیزری، دمای پایه‌ی فولیکول‌ مو را افزایش می‌دهد و از این طریق به سلول‌هایی که به رشد مو کمک می‌کنند، آسیب می‌رساند. درصورتیکه این آسیب کافی باشد، از رشد بیشتر مو جلوگیری می‌شود. میزان موفقیت عمل لیزر موهای زائد، به رنگ موها نسبت به رنگ پوست و مدت زمانی که برای انجام این عمل اختصاص داده می‌شود، بستگی خواهد داشت.

کاندیدای مناسب عمل لیزر موهای زائد


مردان و زنان شبیه همند. بیشتر خانم‌ها می‌خواهند موهای زیربغل، خط بیکینی و پاهایشان را از بین ببرند، در حالیکه آقایان بیشتر علاقه‌مندند موهای پشت و گردنشان را از بین ببرند. زمانیکه لیزر موی زائد در ابتدا معرفی شد، این عمل اصولا برای افراد با پوست روشن و موی تیره تعریف شده بود. با این حال تکنولوژی‌های جدید، کاملا ایمن و موثر ، افراد را با هر نوع  پوست و رنگ مو درمان می‌کند.

از آنجاییکه عمل لیزر موهای زاید، فولیکول‌های مویی تیره‌ رنگ درون پس زمینه‌ی روشن‌تر پوست را هدف قرار می‌دهد، انجام آن برای افرادی با پوستی روشن‌تر و موهایی تیره‌تر بسیار مؤثر خواهد بود. در واقع هرچه موهای بیمار تیره‌تر از پوست او باشد، این درمان از میزان اثر بخشی بالاتری برخوردار خواهد بود. ممکن است برخی از افراد دارای موهای بلوند و قرمز نتوانند نتایج مطلوب خود از انجام این عمل را حاصل کنند. علاوه بر این، افراد دارای موهای ضخیم، نسبت به کسانی که از موهایی نازک و باریک برخوردارند، نامزدهای بهتری برای انجام عمل لیزر مو زائد خواهند بود. معمولاً انجام این تکنیک بر روی موها نازک بسیار دشوارتر خواهد بود.

آنچه قبل از لیزر کردن موهای زائد باید بدانید


توصیه می شود در مدت حداقل ده روز قبل از جلسه اول درمان لیزری و همچنین در طول فرآیند درمان، از هرگونه روشی که موها را از ریشه از بین می برد استفاده نشود. زیرا رنگدانه های مو عامل جذب انرژی لیزر می باشند و بنابراین در حین اجرای جلسه، موها باید در محل خود باقی بمانند. همچنین، قبل از انجام عمل، موهای منطقه درمانی باید به طور کامل تراشیده شده تا انرژی به فولیکول مو منتقل شود و از بین نرود.

قبل از درمان، شما یک جلسه مشاوره اولیه در کلینیک خواهید داشت. در طول مشاوره، پزشک یا پرستار سوابق پزشکی شما را مرور کرده و پوست شما را معاینه خواهد کرد. همچنین، مناطقی که می خواهید مو را بردارید، بافت و رنگ مو و مرحله چرخه رشد آنها را بررسی می کند. مراحل درمان لیزری و هزینه ها در کنار عوارض احتمالی نیز توضیح داده می شود.

همچنین، باید پوست خود را هر روز با استفاده از محافظت کننده ضد آفتاب با فاکتور حفاظتی SPF 30 یا بالاتر محافظت کنید. از هر دو نوع اشعه UVA و UVB محافظت کنید و از برنزه نشدن پوست خود اطمینان حاصل کنید. اگر شما از بروز پوستی طبیعی یا تند کننده برای برنز شدن استفاده می کنید، باید قبل از جلسه لیزر، برنزه خود را به طور کامل از بین ببرید.

فرایند انجام عمل برداشتن موها با دستگاه لیزر


برای محافظت از چشم‌ها در حین عمل باید از عینک ایمنی استفاده شود تا نور تولیدی از لیزرها کنترل شود. پزشک از یک قطعه‌ی دستی کوچک برای لمس پوست با پرتوهای نوری استفاده می‌کند. ممکن است برخی از دستگاه‌ها قبل از آغاز درمان، عاملی خنک کننده را بر روی پوست اسپری نمایند. علاوه بر این ممکن است نوعی ژل بر روی ناحیه‌ی تحت درمان مالیده شود. زمانیکه پزشک دستگاه لیزر را فعال کند، باریکه‌ی لیزری از راه پوست به کیسه‌های کوچک (فولیکول) سرچشمه‌ی رشد مو، تابیده می‌شود. شدت حرارت منتقل شده از باریکه‌ی لیزری به فولیکول‌های مو آسیب وارد می‌کند و از این طریق سبب مهار رشد مو می‌شود.

پس از درمان


پس از درمان، استفاده از کرم‌هایی آرام‌بخش مانند ژل آلوئه‌ورا، در تسکین پوست بسیار مؤثر خواهد بود. برای یک یا دو روز پس از عمل، پوست ناحیه‌ی تحت درمان، ظاهر و احساسی شبیه به آفتاب سوختگی خواهد داشت. استفاده از کمپرس سرد و مرطوب کننده‌ها در این مورد می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

مراقبت‌های پس از انجام عمل لیزر موهای زائد


 • تا 7 روز پس از درمان، از قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی ماوراء بنفش برای مدت زمان طولانی خودداری کنید.
 • عمل لایه‌برداری از ناحیه‌ی تحت درمان را دو یا سه مرتبه در هفته انجام دهید.
 • موهایی که پس از انجام عمل لیزر مجدداً رشد می‌کنند را از جای خود بیرون نیاورید.
 • از انجام روش‌های درمانی پرحرارت مانند دوش آب گرم، بخار و سونا برای حداقل 24 تا 48 ساعت اجتناب کنید.
 • در نواحی حساس بدن از کرم‌های ضدآفتاب استفاده نمایید.
 • بعد از لیزر نمی‌توانید باشگاه بروید چون گرمای لیزر تا 24 ساعت در پوستتان باقی می‌ماند، پس باشگاه، سونا و دوش داغ ممنوع. اگر بروید خطر ایجاد محیطی گرم و لذتبخش را برای تکثیر باکتری فراهم می‌کنید و پوستتان لکه می‌زند.

چند جلسه‌ی درمانی برای لیزر موهای زائد لازم خواهد بود؟


تعداد جلسات درمانی مورد نیاز برای لیزر موهای زائد متفاوت است و به رنگ و ضخامت موها نسبت به رنگ پوست بستگی دارد. موهای تیره و ضخیم که روی پوست کمرنگ هستند، به سرعت پاکسازی می‌شوند. برای پاکسازی موها، بیشتر افراد به 5 تا 8 جلسه درمانی در دوره‌های 3 تا 4 هفته‌ای نیاز دارند. به دلیل چرخه رشد موها، برای تأثیرگذاری بر تمامی موهای منطقه تحت درمان، چند جلسه درمانی لازم است. این چرخه رشد مو، بسته به بخشی از بدن که موی آنجا رشد می‌کند، متفاوت است.

معمولاً نواحی صورت نسبت به پاها و پشت، نیازمند بیشترین جلسات درمانی هستند. منتظر بودن تا تمامی موهای منطقه تحت درمان در طی 2 هفته پس از هر جلسه ریزش کنند معقول است. گاهی پس از 10 روز از درمان، ریزش موها شروع نمی‌شود. با شروع رشد موهای جدید، بیمار باید برای جلسه درمانی بعدی مراجعه کند. فرآیند درمان باید ادامه پیدا کند تا موها به اندازی نازک شوند که نتوان آن‌ها را با لیزر برداشت کرد یا تا زمانیکه کاهش موها به میزان قابل قبولی برسد. موهایی که پس از دو هفته رشد می‌کنند و ریزش نمی‌کنند، به دلیل چرخه‌ی رشد مو تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند.

هزینه‌های انجام عمل


هزینه‌ی انجام عمل لیزر موهای زائد به عوامل زیر بستگی خواهد داشت:

 • ناحیه‌ی تحت درمان
 • تراکم و ضخامت موها
 • تعداد جلسات درمانی مورد نیاز
 • موقعیت جغرافیایی کلینیک

 

 

سوالات رایج


چه سنی برای لیزر درمانی مناسب است؟

در واقع هیچ محدودیت سنی وجود ندارد، ولی ما هیچگاه کودکان را درمان نمی‌کنیم. نوجوانانی که رشدشان کامل نشده، در طی رشد موی جدید در می‌آورند و نیاز به تکرار دارند تا به نتیجه برسند. ما معمولا بچه‌های زیر 13 سال را درمان نمی‌کنیم. افراد پیر معمولا موی خاکستری دارند که به  لیزر واکنش نشان نمی‌دهد.

آیا درد دارد؟

افراد آن را با ضربه زدن توسط کش به پوست مقایسه کرده‌اند. در مقایسه با موم زدن درد خیلی کمی دارد. تحمل درد هر شخصی متفاوت است.  اگر دیدید ناراحتید، می‌توانیم برای پوستتان پماد بی‌حسی تجویز کنیم.

عوارض حذف موی زائد چیست؟

لیزر موی زائد یک عمل کوتاه مدت است. هیچ دوره‌ی نقاهتی ندارد. بیماران می‌توانند سریعا به کار با تفریحشان برگردند. این لیزرها پوست را نمی‌کنند، پس عوارض بسیار کم است. مثل تمام عمل‌ها، ما یک رضایت‌نامه‌ی خبری داریم که تمام عوارض ممکن را شرح می‌دهد.

چه زمانی نمی‌توان از لیزر استفاده کرد؟

لیزر درمانی توصیه نمی‌گردد اگر شما :

 • باردار باشید
 • شیر می‌دهید
 • صرع دارید.
 • تب یا عفونت دارید
 • داروهایی مصرف می‌کنید که پوستتان را حساس کرده است.
 • داروهای ضد التهاب خوراکی استفاده می‌کنید
 • دستگاه تنظیم ضربان قلب دارید
 • پیرسینگ،تاتو یا پروتز در ناحیه‌ی تحت درمان دارید

آیا لیزر موی زائد بر موهای سفید هم جواب می‌دهد؟

رنگدانه(ملانین) داخل مویتان انرژی لیزر را جذب می‌کند و فولیکول مو را از بین می‌برد. در نتیجه لیزر موی زائد بر موهای سفید اثر نمی‌کند زیرا ملانینی برای هدف قرار دادن وجود ندارد. ماده‌ای به نام ملادین وجود دارد که مشکل را حل می‌کند. یک حلال مایع به فولیکول مویتان مالیده می‌شود که انرژی لیزر را جذب می‌کند. با اینکه به خوبی ملانین طبیعی نیست ولی راه حل موثری برای لیزر موی سفید است.

چه زمانی برای شروع جلسات مناسب است؟

به نظر دلخواه می‌آید، ولی لیزر موی زائد را در پاییز یا زمستان ، هر زمان به جز زمانیکه آفتاب داغ است و فصل ساحل، شروع کنید

معایب لیزر موی زائد چیست؟

از عیوب درمان لیزری این امر است که تنها برای برخی افراد نتایج کامل به همراه دارد. لیزر درمانی برای موهای قرمز، بلوند و خاکستری ناکارآمد است. افرادی با پوست سیاه رنگ مقداری ملانین بیشتری در بدن خود دارند، بنابراین درمان لیزری بر روی پوست تیره بسیار کم اثر است. حتی افرادی با پوست بسیار روشن نمی‌توانند نتایج 100% را حاصل کنند و گاهی اوقات هیچ نتیجه‌ای نمی‌گیرند.

لیزر موی زائد تنها بر روی موهای در حال رشد تأثیر می‌گذارد. این روش فولیکول مویی که در مرحله رشد است را به طور دائمی تخریب می‌کند. اگرچه این درمان از رشد فولیکول‌های جدید جلوگیری نمی‌کند. بنابراین، این روش درمانی دائمی نیست و ممکن است رشد مجدد موها رخ دهد. همچنین گاهی اوقات لیزر تنها در مناطقی که موهای ضعیفی دارند موثر است.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی