مزونیدلینگ یا میکرونیدلینگ، کدام بهتر است؟

احتمالاً تابه‌حال درباره درمان جدید مزونیدلینگ شنیده‌اید و شاید برایتان سؤال ایجاد شده باشد که تفاوت بین مزونیدلینگ و میکرونیدلینگ چیست؟

اکثر طرفداران پروپاقرص درمان‌ها و فراورده‌های مخصوص مراقبت از پوست به خوبی با میکرونیدلینگ آشنایی دارند و عاشق این درمان‌اند؛ حق هم دارند، چون میکرونیدلینگ درمانی فوق‌العاده است که پوست را می‌کشد، سفت، جوان و تقویت می‌کند. باید بدانید که مزونیدلینگ تمام مزایای اصلی میکرونیدلینگ را در سطحی بالاتر دارد. هرچند هر دو روش درمان میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ از دستگاه نیدلینگ یکسانی استفاده می‌کنند ولی تکنیک انجام این دو و فراورده‌های مورد استفاده در درمان متفاوت است.

اگر مطمئن نیستید که از بین دو درمان پوستی میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ کدام یک بیشترین فایده را برایتان دارد، متخصصان پوست ما می‌توانند در انتخاب بهترین سرم مزونیدلینگ که با نوع پوستتان و اهداف و نگرانی‌هایتان بیشترین همخوانی را داشته باشد، شما را راهنمایی‌ کنند. برای یک انتخاب آگاهانه می‌توانید از متخصصان پوست مجرب ما وقت بگیرید، متخصص پوستتان را در جلسه مشاوره کاملاً بررسی می‌کند و سپس مناسب‌ترین روش درمان را پیشنهاد می‌دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان مزونیدلینگ می‌توانید به متخصصان کلینیک پوست و مو رازی مراجعه کنید یا با شماره‌گیری ۰۲۱۴۵۳۷۹ با ما در ارتباط باشید.

آیا مزونیدلینگ همان میکرونیدلینگ است؟


آیا مزونیدلینگ همان میکرونیدلینگ است؟ در هر دو روش درمان میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ از تکنیک‌های نیدلینگ یا سوزن زدن استفاده می‌شود، اما این دو روش تفاوت‌های مهمی با هم دارند که از آن جمله می‌توان به طول سوزن مورداستفاده، عمق نفوذ در پوست و سرعت تحویل داروها حین درمان اشاره کرد. در ادامه بیشتر درباره این تفاوت‌ها و اثرشان بر درمان توضیح می‌دهیم.

میکرونیدلینگ


از تکنیک درمان با یک سوزن به تکنیک استفاده از چند سوزن در درمان میکرونیدلینگ رسیدیم. درمارولینگ در اوایل دهه 1990 ابداع شد، متخصص پوست برای انجام درمارولینگ وسیله غلتک‌مانند بسیار کوچکی را که چندین سوزن داشت، روی صورت به طرف بالا و پایین می‌چرخاند تا با نشانه‌های اصلی پیر شدن پوست مقابله کند. همچنین از درمارولر برای بهبود ظاهر اسکارها یا جای زخم جراحی و جای جوش فرورفته استفاده می‌شد. در این سال‌ها تکنیک‌های درما استمپینگ نیز به کار برده شده است، اما جدیدترین و اثربخش‌ترین فناوری میکرونیدلینگ همان قلم نیدلینگ پوست است.

در این دستگاه‌ها از سوزن‌های بسیار ظریف برای نفوذ در لایه درم و ایجاد زخم استفاده می‌شود؛ زخم شدن پوست باعث می‌شود که تولید کلاژن و الاستین جدید حین واکنش التیام‌بخشی زخم پوست شروع شود. چنانچه فراورده‌های موضعی پیش از درمان به پوست زده شود، عمل ایجاد کردن سوراخ‌های بسیار ریز جذب فراورده‌ها را توسط سلول‌های پوستی افزایش می‌دهد و در نتیجه بیماران بیشترین فایده را از درمان می‌برند.

فواید و کاربردهای میکرونیدلینگ

درمان‌های نیدلینگ صورت برای اکثر مشکلات پوستی صورت و گردن از شل شدن پوست تا خطوط ریز دور چشم‌ها بسیار مفید و مؤثر است. میکرونیدلینگ در چند سال گذشته با بسیاری از دیگر فناوری‌های جدید و نوآورانه مانند رادیوفرکانسی و الکتروپوراسیون ترکیب شده است تا بهترین نتیجه ممکن از میکرونیدلینگ به دست بیاید.

یکی از پرتکرارترین پرسش‌ها درباره میکرونیدلینگ این است که آیا میکرونیدلینگ دردناک است؟ بله ممکن است دردناک باشد، البته شدت درد میکرونیدلینگ کاملاً به حساسیت بیمار، طول سوزن و عمق فرورفتن سوزن در پوست بستگی دارد. برای درمان بعضی مشکلات پوستی باید سوزن در عمق بیشتری فرو برده شود تا درمان مؤثر باشد. برای انجام میکرونیدلینگ نیز مانند مزوتراپی می‌توان از داروی بی‌حسی موضعی استفاده کرد تا هم درمان برای بیماران حساس راحت‌تر شود و هم متخصص بتواند سوزن را در صورت لزوم در عمق بیشتری فروکند و بهترین نتیجه ممکن را به دست بیاورد.

مزونیدلینگ


مزونیدلینگتفاوت اصلی مزونیدلینگ با میکرونیدلینگ در استفاده از سرم‌هایی با فرمولاسیون خاص است. از این سرم‌های خاص به جای اسید هیالورونیک استاندارد استفاده می‌شود تا بیماران از مزایایی فراتر از مزایای درمان میکرونیدلینگ استاندارد برخوردار شوند.

متخصص با توجه به نیازهای پوست هر بیمار از بین سه سرم جوان‌کننده، رفع اسکار و جای زخم و رفع ضایعات رنگدانه‌ای سرم مناسب را انتخاب می‌کند. برای تحویل دادن داروهای انتخابی به صورت در روش مزونیدلینگ نیز از همان دستگاه نیدلینگ پیشرفته‌ای استفاده می‌شود که در میکرونیدلینگ استاندارد به کار برده می‌شود؛ البته تکنیک استمپینگ در این دو روش با هم فرق دارد.

در این تکنیک از سوزن‌هایی بسیار ظریف برای انجام دادن چند تزریق در مزودرم یا لایه میانی پوست استفاده می‌شود. رفع مشکلات زمینه‌ای مانند گردش خون ضعیف و التهاب دامن زننده به آسیب‌های پوستی هدف اصلی از انجام مزوتراپی است.

این تکنیک برای رساندن سرم مزوی انتخابی به ناحیه مورد نظر ضروری است؛ وقتی سرم تزریق می‌شود، لایه‌های پوستی ضخیم کنار گذاشته می‌شود و جذب شدن آنی داروها در لایه میانی پوست ممکن می‌شود. این روش‌های درمان به ترمیم سلولی در لایه ترانس‌درمال، القای تولید کلاژن و روشن شدن پوست کمک می‌کند.

 

 

کاربردها و فواید مزونیدلینگ

کاربردها و فواید مزونیدلینگ مزونیدلینگ، خستگی و بد رنگی پوست و چروک‌های سطحی را فوراً بهبود می‌دهد، به‌علاوه مزونیدلینگ به بهبود گردش خون و دفع سموم پیرکننده از بدن کمک می‌کند. همچنین مزونیدلینگ را می‌توان برای درمان هایپرپیگمانتاسیون (تیره شدن پوست)، درمان آکنه و درخشان شدن پوست انجام داد.

ترکیب ویتامین‌های مزونیدلینگ سلول‌های فیبروبلاست پوست را به تولید کلاژن بیشتر برای مقابله با نشانه‌های پیری تحریک می‌کند. از جمله ترکیبات گیاهی دوستدار پوست که در مزونیدلینگ به پوست تزریق می‌شود، می‌توان به ویتامین‌ها، فاکتورهای رشد، هیالورونیک اسید، پپتیدها، آنتی‌اکسیدان‌ها و عناصر کم‌مقدار اشاره کرد که محیط ایده‌آلی را برای پوست سالم ایجاد می‌کند تا پوست بهتر بتواند با فرایندهای پیری مقابله کند. سرم معمولی مزونیدلینگ حاوی بیش از 50 ترکیب برای تغذیه، ترمیم و جوانسازی پوست است.

اگر مراسمی در پیش است و می‌خواهید پوستتان را به سرعت جوان و درخشان کنید، مسلماً مزونیدلینگ ارزش امتحان کردن را دارد. همچنین می‌توانید مزونیدلینگ را در کنار تزریق ژل‌ها و فیلرهای ضدچروک انجام بدهید تا نتیجه بهتری به دست بیاورید.

کدام بهتر است؟ میکرونیدلینگ یا مزونیدلینگ؟

مزونیدلینگ نتایج میکرونیدلینگ را به سطح بالاتری ارتقاء می‌دهد و مشکلات پوستی خاصتان را با اطمینان هدف می‌گیرد. به‌طور کلی می‌توان گفت که مزونیدلینگ همان مزایای میکرونیدلینگ را به اضافه مزایای ویژه حاصل از تزریق سرم مزوتراپی ارائه می‌دهد. بنابراین مزونیدلینگ ترکیبی از دو درمان مؤثر میکرونیدلینگ و مزوتراپی است که پوست را بسیار بهتر از هر یک از این درمان‌ها جوان می‌کند.

پرسش‌های متداول


قلم میکرونیدلینگ چه تفاوتی با درمارولر دارد؟

همگی ما درباره میکرونیدلینگ شنیده‌ایم، بسیاری از کلینیک‌ها و سالن‌های زیبایی هنوز برای جوانسازی پوست از دستگاه درمارولر قدیمی استفاده می‌کنند. البته میکرونیدلینگ به لطف فناوری و ابداع قلم میکرونیدلینگ پزشکی به درمانی بسیار بهتر و مؤثرتر برای جوانسازی پوست تبدیل شده است.

هم قلم میکرونیدلینگ و هم درمارولر گونه‌هایی از میکرونیدلینگ هستند که برای تحریک تولید الاستین و کلاژن جدید به کار برده می‌شوند. البته میکرونیدلینگ آسیب‌های بسیار ریز کنترل شده‌ای را در عمق انتخابی پوست ایجاد می‌کند؛ در نتیجه بدن تحریک می‌شود که برای ترمیم ناحیه آسیب‌دیده کلاژن تولید کند و به این ترتیب پوست جوان‌تر می‌شود.

آیا مزونیدلینگ برای آکنه مفید است؟

مزونیدلینگ برای از بین بردن جای جوش و آکنه مفید است، به‌ویژه اگر سطح پوست فرورفته باشد. هیالورونیک اسید فرورفتگی پوست را پر می‌کند و آمینواسیدها و آنتی‌اکسیدان‌ها روند التیام‌بخشی را به دلیل داشتن اثر ضدالتهابی سریع‌تر می‌کنند.

ماندگاری نتایج مزونیدلینگ چقدر است؟

ماندگاری نتایج مزونیدلینگ دوازده تا هجده ماه است.

چند بار باید مزونیدلینگ انجام بدهم؟

تعداد جلسات مزونیدلینگ به نتایج دلخواه بیمار و واکنش پوست او به درمان بستگی دارد. مزونیدلینگ را می‌توان در کمال ایمنی در فواصل چهار تا شش هفته‌ای تکرار کرد. برای القای تولید کلاژن لازم است که حداقل سه جلسه درمان مزونیدلینگ انجام شود. برای بهبود ظاهر اسکار نیز معمولاً سه تا شش جلسه درمان انجام می‌شود تا نتیجه رضایت‌بخشی به دست بیاید.

آیا میکرونیدلینگ دردناک است؟ 

میکرونیدلینگ سوراخ‌هایی بسیار ریز را در پوست ایجاد می‌کند. هرچند میکرونیدلینگ خیلی دردناک نیست، اما هنگام درمان لایه‌های عمقی‌تر می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. متخصص پوست برای راحت‌تر شدن درمان از کرم بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند. چنانچه درمان بر روی لایه‌های سطحی‌تر انجام شود، برخی بیماران خود اعلام می‌کنند که نیازی به بی‌حسی ندارند. اگر به میکرونیدلینگ عادت کنید، حتی ممکن است درمان برای‌تان به تجربه‌ای آرامش‌بخش تبدیل بشود.

درمان مزونیدلنیگ چقدر طول می‌کشد؟ آیا پس از درمان باید استراحت کرد؟ 

مدت زمان درمان مزونیدلینگ به بزرگی ناحیه درمان بستگی دارد و کل درمان تقریباً سی دقیقه زمان می‌برد. دوره بهبود پس از درمان بسیار کوتاه است، یا اصلاً نیازی به استراحت کردن ندارید. ممکن است پوستتان پس از مزونیدلینگ کمی سرخ و داغ شود، همچنین احتمال دارد پوستتان تا چند روز پس از درمان خشک باشد.

آخرین مقالات

مشاوره رایگان شبانه روزی